'Allah zihin açıklığı versin' demek laikliği incitmez!

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Adana'da bir ilkokulun açılış töreninde, 'Allah zihin açıklığı versin' demenin laikliği incitmeyeceğini söyledi. Arınç, "Bizim annellerimiz, babalarımız okula uğurlarken, 'Allah zihin açıklığı versin' derlerdi. Ne kadar çok derseniz, o kadar iyi olur. 'Allah akıl fikir versin, zihin açıklığı versin' derseniz çocuğa, okula gittiği zaman, kitap okuduğu zaman, bilgisini arttırdığı zaman göreceksiniz geçmişe göre çok daha iyi olacak" dedi.

  • DHA

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı açılışlara ve etkinliklere katılmak üzere Adana'ya geldi. Arınç için kentte üst düzey güvenlik önlemi alındı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Ak Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Şükrü Erdinç ve Necdet Ünüvar ile Ak Parti Adana İl Başkanı Ziyaattin Yağcı tarafından Şakirpaşa Havaalanı'nda karşılanan Arınç, daha sonra Vali Hüseyin Avni Coş'u makamında ziyaret etti.

"BİR YERDEN KAPATMAK LAZIM"

Valilik girişinde tören mangasını selamlayan Arınç, Valilik Ziyaretçi Defteri'ni imzaladı. Adana'yı yakından takip ettiğini belirten Arınç, 'Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi' kapsamında hayırsever vatandaşların sundukları hizmetleri yerinde görmek için Adana'ya geldiğini söyledi. Gazetecilerin terör olaylarıyla ilgili soru sormak istediği Arınç, Adana Valiliği'nde iç politikayla ilgili soru kabul etmeyeceğini söyledi. "Dün tesadüf oldu herhalde, bir kaç televizyonda bu konu üzerine uzun uzun bazı açıklamalar yaptım" diyen Arınç, "Bu konuyu açabilir misiniz?" diye sorulunca da, "Yok, açılacak kadar açıldı zaten. Bir yerden kapatmak lazım aslında, daha da açmak değil" diye konuştu.

"EĞİTİM İÇİN DESTEK ÖNEMLİ"

Valilik ziyaretinde, merkez Yüreğir İlçesi'nde 28 derslikli bir Anadolu İmam Hatip Lisesi yaptıran hayırsever Hakkı Polat'a plaket ve teşekkür belgesi veren Arınç, kamu yatırımları olarak eğitime ayrılan bütçenin, kendi hükümetleri döneminde birinci sırayı aldığını anlattı. Geçmişte Milli Savunma Bakanlığı bütçelerinin hep ilk sırada olduğunu belirten Arınç, "Eğitime verdiğimiz destek ortada. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı'na ayırdığımız kamu bütçesi birinci sırada yer alıyor. Bununla iftihar ediyoruz. Ancak, Türkiye nüfusu 75 milyon, bunun yarısı 30 yaşın altında. 30 yaşın altında olan nüfusun yaklaşık 20 milyonu da eğitim çağında. Hayırseverlerin desteği çok önemli" açıklamasında bulundu.

ÇİNİLERİ İNCELEDİ, MÜDÜRÜ KUTLADI

Bülent Arınç, valilik ziyaretinin ardından merkez Seyhan İlçesi'ndeki bazı tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etti. Önce Ulu Cami'yi gezen Arınç, Yard. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu'ndan cami hakkında bilgi aldı. Caminin çinilerini inceleyen Arınç, Arapça yazıları da okumaya çalıştı. Bazı yazıları okuyan Arınç, okumakta güçlük yaşayınca Vakıflar Bölge Müdürü Murat Saraçoğlu'ndan yazıyı okumasını istedi. Vakıflar Bölge Müdürü Murat Saraçoğlu yazıyı okuyamayınca, Adana İl Basın, Yayın Enformasyon Müdürü Mustafa Keleş yazıları okudu. Arapça yazının devamını da okumasını isteyen Arınç, "Sonunu da okursan yıldızlı pekiyi vereceğim" dedi. Yazıyı okuyunca Başbakan Yardımcısı Arınç, müdürü kutladı.

