Enerji yatırımlarına hızlı yeni model geliyor

Nükleer ve yenilenebilir enerji alanlarında dev şirketlerle görüşmek üzere Çin’e giden Enerji Bakanı Albayrak “Türkiye’nin enerjiye en hızlı, en ucuz ve en optimum şekilde ulaşması için yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Bazı yatırımları özelleştirme şeklinde de yapabiliriz” dedi.

  • Yener Yalçın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömür başta olmak üzere yenilenebilir ve nükleer enerji alanında dev yatırımcılarla bir dizi görüşmelerde bulunmak için Çin’e çıkarma yaptı. Özelleştirme İdaresi’nin yeni Başkanı Mehmet Bostan ve Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı Başkanı Arda Ermut’u da yanına alarak Çin’e gelen Bakan Albayrak, Pekin’de yaptığımız sohbet toplantısında, Türkiye’nin enerjiye en hızlı, en ucuz ve en optimum şekilde ulaşması için yeni bir model üzerinde çalıştıklarını söyledi. Albayrak “Bazı yapacağımız yatırımları, özelleştirme üzerinden yapmayı düşünüyoruz. Daha hızlı hayata geçsin diye bu modelleri çalıştırıyoruz” dedi. Albayrak, sohbette önce Türkiye’nin elektrik üretimindeki mevcut kapasitesini ortaya koydu. Albayrak “Şu anda 73 bin megavatlık kurulu ka-pasitemiz var. Bunun yüzde 70’ini özel sektör, kalanını kamu üretiyor. Türkiye’nin yüzde 3-4 dolayında seyreden büyüme temposu var. Elektrik üretim kapasitemizde de artış bu düzeyde. Oysa Türkiye’nin daha fazla kurulu güce ihtiyacı var.  10 yıl içinde 50 bin megavatlık yeni kapasite yaratmamız gerekiyor. Bu dönemde enerji için 100 milyar dolarlık yatırım gündeme gelecek” dedi.

BU YIL DEVREYE ALIRIZ

Albayrak, yeni modelle ilgili de şu bilgileri verdi: “Bazı yapacağımız yatırımları özelleştirme üzerinden yapmayı düşünüyoruz. Daha hızlı hayata geçsin diye bu modelleri çalıştırıyoruz. Ne gibi kömür sahalarımız var, rüzgar ve güneş enerjisi gibi çok farklı zenginliklerimiz var. Kaybedecek vaktimiz yok. Hem Türkiye hızlı bir şekilde büyüyor, hem de ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların en hızlı şekilde karşılanmasıyla ilgili bir süreç var. Kamu açısından en hızlı nasıl bir model oluşturabiliriz, yatırımcı açısından da yatırımı en sorunsuz nasıl başlatabilirim, üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan biri de gerekirse özelleştirme. Bunun için bir şirket kurduk. Çalışmaları da yapıyoruz. Kömürde belki en hızlısı hayata geçirilebilir.”

Albayrak, kömür sahalarının işletilmesiyle ilgili geçmişten bugüne uzanan modele de değinerek, “Uygulamadaki modeller zamanla karmaşıklaşmış, yorucu hale gelmiş. Amacımız, en ucuz enerjinin en hızlı şekilde üretilebilmesini sağlayacak ortamı yaratmak” diye konuştu. Üzerinde çalıştıkları modellerin devreye girmesinin uzun sürmeyeceğini kaydededen Albayrak, şunları söyledi: “Ben kömür sahalarının işletilmesinde rödovans sistemine sıcak bakmıyorum. Çünkü devlet o modelde sadece bedel alıyor. Daha verimli olacağını düşündüğümüz yeni modeli bu yıl devreye alabileceğimizi düşünüyorum.”

‘SÜPER TERMİK’ PROJESİ

Bölgedeki sıkıntılı ve zor tabloya da dikkat çeken Bakan Albayrak “Çevremizdeki sıkıntılara rağmen ülkemizdeki yatırım iklimini elverişli tutmaya özen gösteriyoruz. Çok şükür yatırımcının iştahı sürüyor. 3’üncü nükleer santral, kömüre dayalı termik santral, rüzgar ve güneş enerjisi için Çin’deki muhataplarımızla stratejik görüşmeler yapacağız” diye konuştu. Önümüzdeki dönemde yerli kaynaklara ağırlık verileceğini belirten Albayrak, Türkiye’deki kömürün enerji değerinin de altını çizdi. Albayrak, şunları söyledi: “Ülkemizde önemli kömür sahaları var. Ancak, 1.300-2.000 kalori arasında değişiyor. Günümüzde gelişen teknoloji, düşük kalorili kömürü dönüştürerek elektrik üretimine imkan veriyor. Çin’deki ‘Süper Termik’ teknolojisine bu açıdan bakacağız.”

