Türk Tarih Kurumu yenileniyor

Mustafa Kemal Atatürk'ün 82 yıl önce kurduğu Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) yeni vizyonun belirlenmesi için üniversitelerin tarih bölümü başkanlarının görüşlerine başvurulacak.

  • AA


TTK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü, AA muhabirine, kurulduğu yıllar için oldukça önemli olan TTK'nın günümüz insanına seslenebilmesi için 'kabuk değiştirmesi' gerektiğini söyledi.'Bana göre TTK 30-40'lı yıllarda kalmış bir kurum. O gün için normaldi, gerekliydi' diyen Hülagü, iletişim teknolojilerindeki hızlı değişimle bilginin
kolay ulaşır hale geldiğine dikkati çekti. Hülagü, 'TTK hala kitap basıp, hala Belleten gibi dergi çıkarmakla yetinirse toplumun gerisinde kalır' dedi. TTK'nın, Türk tarihini anlatma, tanıtma, sevdirme ve Türk tarihine karşı
karalama kampanyaları varsa bunları bertaraf etme sorumluluğuna işaret eden Hülagü, 'Türkiye terakki ediyor ama tekamül de etmesi gerek. TTK bunu yapmalıdır. Yapmazsa sorumluluğunu yerine getirmemiş olacaktır' diye konuştu.

-Tüm tarihçilerin katkısı alınacak-

Bu çerçevede yarın Türkiye'deki üniversitelerin tarih bölüm başkanlarıyla bir araya geleceklerini bildiren Hülagü, toplantıya 80 akademisyenin katılacağını bildirdi.
Toplantıda bilgi alışverişi yapacaklarını anlatan Hülagü, şöyle konuştu:'TTK'yı yeniden yapılandırmak istiyorum. O klasik yapısından çıkarıp bugüne, asrımıza, günümüz insanına hitap eden bir konuma getirmek istiyorum. Bu tek başıma yapabileceğim bir şey değil, ortak akılla yapılması gereken bir şey.Toplantıda tarih bölüm başkanlarıyla TTK olarak arzularımızı, nasıl bir Tarih Kurumu öngördüğümüzü, ne tür projeler yürüttüğümüzü paylaşmak istiyorum. Ortak akılla TTK'yı nasıl evrensel hale getirebileceğimizi, Türk tarihinin insanlara nasıl tanıtılabileceğini ve TTK ile üniversitelerin tarih bölümleriyle kurması gereken işbirliğini konuşacağız. Ayrıca toplantıda tarihçilerin de
TTK'dan beklentilerini, nasıl bir kurum olmasını istediklerini öğrenmeye çalışacağız. Bir istişare toplantısı olacak ve sonucunda mevcut mevzuata göre
yapabileceklerimizi hayata geçireceğiz, yapamayacaklarımızı da ilgili makamlara arz edeceğiz.'Toplantının devamının geleceğini belirten Hülagü, yerel tarihçiler, üniversitelerdeki tarih kulübü başkanları, serbest ve emekli tarihçilerle liselerdeki tarih öğretmenleriyle de buluşmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Haber Turu

Ankara’da korkutan yangın

Ankara’da bir binanın çatı katında çıkan yangın, vatandaşlara korku dolu anlar yaşattı.

1 dolar darbeci albaya bir yıl önce böyle gelmiş

Astsubay Gerger’in, “1 dolarlık banknot komutana 1 yıl önce posta yoluyla Amerika’dan ‘Defence Review’ isimli derginin içinde geldi” dediği ifade edildi

Samsun’da bin 186 kişi görevden uzaklaştırıldı

Samsun’da, 15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında bin 186 kişinin görevden uzaklaştırıldığı açıklandı.

Birileri yalan söylüyor

15 Temmuz gecesi Genelkurmay Karargahı ve Akıncılar Üssü’nde yaşananlara ilişkin komutanların savcılık ifadeleri çelişkilerle dolu.

O geceye ait çok tartışılacak görüntü!

