Kış lastiği uygulaması başladı

EDİRNE Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğunun başlamasının ardından D-100 karayolunda uygulama yaptı. Sürücülerin genellikle yönetmeliğe uygun olarak kış lastiği taktığı görülürken, kurallara uymayan araçların geçişlerine izin verilmedi.

  • Engin ÖZMEN/EDİRNE, (DHA)

Uygulamanın başlamasıyla birlikte Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Edirne- İstanbul D-100 karayolu Atatürk Bulvarı üzerinde kış lastiği uygulaması yaptı. Şehir merkezinden çıkış yapan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar durdurularak lastikleri trafik ekipleri tarafından tek tek kontrol edildi. Genellikle sürücülerin yönetmeliğe uyarak kış lastiği taktığı gözlenirken, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülerin işletmelerine 500 lira para cezası kesildi ve geçişlerine de izin verilmedi.


Yolcu taşıyan minibüs sürücüsü Tamer Ateş, kış lastiği takma zorunluluğundan haberdar olduğunu söyledi. Ateş, "Biz 15 gün öncesinden temin ederek bugünden itibaren kullanmaya başladık. Yönetmeliğin çıktığı günden bu yana takip ediyorduk" dedi. Kamyon sürücü Besim Vatansever ise kış lastiği uygulamasının başlamasıyla birlikte yeni lastikler alarak kurallara uyduğunu söyledi. Kendi güvenlikler içinde kış lastiklerinin önemli olduğunu kaydeden Vatansever, "Yönetmeliği takip ediyorduk. Uygulama başlamadan önce yeni lastikler alarak taktık. Kış lastiği sürücüler içinde önemli, bu kurallara uyduk" diye konuştu.

AVUSTURYA'DA CEZASI 400 EURO

Antalya'dan Avusturya'ya kuru yük taşıdığını ifade eden TIR sürücüsü Rıdvan Gülseven ise yurt dışında kış lastiği uygulamasının iklim şartlarına göre 15 gün erken başladığını söyledi. Kasım ayı başında gittiği Avusturya'dan geri dönerken trafik uygulamasına girdiğini belirten Gülseven şunları söyledi:


"Ben kasım ayı başında Avusturya'ya yük götürdüm. Geri dönerken 15'nde trafik uygulamasına girdim. Orada kış lastiği uygulaması iklim şartlarına göre erken başlamış. Uygulama sırasında kış lastiği takmadığım için 400 Euro para cezası kesildi. Mevcut lastiklerle yola devam edemeyeceğim söylendi. Bizde Avusturya'dan kış lastiği alarak taktık ve yolumuza devam ettik."


Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdür Alpay Erdem, kış lastiği uygulamasını bugün başladığını hatırlattı. Erdem, "Yönetmelik gereği kış lastiği takma zorunluluğu başladı. Bizde Edirne'den çıkan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda uygulama yapıyoruz. Kış lastiği takmayan araçların şehir dışına çıkmasına müsaade etmiyoruz. Ancak şuana kadar yapılan kontrollerde sürücülerin bu konuya hassasiyet gösterdiğini gördük. Şuana kadar da kış lastiği takmayan araca rastlamadık. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takması yönetmelik gereği zorunludur" dedi.


KIŞ LASTİĞİ OLMAYAN 500 LİRA CEZA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliği'ne göre şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bugünden itibaren 1 Nisan tarihine kadar geçerli olan yönetmeliğe uygun lastik takmayan sürücülerin işletmelerine 500 lira para cezası uygulanacak ve geçişlerine izin verilmeyecek.

 

Haber Turu

Korgeneral Gürak, darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında mağdur sıfatıyla verdiği ifadede, darbecilerin kendisini Genelkurmay Başkanlığında derdest ettiğini söyledi.

"Bu millet onlara unutamayacakları Osmanlı tokadını vurdu"

Temizlik komutası

TSK’daki hainlerin KHK ile temizlenmesinin ardından toplanan YAŞ’ta Genelkurmay Başkanı Akar ile üç kuvvet komutanı yerini korudu. Jandarma Genel Komutanlığına Yaşar Güler getirildi. Genelkurmay 2. Başkanı ise 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar oldu. 3. Ordu ile Ege Ordu komutanları değişmezken, Musa Arsever 1. Ordu’nun, İsmail Metin 3.

