Yiğit Bulut: Ey Avrupa! Bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın

Derin Analiz programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez. Ey Avrupa bunu anlağın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı ‘bu bir siyasi, sosyolojik, ekonomik mücadeledir’ diye aklileştirilemez.” dedi

  • star.com.tr-özel

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT Haber TV'de Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında Batının terör örgütlerine bakışını sert bir dille eleştirdi. Bulut, Batının ‘Medeniyetler Çatışması’nı yanlış anlayarak terörü kendisinden ayrı bir yerde izole etmeye çalıştığını, son saldırıların Hatay’daki bir insan güvende değilse Berlin’dekinin de aynı tehlike içinde olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yiğit Bulut şöyle konuştu:

Avrupa birliğinin özellikle Belçika Almanya ve Fransa’nın yumuşak bir karnı var her zaman terör örgütlerine karşı sempatiyle yaklaşan ülkeler bunlar. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllar öncesinden söylemişti "Senin teröristin benim teröristim ayrımı olmaz, bir gün bu terör gelir herkesi vurur ve her yerde ortaya çıkabilir" demişti.

''O ATEŞ MUTLAK SİZE ULAŞACAK''

Özellikle Belçika, Fransa ve Almanya’nın PKK terör örgütüne ev sahipliği yaptığını yaşayarak gördük. Fransa Cumhurbaşkanı’nın karısının maalesef PKK’lı teröristleri toplayıp ülkesine götürdüğünü gördük. Belçika’da terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensüsa sahip olduğunu yani bize dokunmadığın sürece biz de size dokunmayız şeklinde bir anlayış olduğunu gördük. Avrupa’da yaşayanların bunu bilmeleri lazım. Bir kaç gün önce bizim canımız yanarken, insanlarımız bombalarla hayatını kaybederken Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurmasına izin verildi. İnsanların acısı çok taze bunları söylemek istemiyorum ama bunları o insanların ailesi bilmek zorunda. Yani Belçika’nın terör örgütüne çadır kurdururken aynı terörün başka versiyonlarının da kendi vatandaşlarını vurduğunu Belçikalılar bilmek zorunda.

Bugüne kadar Avrupa’daki insanlar uyanamadılarsa, kendi devletlerinin tepkisizliğinin, etkisizliğinin, göz yummasının bugün kendilerini vurmalarını yaşıyorlar. Bunu bilip, idrak etmek zorundalar. Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurduruyorsunuz. Bir kaç gün sonra başka bir terör örgütü sizin ülkenizi vuruyor. Üstünde yattığınız çalının altı yanıyorsa o ateş mutlak size ulaşacak. Her programda bu Çin atasözünü söylüyorum. Türkiye’de bir terör olayı varsa bu sınırları aşarak mutlaka her yeri vuracaktır.

''TERÖR YUVASI BELÇİKA''

Belçika bir polis devleti.  Maalesef terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensusa sahip. Türkiye’de olaylar yaşanıyor failler Belçika’ya kaçıyor. Fransa’da olaylar yaşanıyor faillerden bir tanesi tesadüfen yapılan bir operasyonda Belçika’da Brüksel’de ele geçiriliyor. Zihniyet anlamında yanlış bir bakış açısı var. Teröristler bana dokunmasın ben de onlara dokunmayayım.

Biran önce Fransa Almanya ve Belçika’nın Türkiye’ye otuz yıldır acımasızca saldıran terör örgütlerine karşı fiili kararlar alarak, fiiliyata dökmeli, bir an önce Türkiye ile işbirliği yaparak bütün terör örgütlerin kendi topraklarında temizlemeleri gerekiyor. Türkiye’de dağın 3 bin metre tepesinde teröristin lojistiğine bakıyorsun bütün kullandığı malzeme Avrupa ülkelerinden. Eğer Fransa Almanya ve Belçika’da bugün birileri tekrar özür dileyerek söylüyorum ‘islami terördür bu, etnik terörden ayrılmalıdır, onunla mücadele edilmelidir’ gibi saçma bir kavram içinden olaya bakıyorsa bilsin ki olaylardan hiçbir anlamamışlar. Terör terördür senin teröristin benim teröristim olmaz. Senin teröristin kötü benim teröristim iyi olmaz. Brüksel’in kalbinde bir mahalleyi terör örgütüne verelim biz onlara dokunmayalım, onlar bize dokunmasın olmaz

''EY AVRUPA BUNU ANLADIĞIN GÜN HER ŞEYİ ANLAMIŞ OLACAKSIN''

Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez, Hiçbir terör eylemi onların tabiriyle ‘acceptable’ yani kabul edilebilir değildir. Terör hiçbir sebebin sonucu olamaz. Ey Avrupa bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı  ‘bu bir siyasi sosyolojik ekonomik mücadelesidir’ diye aklileştirilemez.

