EGE

Manisa'da bin kişilik cami açıldı

Manisa merkeze bağlı Halıtlı Köyü'nde bin kişilik Fatih Camii törenle açıldı.

SELMAN TÜR/STAR


AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, törende yaptığı koruşmada, "Artık o karanlık dönemler geride kaldı. O dönemlerden artık yepyeni camilerin inşa edildiği bir döneme girdik" dedi. Büyükşehir yasası ile ilgili de konuşan Tanrıverdi, "Halıtlı Köyü artık Şehzadeler ilçemizin bir mahallesi oluyor. Artık köy hizmeti değil çağdaş ve modern şehir hizmeti alacaksınız" dedi.


Manisa merkeze bağlı Halıtlı Köyü'nde 2007 yılında başlanan bin kişilik Fatih Camii törenle açıldı. Halıtlı köy meydanında düzenlenen törene Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, İGM Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Müftü Vekili Hasan Çakıroğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, Yuntdağı köy muhtarları ve köylüler katıldı. Hatuniye Camii Müezzini Sait Coşkun'un Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan törenin ilk konuşmasını yapan Halıtlı Köyü Muhtarı Mehmet Akbaş, Manisa İl Özel İdaresi ve hayırseverler tarafından yapımı tamamlanan caminin 600 bin TL'ye mal olduğunu söyledi.


CAMİ SEFERBERLİĞİ BAŞLATTI
Törende konuşan Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, yaptığı konuşma ile dikkat çekti. Solmaz, "Bugün ezan sesleri ile yankılanan bu camilerimizde geçmiş dönemlerde 'tanrımıza hamdolsun' dedirttiler. Yuntdağı köylerimizden Recepli Köyü camisinde 'Allah' dediler diye insanlarımızın sorgusuz sualsiz 40 gün boyunca karakolda işkencelere maruz kaldığı günleri unutmadık. Ama artık o dönemler tarih oldu. çünkü bu kalelerin yılmaz bekçileri bizleriz, sizlersiniz" dedi.


Yuntdağ muhtarlarına seslenen Solmaz, "Yuntdağı'nda cami seferberliği başlatın. Devletin mayasından hamur olmazsa da hamura devlet olarak tuz oluruz" dedi.


"3 VEKİL OLARAK ARANIZDA VE HİZMETİNİZDEYİZ"
Açılış töreninde konuşan AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, "10 yıl öncesinde köy muhtarlarımız milletvekillerini günlerce takip ederdi ama bir türlü ulaşamazdı onlara. Ulaşsa da istediği hizmeti alamazdı. Bugün ise 3 AK Partili milletvekili olarak karşınızda ve hizmetinizdeyiz. Bu camimiz devlet ve millet desteği ile yapılan eserlerin en güzel örneğidir. Bu cami dayanışma, birlik ve beraberliğimizin en güzel sonucudur. Manisa'mız tarımı ile sanayisi ile eğitimi ile kültürü ile bereketli bir kenttir. O yüzden Manisa'ya şehzadeler kentine ne yapsak azdır" dedi.


"CAMİLERİN YIKILDIĞI DÖNEM GERİDE KALDI"

Camilerin yıkıldığı, satıldığı dönemlerin geride kaldığına dikkat çeken Tanrıverdi, "Artık o karanlık dönemler geride kaldı. O dönemlerden artık yepyeni camilerin inşa edildiği bir döneme girdik" dedi.


"MABETLERİN YAPIMI BÜYÜKŞEHRİN GÖREVİ OLDU"
Büyükşehir yasasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Tanrıverdi, "Büyükşehir Yasa'sı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülüyor. Manisa'mızda büyükşehir oluyor. Artık mabetleri de büyükşehir belediyelerinin görevleri arasına koyuyoruz. İnşallah büyükşehir olduğumuzda Manisa'mıza daha güzel daha büyük mabetler inşa edeceğiz" dedi.


"ARTIK KÖY DEĞİL ŞEHİR HİZMETİ ALACAKSINIZ"
Köy muhtarlıklarının kapatılmasına ilişkinde bilgiler veren Tanrıverdi, "Halıtlı Köyü'müz artık merkeze bağlı Şehzadeler İlçe Belediyesi'ne bağlı bir köyümüz olacak. Artık muhtarımız gelip özel idarede hizmet beklemeyecektir. Artık Halıtlı köy hizmeti değil çağdaş ve modern hizmeti alacaktır. Halıtlı Köyü'müz Şehzadeler ilçemizin bir mahallesi olacak. Bugün de Şehzadeler diyarında şehzadelik yapmış olan şanlı bir komutanın adını taşıyan Fatih Camimizin açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz. Tarihimizi, geçmişimizi bilmezsek gelecekten medet umamayız. Bu mabetler geçmişi geleceğimize bağlayan önemli bir köprüdür. Bu mabetlerimize ve duvarlarındaki bayrağımıza sahip çıkmalıyız. Bunlara el uzatanlar ilk olarak Halıtlılıları sonra da Manisalıları karşısında bulacaktır. Dilimiz, dinimiz, rengimiz ne olursa olsun bizler kardeşiz" dedi.


Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise, "Ecdadımız bizlere sadece bugünleri değil, dünü bugüne bağlayan eserleri de bıraktı. Camilerimiz bunun en güzel örneğidir" dedi.


Daha sonra AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş da birer konuşma yaptı

 

Haber Turu

Mümtazer Türköne gözaltına alındı

Zaman gazetesinin eski yöneticileri ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Türköne, yakalandı.

Eski vali gözaltına alındı

BOLU eski Valisi İbrahim Özçimen İzmir polisinin düzenlediği operasyonla Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde gözaltına alındı. Özçimen'in emniyet imamı 'Kozanlı Ömer' kod adlı Osman Hilmi Özdil'in kayınbiraderi olduğu öğrenildi.

TSK'dan ihraç kararları

TSK'da ihraç kararları açıklandı.

Yeni OHAL kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı

OHAL'le ilgili yeni kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

PKK'dan askere bombalı tuzak

Beklenen kanun teklifi kabul edildi

Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymetler ile gemi, yat ve diğer su araçlarını, 31 Aralık 2016'ya kadar Türkiye'ye getirenler, bu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Mükellefler, Türkiye'ye getirilen varlıklarını işletmelerine dahil edebilecek veya işletmelerinden çekebilecek.

Londralı Türk kızından Erdoğan'a: Koca Reis üzülme

Londralı bir Türk kızının 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yazdığı ağıt dinleyenlerin yüreklerini kabartıyor.

Aydın’da gözaltına alınan 280 kişiden 98’si tutuklandı

Aydın’da yürütülen FETÖ operasyonları kapsamında 477 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı, gözaltına alınan 280 kişiden 98’i tutuklandı.

Ali Bulaç yakalandı

Eski Zaman gazetesinin yöneticileri ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Ali Bulaç yakalandı.

Denizli'de 'demokrasi nöbeti' için otobüsler akşamları ücretsiz

Denizli Büyükşehir Belediyesi, darbe girişimine karşı ‘demokrasi nöbeti’ tutan vatandaşlarının ulaşımını kolaylaştırmak için belediye otobüslerini ücretsiz yaptığını duyurdu.

Almanya'da patlama

Mittelfranken Emniyet Müdürlüğü'nden, Nürnberg kenti yakınlarındaki Zirndorf'da bir sığınmacı ilk kabul merkezinin yakınında bomba patladığına ilişkin bir ipucunun bulunmadığı bildirildi.

FOX News'te skandal darbe yorumu

İslam karşıtlığıyla bilinen yazar Sebastian Gorka, ABD'nin Fox News kanalında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili skandal açıklamalarda bulundu. FETÖ'cü hainleri savunan Gorka, "Önemli olan şu ki darbeyi iyiler kaybetti" diye konuştu.

DAEŞ'ten hain saldırı: 35 ölü!

Suriye'de, Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu, 35 kişi öldü, 70 kişi yaralandı. Patlamanın etkisiyle Nusaybin'de de 2 kişi yaralandı.

Halep'te çarşıya hava saldırısı

Rus ordusuna ait savaş uçağının ülkenin kuzeyindeki Halep kentinin Sahur semtinde çarşıya düzenlediği hava saldırısı sonucu 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

O ülkeden net mesaj: Yardıma hazırız

Ukrayna, FETÖ darbe girişimi sonrası Türkiye'ye destek verdi, ortak projelerde kesinti olmadığını söyledi.

Tartıştığı adamı üzerine benzin dökerek yaktı!

Arnavutluk’ta bir kişi hastanede tartıştığı adamı üzerine benzin dökerek yaktı. O anların saniye saniye kameralara yansıdığı olayda hastaneyi ateşe veren şahısla birlikte 3 kişi hayatını kaybederken, yakılmak istenen kişi de ağır yaralandı.

Avusturya'da darbe karşıtı Türklere bayrak yasağı

Avusturya’nın Wiener Neusttadt şehrinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı çıkan Türklerin evlerine ve balkonlarına Türk bayrağı asması yasaklandı.