Düşmanın yapmadığını, bu hainler yaptı

CHP'li başkan FETÖ soruşturmasında tutuklandı

BURDUR'un Karamanlı İlçesi CHP Gençlik Kolları Başkanı Nuri Erdem, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olmak suçundan tutuklandı.

Demokrasi nöbetinde asker adaylarına kına yakıldı

SİVAS'ta, darbe girişimi sonrası başlatılan demokrasi nöbetinde bugün, asker adaylarına kına yakıldı.

Karapınar'da erkek cesedi bulundu

KONYA'da Karapınar Ali Tepesi'ne pikniğe giderler, 45 yaşındaki Hakan Uzun'un cesedini buldu. Üzerinde darp izine rastlanılmayan Uzun'un ölüm nedeninin yapılacak otopsinin ardından belirleneceği öğrenildi.

Minibüsçülerden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde darbe girişimi protestosu

ANADOLU Yakasında çalışan hatlı minibüs şoförleri darbe girişimini 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde protesto etti.

Sokak arasında ölü bulundu

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kavaklık mahallesinde mahalleli tarafında yerde hareketsiz atan yaşlı adamın öldüğü belirlendi.

Başbakan Yıldırım 'demokrasi nöbeti'ndeki vatandaşlarla buluştu

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü önünde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlarla bir araya geldi.

ABD'li generalden itiraf: Darbeciler müttefikimiz

Ortadoğu'daki ABD operasyonlarını yöneten CENTCOM'un komutanı General Votel, FETÖ'cü darbecilerin müttefikleri olduğunu açıkladı. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geleceğinden 'endişeli' olduklarını belirten Votel, "ABD'nin Türk ordusundaki yakın müttefikleri tutuklandı" ifadelerini kullandı.

ABD'den 'darbe' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Türkiye’deki kanlı darbe girişiminin arkasında olduğu yönündeki sözlere tepki göstererek, "Türkiye sadece bir müttefik değil, aynı zamanda dosttur." dedi.

Darbeci Mısır ile Gülen’in kardeşliği

Darbeci Mısır yönetimi ile FET֒nün 15 Temmuz itibarıyla başlayan ‘iyi ilişkileri’ hız kesmeden sürüyor.

Esad’dan Halep’te ‘af’ oyunu: 3 ay süre

Halep’te 400 bin sivili kuşatma altında tutan Suriye rejiminin lideri Esad, ülkenin resmi haber ajansı SANA göre yine ‘af’ ilan etti.

Kuzey Kore'den ABD'ye: Kırmızı çizgiyi geçtiniz

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

ABD 'kırmızı çizgiyi' geçti

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

Netanyahu tehdit etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'e yönelik her türlü saldırının, Hamas ve İslami Cihad Hareketini ortadan kaldırmaya neden olacağı tehdidinde bulundu.

İdlib'te kan bankasına hava saldırısı

Rus savaş uçağının Serakib kasabasında kan bankasına düzenlediği hava saldırısı sonucu 4 sağlık çalışanı yaralandı

Merkel'den çelişkili Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Merkel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. Darbe girişimini yapanlara karşı hukuk devleti olarak Türkiye'nin her türlü imkanı kullanması doğal, ancak endişe duyuyorum" dedi.

Mısır'dan teröristbaşı Gülen açıklaması

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, Fetullah Gülen’in kendilerine resmi bir sığınma talebinde bulunmadığını, ancak müracaat etmesi durumunda değerlendireceklerini belirtti.

FET֒nün darbe girişimi yabancıyı vazgeçirmedi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi, yabancı yatırımcının Türkiye’ye bakış açısını değiştirmedi. Türkiye’de faaliyet gösteren Microsoft, IBM, Nestle, Toyota, 3M ve Sumitomo Rubber gibi şirketlerden güven ve yatırım mesajları geldi.

Türkiye’ye inanan Turkcell yatırımı 700 milyon lira artırdı

‘Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz’ diyen Turkcell, daha önce bu yıl için açıkladığı 2.8 milyar liralık yatırım tutarını 700 milyon lira artırarak 3.5 milyar liraya yükseltti. Turkcell ikinci çeyrekte yüzde 8.6 ile son üç yılın en yüksek büyümesini gerçekleştirdi.

