Yiğit Bulut: Ey Avrupa! Bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın

Derin Analiz programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez. Ey Avrupa bunu anlağın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı ‘bu bir siyasi, sosyolojik, ekonomik mücadeledir’ diye aklileştirilemez.” dedi

  • star.com.tr-özel

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT Haber TV'de Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında Batının terör örgütlerine bakışını sert bir dille eleştirdi. Bulut, Batının ‘Medeniyetler Çatışması’nı yanlış anlayarak terörü kendisinden ayrı bir yerde izole etmeye çalıştığını, son saldırıların Hatay’daki bir insan güvende değilse Berlin’dekinin de aynı tehlike içinde olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yiğit Bulut şöyle konuştu:

Avrupa birliğinin özellikle Belçika Almanya ve Fransa’nın yumuşak bir karnı var her zaman terör örgütlerine karşı sempatiyle yaklaşan ülkeler bunlar. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllar öncesinden söylemişti "Senin teröristin benim teröristim ayrımı olmaz, bir gün bu terör gelir herkesi vurur ve her yerde ortaya çıkabilir" demişti.

''O ATEŞ MUTLAK SİZE ULAŞACAK''

Özellikle Belçika, Fransa ve Almanya’nın PKK terör örgütüne ev sahipliği yaptığını yaşayarak gördük. Fransa Cumhurbaşkanı’nın karısının maalesef PKK’lı teröristleri toplayıp ülkesine götürdüğünü gördük. Belçika’da terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensüsa sahip olduğunu yani bize dokunmadığın sürece biz de size dokunmayız şeklinde bir anlayış olduğunu gördük. Avrupa’da yaşayanların bunu bilmeleri lazım. Bir kaç gün önce bizim canımız yanarken, insanlarımız bombalarla hayatını kaybederken Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurmasına izin verildi. İnsanların acısı çok taze bunları söylemek istemiyorum ama bunları o insanların ailesi bilmek zorunda. Yani Belçika’nın terör örgütüne çadır kurdururken aynı terörün başka versiyonlarının da kendi vatandaşlarını vurduğunu Belçikalılar bilmek zorunda.

Bugüne kadar Avrupa’daki insanlar uyanamadılarsa, kendi devletlerinin tepkisizliğinin, etkisizliğinin, göz yummasının bugün kendilerini vurmalarını yaşıyorlar. Bunu bilip, idrak etmek zorundalar. Belçika’da PKK terör örgütüne çadır kurduruyorsunuz. Bir kaç gün sonra başka bir terör örgütü sizin ülkenizi vuruyor. Üstünde yattığınız çalının altı yanıyorsa o ateş mutlak size ulaşacak. Her programda bu Çin atasözünü söylüyorum. Türkiye’de bir terör olayı varsa bu sınırları aşarak mutlaka her yeri vuracaktır.

''TERÖR YUVASI BELÇİKA''

Belçika bir polis devleti.  Maalesef terör örgütleriyle yazılı olmayan bir konsensusa sahip. Türkiye’de olaylar yaşanıyor failler Belçika’ya kaçıyor. Fransa’da olaylar yaşanıyor faillerden bir tanesi tesadüfen yapılan bir operasyonda Belçika’da Brüksel’de ele geçiriliyor. Zihniyet anlamında yanlış bir bakış açısı var. Teröristler bana dokunmasın ben de onlara dokunmayayım.

Biran önce Fransa Almanya ve Belçika’nın Türkiye’ye otuz yıldır acımasızca saldıran terör örgütlerine karşı fiili kararlar alarak, fiiliyata dökmeli, bir an önce Türkiye ile işbirliği yaparak bütün terör örgütlerin kendi topraklarında temizlemeleri gerekiyor. Türkiye’de dağın 3 bin metre tepesinde teröristin lojistiğine bakıyorsun bütün kullandığı malzeme Avrupa ülkelerinden. Eğer Fransa Almanya ve Belçika’da bugün birileri tekrar özür dileyerek söylüyorum ‘islami terördür bu, etnik terörden ayrılmalıdır, onunla mücadele edilmelidir’ gibi saçma bir kavram içinden olaya bakıyorsa bilsin ki olaylardan hiçbir anlamamışlar. Terör terördür senin teröristin benim teröristim olmaz. Senin teröristin kötü benim teröristim iyi olmaz. Brüksel’in kalbinde bir mahalleyi terör örgütüne verelim biz onlara dokunmayalım, onlar bize dokunmasın olmaz

