Çatışma halinde bir toplumda kadın olmak

NAPOLİ ROMANLARI DİZİSİNİN ÜÇÜNCÜ KİTABI TERK EDENLER VE KALANLAR’DA LİLA VE ELENA’NIN BÜYÜME HİKÂYESİ DEVAM EDİYOR. BU KEZ TOPLUMSAL SORUNLARI DA GÜNDEMİNE ALARAK…

  • CEM ALPAN

Terk Edenler ve Kalanlar, müstear isimli İtalyan yazar Elena Ferrante’nin tüm dünyada büyük yankı uyandıran “Napoli Romanları” dizisinin üçüncü kitabı. Dört ciltlik “Napoli Romanları”, başkarakterleri Lila ve Elena’nın (yakınları ona“Lenu” diyor) 1950’lerde, Napoli’nin bir kenar mahallesinde, yokluklar içinde geçen çocukluklarında başlayan ve bir ömür boyu devam eden dostluğunu anlatıyor. Dizinin ilk kitabı Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Lila ve Elena’nın çocukluk ve ergenlik dönemini anlatıyordu; kitap, Lila’nın genç yaşta mahallenin zengini Stefano’yla evlenmesi, Elena’nın ise okulda büyük başarı elde etmesiyle günbegün candostuna, doğup büyüdüğü çevresine yabancılaşmasıyla bitiyordu. İkinci cilt Yeni Soyadının Hikâyesi ise iki arkadaşın gençlik dönemini ele alıyordu: Lila Stefano ile evliliğinde mutluluğu bulamıyor, gizlice Elena’nın aşkı Nino ile tutkulu bir ilişkiye girip Stefano’dan ayrılmaya çalışıyor bu yüzden çevresi tarafından acımasızca dışlanıyordu. Elena ise, üniversiteyi bitirip Napoli’yi terk ediyor; ilk romanıyla büyük başarı kazanıp İtalya’nın saygın aydın ailelerinden Airota’ların oğluyla, akademisyen Pietro’yla nişanlanıyordu. İki arkadaş başka hayatlara savrulsalar da kritik dönemlerinde yeniden bir araya geliyor, aralarında patlak veren kıskançlık, çekememezlik, hatta nefret gibi şiddetli duygulara rağmen dostluklarından asla taviz vermiyorlardı.

Gelgitler ve rol değişimleriyle dolu olsa da bu fedakâr arkadaşlık Terk Edenler ve Kalanlar’da da devam ediyor. Dizinin üçüncü cildi unutulmaz ikili Elena ve Lila’nın yetişkinlik dönemini anlatıyor. Roman dizisini –gerçi Ferrante ısrarla dizinin özünde tek bir kitap olduğunu vurguluyor– titizlikle tarihsel bağlamı içinde kurgulayan ve Avrupa’da, yirminci yüzyılın ikinci yarısında ivme kazanan kadın özgürleşmesi hareketini ve 68 olaylarını, fon olarak kullanmanın ötesinde detaylı bir şekilde olay örgüsünün içine katan Ferrante, özellikle üçüncü ciltte evlilik kurumunu sorguluyor. Yirmili yaşlarını geride bırakan Elena ve Lila meslek sahibi olma, kendilerini keşfetme, öznelliklerini, otonomilerini kazanma mücadelesi veriyor, bu yolda eşlik ve annelik rolünün dar kalıplarına sıkışıp ekonomik zorluklarla mücadele ediyorlar. Özellikle bize olayları bir entelektüel, bir aydın gözüyle aktaran Elena, bir yanda hem yazar hem de anne olmanın getirdiği açmazları yaşarken, bir yanda da, istediği kadar entelektüel olsun kocasının, ama gerçekte bütün bir kültürün ona dayattığı evkadını rolünü sorgular. O bilinçlenip kuvvetlendikçe kocasıyla arasındaki çatışma sertleşecek ve üçüncü kitap, zincirlerin kırıldığı sürpriz bir sonla bitecektir.