"Moody’s ‘yerinde’ karar verecek"

Darbe girişiminin ardından aceleci davranarak Türkiye’nin notunu indiren S&P’nin aksine Türkiye’yi izlemeye alan Moody’s ve Fitch ‘yerinde’ karar vermek için Ankara’da görüşmeler yapıyor.

Büyük Türkiye Fonu’na kaynak özelleştirmeden

Darbe girişimi sonrası gündeme gelen ‘Büyük Türkiye Fonu’nun detayları belli oldu. Piyasalardaki dalgalanmaların önüne geçecek olan fonun esas kaynağı özelleştirme gelirleri olacak. Bu fon, menkul kıymet de ihraç edecek.

Türkiye - Arabistan turizminde yeni dönem

Türkiye ile Arabistan, turizmde kruvaziyer seferleri başlatmayı, yatırımcılar içinse garanti poliçesini faaliyete geçirmeyi planlanıyor.

Ukrayna'daki metro Türk firmaya emanet

Limak İnşaat, Ukrayna'nın Dnipro şehrinde ihale bedeli 224 milyon avro olan metro kontratı imzaladı.

Turkcell yeni şirket kuruyor!

Turkcell katılım finansman şirketi kurmayı ve borsadaki şirket paylarının geri alımı için en az 150 milyon liralık fon ayırmayı planlıyor.

Liste açıklandı! Görevden alınanların sayısı 66 bini aştı

FETÖ'yü silme/temizleme operasyonu sürüyor. FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 66 bin 36 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı.

FETÖ'nün Taraf'ı borsa kotundan da çıkarıldı

Borsa İstanbul, Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin bugünden itibaren borsa kotundan çıkarıldığını açıkladı.

Ekonomide de 'Milli Duruş' kazandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından meydanlara inerek sergilediği "milli duruşu" ekonomide de gösteren Türk halkı, 15-22 Temmuz haftasında 8,8 milyar dolarlık döviz satarak Türk lirasına büyük destek verdi.

"Galatasaray gibi oynamak istiyoruz"

Sarı-kırmızılı takımın Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, yeni sezonda Galatasaray gibi oynamak istediklerini söyledi.

Antalyaspor'dan açıklama! Eto'o Beşiktaş'a satıldı mı?

Antalyaspor, Samuel Eto'o'nun Beşiktaş ile anlaşmaya vardığı şeklinde çıkan haberler üzerine açıklama yaptı.

Osmanlıspor avantajı kaptı!

Avrupa Ligi'nde 3. ön eleme turu ilk maçında Osmanlıspor, Estonya ekibi Nomme Kalju'yu 1-0 mağlup etti.

Başakşehir turu rövanşa bıraktı

UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Medipol Başakşehir ile Hırvatistan ekibi Rijeka golsüz berabere kaldı.

Erkan Zengin Eskişehirspor'da

Eskişehirspor'un yeni transferi Erkan Zengin, Atatürk Stadı'nda düzenlenen törenle imza attı.

Erkan Zengin, Eskişehirspor'da

PTT 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor, Trabzonspor'dan Erkan Zengin ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Beşiktaş ile Samuel Eto'o anlaştı!

Beşiktaş, Samuel Eto'o ile anlaşmaya vardı. Transferde son sözü Antalyaspor söyleyecek.

İşte Ersun Yanal'ın yeni yıldız adayı

Son olarak Fabian Castillo’ya imza attıran Trabzonspor, sağ kanadı da Jody Lukoki ile güçlendirecek. 23 yaşındaki futbolcu için kulübü Ludogorets’le pazarlıklar başladı.

Rangers'dan Van Persie açıklaması!

Rangers Van Persie transferini yalanladı.

Trabzonspor: Her türlü darbe girişiminin karşısındayız

Trabzonspor Hukuk Kurulu'ndan FETÖ'cü darbe girişimine karşı bir açıklama yapılarak, "Demokrasimize karşı yapılan her türlü darbe girişiminin karşısındayız. Devletimizin ve milletimizin daima yanındayız" dedi.

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'un 6 ilçesinin bazı bölgelerine 31 Temmuz Pazar günü elektrik verilemeyecek.

Adana'da mide bulandıran olay!

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.