Bir dehanın kültürel dokusunun kodları

PROF. KATHARİNA MOMMSEN’İN YAZDIĞIGOETHE VE DÜNYA KÜLTÜRLERİ ADLI ESER GOETHE’NİN “KÜLTÜRLERİN DİYALOĞU” ÇERÇEVESİNDE YAPMIŞ OLDUĞU ARAŞTIRMA VE KONUŞMALARDAN DERLENMİŞ BİR ÇALIŞMA.

  • SEMİHA KAVAK

Alman edebiyatı denince akla ilk gelen isim Goethe’dir. Sadece yaşadığı çağa damgasını vuran bir isim değil, çağlar üstü bir dehadır Goethe. Nasıl Leonardo da Vinci, Michelangelo gibi isimler Rönesans’la bütünleşmiş isimler ise, Dante, Shakespeare ve Goethe gibi isimler de edebiyat dünyasıyla bütünleşmişlerdir. Ortaya koydukları eserlerdeki derinlik dikkate alındığında onların edebiyatçı olmanın ötesinde çok daha fazla şey ifade ettiklerini görürüz.

Prof. Dr. Katharina Mommsen çağımızda Goethe’yi en iyi anlayan isimlerin önde gelenlerinden biridir. Altmış yılı aşkın bir süredir Goethe üzerine araştırma yapan Mommsen, çeşitli yazılar, kitaplar, konferanslar, toplantılarla Goethe’nin düşünce dünyasını geniş kitlelere anlattı. Onun eserlerindeki derin izleri titizlikle takip ederek, onları bir mücevher gibi açığa çıkardı.

Goethe ve Dünya Kültürleriadlı eser Katharina Mommsen’in “Kültürlerin Diyaloğu” çerçevesinde yapmış olduğu araştırma ve konuşmalarından derlenmiş bir çalışma. Doğudan, batıya uzanan çeşitli kültürler üzerinde etkiler bırakan Goethe’nin, Doğu kültüründen oldukça etkilendiğini eserlerinden kolayca anlayabilmek mümkün. “Goethe’nin Doğu-Batı Divanı, Doğu ve Batı arasında hâlâ en güzel zihin köprüsüdür.”

Goethe’yi Batı dışındaki çeşitli kültürlere ilgi duymaya iten isimler olmuştur. Bu isimlerin başında ise Herder gelir. Zira Goethe’de olduğu gibi Herder’de de “uzak kültürlerden beslenmek suretiyle yenilenme fenomeni çok sık ve apaçık sezilmektedir. Bütün yer yuvarlağını kaplayacak kadar büyük insan sevgisine sahip olan Herder, bütün halkların sesine kulak vermeyi, onların farklılıklarına sevinmeyi ve bu halkların tümüne saygı göstermeyi öğretmişti. Prensip olarak beşerî her kültürün bir onuru olduğu kanaatini genç Goethe, ona borçludur.”

“Öncelikle Goethe’nin Doğu karşısındaki pozisyonunu, önemli ölçüde tüm imkân ve sınırlamalarıyla kendi çağının hâkim görüşleri belirlemiştir. Daha genç bir delikanlıyken o Şark tarihine ilgi duyuyordu; fakat sadece İncil’e inanan halkların tarihine ve İbranilerin patriarkal dünyalarına yönelikti bu ilgi. Fakat sonra Goethe’de bilhassa İslâm’a ve onun Peygamberi Hz. Muhammed’e karşı hususi bir ilgi uyandı.”

