Beyaz Saray darbesi

Türkiye’yi darbelerle yönetmeye alışkın ABD, Gezi’den bu yana sürdürdüğü denemelerine finansal sistem üzerinden bir yenisini eklemeye çalışıyor. Hedef; boyun eğdiremedikleri Erdoğan...

NATO üyesi Türkiye ve ABD’nin ilişkileri ‘Stratejik Ortaklık’ kapsamında bulunuyor ancak Türkiye ne zaman ulusal çıkarlarını korumak istese devreye ABD derin devleti ve darbeler giriyor. 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 17-25 Aralık’tan sonra şimdi de ‘15 Aralık Reza Zarrab’ dosyası... Gezi olaylarından itibaren yapılan darbe denemelerine son olarak Zarrab hamlesi eklendi. 17-25 Aralık’ta Paralel Yapı’nın Türkiye’deki maşası eski savcı Zekeriya Öz tarafından yapılan girişimin benzeri şimdi de ‘ABD’nin Zekeriyası’ savcı Bharara tarafından deneniyor.

ABD PLANLADI

FETÖ üyesi polis, savcı ve hakimler tarafından 17 Aralık 2013 tarihinde, ‘Yolsuzluk’ iddiasıyla AK Parti hükümetine karşı başlatılan darbe planının odağında İranlı işadamı Zarrab vardı. O dönemde İran ile Türkiye arasında altın ticareti sırasında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla hükümet düşürülmek istendi. FETÖ’nün başarısız olduğu plan, aynı dosya üzerinden bu kez bizzat ABD tarafından ‘Kara Para Soruşturması’ adı altında devreye sokuldu.

YENİ KILIF KARA PARA

ABD’nin Uluslararası Ticaret ambargosunun İran ile Türkiye arasında altın ticareti üzerinden delindiği iddiasıyla başlatılan yeni darbe planında, tıpkı Paralel darbe girişiminde olduğu gibi Zarrab üzerinden AK Parti hükümeti hedef alınıyor.

AJANLAR DEVREDE

Bu kapsamda Zarrab’ın göstermelik ‘Çocuğumu Disneyland’a götürüyorum’ gerekçesiyle ABD’ye götürüldüğü, Zarrab daha uçağa binmeden önce ABD’de onu Miami Havalimanı’nda karşılama hazırlığı yapıldığı ve Zarrab’ın kefaletle serbest yargılanmasının planlandığı iddia edildi.  Soruşturmayı yürüten ABD’de ‘siyasi ve derin devlet çıkarlarına uygun davalara bakmakla’ ünlü New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, daha önce bir soruşturma için 25 farklı ülkeye ajan ve asker göndererek, bu 25 ülkedeki isimleri ABD’de yargı önüne çıkarmakla ünlenmişti. Savcı Bhara’nın, Türkiye’den Zarrab’ı da ABD’ye aynı yöntemle götürdüğü belirtiliyor.

RUBIN DARBE PLANINI DEŞİFRE ETTİ

Peki ama ABD, Türk hükümetini neden devirme planı yapıyor? ABD, beş yıl sürmüş bir soruşturma sonunda 15 Aralık 2013’te tamamlanmış bir iddianameyi, şimdi neden gündeme getiriyor? Bu soruşturmaya destek veren ve AK Parti karşıtlığı ile bilinen CIA bağlantılı isimlerin açıklamalarına bakıldığında, Türkiye’de son yıllarda yaşanan gerilimlerin nedeni de anlaşılıyor. Planın arkasındaki isimlerden eski ABD Başkanı Bush’un danışmanı Michael Rubin ve diğer Neoconlar, Türkiye’nin karşı çıktığı Suriye’nin kuzeyinde ‘PKK/PYD devleti planı ve bu plana karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan karşıtlıkları ile biliniyor. Rubin, “Türkiye’de darbe olabilir mi?”başlıklı yazısında o kadar ileriye gitti ki Erdoğan’ı Türkiye’de devirecek kişilerin Mısır’da olduğu gibi ‘demokrasiyi yeniden inşa eden adam’ imajıyla uluslararası destek göreceği hatta Mursi’nin Mısır’da gördüğü destek kadar Erdoğan’a destek gösterilmeyeceğini bile söyleyebildi. Rubin’in makalesini yayımlayan yayımlandığı American Enterprise Institute (Amerika Girişimcilik Enstitüsü), askeri darbeleri savunan ve CIA’nın yan kuruluşu olarak bilinen bir düşünce kuruluşu. Şimdiki başkanı Arthur C. Brooks, 1998-2008 yılları arasında CIA’in yan kuruluşu olan ve Suriye’nin kuzeyinde bir PKK/PYD devleti kurulacağını söyleyen RAND Corporation’ın da eski başkanı. Enstitünün mütevelli heyetindeki Daniel A.D’Aniello, Bush ailesinin yönetiminde yer aldığı The Carlyle Group’un kurucusu, David Gerson ise 2016 yılında Cumhuriyetçilerden adaylığını açıklamış bir isim.