ZİYA PAŞA'NIN ŞİİRLERİNİ OKUDU

Caminin yanında bulunan Piri Paşa'nın oğulları Mustafa, Mehmet ve Emir Paşa'nın türbelerini de ziyaret eden Arınç, bir süre dua okudu. Ramazanoğlu Medresesi'ni gezen Arınç, medresede Seyhan Belediyesi'nce açılan resim kursunda eğitim alan öğrencilerin eserlerini inceledi. Gezide, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Bülent Arınç'a bir çini tablo hediye etti. Ramazanoğlu Konağı'nı da gezen Arınç, Ulu Camii Parkı içinde bulunan eski Adana Valisi ve şair Ziya Paşa'nın mezarını gördü. Ziya Paşa'nın şiirlerinden mısralar okuyan Arınç, yanında bulunan Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk'ten de şiir okumasını istedi. Öztürk, "Ben haddimi biliyorum" deyince, Arınç, "Emrediyorum o zaman" diye gülerek konuştu. Başkan Öztürk yine şiir okuyamayınca, herkes güldü.

OKUL AÇTI

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merkez Çukurova İlçesi'nde işadamı Ferhat Baykara ve eşi Gönül Baykara tarafından yaptırılan 28 derslikli ilkokulun açılışına da katıldı. Törende konuşan hayırsever Ferhat Baykara, babasının eğitimci olduğunu, zorlukla okuduğunu ve minnet borcunu ödemek için okul yaptırdığını söyledi. Hayırseverlere teşekkür eden Arınç da, kendisini dinleyen öğrencilere öğütler verdi.


"BOL BOL DEYİN"


Öğrencilerin taşıdığı 'Hoşgeldiniz' yazılı ve eğitimin önemini vurgulayan pankartları okuyan Arınç, öğrencilere teşekkür ederek, şöyle dedi:

"Bizim annelerimiz, babalarımız okula uğurlarken, 'Allah zihin açıklığı versin' derlerdi. Hala anneler babalar der mi bilmiyorum. Deyin, bol bol deyin. Laiklik bundan dolayı incinmez. Ne kadar çok derseniz, o kadar iyi olur. 'Allah akıl fikir versin, zihin açıklığı versin' derseniz çocuğa, okula gittiği zaman, kitap okuduğu zaman, bilgisini arttırdığı zaman göreceksiniz geçmişe göre çok daha iyi olacak."

CEYHAN'DA FEN LİSESİ AÇTI

Konuşmaların ardından kurdeleyi hayırsever Ferhat-Gönül Baykara ve Vali Hüseyin Avni Coş ile birlikte kesen Arınç, bir süre okulu gezdi. Bir sınıfa giren Arınç, çocuklarla yakından ilgilendi. Okul açılışın ardından yapımı süren Ramazanoğlu Camii'ni de inceleyen Arınç, Ceyhan İlçesi'nde hayırsever Bahattin ve Sevinç Erdinç tarafından yaptırılan Eczacı Bahattin-Sevinç Erdinç Fen Lisesi ve Pansiyonu'nu açtı. Açılışa MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ve MHP'li Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de katılırken, Arınç, hayırsever çifte plaket verip, öğrencilere de iyi çalışmaları önerisinde bulundu.

 

Haber Turu

Sinop Müftüsü Mustafa Erkan tutuklandı

Sinop'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alına İl Müftüsü Mustafa Erkan tutuklandı.

PKK'nın bölge sorumlusu öldürüldü!

TSK'nın geçen yıl 24 Temmuz'da PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarına yönelik hava operasyonunda, terör örgütünün eski Diyarbakır bölge sorumlusu Mehmet Şah Yıldeniz'in öldüğü ortaya çıktı.

Tekirdağ'da darbeye karşı dev yürüyüş

Tekirdağ'da Fethullahçı Terör Örgütü “FET֔ tarafından yapılan darbe girişimini protesto etmek amacıyla binlerce vatandaş demokrasi için yürüdü.

Kırklareli Üniversitesi'nde 5 akademisyen gözaltına alındı

Kırklareli'nde düzenlenen operasyonda, Kırklareli Üniversitesi'nde (KLÜ), Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) adına faaliyette bulunduğu iddia edilen 5 akademisyen gözaltına alındı.

FETÖ'nün "Polatlı teröristi" tutuklandı

Ankara'nın Polatlı ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Polatlı teröristi" olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli ile 10 darbeci tutuklandı.