1 KURUŞ KOYMADAN YAPILINCA ALIM GARANTİSİ VERİLİR

Bakan Albayrak’a bazı enerji yatırımlarında devletin verdiği alım garantilerinin tartışmaya yol açtığını sorduk, nükleer santralları örnek gösterdi: “Eğer devlet 1 kuruş para koymadan 20 milyar dolarlık nükleer santral yatırımı yaptırıyorsa, burada alım garantisi gündeme gelmesi normaldir. Geçmişte doğalgaz çevrim santrallarına verilmiş alım garantileri var. Onların bazılarında süre doluyor. Onların süresi dolunca yeni yatırımların bazıları için alım garantisi gündeme geliyor. Burada önemli olan bir dengeyi tutturmak.”

BARDAĞIN DOLU TARAFINA BAKARIM

Türkiye’nin sınırlarında yaşanan sıkıntılı ortam ve terör saldırılarına rağmen Türkiye’nin yatırımcılar açısından cazibesini sürdürdüğünü belirten Bakan Albayrak, enerji yatırımları konusunda da önümüzdeki dönemde önemli gelişmeler bekliyor. Jeopolitik risklere rağmen Albayrak, yaklaşımını “Ben hep bardağın dolu tarafına bakarım... Türkiye için de bardağın dolu tarafı hayli dolu” diye anlattı.

DÜŞÜK FİYATLAR YATIRIMCI İÇİN FIRSAT

Düşen enerji fiyatlarının fırsatları da beraberinde getirdiğini belirten Bakan Albayrak, şunları söyledi: “Kömür, gaz, hidroelektrik ve rüzgara dayalı faaliyet gösterenlerle ayrı ayrı görüşüyoruz. Sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Düşen fiyatların, dövizle ilgili gelişmelerin bazı şirketlere sıkıntı yaşattığının farkındayız. Ancak bu ortam bazı yatırımcılar için de fırsat olabilir. Yeni ortaklıklar kurulabilir, satın alımlar gündeme gelebilir. Böyle ortamlar yeni yatırımlar için de fırsat yaratır.”

 

 

Haber Turu

TSK'dan 'Fırat Kalkanı Harekatı' açıklaması

TSK'dan ''Fırat Kalkanı Harekatı'' açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan "FIRAT Kalkanı Harekâtı" devam etmektedir.

İzmir'de FETÖ'cü 6 iş adamı tutuklandı

İzmir'de FETÖ'cü 6 iş adamı tutuklandı

İzmir'de FETÖ soruşturması kapsamında örgüte finansal destek sağladığı iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında iş adamlarının da bulunduğu 18 kişiden 6'sı tutuklandı.

FETÖ'cü belediye başkanı tutuklandı

FETÖ'cü belediye başkanı tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Giresun'un Çamoluk İlçe Belediye Başkanı Savaş Akarçeşme çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Başbakanlık'tan 'Fırat Kalkanı' açıklaması

Başbakanlık'tan 'Fırat Kalkanı' açıklaması

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen 'Fırat Kalkanı' operasyonu kapsamında tespit edilen terörist hedeflerin en yüksek hassasiyetle vurularak bertaraf edilmekte olduğu bildirildi.

Çamoluk Belediye Başkanı tutuklandı

Çamoluk Belediye Başkanı tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Giresun'un Çamoluk İlçe Belediye Başkanı Savaş Akarçeşme çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gümüşhane'de FETÖ'cü 103 kişi tutuklandı

Gümüşhane'de FETÖ'cü 103 kişi tutuklandı

Gümüşhane'deki FETÖ/PDY operasyonlarında bugün itibariyle tutuklu sayısı 103'e yükseldi.

Yollar gölete döndü

Yollar gölete döndü

ZONGULDAK'ta akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağmur, ulaşımı olumsuz etkiledi.

Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı saldırı!

Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı saldırı!

VAN'ın merkez İpekyolu İlçesi'nde PKK'lı teröristler, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Van Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'nin birlikte kullandığı binaya havanlı saldırı düzenledi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 2 polis ile 2 vatandaş yaralandı.

Kütahya'da FETÖ'den 53 kişi tutuklandı

Kütahya'da FETÖ'den 53 kişi tutuklandı

Kütahya Valiliği, terör örgütü FETÖ/PDY bağlantılı olduğu tespit edilen 53 kişinin çıkarıldıkları mahkeme tutuklandığını bildirdi.

Gaziantep’teki saldırıda ölü sayısı 55’e yükseldi

Gaziantep’teki saldırıda ölü sayısı 55’e yükseldi

Gaziantep'teki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 55’e yükseldi.