''EY AVRUPA BUNU ANLADIĞIN GÜN HER ŞEYİ ANLAMIŞ OLACAKSIN''

Hiçbir terör eylemi rasyonelize edilemez, Hiçbir terör eylemi onların tabiriyle ‘acceptable’ yani kabul edilebilir değildir. Terör hiçbir sebebin sonucu olamaz. Ey Avrupa bunu anladığın gün her şeyi anlamış olacaksın. Türkiye’deki bir terör örgütünün Avrupa’daki uzantısının varlığı  ‘bu bir siyasi sosyolojik ekonomik mücadelesidir’ diye aklileştirilemez.

''AVRUPA BİRLİĞİ GEÇ BU MASALLARI''

Yunanlıların yaptıklarını benim babam kendi babasından duyarak anlattı bana. Yunan askerleri Trakya’da onları toplayıp götürdüğü zaman ıslak yataklara bağlayıp kendi idrarlarını içirmişler su olarak. Geldikleri zaman hepsi veremden ölmüş. Bu ne? İşkence değil mi? Savaş hukuku mu? Ama bunların hiç biri konuşulmuyor çünkü bizde öyle bir sivil toplum algısı var ki biz kendi hakkımızı savunduğumuz zaman haksız duruma düşüyoruz. Bunları konuşmamız lazım. Kurtuluş savaşı Avrupa Birliği ülkelerinin bizim coğrafyamızı işgal etmesidir. Bebekleri süngüye küm geçirdi. Canlı bebekleri süngüye takıp dolaşan kimdi? Bana insan hakları anlatmayın. Çok uzak değil, yüz sene önce. Onun için insan hakları özgürlük eşitlik, Fransız devrimi… Avrupa Birliği geç bunları, bu masalı başkalarına anlat. Türkiye’yi vuran terör örgütüne çadır mı kurdurdun, bana insan hakkı anlat. Türkiye’de ölen insanların hakkı ne? Onların hakkı yok mu? Türkiye’de şehit olanların hakkı yok mu? Terör örgütünün yıllardır aldığı binlerce canın hakkı yok mu? Bana Kopenhag kriteri anlatma. Bu ülkenin insanları da şunu idrak etsin bu ülkenin kamuoyuna bir aşağılık kompleksi pompalamak için kurulmuş bir kamuoyu düzeneği var, malum medyasıyla sivil toplumuyla.

 

Haber Turu

FETÖ'nün whatsapp yöneticileri tutuklandı!

FETÖ'nün whatsapp yöneticileri tutuklandı!

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ / PDY) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Konya'da yakalandıktan sonra İstanbul'a gönderilen kurmay albaylar Nebi Gazneli ve Müslüm Kaya, 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebb

Eto'o bombası! Kritik zirve...

Eto'o bombası! Kritik zirve...

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile Samuel Eto'o'nun menajeri Metin Korkmaz Levent'te bir araya geldi

Gökyüzü bandosundan ilk gösteri

Gökyüzü bandosundan ilk gösteri

Zafer Bayramı kapsamında düzenlenen kutlamalar kapsamında Beylikdüzü’nde 20 bandocu, 20 metre yükseklikten yere halatlarla indirilirken konser verecek.

Suriye sınırına dev sevkiyat!

Suriye sınırına dev sevkiyat!

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı'ndan Şanlıurfa'nın Suriye sınırına konuşlandırılmak üzere askeri sevkiyat yapıldı.

Biri yakalandı sıra diğerinde!

Biri yakalandı sıra diğerinde!

Firari Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz'ü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda karşılayan Ali Kaya, İzmir’de yakalandı.

31 bölge 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildi!

31 bölge 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildi!

Tunceli'de yürütülen operasyonlar nedeniyle 31 ayrı bölge, 1-15 Eylül tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

Köy korucuları dernek başkanının aracına saldırı

Köy korucuları dernek başkanının aracına saldırı

Hakkari Geçici Köy Korucuları Derneği Başkanı Sadi Özatak’ın aracına bombalı saldırı düzenlendi.