DİZAYN ETME HEDEFİ VAR

Bakan Ömer Çelik “Türkiye’nin iç siyasetinin nasıl dizayn edilebileceğine, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bazı arkadaşlarımıza karşı nasıl karşıtlık üretilebileceğine dair hastalıklı bir faaliyet var. Bunun dünden itibaren Türkiye’de haber, yorum yapılma biçimlerine baktığınızda, oradaki açıklamalarla, oradaki bir savcının bir tasarrufu olarak değerlendirilmesi gereken bir olay, Türkiye’nin neredeyse iç  siyasetini, Türkiye’nin içindeki bazı olayları dizayn edecek bir tasarrufmuş gibi hatta aynı kişiler Türkiye, İran, ABD ilişkilerini şekillendirecek bir uluslararası ilişkiler teorisi bile buradan üretmeye kalktılar”  dedi.

BAŞBUĞ SÖYLEMİŞTİ

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’da, FETÖ’nün yaptığı 17-25 Aralık soruşturmasının AK Parti hükümetine karşı bir darbe girişimi olduğunu söylemişti. 17 Aralık 2013’de AK Parti’ye yönelik darbe girişime başlandığında, soruşturmayı yürüten savcı Celal Kara, asıl niyetini Can Dündar’a verdiği röportajda ‘Soruşturmanın bir numaralı şüphelisinin Erdoğan’ olduğunu söylemiş, Erdoğan’dan ‘dönemin başbakanı’ diye söz eden fezlekelerin bile hazırlandığı ortaya çıkmıştı.

 

 

Haber Turu

TSK'da bir ilk!

TSK'da ilk kez astsubaylıktan gelen bir isim Cemal Balıkçı general oldu. HV. UÇK. BKM. ALB. Cemal Balıkçı Tuğgeneralliğe yükseltildi.

YAŞ ile generalliğe yükseltilen albaylar kimler?

2016 YAŞ kararları TSK'nın sitesinden de yayınlandı. Yüksek Askeri Şura kararlarına göre 99 albay general ve amiralliğe yükseltildi.

'Demokrasi nöbeti'ne Uğur Işılak da katıldı

NEVŞEHİR'de, darbe girişimi sonrası başlatılan demokrasi nöbetine bugün Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'in daveti üzerine sanatçı Uğur Işılak da katıldı.

Topbaş'tan İBB'de bir operasyon daha!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi darbe girişiminin ardından 768 kişinin iş akdinin feshedildiğini duyurdu.

Demokrasi kahramanları Nobel’i hak etti

İstanbul Aydın Üniversitesi, 15 Temmuz gecesi hayatı pahasına tankların karşısında direnen Türk halkını, Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermek için harekete geçti.

Ordudan atılınca canına kıyan Üsteğmen’in komutanı hapiste

Kayseri 12’nci Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda görevli 29 yaşındaki Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu 7 Kasım 2012’de Kayseri’de bir parkta beylik tabancası ile kalbine tek el ateş ederek canına kıydı.