FETÖ'cü cuntacıların Hava Kuvvetleri'ndeki komutanların yer aldığı düğünü bastığı anlara ilişkin görüntülerde yeni bir detay ortaya çıktı.

Hakkari Üniversitesi Rektörü gözaltına alındı

Rektör Prof. Ceylan Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü

Akar göreve devam ediyor

YAŞ kararlarıyla ilgili en çok merak edilen soru cevabını buldu: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, görevine devam edecek.

Clinton ve Obama FETÖ ile flörtte

FET֒nün ABD’de yerini sağlamlaştırmak adına lobi faaliyetlerinde bulunduğu ve Obama’ya olduğu gibi Demokratlar’ın adayı Clinton’a da yüklü miktarlarda bağışta bulunduğu ortaya çıktı.

65 bin TIR ‘demokrasi kazandı’ mesajını yurtdışına taşıyacak

Üzerinde İngilizce olarak, ‘Türkiye’de demokrasi kazandı’ yazan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) üyelerine ait 65 bin TIR, taşıdıkları demokrasi mesajıyla yurtdışına çıkacak.

Yabancılar artık izinsiz çalıştırılamayacak!

Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

ABD'den 'darbe' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Türkiye’deki kanlı darbe girişiminin arkasında olduğu yönündeki sözlere tepki göstererek, "Türkiye sadece bir müttefik değil, aynı zamanda dosttur." dedi.

Darbeci Mısır ile Gülen’in kardeşliği

Darbeci Mısır yönetimi ile FET֒nün 15 Temmuz itibarıyla başlayan ‘iyi ilişkileri’ hız kesmeden sürüyor.

Esad’dan Halep’te ‘af’ oyunu: 3 ay süre

Halep’te 400 bin sivili kuşatma altında tutan Suriye rejiminin lideri Esad, ülkenin resmi haber ajansı SANA göre yine ‘af’ ilan etti.

Kuzey Kore'den ABD'ye: Kırmızı çizgiyi geçtiniz

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

ABD 'kırmızı çizgiyi' geçti

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

Netanyahu tehdit etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'e yönelik her türlü saldırının, Hamas ve İslami Cihad Hareketini ortadan kaldırmaya neden olacağı tehdidinde bulundu.

İdlib'te kan bankasına hava saldırısı

Rus savaş uçağının Serakib kasabasında kan bankasına düzenlediği hava saldırısı sonucu 4 sağlık çalışanı yaralandı

Merkel'den çelişkili Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Merkel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. Darbe girişimini yapanlara karşı hukuk devleti olarak Türkiye'nin her türlü imkanı kullanması doğal, ancak endişe duyuyorum" dedi.

Mısır'dan teröristbaşı Gülen açıklaması

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, Fetullah Gülen’in kendilerine resmi bir sığınma talebinde bulunmadığını, ancak müracaat etmesi durumunda değerlendireceklerini belirtti.

Merkel’den darbe girişimi açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesini savunduğunu ifade etti.

FET֒nün darbe girişimi yabancıyı vazgeçirmedi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi, yabancı yatırımcının Türkiye’ye bakış açısını değiştirmedi. Türkiye’de faaliyet gösteren Microsoft, IBM, Nestle, Toyota, 3M ve Sumitomo Rubber gibi şirketlerden güven ve yatırım mesajları geldi.

Türkiye’ye inanan Turkcell yatırımı 700 milyon lira artırdı

‘Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz’ diyen Turkcell, daha önce bu yıl için açıkladığı 2.8 milyar liralık yatırım tutarını 700 milyon lira artırarak 3.5 milyar liraya yükseltti. Turkcell ikinci çeyrekte yüzde 8.6 ile son üç yılın en yüksek büyümesini gerçekleştirdi.

"Moody’s ‘yerinde’ karar verecek"

Darbe girişiminin ardından aceleci davranarak Türkiye’nin notunu indiren S&P’nin aksine Türkiye’yi izlemeye alan Moody’s ve Fitch ‘yerinde’ karar vermek için Ankara’da görüşmeler yapıyor.