Tunceli'de 31 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Tunceli'de 31 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Tunceli'de yürütülen operasyonlar nedeniyle 31 ayrı bölge, 1-15 Eylül tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

Eşeğe çarpan otomobil takla attı: 1 ölü, 1 yaralı

Eşeğe çarpan otomobil takla attı: 1 ölü, 1 yaralı

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde eşeğe çarpan otomobilin takla atması sonucu 1 çocuk hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

Girişler yasaklandı! 31 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Girişler yasaklandı! 31 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Tunceli'de yürütülen operasyonlar nedeniyle 31 ayrı bölge, 1-15 Eylül tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

Fransız hükümetinde istifa!

Fransız hükümetinde istifa!

Fransa Ekonomi Bakanı Macron istifa kararını açıklarken, gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık sinyali de verdi.

Beyaz Saray'dan 'Fırat Kalkanı' açıklaması

Beyaz Saray'dan ''Fırat Kalkanı'' açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye İnsan Hakları Ağı korkunç rakamı açıkladı: 74 bin 607

Suriye İnsan Hakları Ağı korkunç rakamı açıkladı: 74 bin 607

Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR), Mart 2011 ile Ağustos 2016 arasında Suriye’de 74 bin 607 zorla kaybetme vakası tespit ettiği bildirildi.

BM Esad’ın çevresine çalıştı

BM Esad’ın çevresine çalıştı

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’de korunmasız sivillere ulaşabilmek için Suriye rejimiyle çalışmakta ısrar etmesi nedeniyle Esad ve çevresine 30 milyon dolardan fazla yardım gittiği belirlendi.

Kendi yayın organ duyurdu: Halep'te öldürüldü!

Kendi yayın organ duyurdu: Halep'te öldürüldü!

DAEŞ'in yayın organı Amak, DAEŞ Sözcüsü Ebu Muhammed Adnani'nin Halep'te öldürüldüğünü duyurdu.

'Afrika Birliği olarak Türkiye ile dayanışma içindeyiz'

'Afrika Birliği olarak Türkiye ile dayanışma içindeyiz'

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail eş-Şarkavi,Türkiye’de yaşanan darbe girişimine karşı, Afrika Birliği olarak Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını açıkladı.

'Türkiye şuan olağanüstü bir rol oynuyor'

"Türkiye şuan olağanüstü bir rol oynuyor"

Amerika'nın Ortadoğu ve Orta Asya'daki kuvvetlerinin komutanı General Joseph Votel, Kürt grupların Fırat'ın doğusunda olduğunu dile getirirken DAEŞ karşısında hem SDG hem de Türkiye ile ortak çalışmak istediklerini ifade etti

AP'den FETÖ itirafı

AP'den FETÖ itirafı

AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Brok, geçen hafta Türkiye'ye yaptıkları ziyaretin ardından, FETÖ ile ilgili görüşlerinin değiştiğini ifade etti

'Fırat Kalkanı' harekatında 38 köy kurtarıldı

'Fırat Kalkanı' harekatında 38 köy kurtarıldı

ÖSO’nun, Suriye-Türkiye sınırına komşu Cerablus ve Azez’deki harekatı bir haftasını dolduruyor. ÖSO, bölgede 400 kilometrekareden fazla alan ile 38 köyü teröristlerden kurtararak Türkiye sınırının güneyinde 24 kilometre derinliğe indi.

Saldırı sonrası Kırgızistan'da üst düzey güvenlik

Saldırı sonrası Kırgızistan'da üst düzey güvenlik

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Bişkek'teki Çin Büyükelçiliği binasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının tüm boyutlarıyla incelenmesi talimatı verdi.

Çeyrek altının tahtını gram altın kaptı

Çeyrek altının tahtını gram altın kaptı

Altın fiyatlarındaki yükseliş, Ramazan Bayramı’nın yaz dönemine denk gelmesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi nedeniyle düğünlerin ertelenmesi, çeyrek altının üretim ve satışını da düşürdü.

