EGE

“Gıda Güvenliği Dersi Zorunlu Olsun”

Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdussamed Boyu, okullarda sağlıklı beslenme ve gıda güvenliği dersi okutulması için Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunacaklarını açıkladı. Gıda Mühendisleri olarak, toplumda eksik olan gıda güvenliği bilincinin oluşması ve arttırılması amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Boyu, “Ne üretici gıda güvenliği bilinci ile üretim yapıyor ne de tüketici bu bilinçle tüketim yapıyor. Böylece gıda güvenliğinin riske girdiği bir ortam hazırlanıyor. Gıda güvenliği bilincinin hem çocuklarda oluşması, hem de hızlıca topluma yayılması için okullarda gıda güvenliği dersi okutulsun” dedi.

  • GÖKÇE KIRTILOĞLU

Yaklaşık bir yıldır İstanbul ve çevresindeki illerde ağırlıklı olarak lise öğrencilerine yönelik güvenli gıda yönetimi eğitimi verdiklerini dile getiren Boyu, eğitim sonuçlarını değerlendirmek için anket çalışmaları yaptıklarını da söyledi. Gıda güvenliği dersi fikrinin de bu anketlerden elde edilen olumlu sonuçlardan sonra ortaya çıktığını aktaran Boyu, “Eğitim alan öğrencilerin daha az fast food tükettiğini, gıda güvenliği anlamında risk yaşanan ürünleri tüketirken daha dikkatli olduğunu, etiketini mutlaka okuduğunu ve üretim yapan firmayı sorguladığını gördük. Bunlar gıda güvenliği açısından çok önemli konular” diyerek eğitimlerin olumlu sonuçlar verdiğine dikkat çekti.

GIDA BİLİNCİ İÇİN EĞİTİM ŞART
Gıda güvenliği bilincinin oluşturulması için en verimli çağın okul dönemi olduğu vurgulayan Boyu, bu çağda verilen eğitimlerin hayat boyu kalıcı hale geldiğini belirtti. Boyu, okullarda verilen eğitimlerin eğlenceli bir şekilde sunulması halinde çocukların, kendilerinin bilinç kazanmasının yanı sıra bu bilginin ailede kullanılması için de baskıcı bir tutum içine girdiklerini söyledi. Toplumda uzun vadede gıda güvenliği bilinci oluşturulması için projenin önem taşıdığını ifade eden Boyu, “Gıda güvenliği bilincinin hem çocuklarda oluşması, hem de hızlıca topluma yayılması için okullarda gıda güvenliği dersi okutulsun. Gıda güvenliği ilköğretim çağında temel bilgiler olarak verilebilir, ama özellikle 5. sınıftan sonra zorunlu ders olarak okutulmasını istiyoruz. Bu işin 4 yıl eğitimini alan gıda mühendisleri gerekirse formasyon alarak bu eğitimi verebilir. İhtiyacı karşılayacak ve bu anlamda hizmet etmek isteyen binlerce gıda mühendisi var. Biz bu dersi gıda mühendislerinin vermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin sağlıklı beslenmeden uzaklaştığına ve fast food tüketiminin arttığına dikkat çeken Abdussamed Boyu, “Türkiye’nin 2012 raporlarına göre son 2 yıl içinde obezite oranı özellikle 15 yaş üzeri grupta 15,2’den 17,2’ye çıkmış. Bunun yanı sıra son dönemde gıda güvenliğinden kaynaklanan hastalıklarda da artış söz konusu. Bunlar toplumda gıda güvenliği bilincinin eksik olmasından kaynaklanıyor. Resmi denetimlerin daha da hızlandırılması ve gıda mühendislerinin de süreç içinde etkin hale getirilmesi ile çözümün daha da hızlanması mümkün” diye konuştu.

