Kuzey Kore Çin'i zora soktu

Kuzey Kore'nin üçüncü kez nükleer deneme yapmasına tüm dünyadan tepki gelirken, Kuzey Kore'yle yakın ilişkileri olan Pekin yönetimi de bu ülkeye karşı daha sert bir tavır izlemesi baskısıyla karşı karşıya.

Çin'de Kuzey Kore'nin dün gerçekleştirdiği nükleer deneme ülke genelinde şaşkınlığa ve büyük rahatsızlığa neden oldu.

Olayın ardından birçok Çinli uzman, Kuzey Kore'nin denemesinin bu ülkeyle yakın ilişkileri olan Çin'i de uluslararası arenada zor duruma soktuğu görüşünü dile getirdi.

Pyongyang yönetiminin nükleer denemelerinin önüne geçme adına Kuzey Kore'ye yaptırımlara başlanması veya daha etkili önlemler alınması gerektiği düşüncesinde olan bazı uzmanlara göre, Pekin'in insani yardımlarının kesilmesinin çözüme katkısı olabilir. Fakat bunun da ötesinde, "Pekin yönetiminin Kuzey Kore ile ABD arasında yaşanacak olası bir savaş durumunda bölgeye asker yollamayacağını ilan etmesi" gibi daha radikal bir tutum sergilemesi düşüncesini savunanlar da mevcut.

Uluslararası alanda, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerde kullandığı malzemelerin Çin'den gittiği kanaatinin hakim olması, Kuzey Kore'ye gösterilen tepkilerin Çin'e de yönelmesine neden oluyor.

Çin resmi basınındaki temel vurgular, Kuzey Kore'ye ulusal güvenliğini sadece nükleer çalışmalarla sağlayamayacağı, ekonomik ve sosyal kalkınmaya da önem vermesi gerektiği noktasında birleşirken, "aynı hataya düşen ve dağılan Sovyetler Birliği'nin durumu" örnek gösteriliyor. Bu nedenle Kuzey Koreli yöneticilere "Çin usulü ekonomik kalkınma modelini hayata geçirmeleri" tavsiyesinde bulunuluyor.

Çin resmi basınına göre, Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı'nın Kuzey Kore'nin Pekin Büyükelçisi'ni çağırarak tepkisini ciddi şekilde ortaya koyması, Pekin'in Pyongyang'a nükleer denemeler konusunda müsamaha gösteremeyeceğinin işareti.

-Geçmişteki nükleer denemeler-

Kuzey Kore bundan önce iki nükleer deneme yapmıştı. 9 Ekim 2006'daki denemenin gerekçesi, "yüksek refah içinde güçlü bir sosyalist ulus inşası" olarak açıklanmıştı. Güney Kore yetkilileri bu denemenin Kuzey Kore'nin kuzeydoğu sahili Hwadaeri yakınlarında yapıldığını ve 3,58 şiddetinde sarsıntı hissedildiğini duyurmuştu. BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'ye yaptırım kararı almış ve kitle imha silahlarının ortadan kaldırılması ve nükleer programını sona erdirmesi amaçlayan altılı görüşmelere dönme çağrısında bulunmuştu.

Kuzey Kore ikinci nükleer denemesini 25 Mayıs 2009'da yaptı. Bu denemenin amacı ise "ülke savunmasında nükleer gücü artırma" şeklinde açıklanmıştı. Güney Koreli yetkililer Kuzey Kore'nin Kuzey Hamkyong eyaletindeki Poong kye-ri yakınlarında 4,5 şiddetinde suni sarsıntılar tespit ettiklerini açıklayarak, bunun nükleer denemeyi işaret ettiğini kaydetmişti.

Bunun üzerine BM Güvenlik Konsyi, Kuzey Kore'yi "en güçlü ifadelerle kınayan" bir karar ve bazı yeni yaptırımlar uygulanmasını kabul etmişti.

-Füze denemeleri-

Kuzey Kore nükleer denemelerinin dışında birçok kez uzun menzilli roket ve uydu denemeleri yaptı ancak birçoğu başarısızlıkla sonuçlandı.

