STAR ANA SAYFA - 25 Mayıs 2016 Çarşamba

Bayraklı'da 'Küçük balık' operasyonu

 • 22.11.2012  14:57 | Güncelleme: 22.11.2012  14:57
 • Bayraklı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İzmir Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi ekipleri Çamkıran pazarında küçük balık denetimi yaptı. Denetimlerde yasal ölçülere uymayan 120 kilo çinekop ve tavuk balığına el konuldu.


  Bayraklı'da 'Küçük balık' operasyonu
  İZMİR/STAR
  Bayraklı Belediyesi Zabıta ekipleri, Gıda-Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi ekipleri Çanakkale Boğazı ile Kuzey Ege 'de yasal boyutunun oldukça altında avlanan çinekopların Bayraklı halkından gelen şikayet talebini dikkate alarak küçük balık operasyonu yaptı. Çamkıran pazarında yer alan üç balıkçı tezgâhı denetlendi.

  120 KİLO BALIĞA EL KONDU
  Balık boylarını ölçmek için özel olarak hazırlanan metreyle bir araç içinde bulunan ve yasal avlanma boyutu 20 santimetre olan çinekopların boylarını ölçen ekipler, yaptıkları incelemede, söz konusu balıkların uzunluklarının standardın altında olduğunu belirlendi. Yetkililer yapılan operasyonlarda yasal av boyu 20 santimetrenin altında olan 7 kasa 92 kilo çinekop'a ve 28 kilo tavuk balığı olmak üzere toplam 120 kilo balığa 1380 sayılı su ürünleri kanunun 33. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak el koydu. Ekipler, el koydukları balıkları Yediemin depolarına buzhanede muhafaza altına aldı.

  DENETİMLER SÜRECEK
  Bayraklı Belediyesi zabıta ekipleri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, balıkların ele geçirildiği balıkçıya yasal işlem yapılacağını belirterek, Türkiye karasularındaki balık popülâsyonun artması ve tür kayıplarının önlenmesi için gerçekleştirilen denetimlerin aralıksız olarak sürdürüleceğini kaydetti. Bayraklı Belediyesi Zabıta Müdürü Gürsel Doğru, Bayraklı halkının tüm şikâyetlerinin değerlendirildiğini onların tüm dilek ve isteklerinin yerine