Diyanet: Banka kredisiyle kurban kesilmez

Diyanet: Banka kredisiyle kurban kesilmez

Diyanet İşleri Başkanlığı,faize kalmaması şartıyla kredi kartı ile kurban kesilebileceğini ama faiz alındığı için banka kredisi kullanarak kurban kesilemeyeceğini açıkladı.

Borç yapılandırmasında bakan’dan son gün uyarısı

Borç yapılandırmasında bakan’dan son gün uyarısı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma imkanından yararlanmak için başvuru süresinin 31 Ekim’de sona ereceğini belirterek “Mükelleflerimiz, bu tarihi fırsatı kaçırmamak için başvurularını son güne bırakmasın” dedi.

Kurbanlık pazara indi fiyatı yüksek geldi

Kurbanlık pazara indi fiyatı yüksek geldi

Türkiye’de bu yıl 7.5 milyar TL’lik kurban kesilecek. Pazarın ilk gününde İstanbul’da kurbanlıklar TZOB’un açıkladığı büyükbaş için kilogram fiyatının 2-6 TL üstünde satışa çıktı. Bu yıl bol olan kurbanlığın fiyatının bayrama yakın düşmesi bekleniyor.

Kızılay 30 ülkede kurban kesecek

Kızılay 30 ülkede kurban kesecek

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Türk Kızılayı vekaletle kurban kesimi için gerekli hazırlıklarını tamamladı.

Türkiye'den Apple'a davet

Türkiye'den Apple'a davet

Başbakan Yardımcısı Şimşek, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada AB'den 13 milyar euro ceza alan Apple'ı Türkiye'ye davet etti.

Emekli ve memura bayram müjdesi

Emekli ve memura bayram müjdesi

Hükümetten emekli ve memura bayram öncesinde müjdeli haber geldi.

Mehmet Şimşek, Apple'ı Türkiye'ye davet etti

Mehmet Şimşek, Apple'ı Türkiye'ye davet etti

Başbakan Yardımcısı Şimşek, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada AB'den 13 milyar euro ceza alan Apple'ı Türkiye'ye davet etti.

Türk Akımı'nda önemli gelişme! Türkiye'ye geliyor

Türk Akımı'nda önemli gelişme! Türkiye'ye geliyor

Rus enerji şirketi Gazprom’un Üst Yöneticisi (CEO) Aleksey Miller'ın, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini görüşmek üzere yarın Türkiye’ye geleceği belirtildi.

AB, Apple'a 13 milyar avro vergi borcu çıkardı

AB, Apple'a 13 milyar avro vergi borcu çıkardı

Avrupa Birliği (AB), dünyanın en değerli şirketi Apple'a İrlanda'daki faaliyetlerinden dolayı 13 milyar avro geriye dönük vergi borcu çıkardı.

Kenan Sofuoğlu hastanelik oldu

Kenan Sofuoğlu hastanelik oldu

Dünya şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu villasının penceresinden havuza atlarken ayağını burkunca hastanelik oldu.Kenan Sofuoğlu, bugün akşam saatlerinde Sakarya'nın Serdivan İlçesi'nde, bir sitede bulunan villasının 3'üncü kat penceresinden havuza atlayınca ayağını burktu. Sofuoğlu, kendi imkanlarıyla özel bir hastaneye gitti. Bura

Beşiktaş'tan iki sürpriz transfer daha

Beşiktaş'tan iki sürpriz transfer daha

Beşiktaş, Leipzig'de forma giyen genç stoper Atınç Nukan ve Leicester City'den tecrübeli ön libero Gökhan İnler'i kadrosuna kattı.

Beşikaş Caner Erkin'in transferini bitirdi

Beşikaş Caner Erkin'in transferini bitirdi

Beşiktaş, sezon başında transfer olduğu Inter'de kadro dışı bırakılan Caner Erkin'in transferini bitirdi.

Galatasaray, transferi KAP'a bildirdi

Galatasaray, transferi KAP'a bildirdi

Galatasaray Kulübü, dün gece geç saatlerde İstanbul'a getirdiği Kolbeinn Sigthorsson ve kulübü Nantes ile kiralık olarak anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Galatasaray transferi duyurdu! İşte maliyeti...

Galatasaray transferi duyurdu! İşte maliyeti...