“PROJE OLUMLU KARŞILANDI”
Proje için pilot bölge olarak seçmeyi düşündükleri İstanbul’da, Milli Eğitim Müdürlükleri ile görüştüklerini de ifade eden Boyu, “Resmi cevaplar gelmedi, ama proje olumlu karşılandı. Biz pilot bölgeler oluşturulması ve eğitimlerin önce buralarda verilmesini, daha sonra da bizim yaptığımız gibi anketlerle sonuçların değerlendirilmesini istiyoruz. Şuan ‘gidaguvenligidersiistiyoruz.com’ adında bir internet sitesi hazırlanıyoruz. Burada projenin halka tanıtılmasını sağlayıp, projeye dair yorumları toplayacağız. Bunları anket sonuçlarıyla birleştirip Milli Eğitim Bakanlığı’na sunacağız. Şuan liste hazırlanıyor. Yaz dönemi olduğu için okullarda eğitim verme şansımız yok, ama yaz kurslarında bu eğitimleri vererek öğrencilere ulaşmayı istiyoruz. Bu çalışmalarımız 2014 başlarına kadar sürecek. Daha sonra da Bakanlığa başvuruda bulunup 2014-2015 öğretim döneminde bu dersin zorunlu olarak okutulması için talepte bulunacağız” dedi.

GÜVENLİ GIDA GELECEĞİ İÇİN BİLİNÇLİ ÇOCUKLAR YETİŞMELİ
Bugünün gençlerinin geleceğin potansiyel gıda üreticileri olduğunu hatırlatan Boyu, ilköğretim çağında verilecek olan gıda güvenliği dersi ile çocuklardan başlayarak tüm toplumda gıda güvenliği bilincinin oluşacağını dile getirdi. Bu bilinci kazanan çocukların ileride daha güvenli gıdalar üreteceğini dile getiren Boyu, “Bu işin tüketici boyutunun yanı sıra bir de üretici boyutu var. Güvenli gıda üretimi konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bilinç olamadığı için sadece daha fazla kazanma hırsı var. Bu bilinçle de üretim yapılmadığı için sıkıntılar yaşanıyor. Bugün yetişen gençler yarın bu bilinçle üretim yapacağı ve tüketici de bu bilinçle yetişmiş olacağı için bu proje Türkiye’nin güvenli gıda geleceği için önem taşıyor.

Abdussamed Boyu, projenin hedeflerini ve faydalarını da şu başlıklarla ifade etti:
-Çocuklarda sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulması,
-Oluşacak bilincin aileye ve topluma yayılması,
-Güvenli ve sağlıklı gıda talebinin artırılması,
-Gıda kaynaklı hastalıkların önüne geçilmesi,
-Gıda zehirlenmeleri önüne geçilmesi,
-Geleceğin güvenli gıda üreticilerinin yetiştirilmesi,
-Gıda skandallarının ve gıda hilelerinin önüne geçilmesi,
-Gıda israfının önüne geçilmesi.

 

Haber Turu

"Edirne'den Kars'a kadar bu millet ayağa kalkmıştır artık"

Edirne'deki vatandaşların demokrasi nöbetine destek olan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan FETÖ'cü darbe girişimiyle ilgili değerlendirme yaptı.

Ardahan'da FETÖ operasyonu: 29 gözaltı

Ardahan Emniyet Müdürlüğünde görevli 2’si 3’üncü sınıf Emniyet Müdürü, 3 emniyet amiri, 3 komiser, 6 komiser yardımcısı ve 15 polis gözaltına alındı.

Bakan Eroğlu 15 Temmuz gecesini anlattı: Benim evime gidip...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, darbecilerin kızı ve damadı yanı sıra kendi evine de geldiklerini belirterek, o gece yaşadıklarını anlattı.

Bursa şehidini dualarla uğurladı

Çukurca ilçesinde, yol kontrolü yapan güvenlik güçlerine yönelik terör saldırısında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Aktaş'ın cenazesi, memleketi Bursa'da toprağa verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli Savunma Üniversitesi kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, askeri okulların kapatılarak bunlar yerine Milli Savunma Üniversitesi kurulacağını açıkladı.

FETÖ'nün kuklasını astılar

Gaziantep demokrasi nöbetine katılan bir vatandaş, terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in kuklasını asarak, meydanda gezdirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İyi niyetimizin kurbanı olduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz de propagandaya geldik. Bunu itiraf etmem lazım. İyi niyetimizin kurbanı olduk bunu da ifade etmem lazım. Bu olay olmamış olsaydı bunların üzerine bu şekilde gidemeyecektik' dedi.

Ankara'da ücretsiz ulaşım süresi uzatıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ücretsiz ulaşım seferlerinin 1 hafta daha uzattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yenikapı'da demokrasi mitinglerini taçlandıralım

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimine dair ayrıntıları anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "demokrasi nöbetleri ne zaman bitecek?" sorusuna da cevap verdi.