'Hocaların Hocası' Halil İnalcık hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü tarihçi yazar Halil İnalcık'ın Hakk'a yürüdü. 100 yaşında olan İnalcık akademik çalışmalarını sürdürüyordu.

Siirt'te kamuda çalışan 327 kişi açığa alındı, 77 kişi tutuklandı

Siirt'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli 327 personel açığa alındı.

İşte Marmaris'teki darbeci teröristleri ihbar eden isim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bulunduğu otele suikast için Marmaris'e gelen hainlerden 4'ü Ersin Karakaş isimli bir vatandaşın ihbarıyla yakalandı.

PKK'nın sözde bölge sorumlusu öldürüldü

PKK'nın sözde Diyarbakır sorumlusunun hava operasyonunda öldürüldüğü ortaya çıktı

Eskişehir'de trafik kazası: 15 yaralı

Eskişehir'de servis minibüsü ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

Brezilya'da DAEŞ operasyonu: 12 gözaltı

Brezilya'da sosyal medya aracılığıyla terör örgütü DAEŞ'e bağlılıklarını bildirdikleri iddiasıyla haklarında yakalama kararı verilen 12 kişiden sonuncusu da gözaltına alındı.

BM'den "Halep" çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bugünkü Suriye konulu toplantısında, Halep'in doğusunda en az 2 günlük "insani ateşkes" çağrısında bulunuldu.

Fransa'da Türk derneğine saldırı

Fransa'da bir Türk derneğine molotofkokteyli atılması sonucu maddi hasar oluştu.

İki komşusunu öldürüp parçalara ayırdı

Rusya´nın St. Petersburg kentinde bir adam iki komşusunu öldürdükten sonra parçalara ayırıp tuvalet klozetine atarken kestiği başlarını da kazanda kaynatarak yok etmeye çalıştı. Ancak apartmanın kanalizasyon sisteminin vücut parçalarıyla tıkanması üzerine korkunç gerçek ortaya çıktı.

Müslümanlar Türkiye için tek yürek oldu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini gerçekleştirdiği 15 Temmuz’da dünya Müslümanları, bu girişimin başarısız olması amacıyla Türkiye için el açıp dua etti, iyi dileklerini sundu.

Darbeye sessiz kalan AB, tehdit etmeye başladı ''O yasa çıkarsa...''

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesi halinde AB üyelik sürecinin duracağını söyledi.

ABD'de gece kulübüne silahlı saldırı: 2 ölü, 17 yaralı

ABD'de gece kulübüne silahlı saldırı düzenlendi

Irak'ta bombalı saldırı: 10 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ın doğusunda bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu ilk belirlemelere göre, 10 kişinin öldüğü 25'inin yaralandığı bildirildi.

Şok! Kaplan kadına böyle saldırdı

Vahşi hayvanların bulunduğu parkta şoke eden bir olay yaşandı.

Almanya'da patlama: Ölü ve yaralılar var

Almanya'nın Bavyera Eyaleti'ndeki Ansbach kentinde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 1 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi ise ağır yaralandı.

SPK'dan yeni açıklama

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), geçen hafta yapılan duyuru çerçevesinde geri alınan paylara ilişkin olarak bugün itibarıyla 35’i aşkın şirketin kendi paylarında geri alım yapacaklarına ilişkin özel durum açıklaması yaptığını bildirdi.

Rusya-Türkiye ilişkilerinde flaş gelişme!

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Charter uçuşların önünü açacak belgeyi hükümete sundu.

Hızlı tren test merkezine AB engeli

Avrupa Birliği (AB), İspanya’nın hızlı tren test merkezi kurmak için sağladığı 140 milyon avroluk kamu desteğini geri almasına karar verdi.

Altın piyasası düşüşle kapandı

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMTP) altının kilogramı 128 bin 150 liraya geriledi.

Borsada yükseliş sürüyor

Borsa, günün ilk yarısında yüzde 2,94'lük yükselişle sürekli müzayede işlemlerine verilen araya girdi.