''AVRUPA BİRLİĞİ GEÇ BU MASALLARI''

Yunanlıların yaptıklarını benim babam kendi babasından duyarak anlattı bana. Yunan askerleri Trakya’da onları toplayıp götürdüğü zaman ıslak yataklara bağlayıp kendi idrarlarını içirmişler su olarak. Geldikleri zaman hepsi veremden ölmüş. Bu ne? İşkence değil mi? Savaş hukuku mu? Ama bunların hiç biri konuşulmuyor çünkü bizde öyle bir sivil toplum algısı var ki biz kendi hakkımızı savunduğumuz zaman haksız duruma düşüyoruz. Bunları konuşmamız lazım. Kurtuluş savaşı Avrupa Birliği ülkelerinin bizim coğrafyamızı işgal etmesidir. Bebekleri süngüye küm geçirdi. Canlı bebekleri süngüye takıp dolaşan kimdi? Bana insan hakları anlatmayın. Çok uzak değil, yüz sene önce. Onun için insan hakları özgürlük eşitlik, Fransız devrimi… Avrupa Birliği geç bunları, bu masalı başkalarına anlat. Türkiye’yi vuran terör örgütüne çadır mı kurdurdun, bana insan hakkı anlat. Türkiye’de ölen insanların hakkı ne? Onların hakkı yok mu? Türkiye’de şehit olanların hakkı yok mu? Terör örgütünün yıllardır aldığı binlerce canın hakkı yok mu? Bana Kopenhag kriteri anlatma. Bu ülkenin insanları da şunu idrak etsin bu ülkenin kamuoyuna bir aşağılık kompleksi pompalamak için kurulmuş bir kamuoyu düzeneği var, malum medyasıyla sivil toplumuyla.

 

Haber Turu

Darbeci teröristlere FETÖ'nün harçlığını dağıtan Hancı yakalandı

15 Temmuz darbe girişiminin azmettiricisi, başterörist Gülen'in sağ kollarından biri olarak bilinen Halis Hancı kod adlı terörist Trabzon'un Araklı ilçesinde yakalandı.

Darbeci eşlerine KPSS sorgusu

FET֒nün darbe girişimi asker yakınlarını da yaktı. 2010 KPSS skandalıyla ilgili, darbeci askerlerin sınava giren eş ve yakınları hakkında soruşturma başlatılacak.

İşte yürek işte meydan

Yurt genelinde vatandaşlar, darbe girişimine tepki göstermek için önceki gün de tüm meydanlarda ‘demokrasi nöbeti’ne devam etti. Günün en anlamlı karesi engeline rağmen bayrağı bırakmayan Samsunlu genç oldu.

Engel çıkaranı yok ettik

“Bizim görevimiz bürokraside yeni bir durum oluşturmak, bu göreve uygun olmayanları yok etmek, geri dönmelerini engellemekti. Gülen’in taleplerini emir kabul edilirdi.”

Kanun hükmünde ölümcül darbe

Başarısız darbe girişiminin ardından 3 ay süreyle ilan edilen olağanüstü hal uygulamasına ilişkin ilk Kanun Hükmünde Kararname yürürlüğü girdi. Kararname ile terör örgütü FET֒ye ait sağlık kuruluşu, özel okul ve yurtlar, dernek ve sendikaların kapısına kilit vuruldu.

Kocaeli semalarında helikopter uçtuğu iddiasına cevap

Kocaeli Vali Yardımcısı Mehmet Kara: "Bu ihbarlar asılsız. Herhangi bir olumsuz durum yok" dedi.

Dik duruşun öncüsü olduk

FET֒nün darbe girişimine karşı dik bir duruş sergileyen ESMEDYA çalışanları kahvaltıda direniş gecesini anlattı. Star, Akşam, Güneş, 24 ve 360 çalışanlarına ‘İnsanlığın sesi oldunuz’ diyen Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, “Bu kalkışma Türkiye’yi işgal etme hareketidir” dedi.

Ladin’den daha tehlikeli

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz’da askeri diktatörlük hevesinin Türk demokrasine karşı terör eylemi gerçekleştirdiğini vurguladı.