GOETHE’NİN KUR’AN’LA TANIŞIKLIĞI

Goethe’yi İslam’la buluşturduğu belirtilen Herder ile arasında geçen bir konuşmada Goethe; Herder’e “Öyle hikmetli ve güzel sözler kullanıyorsunuz ki kaynağını merak ediyorum” diye sorar. Herder Goethe’ye gülümseyerek; “Bu sözlerin kaynağını gerçekten merak ediyor musunuz?” der. Goethe; “Evet, beni size bağlayan bu hikmetli sözlerin kaynağıdır.” deyince, Herder; “İşte benim hikmetli sözler kaynağım” diyerek, ona Arapça yazılı bir kitap gösterir. Herder; ”Eğer Alman milletinin böyle bir kaynak kitabı olsaydı, kimbilir ne büyük edipler ve şairler yetiştirir, başka dillerin tesirinde kalmazdık. Ayrıca birçoğumuz soyunu unutup yolunu şaşırmazdı” diyerek fikrini ve Kur’an’ın yaşam için, edebiyat için önemini vurgular. Herder, bu kitabı Kant’ın sohbetlerine devam ederken tanıdığını, eğer büyük bir şair ve edebiyatçı olmak istiyorsa bu kitabı okumasını önemle söyler. Herder’in bahsettiği kitap ‘Kuran-ı Kerim’dir.

Goethe Kuran-ı Kerim’i ve Kuran tefsirini okuyacağına söz verir, daha sonra bu kitabı tefsiri ile okuduğunu Wetzlar’da hukuk stajı yaparken rehberi Johann Gottfried Herder’e yazdığı bir mektubunda şöyle dile getirir: “Musa’nın Kur’an’da dua ettiği gibi dua etmek istiyorum: Tanrım, göğsüme ferahlık ver. Bu surette Goethe, 20.sure olan Tâha Sûresi’ni iktibas ediyor.”

Goethe’nin Doğu-Batı Divanı’nda en dikkat çeken satırlar, hiç kuşku yok ki onun İslamiyet’e, Kur’ân’a ve Hz. Peygamber’e bakış açısını yansıtan satırlarıdır. Ömrünün son dönemlerinde İslam’a ilgisini daha da artıran Goethe’nin Müslüman olup olmadığıyla ilgili çeşitli rivayetler ileri sürülmektedir. Ancak bu konuda kesin olan gerçek Goethe’nin İslam’ı hak din, onun Peygamberini de peygamber olarak kabul ettiğidir.

IŞIĞINI DOĞUDAN ALAN ŞAİR

Goethe’nin hemen her edebi, sanatsal eserinde Doğu’nun izleri açıkça görülür. Meşhur eseri Doğu-Batı Divanı’nda sadece Hz. Muhammed, İslam dini ve Müslümanlar hakkındaki görüşlerini dile getirip, Kur’an-ı Kerim’den de alıntılar yapmamıştır. O aynı zamanda İslam dünyasının önemli isimlerinden de Divan’ında alıntılar yapmış, onların söylediklerine şiirleriyle zenginlik kazandırmıştır. Goethe, esasında Hafız Şîrâzî’nin Divan’ından etkilendiği içindir ki Doğu Batı Divanı’nı kaleme almıştır. On iki bölümden oluşan eserinde Hâfız dışında Ebussuud, Ferîdüddin Attâr, Mevlana, Firdevsî, Enverî gibi Doğu alimlerinden övgüyle bahsetmiş ve alıntılar yapmıştır.

Bu incelemede Bağdat’ın Goethe’nin gözünde ayrı bir yeri vardır. Weimar’da yazdığı “Âşıka Bağdat sorulmaz” mısraı da bu ilgiye hemen dikkat çekmektedir.” Goethe’nin Bağdat’a duyduğu özel alaka daha gençliğinde, Halife Harun el-Reşid’in şehrinde geçen 1001 Gece Hikâyeleri sayesinde uyanmıştır.”

Goethe’nin Bağdat ilgisi sadece Doğu-Batı Divanı’na yansımaz. Faust’ta da Bağdat’tan 1001 Gece Masalları’ndan ilhamlar aldığı görülür. Faust trajedisinin ikinci bölümünde Doğu’nun ünlü masal anlatıcısı Şehrazad’ın büyüleyici fantezilerinden esinlemeler yer almaktadır. “Goethe, yaratıcı olduğu dönemin hiçbir yerinde Faust’un ikinci bölümünde olduğu kadar Şark’a has hikâyelerin tesiriyle serbest hayal gücünü bu kadar kullanmamıştır. Şahısların şaşırtıcı biçimde meydana çıkmaları ve sonra sahneden ayrılmaları, olayların birbiri içine örülmesi Goethe’nin tercihen 1001 Gece’den aldığı Şehrazad uygulamalarına aittir.”