İşte FETÖ'cü darbe soruşturmasında toplam tutuklu sayısı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında, asker, polis, hakim ve savcıların da aralarında yer aldığı 12 bin 96 kişinin tutuklanması kararlaştırıldı.

Arabistan güçleri ile Husiler çatıştı: 1 subay öldü

Suudi Arabistan güçleri ile Husiler arasında, ülkenin Yemen sınırında çıkan çatışmalarda 1 subayın öldüğü bildirildi.

ABD'de silahlı saldırı: 3 ölü, 1 yaralı

ABD'nin Seattle kentinde meydana gelen silahlı saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Filistin'de futbola İsrail engeli

Ehli el-Halil ile Şebab Han Yunus takımları arasında oynanması planlanan Filistin Kupası rövanş maçının, İsrail'in bazı futbolcuların Batı Şeria'ya girişine izin vermemesi nedeniyle 48 saat ertelendiği bildirildi.

ABD'de facia: 16 ölü

ABD'nin Texas eyaletinde düşen ve içinde 16 kişinin bulunduğu balondan kurtulan olmadığı belirtiliyor

AB'yi korku sardı! 'Risk büyük! Türkiye ile mutabakat çökebilir'

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'yle varılan mutabakatın çökme riski bulunduğunu söyledi.

ABD'de silahlı saldırı: 3 ölü

ABD'nin Seattle kentinde meydana gelen silahlı saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakaret davalarını geri çekmesiyle ilgili Almanya'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'daki avukatı Ralf Höcker, Erdoğan'ın "şahsına karşı her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus affetmesi ve açtığı davaları geri çekmesine" ilişkin açıklamasının Almanya için geçerli olmadığını söyledi.

İngiliz medyasından çarpıcı iddia! ''O ülke FETÖ'ye para aktardı''

İngiliz Middle East Eye gazetesi, Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin FETÖ darbecilerine para gönderdiğini iddia etti.

Irak'ta Cezire el-Halidiye'nin kurtarılması için operasyon başladı

Irak'ta DAEŞ'in Ramadi kentinin doğusundaki son kalesi olarak bilinen Cezire el-Halidiye'nin kurtarılması için operasyon başladı.

Hindistan ve Bangladeş’te şiddetli yağış: 31 ölü

Hindistan ve Bangladeş’te etkili olan şiddetli yağış ve toprak kayması sonucu 31 kişi hayatını kaybetti.

İspanyol devi Türkiye'ye övgü yağdırdı

İspanya’nın önde gelen bankalarından Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA'nın (BBVA) Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Torres Vila, Türkiye'nin ekonomik potansiyel açısından sağlam temellere dayanan bir piyasaya sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'ye olan ilgimiz stratejik ve uzun vadelidir." dedi.

Vatandaşın hasarı karşılanıyor! Ödemeler başladı

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde meydana gelen hasarlar, birçok sigorta şirketi tarafından "lütuf ödemesi" adı altında karşılanmaya başlandı.

Muhasebecilerin asgari ücret tarifelerinde değişiklik

Serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerin, işletme ve şirketlerin kuruluş işlemleri hizmetlerinden aldığı ücretler yarıya düşürüldü.

Bakan Elvan'dan faiz açıklaması

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Bugün itibarıyla darbe girişimine rağmen çok iyi konumdayız, yavaş yavaş faizlerde de bir düşüş bekliyoruz." dedi.

Kalkınma Bakanı Elvan: Faizlerde düşüş bekliyoruz

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Bugün itibarıyla darbe girişimine rağmen çok iyi konumdayız, yavaş yavaş faizlerde de bir düşüş bekliyoruz." dedi.

Topbaş: Toplu ulaşıma asla zam yapılmayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sosyal medyada ücretsiz taşımanın ardından zam yapılacağı iddialarına ilişkin "Asla zam yapılmayacak." dedi.

Benzin ve motorinde indirim

Akaryakıt dağıtım şirketleri, dün gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında ortalama 6 kuruş, motorinde ise ortalama 10 kuruş indirim yaptı.