Galatasaray, Kolbeinn Sigthorsson ve Kulübü FC Nantes ile oyuncunun geçici transferi konusunda anlaşmaya vardığını resmen açıkladı.

İşte Umut Bulut'un yeni takımı

İşte Umut Bulut'un yeni takımı

Geçtiğimiz sezonu Galatasaray'da tamamlayan Umut Bulut'un yeni takımı belli oldu.

Beşiktaş transferi resmen açıklandı

Beşiktaş transferi resmen açıklandı

Beşiktaş, Caner Erkin ile görüşmelere başladığını KAP'a bildirdi

Şampiyonlar Ligi'nde büyük değişiklik!

Şampiyonlar Ligi'nde büyük değişiklik!

UEFA'nın, saat 21.45'te başlayan Şampiyonlar Ligi maçlarının saatini değiştirme kararı aldığı belirtildi.

Rooney'den taraftarları üzen açıklama

Rooney'den taraftarları üzen açıklama

İngiltere Milli Takımı'nın kaptanı Wayne Rooney, Rusya'da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası'nın ardından milli takıma veda edeceğini duyurdu.

Fenerbahçe'nin yeni transferi tesisleri gezdi

Fenerbahçe'nin yeni transferi tesisleri gezdi

Fenerbahçe'nin kiralık olarak renklerine kattığı Hollandalı futbolcu Jeremain Marciano Lens, tesisleri gezdi.

3 katlı binanın merdiveni çöktü, anne-kız mahsur kaldı

3 katlı binanın merdiveni çöktü, anne-kız mahsur kaldı

Kartal'da 3 katlı bir binanın merdiveni çöktü. Binada mahsur kalan anne ve kızı itfaiye ekipleri kurtardı.

10 bin 'Komando böceği' Karabük'te iş başında!

10 bin 'Komando böceği' Karabük'te iş başında!

Karabük'te orman zararlılarına karşı mücadele için doğaya 10 bin "komando böcek" bırakıldı.

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Aydın'ın İncirliova İlçesi'nde, 8 yaşındaki R.G. adlı kız çocuğunu cinsal istismarda bulunduğu iddia edilen 69 yaşındaki R.A., tutuklandı.

Cibali Karakolu Fuar'da

Cibali Karakolu Fuar'da

Folkart’ın Ana Sponsoru olduğu 85. İzmir Enternasyonal Fuarı, renkli fuar gecelerini Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’ndaki muhteşem etkinliklerle taçlandırıyor.

'Krediyle kurban kesmek doğru değil'

"Krediyle kurban kesmek doğru değil"

Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, bankalardan kredi çekip kurban kesmenin doğru olmadığını söyledi.

Down sendromlu oğlunun düğün hayalini onun doğum gününde gerçekleştirdi

Down sendromlu oğlunun düğün hayalini onun doğum gününde gerçekleştirdi

Hatay’da down sendromlu olan oğlunun düğün hayalini gerçekleştirmek isteyen anne, oğluna doğum gününde sürpriz yapıp, onu aşık olduğu öğretmeni ile evlendirdi.

Başındaki mermi parçaları darbe girişimini unutturmayacak

Başındaki mermi parçaları darbe girişimini unutturmayacak

FETÖ'nün darbe girişimini sırasında gittiği Boğaziçi Köprüsü'nde yaralanan Yusuf Ak, başına isabet eden top mermisinin parçalarını hayatı boyunca taşıyacak.

Seyir halindeki otobüste dans eden evsiz genç sosyal medyada viral oldu

Seyir halindeki otobüste dans eden evsiz genç sosyal medyada viral oldu

Adana'da seyir halinde bir minibüste taklalar atıp dans eden evsiz bir gencin videosu, sosyal medyada viral oldu.

Feridun Düzağaç'tan 'Yenikapı ruhu'na övgü

Feridun Düzağaç'tan "Yenikapı ruhu"na övgü

Söz yazarı, besteci ve yorumcu Feridun Düzağaç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FÖTE) darbe girişiminin ardından siyasi kanatta oluşan birlik duygusunun topluma iyi geldiğini söyledi.

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Yardım alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, kurbanını vekalet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlar için 550 ila 790 lira fiyat aralığında seçenekler sunuyor.