Goethe eserleriyle yalnızca Doğu’yu Batı’ya taşımamış, Doğu’nun derinliklerini Batı’nın özlü düşünceleriyle harmanlayarak tüm dünyaya sunmuştur. O nedenle bugün Çin’den, Afrika’ya, Kafkasya’dan Güney Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyaya kültürleri taşımıştır. Goethe ve Dünya Kültürleri adlı eser, onun düşünce dünyasının enginliğini özgün bir düşünürden dinlemenin farklılığını hissettiriyor. Bu önemli eseri akıcı bir dille okuyucularla buluşturan Senail Özkan’ın belirttiği gibi, “Goethe’nin tefekkür mabedinin ortasında durup eserini temaşa eden bir kişizadenin bu muhteşem binanın mimarını merak etmemesi mümkün değildir.”

Goethe ve Dünya Kültürleri

Katharina Mommsen
Ötüken Yayınları

 

Haber Turu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ilk kaza

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ilk kaza

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ilk kaza meydana geldi. İlk belirlemelere göre 1 kişi öldü 1 kişi yaralandı.

FETÖ'nün medya yapılanmasına operasyon: 35 kişi hakkında gözaltı kararı

FETÖ'nün medya yapılanmasına operasyon: 35 kişi hakkında gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 35 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Hırsızın örümcek adam gibi tırmanarak yaptığı soygun kamerada

Hırsızın örümcek adam gibi tırmanarak yaptığı soygun kamerada

Büyükçekmece’de bir binanın su borularına tırmanarak balkondan eve giren hırsız, girdiği evi adeta soyup soğana çevirdi. Elektronik eşyalarında dışında çocukların kumbarasında biriktirdiği paraları bile çalan hırsızın, çaldığı otomobille kaçarken defalarca kaldırıma çıkması da güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

Eski Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Gündüz'e FETÖ tutuklaması

Eski Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Gündüz'e FETÖ tutuklaması

Eski Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Gündüz'ün de aralarında bulunduğu 19 kişi, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı.

Manisa'da trafik kazası: 1 ölü, 27 yaralı

Manisa'da trafik kazası: 1 ölü, 27 yaralı

Alaşehir'de üzüm işçilerini taşıyan minibüs ile traktörün çarpışması sonucu 1 kişi öldü, 27 kişi yaralandı

İlk tanksız ve jetsiz 30 Ağustos

İlk tanksız ve jetsiz 30 Ağustos

Tank ve top gibi zırhlı araçlar, savaş uçakları ve helikopterler, 30 Ağustos törenlerinde ilk kez yer almayacak.

TSK, Cerablus'ta teröristlere ait 21 hedefi vurdu

TSK, Cerablus'ta teröristlere ait 21 hedefi vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 7'nci gününde dün saat 16.30'dan bu yana Cerablus ve civarındaki bölgede teröristlere ait olduğu belirlenen 21 hedefin Fırtına obüsleriyle 108 atım yapılarak tam isabetle vurulduğunu bildirdi. Ayrıca 2 DEAŞ hedefinin vurularak imha edildiği bildirildi.

'Seri katil' Atalay Filiz'i yakalayan müdür tutuklandı

''Seri katil'' Atalay Filiz'i yakalayan müdür tutuklandı

İzmir'de yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ üyelerinin kullandığı 'ByLock' adlı şifreli program aracılığıyla iletişime geçerek örgüte bilgi aktarıp talimat aldıkları öne sürülen haklarında yakalama kararı bulunan aralarında 3 kişinin katili olarak tüm Türkiye'de aranan 'seri katil' Atalay Filiz'i yakalan Menderes İlçe Emniyet Müdürü

Tekirdağ'da 4 FETÖ/PDY üyesi tutuklandı

Tekirdağ'da 4 FETÖ/PDY üyesi tutuklandı

Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü ile Tekirdağ Adliyesine yönelik operasyonda gözaltına alınan 26 şüpheliden 4'ü tutuklandı

Konya'da elektrikler kesilince halk 'darbe oldu' diye sokağa indi

Konya'da elektrikler kesilince halk 'darbe oldu' diye sokağa indi

KONYA kent merkezinde elektriklerin 30 dakika kesilmesi üzerine darbe olduğunu öne sürerek sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen halk ellerine Türk Bayraklarını alarak sokağa çıktı.

