Vesayet cübbesiyle siyasi polemik

Joe Biden’ın ziyaretine denk gelen ‘önceden alınmış’ tahliye kararını bir de FET֒ye sızdıran AYM’nin Başkanı Zühtü Arslan, kendini savunmaya çalıştı. Ancak her sözünde kendisiyle ve anayasayla çelişti.

  • Star - Ankara

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül’le ilgili skandal kararının yankıları sürüyor. Tepkilerin merkezindeki AYM Başkanı Zühtü Arslan, dün Ankara’da Avrupa Birliği ile yürütülen Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Projesi’nin açılışına katıldı. Arslan’ın konuşmasındaki çelişkiler özetle şöyle:

- Arslan: Bireysel başvuruda asıl olan, hak ve özgürlüklere kamu otoritelerince saygı gösterilmesi ve olası bir ihlal durumunda ihlalin yargısal yollarla giderilmesidir. AYM’ye bireysel başvuru, hak ihlallerinin olağan kanun yollarından giderilememesi halinde yapılacak 2. nitelikte bir kanun yoludur.

- Çelişki: Dündar kararında bunun tam tersi yapıldı. “Yasal yollar” tüketilmeden AYM, yerel mahkemenin yerine kensini koyarak karar verdi. Dündar ve Gü’le ilgili “siyasi casusluk” suçlamasını boşa çıkaracak biçimde  eylemin “basın ve ifade hürriyeti” kapsamında olduğunu savundu.

NİYE REDDETMEDİ?

- Arslan: Bireysel başvuru,  yargı makamlarınca verilen kararların her açıdan yeniden bir değerlendirmeye tabi tutulduğu ve her türlü bireysel mağduriyetin giderilmesine imkan sağlayan bir hak arama yolu değildir. Bireysel başvuru yolunun, kanun yollarından sonra yeni ve süper bir temyiz imkanı sunmadığının anlaşılması gerekir.

- Çelişki: Dündar’ın yargılandığı davada, ilk derece mahkemesi daha hükmünü vermeden Yargıtay da temyiz incelemesi yapmadan AYM karar verdi. AYM yetki gaspı yaptı.

- Arslan: Bireysel başvuruda AYM bir temyiz merci olarak görev yapmıyor.

- Çelişki: Madem öyle neden “süper mahkeme” gibi davranıldı. Dündar’la ilgili başvuru  neden reddedilmedi?

AKLAMAYA ÇALIŞTI

- Arslan: AYM, tutuklamaya ilişkin bir hak ihlali tespit ettiğinde, bu durum başvurucunun itham edildiği suçu işleyip işlemediğine dair bir karar verildiği anlamına gelmiyor.

- Çelişki: MİT tırlarının durdurulması olayıyla ilgili Dündar ve Gül, casuslukla suçlanıyor. AYM, ihanet manşetlerini atan sanıkların eyleminin “basın hürriyeti” kapsamında olduğu değerlendirerek yargılamaya büyük darbe vurdu.

KARARI BEKLEMEDİ

- Arslan:Başvurucunun fiillerinin suç oluşturup oluşturmadığı, bireysel başvuruyu karara bağlayan AYM’nin değil, yargılamayı yürüten derece mahkemelerinin görevidir.

- Çelişki: Madem öyle neden ilk derece mahkemesinin vereceği karar beklenmedi. Onun görev alanına girilerek, onun yerine karar verildi.

ANAYASA’YA UYMADI

- Arslan: AYM’nin,  kararları herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Bu bir Anayasa kuralıdır. Anayasa’nın 153. Maddesi’nde açıkça, ‘AYM  kararları, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar’ denilmektedir.

- Çelişki: 153.Madde iptal kararlarını düzenliyor. AYM’nin norm denetimiyle ilgili aldığı kararların bağlayıcılığını düzenliyor. Aynı maddede “İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz” da diyor.  Dündar kararında bunların hangisine uyuldu?

- Arslan: Son tartışmalardan bağımsız olarak, AYM  kararlarına yönelik tepkiler konusunda söyleyeceklerim tamamen ilkesel düzeyde hususlardır. Buradan yeni ve gereksiz bir tartışma çıkarılmasın. Bunlar, bireysel başvuru kararlarının doğasına, içeriğine yönelik ilkesel değerlendirmelerdir.

- Çelişki: AYM kararlarının bağlayıcılığı açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “beni bağlamaz” ifadesine cevap değil mi şimdi?  