FETÖ ile PKK’nın ihanet paslaşması

Güneydoğu’daki saldırılarını 15 Temmuz’dan önce keserek FET֒nün üniformalı hainlerine darbe hazırlığı için zaman kazandıran PKK, tekrar sahneye çıktı. Görevi devralan PKK kanlı eylemlerine kaldığı yerden devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri: 99 albay general ve amiralliğe yükseltildi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) yaklaşık 5 saat sürdü. 2016 YAŞ kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıkladı. 15 Temmuz darbe girişiminde milli iradenin yanında yer alan ve devlete sadakatini gösteren komuta kademesi görevine devam etti. YAŞ'ta şimdiye kadar uygulanan teamüllerin dışına çıkılmadığı belirtildi.

Bu yeni dolandırıcılık yöntemine dikkat!

Ankara Valiliği, kendini polis, savcı veya kamu görevlisi olarak tanıtan şahısların, vatandaşları ’FETÖ/PDY Terör Örgütüne üye olduğunuz, para yardımı yaptığınız için evlerinizde arama yapacağız’ beyanıyla dolandırmaya çalıştığını bildirdi.

Yayınevi katliamına paralel incelemesi

FET֒nün darbe girişimiyle ilgili soruşturmada eski Bursa Valisi Şahabettin Harput, eski Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya da gözaltına alındı.

ABD'li generalden itiraf: Darbeciler müttefikimiz

Ortadoğu'daki ABD operasyonlarını yöneten CENTCOM'un komutanı General Votel, FETÖ'cü darbecilerin müttefikleri olduğunu açıkladı. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geleceğinden 'endişeli' olduklarını belirten Votel, "ABD'nin Türk ordusundaki yakın müttefikleri tutuklandı" ifadelerini kullandı.

ABD'den 'darbe' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Türkiye’deki kanlı darbe girişiminin arkasında olduğu yönündeki sözlere tepki göstererek, "Türkiye sadece bir müttefik değil, aynı zamanda dosttur." dedi.

Darbeci Mısır ile Gülen’in kardeşliği

Darbeci Mısır yönetimi ile FET֒nün 15 Temmuz itibarıyla başlayan ‘iyi ilişkileri’ hız kesmeden sürüyor.

Esad’dan Halep’te ‘af’ oyunu: 3 ay süre

Halep’te 400 bin sivili kuşatma altında tutan Suriye rejiminin lideri Esad, ülkenin resmi haber ajansı SANA göre yine ‘af’ ilan etti.

Kuzey Kore'den ABD'ye: Kırmızı çizgiyi geçtiniz

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

ABD 'kırmızı çizgiyi' geçti

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

Netanyahu tehdit etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'e yönelik her türlü saldırının, Hamas ve İslami Cihad Hareketini ortadan kaldırmaya neden olacağı tehdidinde bulundu.

İdlib'te kan bankasına hava saldırısı

Rus savaş uçağının Serakib kasabasında kan bankasına düzenlediği hava saldırısı sonucu 4 sağlık çalışanı yaralandı

Merkel'den çelişkili Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Merkel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. Darbe girişimini yapanlara karşı hukuk devleti olarak Türkiye'nin her türlü imkanı kullanması doğal, ancak endişe duyuyorum" dedi.

Mısır'dan teröristbaşı Gülen açıklaması

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, Fetullah Gülen’in kendilerine resmi bir sığınma talebinde bulunmadığını, ancak müracaat etmesi durumunda değerlendireceklerini belirtti.

FET֒nün darbe girişimi yabancıyı vazgeçirmedi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi, yabancı yatırımcının Türkiye’ye bakış açısını değiştirmedi. Türkiye’de faaliyet gösteren Microsoft, IBM, Nestle, Toyota, 3M ve Sumitomo Rubber gibi şirketlerden güven ve yatırım mesajları geldi.

Türkiye’ye inanan Turkcell yatırımı 700 milyon lira artırdı

‘Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz’ diyen Turkcell, daha önce bu yıl için açıkladığı 2.8 milyar liralık yatırım tutarını 700 milyon lira artırarak 3.5 milyar liraya yükseltti. Turkcell ikinci çeyrekte yüzde 8.6 ile son üç yılın en yüksek büyümesini gerçekleştirdi.