İsrailli eski bakan Eliezer hayatını kaybetti

İsrailli eski bakan Eliezer hayatını kaybetti

Yaser Arafat ile görüşen ilk üst düzey yetkili olan İsrail eski savunma bakanlarından Binyamin Ben-Eliezer 80 yaşında hayatını kaybetti.

Akdeniz´de 6.500 sığınmacı kurtarıldı

Akdeniz´de 6.500 sığınmacı kurtarıldı

Akdeniz´de Pazartesi günü bir günde 6.500 sığınmacı denizden kurtarıldı.

Kırgızistan'daki Çin Büyükelçiliği'nde patlama

Kırgızistan'daki Çin Büyükelçiliği'nde patlama

Kırgızistan'ın başkent Bişkek'teki Çin Büyükelçiliği'nde patlama geldi. Ülkenin Sağlık Bakanlığı olayda en az 1 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Patrikhane-CIA-FETÖ ittifakı

Patrikhane-CIA-FETÖ ittifakı

Washington FETÖ'nün elebaşı Gülen için "kanıt" beklerken ABD'nin eski Yemen Büyükelçisi Hughes'tan, "Fethullah Gülen, CIA ve Rum Patrikhanesi'nin desteğiyle darbe yapmak istedi" açıklaması geldi.

Facebook'un kurucusu Zuckerberg Papa'yı ziyaret etti

Facebook'un kurucusu Zuckerberg Papa'yı ziyaret etti

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Vatikan'da Papa Francis'i ziyaret etti. Görüşmede, Facebook'un yoksullukla mücadelede kullanılması önerisi gündeme geldi.

Ünlü oyuncu Gene Wilder hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gene Wilder hayatını kaybetti

Özellikle rol aldığı komedi filmleriyle tanınan ABD'li oyuncu Gene Wilder 83 yaşında hayatını kaybetti.

İran kendi milli internet ağını kurmayı başardı

İran kendi milli internet ağını kurmayı başardı

İran milli internet kurma projesinde ilk aşamayı tamamladığını açıkladı.

Jeffrey: Türklere verdiğiniz söze sadık kalmazsanız pişman olursunuz

Jeffrey: Türklere verdiğiniz söze sadık kalmazsanız pişman olursunuz

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Jeffrey, "Biden, Kürtlerin Fırat'ın doğusunda kalacaklarının sözünü verdi. Benim 35 yıllık tecrübem, Türklere verdiğiniz söze sadık kalmazsanız çok çabuk pişman olursunuz." dedi.

Almanya'dan Türkiye itirafı: İstesek de istemesek de...

Almanya'dan Türkiye itirafı: İstesek de istemesek de...

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin, ciddi bir darbe girişimi olduğunu söyledi.

323 ren geyiği bir anda öldü!  Manzarayı görenler inanamadı!

323 ren geyiği bir anda öldü! Manzarayı görenler inanamadı!

Norveç Çevre Ajansı'nın internet sitesinde yer alan haberde, Hardangervidda platosunda, cuma günü çıkan fırtına sırasında ren geyiği sürüsüne yıldırım isabet ettiği, 323 geyiğin öldüğü belirtildi.

Orta Anadolu’ya 35 milyarlık proje

Orta Anadolu’ya 35 milyarlık proje

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Orta Anadolu Bölgesi’nde 35 milyar liralık yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek “3 bin 360 tesis yapılması planlanıyor” dedi.

