STAR ANA SAYFA - 27 Mayıs 2016 Cuma

Füzede Çin’i ‘ortak yapım’ için tercih ettik

 • 28.09.2013  01:03 | Güncelleme: 28.09.2013  01:11
 • Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin önceki günkü toplantısında alınan karar doğrultusunda Yüksek Menzilli Hava Savunma Sistemi projesi Çin’le ortak yapılacak.


  Füzede Çin’i ‘ortak yapım’ için tercih ettik
  Tahir Alperen

  ABD, Rusya ve İtalyan-Fransız konsorsiyumuna karşı Türkiye Çin’in CPMIEC firması ile anlaştı. Türk savunma sistemi tarihine geçecek tercihin perde arkasına STAR ulaştı. Alınan bilgiye göre 4 milyar dolarlık projede Çin’in tercih edilmesinin en büyük nedeni teknoloji oldu. Uzmanlara göre Çin’in sistemi hem diğer üç sistemden teknolojik olarak daha üstün hem de daha ucuz.

  Ruslar iki katı para istedi

  Ayrıca Çin’e Türkiye’nin de teknoloji geliştirmede rol alması şartı kabul ettirildi. ABD ve Rusya ise modernizasyonda Türkiye’yi devreye sokmuyordu. Pazarlıklar sırasında ABD ve AB ülkeleri Türkiye’nin NATO üyesi olması ve AB adaylığı nedeniyle siyasi baskıyla sistemlerini satmak istediler. Hükümet siyasi baskılara direnirken, Rusya ise enerji-ticari ilişkiler ve komşuluk üzerinden Türkiye’ye lobi yaptı. Ancak Rusya eski teknoloji S-300’ü önerdi. Türkiye S-400’de ısrar edince Rusya, rampalardaki füze sayısını seyreltme şartıyla olur verdi. Ancak istediği rakam 8 milyar dolar oldu. Tüm bunları değerlendiren Türkiye, Çin’de karar kıldı.