İran ile ABD arasında gerginlik

İran ile ABD arasında gerginlik

ABD'ye ait bir savaş gemisinin İran Devrim Muhafızları'na ait bir geminin, İran Körfezi'nde yaklaşması üzerine, üç kez uyarı ateşi açtığı bildirildi.

AP’den ilk ses: 40 gün geciktik özür dileriz

AP’den ilk ses: 40 gün geciktik özür dileriz

ABD’nin ardından Avrupa’dan da 15 Temmuz’la ilgili özür açıklaması geldi. AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Brok, “ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın yönelttiği özrü ben de tekrarlıyorum” dedi.

ÖSO'dan flaş açıklama: Türkiye söz verdi

ÖSO'dan flaş açıklama: Türkiye söz verdi

ÖSO, önceliklerinin kenti, sivillerin geri dönebileceği hale getirmek olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda destek sözü verdiğini belirtti.

Biden'in Türkiye'deki sözlerine ABD'den açıklama

Biden'in Türkiye'deki sözlerine ABD'den açıklama

Beyaz Saray, Biden'in Ankara ziyaretinde söylediği "Keşke Gülen ABD yerine başka bir ülkede olsaydı." sözlerine açıklık getirdi.

Somali'de patlama

Somali'de patlama

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir lokantanın yakınında patlama oldu.

Polonya ve Rusya arasında tatbikat gerilimi

Polonya ve Rusya arasında tatbikat gerilimi

Polonya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun savaş hazırlığının denetlenmesi için ani tatbikata başlaması üzerine, ülkenin üst düzey güvenlik yetkililerini acil toplantıya çağırdı.

Sultan Murat Tugayları: Önce Çobanbey ardından Menbiç'e...

Sultan Murat Tugayları: Önce Çobanbey ardından Menbiç'e...

Cerablus'a giren ÖSO içerisinde yer alan Sultan Murat Tugaylarının komutanlarından Ali Şeyh Salih önce Çobanbey'e ardından Menbiç'e ilerleyeceklerini söyledi.

18 yaşına girene 500 Avro veriyorlar

18 yaşına girene 500 Avro veriyorlar

İtalya'da, 18 yaşına giren her gence kültürel aktivitelerde bulunmalarını sağlamak amacıyla 500 euro veriliyor.

Operasyonu böyle çarpıttılar!

Operasyonu böyle çarpıttılar!

İran yönetimi, Fırat Kalkanı Operasyonu karşısında sessizliğini korurken, ajanslarının harekatı farklı gösterme çabaları dikkati çekti.

ABD Başkan Yardımcısı Biden'dan İsveç'te Türk halkına övgü

ABD Başkan Yardımcısı Biden'dan İsveç'te Türk halkına övgü

BD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı gösterilen direnci överek, "Türk halkı çok cesurca, tank ve uçaklara rağmen demokrasinin arkasında durdu." dedi.

Yerli akıllı telefonda ihracat başladı

Yerli akıllı telefonda ihracat başladı

Vestel’in Manisa’da üretimini yaptığı yerli akıllı telefon dünya pazarına ihraç edilmeye başlandı.

100 bin hayvan limana ulaştı yeterli kurban var

100 bin hayvan limana ulaştı yeterli kurban var

Kurbanlıklar konusunda açıklamada bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “Bayram için tüm hazırlıklarımız fazlasıyla tamam.

Boğaz’da tarihi güne dünya şahitlik edecek

Boğaz’da tarihi güne dünya şahitlik edecek

Yavuz Sultan Selim Köprüsü bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşecek törenle hizmete girecek. Birçok ülkenin devlet başkanı da Boğaz’daki açılış törenine katılacak.

Bu bilançoların imkanı bugünler için lazım

Bu bilançoların imkanı bugünler için lazım

Darbe girişimi sonrası halkın döviz satarak ekonomik refleks de gösterdiğine dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Bali “Bu bilançoların yarattığı imkânlar bir şeye lazım olacaksa bugünler için lazım” dedi.

3. Köprü’ye komşu proje

3. Köprü’ye komşu proje

Sur Yapı’nın bugün açılışı yapılacak olan Yavuz Sultan Selim köprüsüne yakın projeleri İlkbahar ve Gölbahçe Evleri yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor.

Türkiye’de hiç olmayan teknoloji yatırımı yolda

Türkiye’de hiç olmayan teknoloji yatırımı yolda

Ekonomi Bakanı Zeybekci, geçen hafta açıkladığı 8 milyar dolarlık yabancı yatırımın detayını açıkladı. Zeybekci “Türkiye’de şu ana kadar olmayan bir teknolojinin yatırımı olacak” dedi.

Bursalı şirket 200'den fazla uçak sattı

Bursalı şirket 200'den fazla uçak sattı

Alman bir uçak firmasını satın alan Bursalı şirket, 200'den fazla satış yaptığını belirtti.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 673,57 puan artışla 76.789,89 puandan kapandı.