Rus operatörler turizmde Türkiye paketi hazırlıyor

Rus operatörler turizmde Türkiye paketi hazırlıyor

Rusya’daki tur operatörleri, charter uçuşların tekrar serbest bırakılmasının ardından Türkiye’ye tur paketi satışları için hazırlıklarına başladı.

Ev almak isteyene ‘sandık’ geliyor

Ev almak isteyene ‘sandık’ geliyor

Konut edindirmede alternatif model arayışına giren Türk bankacılık sektörü, özellikle alt gelir grubuna hitap eden Almanya’nın “Yapı Tasarrufları Sandığı” modelini gündemine aldı.

Halkbank’tan TOKİ indirimine kredi desteği

Halkbank’tan TOKİ indirimine kredi desteği

Halkbank, TOKİ taksit ödemelerini şubelerinden yapan müşterilerine, TOKİ’ye olan borçlarını yüzde 20 indirim fırsatı ile ödeyebilmeleri için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayacağını duyurdu.

Konutta tarihi fırsat bir ay daha uzuyor

Konutta tarihi fırsat bir ay daha uzuyor

Emlak Konut ve GYODER’in ağustosta 0.70 faiz, yüzde 20 peşinat ve 10 yıl vade fırsatıyla sunduğu tarihi kampanyanın eylül sonuna kadar uzayacağı belirtildi. Sektör temsilcileri, kampanyaya yoğun ilgi olduğu için sürenin uzatılacağını söyledi.

Bedava elektrik

Bedava elektrik

Enerji kooperatiflerinin kurulmasının önü açıldı. Böylece çiftçiler, esnaf ve KOBİ’ler kuracakları enerji kooperatifleriyle, işin başında yatıracakları ortaklık bedelinden sonra elektrik parası ödemeyecek.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 1000,81 puan azalışla 76.118,84 puandan kapandı.

Bankacılık sektörünün temmuz ayı kârı 22,8 milyar lira

Bankacılık sektörünün temmuz ayı kârı 22,8 milyar lira

Türk bankacılık sektörünün dönem net kârı, temmuz sonu itibarıyla 22 milyar 781 milyon lira olarak gerçekleşti.

Üçüncü köprü çevresine değer kattı

Üçüncü köprü çevresine değer kattı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul Yeni Havalimanı gibi büyük projeler, çevresinde zaten varolan yerleşim birimlerine değer katıyor.

'Krediyle kurban kesmek doğru değil'

"Krediyle kurban kesmek doğru değil"

Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, bankalardan kredi çekip kurban kesmenin doğru olmadığını söyledi.

Terim: Sevenlerimize moral vereceğimizi düşünüyorum

Terim: Sevenlerimize moral vereceğimizi düşünüyorum

Türkiye Futbol Direktörü Terim, "Rusya ile oynayacağımız dostluk maçında, ortaya koyacağımız performansla eleme karşılaşmalarına giderken sevenlerimize moral vereceğimizi düşünüyorum" dedi.

Galatasaray'dan Eto'o bombası

Galatasaray'dan Eto'o bombası

Galatasaray'ın transferin bitimine 2 gün kala Antalyaspor'un Kamerunlu yıldızı Samuel Eto'o ile pazarlık masasına oturduğu iddia edildi.

Fenerbahçe'de Fernandao depremi

Fenerbahçe'de Fernandao depremi

Kayserispor maçının uzatma bölümlerinde bir hava topunda kendisine faul yapılarak sakatlanan Fernandao'dan kötü haber geldi..

Fenerbahçe'nin yeni transferi İstanbul'da

Fenerbahçe'nin yeni transferi İstanbul'da

Galatasaray'ın yeni transferi Sigthorsson İstanbul'da

Galatasaray'ın yeni transferi Sigthorsson İstanbul'da

FRANSA'ın Nantes takımında forma giyen İzlandalı forvet 26 yaşındaki Kolbeinn Sigthorsson İstanbul'a geldi.

Yıldız futbolcu Fenerbahçe için İstanbul'da

Yıldız futbolcu Fenerbahçe için İstanbul'da

Fenerbahçe'nin transfer listesindeki İngiltere'nin Sunderland takımının Hollandalı futbolcu Jeremain Marciano Lens, İstanbul'a geldi.