Büyük Türkiye Fonu’na kaynak özelleştirmeden

Darbe girişimi sonrası gündeme gelen ‘Büyük Türkiye Fonu’nun detayları belli oldu. Piyasalardaki dalgalanmaların önüne geçecek olan fonun esas kaynağı özelleştirme gelirleri olacak. Bu fon, menkul kıymet de ihraç edecek.

Türkiye - Arabistan turizminde yeni dönem

Türkiye ile Arabistan, turizmde kruvaziyer seferleri başlatmayı, yatırımcılar içinse garanti poliçesini faaliyete geçirmeyi planlanıyor.

Ukrayna'daki metro Türk firmaya emanet

Limak İnşaat, Ukrayna'nın Dnipro şehrinde ihale bedeli 224 milyon avro olan metro kontratı imzaladı.

Turkcell yeni şirket kuruyor!

Turkcell katılım finansman şirketi kurmayı ve borsadaki şirket paylarının geri alımı için en az 150 milyon liralık fon ayırmayı planlıyor.

Liste açıklandı! Görevden alınanların sayısı 66 bini aştı

FETÖ'yü silme/temizleme operasyonu sürüyor. FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 66 bin 36 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı.

FETÖ'nün Taraf'ı borsa kotundan da çıkarıldı

Borsa İstanbul, Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin bugünden itibaren borsa kotundan çıkarıldığını açıkladı.

Ekonomide de 'Milli Duruş' kazandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından meydanlara inerek sergilediği "milli duruşu" ekonomide de gösteren Türk halkı, 15-22 Temmuz haftasında 8,8 milyar dolarlık döviz satarak Türk lirasına büyük destek verdi.

"Galatasaray gibi oynamak istiyoruz"

Sarı-kırmızılı takımın Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, yeni sezonda Galatasaray gibi oynamak istediklerini söyledi.

Antalyaspor'dan açıklama! Eto'o Beşiktaş'a satıldı mı?

Antalyaspor, Samuel Eto'o'nun Beşiktaş ile anlaşmaya vardığı şeklinde çıkan haberler üzerine açıklama yaptı.

Osmanlıspor avantajı kaptı!

Avrupa Ligi'nde 3. ön eleme turu ilk maçında Osmanlıspor, Estonya ekibi Nomme Kalju'yu 1-0 mağlup etti.

Başakşehir turu rövanşa bıraktı

UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Medipol Başakşehir ile Hırvatistan ekibi Rijeka golsüz berabere kaldı.

Erkan Zengin Eskişehirspor'da

Eskişehirspor'un yeni transferi Erkan Zengin, Atatürk Stadı'nda düzenlenen törenle imza attı.

Erkan Zengin, Eskişehirspor'da

PTT 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor, Trabzonspor'dan Erkan Zengin ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Beşiktaş ile Samuel Eto'o anlaştı!

Beşiktaş, Samuel Eto'o ile anlaşmaya vardı. Transferde son sözü Antalyaspor söyleyecek.

İşte Ersun Yanal'ın yeni yıldız adayı

Son olarak Fabian Castillo’ya imza attıran Trabzonspor, sağ kanadı da Jody Lukoki ile güçlendirecek. 23 yaşındaki futbolcu için kulübü Ludogorets’le pazarlıklar başladı.

Rangers'dan Van Persie açıklaması!

Rangers Van Persie transferini yalanladı.

Trabzonspor: Her türlü darbe girişiminin karşısındayız

Trabzonspor Hukuk Kurulu'ndan FETÖ'cü darbe girişimine karşı bir açıklama yapılarak, "Demokrasimize karşı yapılan her türlü darbe girişiminin karşısındayız. Devletimizin ve milletimizin daima yanındayız" dedi.

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'un 6 ilçesinin bazı bölgelerine 31 Temmuz Pazar günü elektrik verilemeyecek.

Adana'da mide bulandıran olay!

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.