EGE

'Çocuklar Duymasın' oyuncuları 'İzmir'de

İlk öğrencilerine 2013-2014 akademik yılında eğitim vermeye başlayacak olan İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Türkiye'nin en çok sevilen dizilerinden "Çocuklar Duymasın"ın oyuncuları Tamer Karadağlı, Volkan Severcan ve Furkan Kızılay'ı "Artiz mi, Aktör mü?" başlıklı söyleşide ağırladı.

  • İZMİR/STAR

Öğrencilerine Sinema Televizyon ve Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde eğitim vermeye hazırlanan İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, ilk etkinliğinde Türkiye'nin en çok sevilen ve izlenen dizilerinden "Çocuklar Duymasın"ın oyuncuları Tamer Karadağlı, Volkan Severcan ve Furkan Kızılay'ı ağırladı. "Taş fırın erkeği" Tamer Karadağlı, "Tuna" Volkan Severcan ve "Havuç" Furkan Kızılay'lı "Artiz mi, Aktör mü?" başlıklı söyleşiye ilgi yoğun olurken, tiyatro oyuncuları öğrencilerin sorularını yanıtladı, "Sanatçı alaylı mı, okullu mu olmalı?" sorusunu masaya yatırdı. Esprilerin izleyenleri kahkaha boğduğu söyleşide Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ulufer Teker ve Yrd. Doç. Günseli Pişkin ise konuya akademik açıdan katkıda bulundu. İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Rıza Doğanata, üniversite yönetimi, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı söyleşi, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş'in konuşması ile başladı. Erciyeş, söyleşi sonunda konuklara teşekkür plaketi takdim etti.

AMAÇ, BİLİM DÜNYASI KADAR SANATA DA KATKIDA BULUNABİLMEK
İzmir Üniversitesi kurucusu merhum Necdet Doğanata'nın sanata büyük önem verdiğini belirterek sözlerine başlayan Rektör Erciyeş, "Güzel Sanatlar Fakültemiz ile Görsel İletişim Tasarımı ve Sinema-Televizyon bölümlerimizin 2013-2014 akademik yılından itibaren eğitim vereceğini sizlere duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 120 öğrencisi ile eğitime başlayacak fakültemiz ile İzmir Üniversitesi'nin bilim dünyasına olduğu kadar sanat dünyasına da değerli katkılar sağlaması en büyük dileğimiz" dedi.

BU ÜLKENİN EN BÜYÜK İHTİYACI SANATTIR
Söyleşinin Moderatörlüğünü üstlenen Volkan Severcan, ne kadar yetenekli olunursa olunsun, yeteneğin doğru şekilde yönlendirilebilmesi için eğitimin gerekli olduğunu, bu noktada da İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin açılışının büyük bir önem taşıdığını vurgulayarak sözlerine başladı. Gelecek yıllarda Tiyatro bölümünün açılması dileğinde de bulunan Severcan, "Sanat bu ülkenin en çok ihtiyacı olan şeydir. Sanat güzeli arar, güzeli yaratmanın peşinden gider. Güzeli arayan ağaç kesmez. Ortaya çıkan sanat eserini beğenmeyebilirsiniz, ucube olarak değerlendirebilirsiniz ancak takdir etmek ve saygı göstermek zorundasınız" dedi.

"YAYINDA MIYIZ?"
Konuşmasına "Yayında mıyız?" diyerek başlayan Tamer Karadağlı salonda kahkaha tufanına neden olurken, kendisinin "sanatçı" olarak değerlendirmesine henüz hazır olmadığını söyledi. "Oynadığımız roller nedeni ile popüler oluyoruz. Ancak önemli olan başarılı olmaktır. Sanat bölümünde eğitim alanların hedefi popüler olmak değil, sanatları ile başarılı olmaktır" dedi ve kendisinin televizyon performansını sadece oyunculuk olarak değerlendirdiğini, ancak er meydanı olarak nitelendirdiği tiyatro sahnesi üzerindeki aktörlüğünün sanatçılık unvanına gelecek yıllar içinde layık olabileceğini söyledi. Gerek konservatuar gerek sahne sanatları bölümlerinde alınan eğitim ile olsun gerekse de usta-çıkar ilişkisi içinde alınan eğitim ile olsun, bir aktörün mutlaka ve mutlaka eğitim alması gerektiğini savunan Karadağlı, "Atatürk'ün (Hepiniz milletvekili olabilirsiniz... Bakan olabilirsiniz... Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz... Fakat sanatçı olamazsınız) sözleri çok doğru bir noktayı vurgulamaktadır" diye konuştu.