Galatasaray'dan çifte transfer bombası

Galatasaray'dan çifte transfer bombası

Transfer çalışmalarını sürdüren Galatasaray, Kolbeinn Sigthorsson ve Nigel De Jong ile anlaşmaya vardı.

Galatasaray'ın eski oyuncusuna 1 yıl doping cezası

Galatasaray'ın eski oyuncusuna 1 yıl doping cezası

Geçen sezon Galatasaray Odeabank'ta oynayan Stephane Lasme, yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle 1 yıl men cezası aldı.

Filistinli çocuklardan Celtic'e destek

Filistinli çocuklardan Celtic'e destek

UEFA'nın Filistin bayrağı açtıkları için disiplin soruşturması başlattığı İskoç kulübü Celtic'e Filistinli çocuklardan destek verdi.

Çağla Büyükakçay, ABD Açık'ta 2. tura yükseldi

Çağla Büyükakçay, ABD Açık'ta 2. tura yükseldi

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, sezonun son "grand slam" tenis turnuvası ABD Açık'ın ilk gününde ABD'li rakibi Irina Falconi'yi 6-2 ve 6-1'lik setlerle 2-0 yenerek, 2. tura yükselmeyi başardı.

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Aydın'ın İncirliova İlçesi'nde, 8 yaşındaki R.G. adlı kız çocuğunu cinsal istismarda bulunduğu iddia edilen 69 yaşındaki R.A., tutuklandı.

Cibali Karakolu Fuar'da

Cibali Karakolu Fuar'da

Folkart’ın Ana Sponsoru olduğu 85. İzmir Enternasyonal Fuarı, renkli fuar gecelerini Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’ndaki muhteşem etkinliklerle taçlandırıyor.

'Krediyle kurban kesmek doğru değil'

"Krediyle kurban kesmek doğru değil"

Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, bankalardan kredi çekip kurban kesmenin doğru olmadığını söyledi.

Down sendromlu oğlunun düğün hayalini onun doğum gününde gerçekleştirdi

Down sendromlu oğlunun düğün hayalini onun doğum gününde gerçekleştirdi

Hatay’da down sendromlu olan oğlunun düğün hayalini gerçekleştirmek isteyen anne, oğluna doğum gününde sürpriz yapıp, onu aşık olduğu öğretmeni ile evlendirdi.

Başındaki mermi parçaları darbe girişimini unutturmayacak

Başındaki mermi parçaları darbe girişimini unutturmayacak

FETÖ'nün darbe girişimini sırasında gittiği Boğaziçi Köprüsü'nde yaralanan Yusuf Ak, başına isabet eden top mermisinin parçalarını hayatı boyunca taşıyacak.

Seyir halindeki otobüste dans eden evsiz genç sosyal medyada viral oldu

Seyir halindeki otobüste dans eden evsiz genç sosyal medyada viral oldu

Adana'da seyir halinde bir minibüste taklalar atıp dans eden evsiz bir gencin videosu, sosyal medyada viral oldu.

Feridun Düzağaç'tan 'Yenikapı ruhu'na övgü

Feridun Düzağaç'tan "Yenikapı ruhu"na övgü

Söz yazarı, besteci ve yorumcu Feridun Düzağaç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FÖTE) darbe girişiminin ardından siyasi kanatta oluşan birlik duygusunun topluma iyi geldiğini söyledi.

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Yardım alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, kurbanını vekalet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlar için 550 ila 790 lira fiyat aralığında seçenekler sunuyor.

Heykel sergisini selfie çekme alanına çevirdiler

Heykel sergisini selfie çekme alanına çevirdiler

İZMİR Enternasyonal Fuarı'ndaki Afrika Heykelleri Sergisi, fuar ziyaretçilerinin selfie ve anı fotoğrafı çektirme yeri oldu.

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul, Ankara ve bazı bölgeler için sağanak yağış uyarısında bulundu.