GERÇEKLERİ İNKAR ETTİ

- Arslan: Kararlarımıza yönelik her türlü eleştiriye saygı duyuyoruz. Ancak eleştirinin ötesinde tamamen hayali diyaloglar üreterek, mahkememizi talimatla karar veriyormuş gibi gösteren şahsıma ve üyelerimize yönelik tamamen yalan ve iftira niteliğindeki haber ve yorumları da burada kınıyor ve reddediyorum.

- Çelişki: Akademisyenler ve siyaset bilimciler AYM’yi “siyasi bir kurum” olarak tanımlıyor. Neden “siyasi kurum” olarak nitelendirildiği konusunu Arslan’ın iyi bildiği kanısındayız.   

Haber Turu

Sinop'ta FETÖ'cü 37 kişi tutuklandı, 170 MEB personeli açığa alındı

Sinop'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve içlerinde kamu personeli ve sivil vatandaşların da bulunduğu 116 zanlıdan 37'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

HSYK'dan 8 kişilik başsavcı kararnamesi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi, 26 Temmuz 2016 tarihli kararnamesiyle 8 başsavcının yeni görev yerleri belirlendi.

Terör örgütüne darbe... PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 2 mahallede çok sayıda silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

Görevden el çektirilenlerin yerine kamuya nasıl personel alınacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, darbe gecesi yaşadıklarını anlattı.

Yabancı şirketlerden Türkiye mesajı: Büyüme planlarına aynen devam

Yıllardır Türkiye’de bulunan uluslararası şirketler, FETÖ'cü darbe girişimine karşın, Türkiye ekonomisine duydukları güvenin etkisiyle planladıkları yatırımları hız kesmeden sürdürecekleri mesajını verdi.

Yunanistan'a kaçan darbeci askerler hakkında flaş gelişme!

Türkiye'deki darbe girişiminden sonra helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin iltica görüşmeleri yarın başlayacak.

Kılıçdaroğlu ile Baykal yan yana saf tuttu

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Aykut Erdoğdu'nun babasının cenazesinde Deniz Baykal ile yan yana saf tuttu.

Artık füze sistemiyle korunacak!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Başbakanlık ve TBMM’nin füze sistemi ile korunacağını söyledi.

FETÖ'cü Hakan Şükür'e büyük darbe!

Galatasaray Kulübü, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası eski futbolcusu Hakan Şükür'ü, ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti.

Başbakan Yıldırım'dan vatandaşlara destek çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşların aileleri için açılan "15 Temmuz Dayanışma Kampanyası"na destek çağrısında bulundu.

Azerbaycan'da patlama! 2 ölü, çok sayıda yaralı var

Azerbaycan'ın Şirvan ilindeki Araz silah ve mühimmat fabrikasında çıkan patlamada iki kişi hayatını kaybetti.

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'ne yeni komutan

BM Genel Sekreteri Ban, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü komutanlığına Bangladeşli Tümgeneral Kabir'i getirdi.

Avrupa yine 'endişeliyiz' dedi

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL sonrası çıkarılan ilk KHK'yı incelediğini ve hükümetin aldığı önlemlerden derin kaygı duyduğunu kaydetti.

BBC'de alçak ifadeler: Hata yaptılar, Erdoğan'ı öldürmediler

İngiliz gazeteci Tim Marshall, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini düzenleyenlerin iki hata yaptıklarını savunarak, bunları "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmemek ve basını kapatmamak" olarak sıraladı.

Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit: Bedelini ağır ödeyecek

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, "Küçük bir ülkeye eziyet eden ve zarar veren ülke güçlü de olsa, güvende olmayacağını göstermeye hazırız. ABD bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyecektir" dedi.

Fransa askıya alındığını AB'ye bildirdi

Fransa hükümeti, OHAL’in 6 ay daha uzatılması kararı sonrası Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni askıya aldığını Avrupa Konseyi’ne bildirdi.

"21. yüzyıl Büyük Britanya'sında nefrete hiçbir şekilde yer yok"

İngiltere İçişleri Bakanı Rudd, "21. yüzyıl Büyük Britanya'sında nefrete hiçbir şekilde yer yok. Nefretin masada yeri yok. Bunun kökünü kazımak için elimizden gelen her şeyi yapacağız." dedi.