31 Ağustos 1998'deki ilk uzun menzilli füze denemesinde Kwangmyongsong-1 adlı uydusu, Pekdosan-1 taşıyıcı roketleriyle gönderilmeye çalışıldı. Ancak ABD ve Güney Kore fırlatmayı teyit ederken uydunun yörüngeye giremediğini açıklamıştı.

İkinci deneme ise 5 Nisan 2009'da, Kwangmyongsong-2 adlı uydunun Unha-2 tipi taşıyıcı roketlerle fırlatılmasıyla yapıldı. Ancak uydunun yörüngeye yerleşip yerleşmediği konusunda kesin bir sonuca ulaşılamadı.

Kuzey Kore geçen yıl iki ayrı uzun menzilli roket denemesi yaptı. Bunlardan ilkini 13 Nisan 2012'de göndermeyi denedi. Kwangmyongsong-3 uydusunun ilk versiyonu Unha-3 taşıyıcı roketleriyle gönderilmeye çalışıldı. Ancak diğerlerinden farklı olarak Kuzey Kore, bu uydunun yörüngeye giremediğini açıkladı.

Son uydu fırlatma denemesi geçen yıl 12 Aralık'ta yapıldı. Kwangmyongsong-3 uydusunun ikinci versiyonunu Unha-3 taşıyıcı roketleriyle fırlatıldı ve ülkenin resim haber ajansı uydunun başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştiğini açıkladı.

-Askeri varlığı-

Dünyanın en kapalı toplumlarından olan ve Kuzeydoğu Asya'daki gerginliklerde büyük rol oynayan Kuzey Kore, "ulusal güvenliği gerekçesiyle nükleer ve uzun menzilli füze, uydu gibi denemeler yaparken, yaptığı her hamle uluslararası camia da sert tepkiler ve yeni yaptırımlarla karşılanıyor.

Ülkenin askeri varlığı ve teknolojisi hakkında birçok bilgi bulunuyor ancak askeri varlığına ilişkin net bilgiler mevcut değil. Örneğin Kuzey Kore 1,2 milyon askeri olduğunu bildiriyor ancak bu rakamın gerçekte en fazla 700 bin civarında olabileceği tahmin ediliyor.

Çin kaynaklarında dahi Kuzey Kore'nin askeri unsurlarına ilişkin rakamlar birbiriyle çelişiyor. Bu ülkenin silah envanterine ilişkin bazı bilgiler basına yansıyor.

Çin'in resmi yayın organlarına göre, Kuzey Kore'de Pokbung ve T-55 tipi tanklar, M270 modeli roket bataryaları, M1978 topları, 240 milimetrelik uzun menzilli roketatarlar, KN-02 kısa menzilli balistik füzeler; Taepondong-1, Taepondong-2, No-dong, Hwasong-5, Hwasong-6 (Scud-C) tipi balistik füzeler, Musu-dan orta menzilli balistik füze, Sang-go küçük denizaltıları, Ranji tipi fırkateyn ve hücumbotlar ile Mig-21 ve 29 tipi savaş uçakları mevcut.

-İkili ticaret artıyor-

Çin, Kuzey Kore'nin dış ekonomik ilişkisi en güçlü olan ülke durumunda. Hatta bu konuda ilişkilerinin büyük bölümünün tek başına Çin'le olduğu söylenebilir.

Gümrük verilerine göre Çin-Kuzey Kore ticareti 2011 yılında rekor seviyelere ulaşarak 5,67 milyar ABD dolarını buldu. Bu rakamın önceki yıla göre yüzde 62 oranında arttığı bildiriliyor.

Batı medyasındaki haberlere göre ise, Kuzey Kore'nin dış ticaret hacminin yüzde 70'i Çin, kalanı ise Rusya ile.

Çin'in bin 334 kilometrelik Kuzey Kore sınırındaki kıyı şeridi olan Dandong kenti iki ülke arasındaki ticaretin kalbi durumunda. Buradaki 800 Çin şirketinin 500'ü Kuzey Kore ile ticaret yapıyor.