BABAMA SESLENİYORUM, ARABA İSTİYORUM!
9 yaşından beri setlerde olduğunu, 11 yıl içinde gerek ailesi, gerekse "setteki ailem" dediği Çocuklar Duymasın ekibi tarafından özveri ile yetiştirildiğini belirten Furkan Kızılay, Türkiye'de dizi setlerinde çalışma saatlerinin çok uzun olduğunu söyledi. 14 yaşındayken teniste Türkiye 3'üncüsü olduğunu belirten Havuç, "Babam, (Senden oyuncu olmaz) demişti, hep sporcu olmamı istedi. Ben sette kendimi oynadım, hala da oynuyorum. Düz duvara tırmanırdım, telefonum oldu sonunda ama şimdi de babama sesleniyorum, araba istiyorum" dedi.

Türkiye'de sanat konusuna akademik bakış açısı ile yaklaşan Yrd. Doç. Günseli Pişkin, "Sanat, bir insan aracılığı ile duyguyu aktarabilmektir. Bunu yapabilmek için bedeni ve sesi nasıl kullanmak gerektiğini öğreten de eğitimdir" dedi. Tasarımdan her türlü görselliğe, teknolojiyi kullanabilen herkesin piyasada iş yapabildiği günlerin yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Ulufer Teker ise eğitim ile yönlendirilmeyen yeteneğin başarıya ulaşamayacağını söyledi.

 

Haber Turu

FETÖ'nün kız yurdunda Hint keneviri ele geçirildi

Erzurum'un Pasinler ilçesinde FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında kapatılan kız yurdunun bahçesinde ele geçirilen 897 kök Hint keneviri imha edildi

Malataya'da FETÖ bağlantılı 46 kurum kapatıldı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından örgütle bağlantılı 46 kurum kapatıldı, bir jandarma binbaşı görevden uzaklaştırıldı.

Patnos’ta 5 polis ile 3 rütbeli asker gözaltına alındı

Ağrı’nın Patnos ilçesinde FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili 5 polis ve 3 rütbeli asker gözaltına alındı.

İngiliz turist mirasın bir kısmını tatil yaptığı otelin personeline bıraktı

Kuşadası Korumar Hotel De Luxe Hotel'de 52 kez tatil yapan İngiliz turist Charles George Courtney, mirasının bir kısmının otel personeline bırakılmasını vasiyet etti. Courtney'in ismi her zaman kaldığı odanın kapısına yazıldı.

OHAL Koordinasyon Kurulu oluşturuldu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hale ilişkin ilgili mevzuatta öngörülen görevleri koordine etmek üzere Olağanüstü Hal (OHAL) Koordinasyon Kurulu oluşturuldu.

FETÖ'nün ''Bodrum imamı'' yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "Bodrum imamı" olduğu gerekçesiyle aranan "Asım" kod adlı Çağrı Acar, İzmir'in Tire ilçesinde yakalandı.

''20 binin üzerinde öğretmen alımı yapılacak''

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Açığa alınan öğretmen sayısı artı bir de bu özel okullar devlete geçtikten sonraki ihtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alınacaktır. Bu da 20 binin üstünde bir rakam demektir, ilerleyen süreçte bu rakam kesinleşecektir." dedi.

FETÖ'nün "Bodrum imamı" yakalandı

"Asım" kod adlı Çağrı Acar'ın üzerinden örgüt içindeki hiyerarşide şifre amaçlı kullanıldığı tespit edilen bir dolarlık banknot çıktı

Başbakan Yardımcısı Kaynak: İdam bu ülke için gereklidir

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "İdam milletimizin ortak talebi. Patron millettir biz o patronun talebini yerine getirmek zorundayız. Şahsen söylüyorum ki idam bu ülke için gereklidir." dedi.