"Moody’s ‘yerinde’ karar verecek"

Darbe girişiminin ardından aceleci davranarak Türkiye’nin notunu indiren S&P’nin aksine Türkiye’yi izlemeye alan Moody’s ve Fitch ‘yerinde’ karar vermek için Ankara’da görüşmeler yapıyor.

Büyük Türkiye Fonu’na kaynak özelleştirmeden

Darbe girişimi sonrası gündeme gelen ‘Büyük Türkiye Fonu’nun detayları belli oldu. Piyasalardaki dalgalanmaların önüne geçecek olan fonun esas kaynağı özelleştirme gelirleri olacak. Bu fon, menkul kıymet de ihraç edecek.

Türkiye - Arabistan turizminde yeni dönem

Türkiye ile Arabistan, turizmde kruvaziyer seferleri başlatmayı, yatırımcılar içinse garanti poliçesini faaliyete geçirmeyi planlanıyor.

Ukrayna'daki metro Türk firmaya emanet

Limak İnşaat, Ukrayna'nın Dnipro şehrinde ihale bedeli 224 milyon avro olan metro kontratı imzaladı.

Turkcell yeni şirket kuruyor!

Turkcell katılım finansman şirketi kurmayı ve borsadaki şirket paylarının geri alımı için en az 150 milyon liralık fon ayırmayı planlıyor.

Liste açıklandı! Görevden alınanların sayısı 66 bini aştı

FETÖ'yü silme/temizleme operasyonu sürüyor. FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 66 bin 36 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı.

FETÖ'nün Taraf'ı borsa kotundan da çıkarıldı

Borsa İstanbul, Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin bugünden itibaren borsa kotundan çıkarıldığını açıkladı.

Ekonomide de 'Milli Duruş' kazandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından meydanlara inerek sergilediği "milli duruşu" ekonomide de gösteren Türk halkı, 15-22 Temmuz haftasında 8,8 milyar dolarlık döviz satarak Türk lirasına büyük destek verdi.

"Galatasaray gibi oynamak istiyoruz"

Sarı-kırmızılı takımın Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, yeni sezonda Galatasaray gibi oynamak istediklerini söyledi.

Antalyaspor'dan açıklama! Eto'o Beşiktaş'a satıldı mı?

Antalyaspor, Samuel Eto'o'nun Beşiktaş ile anlaşmaya vardığı şeklinde çıkan haberler üzerine açıklama yaptı.

Osmanlıspor avantajı kaptı!

Avrupa Ligi'nde 3. ön eleme turu ilk maçında Osmanlıspor, Estonya ekibi Nomme Kalju'yu 1-0 mağlup etti.

Başakşehir turu rövanşa bıraktı

UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Medipol Başakşehir ile Hırvatistan ekibi Rijeka golsüz berabere kaldı.

Erkan Zengin Eskişehirspor'da

Eskişehirspor'un yeni transferi Erkan Zengin, Atatürk Stadı'nda düzenlenen törenle imza attı.

Erkan Zengin, Eskişehirspor'da

PTT 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor, Trabzonspor'dan Erkan Zengin ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Beşiktaş ile Samuel Eto'o anlaştı!

Beşiktaş, Samuel Eto'o ile anlaşmaya vardı. Transferde son sözü Antalyaspor söyleyecek.

İşte Ersun Yanal'ın yeni yıldız adayı

Son olarak Fabian Castillo’ya imza attıran Trabzonspor, sağ kanadı da Jody Lukoki ile güçlendirecek. 23 yaşındaki futbolcu için kulübü Ludogorets’le pazarlıklar başladı.

Rangers'dan Van Persie açıklaması!

Rangers Van Persie transferini yalanladı.

Trabzonspor: Her türlü darbe girişiminin karşısındayız

Trabzonspor Hukuk Kurulu'ndan FETÖ'cü darbe girişimine karşı bir açıklama yapılarak, "Demokrasimize karşı yapılan her türlü darbe girişiminin karşısındayız. Devletimizin ve milletimizin daima yanındayız" dedi.

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'un 6 ilçesinin bazı bölgelerine 31 Temmuz Pazar günü elektrik verilemeyecek.

Adana'da mide bulandıran olay!

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.