Başbakan suikastten son anda kurtuldu

Köprü, yol ve tünellerle ulaşıma damgasını vuran Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz gecesi kendisine F16’larla yapılan suikast girişiminden Ilgaz Tüneli sayesinde kurtuldu. Yolda ise cuntacı askerler aracına ateş açtı.

Yabancıdan güven mesajı

Darbe girişimi ekonomiye güveni sarsamadı. Kimi bir asırdır kimi 50 yıldır Türkiye’de yatırımı olan yabancı şirketlerin yöneticileri “Biz ekonomiye güveniyoruz yatırıma devam edeceğiz” dedi.

FETÖ'nün darbe girişimi Üsküp’te protesto edildi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi protesto edildi.

Kabil’de intihar saldırısı: 61 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de protesto gösterisi sırasında gerçekleştirilen intihar saldırısında 61 kişi hayatını kaybederken, 207 kişi de yaralandı.

Amerikalı yazar Cook, FETÖ'cü darbe girişimini aklamaya çalıştı

Amerikalı yazar Steven Cook, The Atlantic dergisinde Türk halkının demokrasiye sahip çıkışını görmezden gelirken, darbenin demokrasinin sonunu getirmeyeceğini iddia etti.

İdlib'e misket bombalı saldırı: 11 ölü, 30 yaralı

Rus savaş uçaklarının İdlib'e misket bombasıyla düzenlediği saldırıda 11 kişi öldü, 30'u yaralandı.

Münih'teki saldırıda 3 Türk hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın Münih kentindeki silahlı saldırıda üç Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı.

CIA yöneticisi FETÖ lideri Gülen'i savundu

Fetullah Gülen'in ABD'ye gelmesine vesile olan CIA yöneticilerinden Graham Fuller, darbe girişiminin Gülen'le alakası olmadığını iddia etti.

İtalya Suriyeli değil FET֒cü istiyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Türkiye’deki FETÖ operasyonlarını karalayan açıklamalar üst üste geliyor.

Beyaz Saray’da teröristler ağırlandı!

Türkiye’nin ABD’ye FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in iadesi için resmi talepte bulunduğu bir sırada Washington yeni bir skandala imza attı.

Türkiye'de halk kazandı

ABD’nin Başkan adayı Trump, 15 Temmuz hakkında ‘Halk kazandı. Etkileyiciydi’ yorumunda bulundu. İşi tersine çevirebildiği için Erdoğan’a güven duyduğunu söyleyen Trump, hukuk konusunda da ‘ABD akıl veremeyecek kadar kötü durumda’ dedi.

BM'nin Cenevre Ofisi önünde FETÖ protestosu

Sivillere yönelik silahlı şiddete karşı olmayı sombolize eden kırık sandalye etrafında FETÖ'nün darbe girişimi protesto edildi.

Yabancı yatırımcılardan Türkiye'ye güven mesajı

Uluslararası şirketler darbe girişimi sonrasında Türkiye ekonomisine güvendiklerini, yatırımlarında herhangi bir erteleme ya da değişikliğin söz konusu olmadığını bildirdi.

Bankacılık sistemi dimdik ayakta

Millete yönelik darbe girişimi sonrasında ekonomik kriz çıkarma çalışmaları boşa çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türk bankacılık sektöründe herhangi bir sıkıntı olmadığının altını çizerek bankacılık sisteminin dimdik ayakta olduğunu söyledi.

Bu memleketi tefecilere yedirmeyiz

Ekonomi Bakanı Zeybekci, darbe girişiminin ardından pazartesi günü ekonominin krize gireceğinin söylendiğini hatırlatarak, “Hiçbir şey olmaz. Bu memleketi tefecilere yedirmeyiz çünkü onların kurgusu bu, bu onların oyunu” dedi.

Merkez Bankası tam kadro sahaya iniyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye ekonomisinin gücüne güç katmak için tedbir paketleri hazırlıyor. Bu paketler sayesinde ekonomik gücün sürekliliği sağlanırken, tüketiciye de yeni imkanlar sunuluyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli: Müttefikimiz müttefik gibi davranmaya başlasa iyi olur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, “Fitch Fitchliğini gene yapıyor! Türkiye yatırım yapılabilir ülkedir! Algı operasyonu söz konusu” dedi.

Başbakan Yardımcısı Canikli S&P'ye sert çıktı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesine ilişkin, "Birileri ısrarla darbecilerin amaçlarına uygun hareket ediyor, onların yanında duran adımlar atıyorlar. Bunlardan birisi Standard & Poor's (S&P)" dedi.