Güney Kore resmi haber ajansı, Kuzey Kore'nin uluslararası yaptırımlara karşı direnebilmek için bu yıl Çin ile ticari işbirliğini daha da geliştirme yönünde adımlar atmayı hedeflediğini duyurmuştu.

 

Haber Turu

Başkale'de 2 çocuk annesi kadın öldürüldü

Van'ın Başkale İlçesi'nde Van eski milletvekilerinden Mustafa Bayram'ın ablasının kızı, 2 çocuk annesi 35 yaşındaki Berivan Bayram uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.

FETÖ'den "destek primi" sahtekarlığı, devletin parasını hesaplarına böyle aktardılar

Isparta'da Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturmada, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından ilçede 50 bin küçükbaş hayvanının 73 bin olarak gösterilerek, devletin 23 bin hayvan için ödediği desteklemenin FETÖ'ye aktarıldığı belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan pilotlara böyle sormuş: Mertçe söyleyin, kimden yanasınız

Darbe girişimi sürerken Erdoğan kendisini götürmeye gelen helikopter pilotlarına "Bana mertçe söyleyin, kimden yanasınız?" diye sordu. Pilotların cevabı ise "Sizden yanayız. Öleceksek de birlikte öleceğiz" oldu.

Darbeci teröristler Erdoğan'a suikast girişimini aksiyon kamerayla kaydetmiş!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Muğla'nın Marmaris ilçesinde kaldığı otelde suikast düzenlemek için gelen darbeci askerlerin, suikast girişimini miğferlerinin üzerine taktıkları aksiyon kamerasıyla kaydettikleri ortaya çıktı.

AK Partili vekil Murat Demir hastaneye kaldırıldı

Yoğun gezi programlarında fenalaşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, hastaneye kaldırılarak müşahede altına alındı.

Cemaat okulları Milli Emlak’a devredildi

Fethullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Muğla İl genelindeki Gülen cemaatine ait tüm ilk, orta ve liseler Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredildi.

Sağlık Bakanlığı: O hastaların kamu hastanelerine nakilleri devam ediyor

Sağlık Bakanlığı, bazı özel sağlık kurum ve kuruluşlarının hazineye devir işlemlerinin başlatıldığını ve söz konusu hastanelerde tedavi altında olan hastaların da kamu hastanelerine nakillerinin devam ettiğini açıkladı.

Görevden alınan eski Sinop Valisi tutuklandı

Sinop'ta darbe soruşturması dün gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıkarılan Sinop eski Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, tutuklandı.

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Altun'dan 'provokasyon' uyarısı: Cami ve cemevlerine saldırı planlıyorlar

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Alevi-Sünni çatışmasının çıkarılmaya çalışıldığını belirterek, "Bazı yerlerde şaibeli kişilerin, sakallı şekilde, inanç önderiymiş gibi giyinip camileri tarayacağı ve bunu Alevilerin yaptığına yönelik haber yayılacağı bilgisini aldı

Erdoğan: O sözlerin beni çok mutlu etti Arda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, spor camiasının demokrasi nöbetinde olmasını övdü. Arda'ya "Topluma mal olmuş birinin o sözleri beni çok mutlu etti" dedi. Hadise'yi İstiklal Marşı için özel olarak kutladı.

CIA yöneticisi FETÖ lideri Gülen'i savundu

Fetullah Gülen'in ABD'ye gelmesine vesile olan CIA yöneticilerinden Graham Fuller, darbe girişiminin Gülen'le alakası olmadığını iddia etti.

İtalya Suriyeli değil FET֒cü istiyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Türkiye’deki FETÖ operasyonlarını karalayan açıklamalar üst üste geliyor.

Beyaz Saray’da teröristler ağırlandı!

Türkiye’nin ABD’ye FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in iadesi için resmi talepte bulunduğu bir sırada Washington yeni bir skandala imza attı.