Meydanlarda 'demokrasi nöbeti' devam ediyor

Yurt genelinde vatandaşlar, FETÖ/PDY üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için ellerinde Türk bayraklarıyla meydanlara akın etti.

FETÖ'nün darbe girişimi Üsküp’te protesto edildi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi protesto edildi.

Kabil’de intihar saldırısı: 61 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de protesto gösterisi sırasında gerçekleştirilen intihar saldırısında 61 kişi hayatını kaybederken, 207 kişi de yaralandı.

Amerikalı yazar Cook, FETÖ'cü darbe girişimini aklamaya çalıştı

Amerikalı yazar Steven Cook, The Atlantic dergisinde Türk halkının demokrasiye sahip çıkışını görmezden gelirken, darbenin demokrasinin sonunu getirmeyeceğini iddia etti.

İdlib'e misket bombalı saldırı: 11 ölü, 30 yaralı

Rus savaş uçaklarının İdlib'e misket bombasıyla düzenlediği saldırıda 11 kişi öldü, 30'u yaralandı.

Münih'teki saldırıda 3 Türk hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın Münih kentindeki silahlı saldırıda üç Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı.

CIA yöneticisi FETÖ lideri Gülen'i savundu

Fetullah Gülen'in ABD'ye gelmesine vesile olan CIA yöneticilerinden Graham Fuller, darbe girişiminin Gülen'le alakası olmadığını iddia etti.

İtalya Suriyeli değil FET֒cü istiyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Türkiye’deki FETÖ operasyonlarını karalayan açıklamalar üst üste geliyor.

Beyaz Saray’da teröristler ağırlandı!

Türkiye’nin ABD’ye FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in iadesi için resmi talepte bulunduğu bir sırada Washington yeni bir skandala imza attı.

Türkiye'de halk kazandı

ABD’nin Başkan adayı Trump, 15 Temmuz hakkında ‘Halk kazandı. Etkileyiciydi’ yorumunda bulundu. İşi tersine çevirebildiği için Erdoğan’a güven duyduğunu söyleyen Trump, hukuk konusunda da ‘ABD akıl veremeyecek kadar kötü durumda’ dedi.

BM'nin Cenevre Ofisi önünde FETÖ protestosu

Sivillere yönelik silahlı şiddete karşı olmayı sombolize eden kırık sandalye etrafında FETÖ'nün darbe girişimi protesto edildi.

Yabancı yatırımcılardan Türkiye'ye güven mesajı

Uluslararası şirketler darbe girişimi sonrasında Türkiye ekonomisine güvendiklerini, yatırımlarında herhangi bir erteleme ya da değişikliğin söz konusu olmadığını bildirdi.

Bankacılık sistemi dimdik ayakta

Millete yönelik darbe girişimi sonrasında ekonomik kriz çıkarma çalışmaları boşa çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türk bankacılık sektöründe herhangi bir sıkıntı olmadığının altını çizerek bankacılık sisteminin dimdik ayakta olduğunu söyledi.

Bu memleketi tefecilere yedirmeyiz

Ekonomi Bakanı Zeybekci, darbe girişiminin ardından pazartesi günü ekonominin krize gireceğinin söylendiğini hatırlatarak, “Hiçbir şey olmaz. Bu memleketi tefecilere yedirmeyiz çünkü onların kurgusu bu, bu onların oyunu” dedi.

Merkez Bankası tam kadro sahaya iniyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye ekonomisinin gücüne güç katmak için tedbir paketleri hazırlıyor. Bu paketler sayesinde ekonomik gücün sürekliliği sağlanırken, tüketiciye de yeni imkanlar sunuluyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli: Müttefikimiz müttefik gibi davranmaya başlasa iyi olur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, “Fitch Fitchliğini gene yapıyor! Türkiye yatırım yapılabilir ülkedir! Algı operasyonu söz konusu” dedi.

Başbakan Yardımcısı Canikli S&P'ye sert çıktı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesine ilişkin, "Birileri ısrarla darbecilerin amaçlarına uygun hareket ediyor, onların yanında duran adımlar atıyorlar. Bunlardan birisi Standard & Poor's (S&P)" dedi.