O memurlar bir daha kamuda çalışamayacak

Yayımlanan ilk OHAL kararnamesinde kamu çalışanları ile ilgili önemli bir karar alındı. Paralel yapı soruşturmalarıyla görevine son verilen kamu personeli bir daha kamu da çalışamayacak.

Haliç'in iki yakası birleşiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk arasında yapılacak teleferik projesi için start verdi. Büyükşehir Belediye Meclisi, 3 istasyondan oluşacak hattın 1/5000'lik planlarını onayladı. İhale süreci devam eden hat, Eyüp Haliç vapur iskelesi yanında başlayıp, Pierre Loti tepesinde devam ederek, Haliç'in üzerinden Minia

BDDK'nın Bank Asya kararı Resmi Gazete'de

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), Asya Katılım Bankası AŞ'nin (Bank Asya) faaliyet izninin kaldırılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kamuda 45 bin 484 çalışan görevden uzaklaştırıldı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında dün 954 kişi görevden uzaklaştırılırken, açığa alınan toplam kamu çalışanı sayısı 45 bin 484'e ulaştı.

Bruma'dan Galatasaray'ı şoke edecek sözler!

Galatasaray'da Bruma belirsizliği alevlendi. Portekiz basınına konuşan genç oyuncu, "Ayrılmak istiyorum" dedi.

Lucescu Fenerbahçe'ye neden gitmedi?

Shakhtar Donetsk'ten ayrıldıktan sonra Fenerbahçe'nin teklif götürdüğü Mircea Lucescu, Beşiktaş ve Galatasaray'ı düşünerek sarı-lacivertlileri geri çevirdiğini söyledi.

Beşiktaş'ta yıldız futbolcu kadro dışı bırakıldı

Beşiktaş'ın Arjantinli Futbolcusu Sosa takımdan ayrılmak istediğini ısrarla sürdürünce süresiz kadro dışı bırakıldı.

Milli futbolcu Twente’ye transfer oldu

Manchester City’de forma giyen milli futbolcu Enes Ünal, Hollanda’nın Twente takımına kiralandı.

Cristiano Ronaldo'nun adı havalimanına verilecek

Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo'nun adının, doğduğu kentteki havalimanına verileceği açıklandı.

Beşiktaş'ta yıldız futbolcunun eli kırıldı

Yeni sezon hazırlıklarının ikinci etabını Avusturya'nın Leogang kasabasında sürdüren Beşiktaş'ta Tolgay Arslan'ın elinin kırılması, akıllara bu kasabada yaşanan diğer kötü olayları getirdi.

'Futbol hayatım bitebilir'

Beşiktaş'ın sakatlıklardan yakasını bir türlü kurtaramayan şanssız oyuncusu Veli Kavlak, futbol hayatı için önemli bir karar alma aşamasında

Riekerink iki oyuncu arasında tercih yapacak

4 kulübün talip olduğu ikiliden biri sarı kırmızılı formayı giymeye devam edecek. Donk’u, Kasımpaşa ve Akhisar Belediyespor, Salih’i de Kayserispor ile Karabükspor istiyor.

Ümit Milliler yarı finalde!

Ümitler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele eden Türkiye Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı, İtalya'yı 83-72 yenerek yarı finale yükseldi.

IOC, Sibel Özkan kararını açıkladı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Türk halterci Sibel Özkan'ın, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 48 kiloda kazandığı gümüş madalyayı geri vermesini istedi.

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.

Cem Karabay yeni rekor peşinde

Guiness Rekorlar Kitabı'na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu Cem Karabay'ın yeni dünya rekoru denemesi bu gece sona eriyor.

Necla Sağlam cinayetinde yargılama başladı

ZONGULDAK'ta, 23 yaşındaki Necla Sağlam'ı boğazını keserek öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan 34 yaşındaki Tolga Kudu'nun yargılanmasına başlandı. Sanık, suçlamayı kabul etmedi.

Marmaray'da seferler durdu

Marmaray'da teknik bir arıza nedeniyle seferlerin durduğu bildirildi.

2015 yılının trafik kazası bilançosu ağır oldu

TUİK 2015 yılı kaza raporunu yayımladı. İllere göre yayımlanan kaza raporunda Şanlıurfa'da 141 kişinin trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği belirlenirken 4 bin 756 kişinin ise yaralandığı açıklandı.