Maliye Bakanı Ağbal'dan yeninden yapılandırma açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma düzenlemesi kapsamına trafik para cezalarının da dahil edileceğini belirterek, "Bu kapsamda yaklaşık 4 milyon 250 bin vatandaşımızın trafik cezası borcu ve yaklaşık 6 milyar liralık alacak var." dedi.

Bank Asya payları borsa kotundan çıkarıldı

Asya Katılım Bankası AŞ'nin "Borsa Yakın İzleme Pazarı"nda işlem gören paylarının bugünden itibaren borsa kotundan çıkarıldığı duyuruldu.

Bakan'dan doğalgazda indirim müjdesi

Enerji Bakanı Berat Albayrak, kış gelmeden doğalgazda indirime gideceklerini açıkladı.

TMSF'den 'Bank Asya' açıklaması

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Bank Asya ile ilgili faaliyet izninin kaldırılmasının tasfiye sürecinin başlaması anlamına geldiğini bildirdi.

Reeskont kredisiyle piyasaya ek likidite sağlanacak

Merkez Bankası, reeskont kredisi imkanının kullanımının yaygınlaştırılması ve bankanın döviz rezervlerine bu yolla sağlanacak katkının artırılması amacıyla reeskont kredisinin limitini 17 milyar dolardan 20 milyar dolara yükseltti.

Askerler geldi "kaçın" dedim!

Transferler konusunda açıklamalarda bulunan Fikret Orman, Eto'o, Sosa, Mario Gomez ve Eren Derdiyok ile ilgili net cevaplar verdi.

Muslera: Türk Halkı en iyi cevabı verdi

Galatasaray'ın başarılı file bekçisi Fernando Muslera, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimine Türk halkının en iyi cevabı verdiğini söyledi.

"Spor camiasının yüzde 30'u FETÖ'cü"

Eski milli futbolcu Tanju Çolak, FETÖ'nün spor camiasında da etkin olduğunu belirterek, "Spor camiasının yüzde 30'unun bu örgütten olduğunu biliyorum. Bunları Türk futbolundan temizlemek lazım." dedi.

Fikret Orman: Stada darbeciler girince...

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, 15 Temmuz gecesi helikopterle Vodafone Arena'ya giren hain darbeci askerlerle ilgili ilk kez konuştu.

Beşiktaş'tan Arda Turan açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, milli yıldız Arda Turan'ın 1 yıllığına Barcelona'dan kiralanacağı iddialarını yalanlarken, "Eto'o gibi bir oyuncuyu Beşiktaş'ta görmek isterim" dedi.

UEFA'dan Murat Ilgaz'a görev

UEFA gözlemcisi Murat Ilgaz, Çek Cumhuriyeti'nin Sparta Prag ile Romanya'nın Steaua Bükreş takımları arasında yapılacak UEFA Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme turu ilk maçında görevlendirildi.

Eski milli futbolcu Bülent Eken vefat etti

Eski milli futbolcu ve teknik direktör Bülent Eken hayatını kaybetti.

Süper Kupa mücadelesinin bilet fiyatları belli oldu

Galatasaray ile Beşiktaş arasında 13 Ağustos 2016 tarihinde oynanacak Turkcell Süper Kupa müsabakası öncesi organizasyon toplantısı bugün TFF'nin Beykoz Riva'da yer alan idari merkezinde yapıldı.

Beşiktaş'tan deplasman yasağı çağrısı

Beşiktaş Kulübü, deplasman takım taraftarı yasağının kalkması için çağrıda bulundu.

Türkiye Atletizm Federasyonundan o FETÖ'cü terörist hakkında açıklama

Türkiye Atletizm Federasyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'teki oteline yapılan saldırıda yer alan Dz. Ütğm Ali Sarıbey'in federasyonlarıyla ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.

Cem Karabay yeni rekor peşinde

Guiness Rekorlar Kitabı'na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu Cem Karabay'ın yeni dünya rekoru denemesi bu gece sona eriyor.

Necla Sağlam cinayetinde yargılama başladı

ZONGULDAK'ta, 23 yaşındaki Necla Sağlam'ı boğazını keserek öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan 34 yaşındaki Tolga Kudu'nun yargılanmasına başlandı. Sanık, suçlamayı kabul etmedi.

Marmaray'da seferler durdu

Marmaray'da teknik bir arıza nedeniyle seferlerin durduğu bildirildi.