ABD'den Rusya ile Suriye açıkalaması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye konusunda Rusya ile ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Azerbaycan’da silah fabrikasında patlama: 12 yaralı

Azerbaycan’da Savunma Sanayi Bakanlığı’na bağlı silah üretim fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında 12 kişi yaralandı.

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği binasına çirkin saldırı

Türkiye'nin Atina'daki Büyükelçiliği bugün anarşist bir grubun boyalı saldırısına hedef oldu.

Darbe girişiminden sonra satan satana!

Darbelere karşı tek yumruk olan vatandaşın piyasalara da desteği sürüyor.

Avrupa'dan 3 milyar Euro'luk fon harekete geçti

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, AB Türkiye'deki sığınmacılar için 3 milyar Euro’luk fonu harekete geçirdi.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 484,59 puan azalışla 73.689,43 puandan kapandı.

Rusya'dan flaş vize kararı!

Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç, Türk heyeti ile yaptıkları görüşmenin ardından "Türkiye ile vize rejimini görüşme kararı aldık" dedi.

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,65 düşüşle 73.689,43 puandan tamamladı.

Arslan: 'Cumhurbaşkanımız mazlumların umudu, güçlü olmalıyız'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dost ülkelerle ilişkilerin güçlenmesi noktasında Kosova'nın güzel bir örnek olduğunu belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türkiye'yi umut olarak gören mazlumların, mağdurların ana kucağı, baba ocağı olabilmemiz için yarın bugünden daha büyük ve güçlü olmalıyız." dedi.

Merkez Bankası, 2016 enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya: "Enflasyonun, 2016 sonunda orta noktası yüzde 7,5 olmak üzere yüzde 6,6 ile yüzde 8,4 aralığında, 2017 sonunda ise orta noktası yüzde 6 olmak üzere yüzde 4,3 ile yüzde 7,7 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz."

Brent petrol 2016'nın en düşük seviyesinde

Brent petrolün varil fiyatında, dün 2,5 ayın en düşük seviyesinin görülmesinin ardından bugün 45 doların altında yatay bir seyir izleniyor.

Ekonomi toparladı! Borsa yükselişe devam ediyor

Bakanlar Rusya'ya gidiyor! Uzun zaman sonra ilk ziyaret

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bu akşam özel uçakla Moskova'ya gideceği bildirildi.

Beşiktaş'ta bir ayrılık daha! İspanya'ya gitti

Alexis Delgado, Beşiktaş'tan ayrıldı ve İspanya'nın Alaves takımıyla anlaştı.

Ümit Karan'dan darbeciler için şok iddia!

Eski futbolcu Ümit Karan, darbeciler hakkında zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe tribünlerinde deprem!

Fenerbahçe’nin en büyük tribün gruplarından birisi olan Genç Fenerbahçeliler, bu sezon iç saha maçlarında tribünde olmayacaklarını açıkladı.

Candan Erçetin'den Milli Takım'a özel beste

Monaco maçı öncesi Fenerbahçe'de şok

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında yarın Fransa'nın Monaco takımı karşısında rövanş için avantaj sağlamak istiyor. Fenerbahçe'de sakatlıkları bulunan Van Persie, Volkan Demirel ve İsmail Köybaşı'nın oynaması beklenmezken, cezalı olan teknik direktör Pereira'nın yanı sıra Mehmet Topal, Alper Potuk ve Volkan Şe

Yıldız futbolcu resti çekti! "Gitmiyorum"

Galatasaray’da kadro dışı bırakılan Tarık Çamdal, "Gitmiyorum, buradayım" karşılığını verdi.

Manchester derbisi iptal edildi

Manchester United ile Manchester City arasında bugün Çin’de oynanması beklenen hazırlık maçı kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Burak Yılmaz, Şenol Güneş'i aradı mı?

Burak Yılmaz'ın menajeri Ogan Tarhan, oyuncusuna Beşiktaş'ın ilgi göstermesi ile ilgili Radyospor'a konuştu. Ogan Tarhan Burak Yılmaz ile ilgili Beşiktaş kulübünün kendileriyle konuşmadığını söyledi.

G.Saray'lı futbolcular Süper Kupa maçına yetişecek mi?

Galatasaray Futbol Takımı Doktoru Yener İnce, çeşitli seviyelerde sakatlıkları bulunan oyuncuların durumu hakkında bilgi verdi.

Bakan Kılıç'tan Monaco'ya mektup!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Fenerbahçe taraftarlarını ülkeye almak istemeyen Monaco'ya hükümet garantisi verdi

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.