BESTSELLER’DE İŞÇİ SORUNLARI

Üçüncü kitap Terk Edenler ve Kalanlar’da Stefano ile bağlarını koparan Lila, gündüzleri et fabrikasında çalışır, geceleri de ona fedakârca sahip çıkan Enzo’ya katıldığı kurslarında, başlangıç safhasındaki bilgisayar teknolojisinin gelişiminde yer edinmesi konusunda yardım eder. Ancak muazzam zekâsı ve karizmatik kişiliği yine rahat durmasına izin vermez ve et fabrikasında işçileri örgütlemeye başlar. Kısa sürede büyük yankı bulan bu girişimi çok geçmeden faşistler ve solcular arasında dehşetli bir çatışmaya neden olur. Elena ise, ilk kitabının başarısı ve entelektüel kocası Pietro ile evliliği sayesinde adeta sınıf atlamış, Floransa’daki seçkin hayat ile Napoli’deki fakir ailesi arasında köprü kurmaya çalışmaktadır. Sürekli tehditler alan ve bir şiddet patlamasının ortasında kalan Lila, artık hayatını devam ettiremeyecek hale geldiğinde, son çare uzun süredir uzak kaldığı candostuna, Elena’ya başvurur.

Roman(lar) boyunca bir kez daha rol değişimi olur. Bu kez güçlü olan Elena gibidir. Bir ferdi olacağı saygın ailesinin entelektüel çevresini kullanarak, Lila’nın çalıştığı fabrikada olan bitenleri gazete manşetlerine taşır. Böylece işçilere uygulanan zalimane şiddeti ortaya çıkarmış, sadece yazar değil eyleme geçen bir aydın olarak da kendini işe yarar hissetmiştir.  Gelgelelim sorunların nasıl derinlere işlediğine aymasıyla bu tatmin duygusu kısa sürede derin bir hüsrana evrilir.

Elena bu konularda bilinçlendikçe evlilik hayatı güçleşir. Lakin anne olma arzusu geçmişten miras aldığı ev kadınlığı rolüyle kesişince, kısa sürede iki çocuk yaparak ister istemez çevresinden kopar. Ne düşünce ürettiği ne de yazabildiği, sadece çocukları ve kocasına hizmet ettiği uzun bir durgunluk dönemine girer – bir yerde bu kölelik rejiminin verdiği rahatlık işine gelir. Lila’nın cephesi ise, onun yaşadığı durgunluğa tezat oluşturacak şekilde, son derece hareketlidir. Dengeler yine değişmiştir: Lila ve Enzo bilgisayar teknolojisinin İtalya’daki ilk uygulayıcıları haline gelip, tek kelimeyle sınıf atlamış olarak Napoli’ye dönmüş, günden güne zenginleşmektedirler.

BİRAZ BALZAC BİRAZ DİCKENS

İki arkadaşın yolları bir kez daha Napoli’de kesişir. Zira kız kardeşinin mahallenin Gomorra’sı Solara kardeşlerin büyüğüyle metres hayatı yaşadığını duyan Elena, kocası ve çocuklarıyla apar topar anne evini ziyaret eder.

Dönüşte kocasıyla arasındaki çatlak gittikçe büyüyecek ve Elena’nın geçmişteki tutkusu Nino’nun aileyi ziyaretiyle, her şey darmadağın olacaktır. Terk Edenler ve Kalanlar yazarın özellikle anlatıcı Elena’da ustaca biriktirdiği içsel enerjiyi serbest bırakması ve ortaya çıkan kaostan, çok sancılı olacaksa da, yaratıcı yeni bir düzen geleceğinin imasıyla bitiyor. Ve Elena ve Lila, bir kez daha birbirlerinden uzaklaşıyorlar – ama elbette nihai olarak değil.