İstanbul'da taksi ücretlerine zam geldi

İstanbul'da taksi ücretlerine zam geldi

İstanbul'da taksimetre açılış ücreti 3,20 liradan 3,45 liraya, kilometre başına ücret 2 liradan 2,10 liraya çıkarıldı.

Altın 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Altın 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Altının gram fiyatı, ons fiyatındaki düşüşe paralel 125,47 lira seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Beşiktaş, transferin son günlerinde coştu

Beşiktaş, transferin son günlerinde coştu

Beşiktaş transferin son günlerinde bombaları arka arkaya patlatıyor.

Samir Nasri Beşiktaş'ta

Samir Nasri Beşiktaş'ta

Beşiktaş, uzun süredir transferi için uğraşılan Samir Nasri ile anlaşma sağladı. Siyah-beyazlı takımın Fransız futbolcu için resmi açıklama yapması bekleniyor.

Katalog çekiminde Caner yer almadı

Katalog çekiminde Caner yer almadı

Caner Erkin'in Inter'den ayrılığı resmileşiyor... Önceki günlerde takımdan ayrılmasının beklenildiği ifade edilen futbolcu takımının yeni sezon programına katılmadı.

Avrupa'ya Osmanlı damgası!

Avrupa'ya Osmanlı damgası!

Osmanlıspor, UEFA Avrupa Ligi play-off eleme turunda 1-0 kazandığı ilk maçın rövanşında Midtjylland'ı 2-0 yenerek adını gruplara yazdırdı

Şampiyon olduktan sonra kendisine bakın nasıl seslenilmesini istedi

Şampiyon olduktan sonra kendisine bakın nasıl seslenilmesini istedi

Galatasaray taraftarının Riekerink'i çok sevdiğini ve kendisine 'Riekerink Bey' dediklerinin hatırlatılması üzerine Hollandalı teknik adam bakın cevap verdi...

İşte Beşiktaş'ın yeni forveti!

İşte Beşiktaş'ın yeni forveti!

Beşiktaş golcü futbolcu Mario Gomez'in takımdan ayrılmasının ardından yerini Porto'nun yıldız forvetini transfer ederek doldurdu.

Avrupa'da yılın futbolcusu belli oldu

Avrupa'da yılın futbolcusu belli oldu

Avrupa'da yılın oyuncusu ödülü Cristiano Ronaldo'nun oldu.

Fikret Orman'dan Şampiyonlar Ligi değerlendirmesi

Fikret Orman'dan Şampiyonlar Ligi değerlendirmesi

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, bugün çekilen UEFA Şampiyonlar Ligi kurasını değerlendirdi.

Umut Bulut'un yeni takımı belli oldu

Umut Bulut'un yeni takımı belli oldu

Galatasaray'ın Olcan Adın ve Tarık Çamdal ile birlikte gözden çıkardığı üç yerli futbolcudan biri olan Umut Bulut'un yeni takımı netleşti. Golcü oyuncu, Süper Lig ekiplerinden Kayserispor'a gitmeye razı oldu.

'UEFA Yılın Futbolcusu' ödülü Ronaldo'nun

"UEFA Yılın Futbolcusu" ödülü Ronaldo'nun

Real Madrid'in Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo, UEFA tarafından yılın futbolcusu ödülüne layık görüldü.

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Bilim adamları, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde dünyaya benzeyen bir gezegen buldu.

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu Bolu mevkisinde İstanbul istikametinin 5, Ankara istikametinin 2 ve Bolu Doğu Kavşağının 3 gün ulaşıma kapatılacağı belirtildi.

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana Emniyet Müdürlüğü, terör örgütü elamanlarının üniversite kayıt dönemlerinde çeşitli bahanelerde öğrenci ve ailelerle iletişim kurarak gençleri örgüt yapısı içine çekmesini önlemek için El Ele Güvenli Geleceği adlı bir proje geliştirdi.

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

Edirne'nin Keşan ilçesinde duvara çarparak takla atan araçtaki hamile kadın ile eşi taktıkları emniyet kemeri sayesinde kazayı yara almadan atlattı.

Minik dostlara haybulans

Minik dostlara haybulans

Yalova Belediyesi, yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı ‘haybulans’ı hizmete soktu.

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

Çanakkale'de 2 metre boyundaki dev orkinosun zıpkınla vurulma anı su altı kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Mimar Sinan'ın her yönüyle mimari bir şaheser olarak günümüze ulaşan eseri Süleymaniye Camisi'nin hala çözülemeyen sırları, ibadete açılışının 460. yılında da keşfedilmeyi bekliyor.

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası İbrahim Hacı Taha, yaşadığı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde temin ettiği boş varilleri koltuk takımı, masa haline getirip, satarak geçimini sağlıyor.