Körfezli yatırımcının Türkiye’ye ilgisi artıyor

Dünyanın en önemli gayrimenkul geliştiricilerinden Suudi Arabistan’dan Al-Zamil Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhamid Abdullah Al-Zamil, Türkiye’de kurdukları Türk Al Zamil Gayrimenkul’un ülkede büyük gayrimenkul ve sanayi yatırımları bulunduğunu, şirketin mevcut yatırımlarının yanı sıra Türkiye’de 500 milyon lira büyüklüğünde bir

Rusya ile ortak fon kurulması da gündemde

Erdoğan ile Putin’in 9 Ağustos’taki buluşmasında iki ülke arasındaki ilişkiler 24 Kasım öncesinden daha iyi seviyeye çıkarılacak. Ekonomi Bakanı Zeybekci, bu görüşmede Türk-Rus ortak fonunun kurulmasının da gündemde olduğunu açıkladı.

Dolar psikolojik eşiğin altına indi

FET֒nün darbe girişiminin hemen ardından 3.10 sınırına dayanan dolar, dün 3 liralık kritik eşiğin altına geriledi.

Galatasaray Manchester karşısında dağıldı

Galatasaray yeni sezona hazırlık kapsamında İngiltere'nin güçlü ekiplerinden Manchester United ile karşı karşıya geldi. İlk yarıyı 2-1 önde kapatan Sarı-Kırmızılılar, sahadan 5-2 mağlup ayrıldı.

Arda attı, Barcelona kazandı

Avrupa'nın önemli futbol takımlarının mücadele ettiği hazırlık turnuvası 2016 Uluslararası Şampiyonlar Kupası'nda Barcelona, Celtic'i 3-1 mağlup etti.

Bursaspor maçında olay... Sercan Yıldırım çılgına döndü

Bursaspor'un hazırlık müsabakası Darmstadt 98 maçında Sercan Yıldırım ile Alman ekibinin Boşnak oyuncusu Vrancic arasında kavga çıktı.

Kadın Milli Golf Takımı'ndan altın madalya

Kadın Milli Golf Takımı, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de gerçekleştirilen Avrupa Takım Şampiyonası'nda altın madalya kazandı.

Beşiktaş, Avusturya kampını galibiyetle tamamladı

Beşiktaş Futbol Takımı, Avusturya'daki son maçında Eibar'ı mağlup ederek kampı galibiyetle tamamladı.

Fenerbahçe'den demokrasi mesajı

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan yüksek divan kurulu temmuz ayı olağan toplantısının açılış konuşmasını yapan Vefa Küçük, demokrasi mesajı verdi..

Liverpool'dan Galatasaray'a bomba transfer

Galatasaray, Liverpool'un orta saha oyuncusu Lucas Leiva ile 3 yıllık anlaşmaya vardı.

Trabzonspor'u yasa boğan ölüm

Trabzonspor Kulübünün eski başkan yardımcısı Sebahattin Çakıroğlu, 52 yaşında hayatını kaybetti.

FETÖ'cü Enes Kanter'in Twitter hesabı askıya alındı

Terör örgütü lideri Fethullah Gülen hakkında attığı tweet'ler nedeniyle Türkiye'de büyük tepki gören Enes Kanter'in Twitter hesabı askıya alındı.

Fransa'dan skandal Fenerbahçe kararı

Monaco ile Fenerbahçe arasında 3 Ağustos'ta oynanacak Şampiyonlar ligi maçında Fenerbahçe seyircisine bir yasakta Nice Valiliğinden geldi.

Çocuğun bulduğu poşet patladı: 3 kişi yaralandı

Elazığ’da bir çocuğun arazide bularak eve getirdiği poşetin patlaması sonucu, 2’si çocuk 3 kişi yaralandı

65 yıllık kan davası sona erdi

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 65 yıllık kan davasının ardından, aileler arasında barış sağlandı.

Sosyal medyada 'OHAL' suçu işlemeyin!

Sosyal medyada 'OHAL' suçu işlemeyin!

Fenerbahçe'nin eski yıldızı kansere 3 çalım attı

Beyaz kordonun inanılmaz sırrı!Eğer ihanet ederse...

Beyaz kordonun inanılmaz sırrı!Eğer ihanet ederse...

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'un 6 ilçesinin bazı bölgelerine 31 Temmuz Pazar günü elektrik verilemeyecek.

Adana'da mide bulandıran olay!

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.