Türkiye'de halk kazandı

ABD’nin Başkan adayı Trump, 15 Temmuz hakkında ‘Halk kazandı. Etkileyiciydi’ yorumunda bulundu. İşi tersine çevirebildiği için Erdoğan’a güven duyduğunu söyleyen Trump, hukuk konusunda da ‘ABD akıl veremeyecek kadar kötü durumda’ dedi.

BM'nin Cenevre Ofisi önünde FETÖ protestosu

Sivillere yönelik silahlı şiddete karşı olmayı sombolize eden kırık sandalye etrafında FETÖ'nün darbe girişimi protesto edildi.

İdlib'te ekmek fırınına saldırı

Suriye'de Rus ordusuna ait savaş uçağının, ülkenin kuzeyindeki İdlib'in kuzeydoğusunda yer alan Binniş kabasında bir ekmek fırınına düzenlediği hava saldırısı sonucu 3 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Askeri uçak Bengal Körfezi üzerinde kayboldu

Hindistan Hava Kuvvetleri´ne bağlı askeri bir uçak içindeki 29 kişi ile birlikte Bengal Körfezi üzerinde kayboldu. Kaybolan uçaktaki 29 kişiden altısının mürettebat olduğu açıklandı.

Ümmetin alimleri Türkiye’nin yanında

Ümmetin alimleri, Türkiye’de ve diğer İslam ülkelerindeki olaylar karşısında Batı’nın sergilediği çifte standardı kınadı. Türkiye’ye desteklerini göstererek “Hedef Türkiye ve İslam alemiydi” denildi.

Defalarca takla atan araçtan sağ çıktı

Rusya'da bir düğün konvoyu sırasında meydana gelen kaza şoke etti. Rusya'ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti'nde yer alan bir köyde düğün konvoyu sırasında bir araç kontrolünü kaybedip defalarca takla attı. Şoke eden görüntüler bir cep telefonu tarafından kaydedildi. Görüntülerde sürücünün takla atan araçtan fırladığı daha sonra aracın altın

ABD Cidde'de bulunan vatandaşlarını uyardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cidde’de bulunan vatandaşlarını uyararak, muhtemel saldırılara karşı dikkatli olmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli: Müttefikimiz müttefik gibi davranmaya başlasa iyi olur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, “Fitch Fitchliğini gene yapıyor! Türkiye yatırım yapılabilir ülkedir! Algı operasyonu söz konusu” dedi.

Başbakan Yardımcısı Canikli S&P'ye sert çıktı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesine ilişkin, "Birileri ısrarla darbecilerin amaçlarına uygun hareket ediyor, onların yanında duran adımlar atıyorlar. Bunlardan birisi Standard & Poor's (S&P)" dedi.

O memurlar bir daha kamuda çalışamayacak

Yayımlanan ilk OHAL kararnamesinde kamu çalışanları ile ilgili önemli bir karar alındı. Paralel yapı soruşturmalarıyla görevine son verilen kamu personeli bir daha kamu da çalışamayacak.

Haliç'in iki yakası birleşiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk arasında yapılacak teleferik projesi için start verdi. Büyükşehir Belediye Meclisi, 3 istasyondan oluşacak hattın 1/5000'lik planlarını onayladı. İhale süreci devam eden hat, Eyüp Haliç vapur iskelesi yanında başlayıp, Pierre Loti tepesinde devam ederek, Haliç'in üzerinden Minia

BDDK'nın Bank Asya kararı Resmi Gazete'de

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), Asya Katılım Bankası AŞ'nin (Bank Asya) faaliyet izninin kaldırılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kamuda 45 bin 484 çalışan görevden uzaklaştırıldı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında dün 954 kişi görevden uzaklaştırılırken, açığa alınan toplam kamu çalışanı sayısı 45 bin 484'e ulaştı.

Kalkınma Bakanlığında FETÖ temizliği

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında, Kalkınma Bakanlığında açığa alınan personel sayısı 82'ye ulaştı.