Makedonya'da "Milli İradeye Saygı, Darbeye Hayır" mitingi

Makedonya´nın Gostivar şehrinde "Milli İrade´ye Saygı, Darbeye Hayır Mitingi" düzenlendi. Ellerinde Türk bayraklarıyla şehir merkezinde toplanan halk, Türkiye Cumhuruyeti´ne karşı yapılan darbe girişimini protesto etti. Küçük, büyük, genç, yaşlı demeden Türk halkı ana vatana bağlılığını ve sevdasını ifade etti.

Kamışlı'da meydana gelen patlamada ölü sayısı 35'e yükseldi

Haseke'nin Kamışlı ilçesinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 35'e yükseldi

Norveç Finlandiya´ya sınırdaki bir tepesini verecek

İskandinavya ülkesi Norveç komşusu Finlandiya´ya bağımsızlığının 100.yılı hediyesi olarak Halde dağının en yüksek tepesini vermeye hazırlanıyor.

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka yetkilileri, bu yıl içinde yeni bir faiz artırımına açık kapı bıraktı.

Sanayi devinden görevden alınmalarla ilgili açıklama

Petkim PetroKimya Holding A.Ş., görevden alınmalarla ilgili, "Petkim’in çeşitli departmanlarında görev yapan 27 çalışanımızın iş akdi, norm kadro yapılanması ve verimlilik amacıyla tüm yasal hakları ödenmek suretiyle feshedilmiştir" denildi.

Vergi borçlarını yapılandıran teklif komisyonda kabul edildi

Vergi, sigorta primi ve gümrük vergilerinin 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçlarına taksitle yeniden yapılandırma imkanı getiren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Dünya devinden flaş Türkiye kararı!

Ideal Standard International Türkiye'den tedarik ettiği ürün ve iş hacmini artıracağını açıkladı.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 1.386,28 puan artışla 75.075,70 puandan kapandı.

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği yarın başlıyor

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 28-31 Temmuz'da Antalya'da yapılacak.

İran, Irak'ın elektiriğini kesti

Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Fethi, İran'ın Irak'a verdiği elektriği kestiğini açıkladı.

Merkez'den Türk Lirası likidite yönetimine ilişkin açıklama

Merkez Bankası, bankaların Türk lirası ve yabancı para cinsi teminatların iskonto oranlarında değişiklik yapıldığını duyurdu.

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Yeni bir seferberlik başlatıyoruz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başkanlığında, ekonomi dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları bir araya geldi.

Şimşek açıkladı! Ekonomide önemli gelişme!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini engelleyen milletin, piyasalardaki darbeyi de önlediğini belirterek, dün itibarıyla vatandaşların 9 milyar doların üzerindeki dövizini bozdurarak Türk lirasına geçtiğini, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Fenerbahçe'ye Fransa'dan kötü haber

Fenerbahçe Kulübü'nün Monaco'da oynanacak deplasman maçına taraftar götürme talebi olumsuz karşılandı.

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi iptal edildi

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi yoğun yağış nedeniyle 53. dakikada iptal edildi.

Çeyrek finaldeki rakibimiz İspanya

18 Yaş Altı Genç Kızlar Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, çeyrek finalde İspanya ile eşleşti.

Fenerbahçe'nin ilk 11'i açıklandı

Beşiktaş'ta şok sakatlık!

Beşiktaş'ın Almanya Bundesliga ekibi Hoffenheim ile oynadığı hazırlık maçında Kerim Frei sakatlandı.

Lazio'dan flaş trasnfer!

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımı Lazio, golcü futbolcu Ciro Immobile'yi kadrosuna kattığını açıkladı.

Rakip Monaco! F.Bahçe'nin muhtemel 11'i

Sarı-lacivertliler, 2016-2017 sezonunun ilk resmi maçına seyircisi önünde çıkacak. Rakip Monaco...

Rio 2016 olimpiyat köyüne 600 sporcu giriş yaptı

Brezilya'da 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde hizmete açılan olimpiyat köyüne 600 sporcu giriş yaptı.

Bruma şov yaptı Aslan rahat kazandı

Galatasaray, İsviçre'deki hazırlık maçında Danimarka ekibi AGF Aarhus'u 3-1 mağlup etti. Gollerin ikisi Bruma'dan, biri ise Yasin Öztekin'den geldi

Beşiktaş'ta bir ayrılık daha! İspanya'ya gitti

Alexis Delgado, Beşiktaş'tan ayrıldı ve İspanya'nın Alaves takımıyla anlaştı.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.