STAR ANA SAYFA - 28 Kasım 2015 Cumartesi

Nou Camp Stadı'nda 'Katolanya'nın özgürlüğü' konseri

  • 30.06.2013  09:26 | Güncelleme: 30.06.2013  09:31
  • Katalonya'nın bağımsızlığını savunan gösteriler yapan 'Omnium Cultural' adlı dernek tarafından Nou Camp Stadı'nda 'Katalonya'nın özgürlüğü' temalı konser düzenlendi.


    Nou Camp Stadı'nda 'Katolanya'nın özgürlüğü' konseri
    AA
    Katalonya'da iktidarda olan Yönelim ve Birlik Koalisyonu'nun (CIU) gündeme getirdiği ve hükümete dışarıdan destek veren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin şart koştuğu, bağımsızlık yanlısı referanduma destek için organize edilen konserde, Katalonya'nın İspanya'dan ayrılarak kendi geleceğine karar verme hakkını savunan açıklamalar yapıldı.

    Katalonya'da faaliyet gösteren bağımsızlık yanlısı tüm siyasi partilerin katıldığı konserde stadı dolduran yaklaşık 90 bin kişi ellerinde bağımsız Katalan bayrakları ile sık sık bağımsızlık tezahüratında bulundu. 'Katalonya, İspanya değil', 'Katalonya için özgürlük' yazılı pankartların da açıldığı 4 saatten fazla süren konserde 400 kadar sanatçı şarkılar seslendirdi.

    Katalonya'da kurduğu azınlık hükümeti ile iktidarda olan CIU, geçen yıl sonunda gündeme getirdiği, Katalonya'nın kendi geleceğine karar vermesi için referanduma gidilmesi çalışmalarını sürdürürken, bunun en büyük savunucusu ERC, 2014 yılında söz konusu referandumun gerçekleşmemesi halinde hükümete dışarıdan verdiği desteği çekeceğini her seferinde dile getiriyor. İspanya merkez hükümeti ise böyle bir referandumun olmayacağını savunuyor.