Medvedev kararnameyi imzaladı! İlişkiler normale dönüyor

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Türk hükümeti ile ticari ve ekonomik işbirliğinin devam etmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

Ekonomi paralel prangadan kurtuldu

Türkiye’nin kılcal damarlarına kadar sızan Fettullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) tamamıyla temizlenme operasyonu iş dünyasında sevinçle karşılanıyor.

Devletin istediği yatırımlara kâr etmeden katılacağız

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, devletin önemsediği yatırımlara kâr amacı gütmeden gireceklerini söyledi. Darbe girişiminin yatırım planlarını değiştirmediğini söyleyen Ülker “Ortaklarımızla teyitleştik” dedi.

Beşiktaş'ta yıldız futbolcu kadro dışı bırakıldı

Beşiktaş'ın Arjantinli Futbolcusu Sosa takımdan ayrılmak istediğini ısrarla sürdürünce süresiz kadro dışı bırakıldı.

Milli futbolcu Twente’ye transfer oldu

Manchester City’de forma giyen milli futbolcu Enes Ünal, Hollanda’nın Twente takımına kiralandı.

Cristiano Ronaldo'nun adı havalimanına verilecek

Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo'nun adının, doğduğu kentteki havalimanına verileceği açıklandı.

Beşiktaş'ta yıldız futbolcunun eli kırıldı

Yeni sezon hazırlıklarının ikinci etabını Avusturya'nın Leogang kasabasında sürdüren Beşiktaş'ta Tolgay Arslan'ın elinin kırılması, akıllara bu kasabada yaşanan diğer kötü olayları getirdi.

'Futbol hayatım bitebilir'

Beşiktaş'ın sakatlıklardan yakasını bir türlü kurtaramayan şanssız oyuncusu Veli Kavlak, futbol hayatı için önemli bir karar alma aşamasında

Riekerink iki oyuncu arasında tercih yapacak

4 kulübün talip olduğu ikiliden biri sarı kırmızılı formayı giymeye devam edecek. Donk’u, Kasımpaşa ve Akhisar Belediyespor, Salih’i de Kayserispor ile Karabükspor istiyor.

Ümit Milliler yarı finalde!

Ümitler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele eden Türkiye Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı, İtalya'yı 83-72 yenerek yarı finale yükseldi.

IOC, Sibel Özkan kararını açıkladı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Türk halterci Sibel Özkan'ın, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 48 kiloda kazandığı gümüş madalyayı geri vermesini istedi.

Beşiktaş ilk hazırlık maçında berabere kaldı

Yeni sezon hazırlıklarına Avusturya'da devam eden Beşiktaş, ilk hazırlık maçında Suudi Arabistan takımlarından Al Hilal ile karşılaştı.

Beşiktaş, Barcelonalı futbolcuyla anlaştı

Beşiktaş Kulübü, Barcelona'da forma giyen sol bek oyuncusu Adriano ile her konuda anlaşma sağladı.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.

Cem Karabay yeni rekor peşinde

Guiness Rekorlar Kitabı'na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu Cem Karabay'ın yeni dünya rekoru denemesi bu gece sona eriyor.

Necla Sağlam cinayetinde yargılama başladı

ZONGULDAK'ta, 23 yaşındaki Necla Sağlam'ı boğazını keserek öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan 34 yaşındaki Tolga Kudu'nun yargılanmasına başlandı. Sanık, suçlamayı kabul etmedi.

Marmaray'da seferler durdu

Marmaray'da teknik bir arıza nedeniyle seferlerin durduğu bildirildi.

2015 yılının trafik kazası bilançosu ağır oldu

TUİK 2015 yılı kaza raporunu yayımladı. İllere göre yayımlanan kaza raporunda Şanlıurfa'da 141 kişinin trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği belirlenirken 4 bin 756 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Ordu´ya uçakla gelen ilk Arap turist kafilesi törenle karşılandı

TÜRKİYE'de ve Avrupa'da deniz üzerine yapılan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı'nda ilk ticari yurt dışı uçuşları başladı. İlk olarak Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan gelen uçaktaki 150 kişilik Arap işadamı ve turist kafilesi havalimanında büyük ilgiyle karşılandı.