O memurlar bir daha kamuda çalışamayacak

Yayımlanan ilk OHAL kararnamesinde kamu çalışanları ile ilgili önemli bir karar alındı. Paralel yapı soruşturmalarıyla görevine son verilen kamu personeli bir daha kamu da çalışamayacak.

Haliç'in iki yakası birleşiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk arasında yapılacak teleferik projesi için start verdi. Büyükşehir Belediye Meclisi, 3 istasyondan oluşacak hattın 1/5000'lik planlarını onayladı. İhale süreci devam eden hat, Eyüp Haliç vapur iskelesi yanında başlayıp, Pierre Loti tepesinde devam ederek, Haliç'in üzerinden Minia

BDDK'nın Bank Asya kararı Resmi Gazete'de

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), Asya Katılım Bankası AŞ'nin (Bank Asya) faaliyet izninin kaldırılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kamuda 45 bin 484 çalışan görevden uzaklaştırıldı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında dün 954 kişi görevden uzaklaştırılırken, açığa alınan toplam kamu çalışanı sayısı 45 bin 484'e ulaştı.

Taraftar grupları darbeye karşı omuz omuza yürüdü

Bruma'dan Galatasaray'ı şoke edecek sözler!

Galatasaray'da Bruma belirsizliği alevlendi. Portekiz basınına konuşan genç oyuncu, "Ayrılmak istiyorum" dedi.

Lucescu Fenerbahçe'ye neden gitmedi?

Shakhtar Donetsk'ten ayrıldıktan sonra Fenerbahçe'nin teklif götürdüğü Mircea Lucescu, Beşiktaş ve Galatasaray'ı düşünerek sarı-lacivertlileri geri çevirdiğini söyledi.

Beşiktaş'ta yıldız futbolcu kadro dışı bırakıldı

Beşiktaş'ın Arjantinli Futbolcusu Sosa takımdan ayrılmak istediğini ısrarla sürdürünce süresiz kadro dışı bırakıldı.

Milli futbolcu Twente’ye transfer oldu

Manchester City’de forma giyen milli futbolcu Enes Ünal, Hollanda’nın Twente takımına kiralandı.

Cristiano Ronaldo'nun adı havalimanına verilecek

Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo'nun adının, doğduğu kentteki havalimanına verileceği açıklandı.

Beşiktaş'ta yıldız futbolcunun eli kırıldı

Yeni sezon hazırlıklarının ikinci etabını Avusturya'nın Leogang kasabasında sürdüren Beşiktaş'ta Tolgay Arslan'ın elinin kırılması, akıllara bu kasabada yaşanan diğer kötü olayları getirdi.

'Futbol hayatım bitebilir'

Beşiktaş'ın sakatlıklardan yakasını bir türlü kurtaramayan şanssız oyuncusu Veli Kavlak, futbol hayatı için önemli bir karar alma aşamasında

Riekerink iki oyuncu arasında tercih yapacak

4 kulübün talip olduğu ikiliden biri sarı kırmızılı formayı giymeye devam edecek. Donk’u, Kasımpaşa ve Akhisar Belediyespor, Salih’i de Kayserispor ile Karabükspor istiyor.

Ümit Milliler yarı finalde!

Ümitler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele eden Türkiye Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı, İtalya'yı 83-72 yenerek yarı finale yükseldi.

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.

Cem Karabay yeni rekor peşinde

Guiness Rekorlar Kitabı'na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu Cem Karabay'ın yeni dünya rekoru denemesi bu gece sona eriyor.

Necla Sağlam cinayetinde yargılama başladı

ZONGULDAK'ta, 23 yaşındaki Necla Sağlam'ı boğazını keserek öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan 34 yaşındaki Tolga Kudu'nun yargılanmasına başlandı. Sanık, suçlamayı kabul etmedi.

Marmaray'da seferler durdu

Marmaray'da teknik bir arıza nedeniyle seferlerin durduğu bildirildi.

2015 yılının trafik kazası bilançosu ağır oldu

TUİK 2015 yılı kaza raporunu yayımladı. İllere göre yayımlanan kaza raporunda Şanlıurfa'da 141 kişinin trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği belirlenirken 4 bin 756 kişinin ise yaralandığı açıklandı.