Eleştirmenlerin bir büyüme romanı olarak tanımladığı “Napoli Romanları”, özellikle karakter betimlemeleriyle Balzac’ı, olay örgüsü, kapsamı ve anlatımıyla da Dickens’ı andırıyor. Ancak bir on dokuzuncu yüzyıl romanı izleri taşımasına rağmen Freud, Marx ve belli başlı feminist düşünürler olmadan yazılamayacak bir epik roman bu. Zira toplumun tüm katmanlarını kapsayan güç ilişkilerini ele alması bir yana, aile içi şiddetin, özellikle de erkek şiddetinin nedenlerini esaslı bir şekilde irdeliyor. Ama özünde, çatışma halindeki bir toplumda kadın olmanın zorluklarını, özne olmak için ödenen ağır bedelleri anlatıyor.

Terk Edenler ve Kalanlar

Elena Ferrante

Everest Yayınları 

 

Haber Turu

Balıkçılar av sezonunu kurban keserek açtı

Balıkçılar av sezonunu kurban keserek açtı

Sinop'ta bu gece sona erecek av yasağı öncesi balıkçılar, kurban keserek sezonu açtı.

İzmir'de yolcu treninde yangın

İzmir'de yolcu treninde yangın

İzmir-Söke seferini yapan yolcu treninin kompartımanında çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

5 gündür kayıp gencin cesedi nehirden çıkarıldı

5 gündür kayıp gencin cesedi nehirden çıkarıldı

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde kayıp aranan 21 yaşındaki gencin cansız bedeni, Ceyhan Nehri'nde bulundu.

Diyarbakır'da zırhlı polis aracı kaza yaptı: 1 yaralı

Diyarbakır'da zırhlı polis aracı kaza yaptı: 1 yaralı

Diyarbakır'da zırhlı polis aracının kaza yapması sonucu 1 polis memuru yaralandı.

Mardin merkezli 14 ilde FETÖ operasyonu

Mardin merkezli 14 ilde FETÖ operasyonu

Mardin merkezli 14 ilde yapılan operasyonda, 22 kişi gözaltına alındı.

Iğdır vali yardımcısı gözaltına alındı

Iğdır vali yardımcısı gözaltına alındı

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Iğdır Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen, düğün yapmak için gittiği Kırklareli'de gözaltına alındı

Eskişehir’de gazeteciyi darp eden 2 şüpheli yakalandı

Eskişehir’de gazeteciyi darp eden 2 şüpheli yakalandı

Yerel bir gazetenin yazı işleri müdürünü evinin önünde darp eden 2 şüpheli olaydan 6 gün sonra yakalandı.

DTK binasına polis operasyonu

DTK binasına polis operasyonu

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasını abluka altına alan polis, içeride arama yapıyor.

TSK: 1 adet dinamik hedef imha edildi

TSK: 1 adet dinamik hedef imha edildi

TSK, Çukurca kırsalında hava harekatı düzenlendiğini ve bölgede tespit edilen bir hedefin imha edildiğini açıkladı.

Pilot subay olmak isteyenlere müjde

Pilot subay olmak isteyenlere müjde

Fakülte ve yüksekokul mezunu olanlardan pilot adayı subay temini başvuruları 3-18 Eylül’de yapılacak. Hava Harp Okuluna başvurular da 9-30 Eylül’de internetten alınacak.

Pentagon Sözcüsü'nün cevaplamadığı soru!

Pentagon Sözcüsü'nün cevaplamadığı soru!

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Amerikan özel kuvvetleriyle ilgili soruya 'yerlerini söyleyemem' karşılığını verdi.

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD'den 55 yıl sonra bir ilk!

ABD ile Küba arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında ABD’den Küba’ya 55 yıl sonra ilk ticari uçuş gerçekleştirildi.

Kızı öldürülen anneden İslamofobi’ye karşı Kur’an dersi

Kızı öldürülen anneden İslamofobi’ye karşı Kur’an dersi

Avustralya’da kaldığı otelde uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden İngiliz Mia Ayliffe-Chung’un cenaze töreninde, cinayetin “terör” olayı olarak yansıtılmasına eleştiri olarak Kur’an’dan ayetler okunacak.

Rousseff 'u görevinden azletti, Temer yemin ederek göreve başladı

Rousseff 'u görevinden azletti, Temer yemin ederek göreve başladı

Brezilya senatosu, geçici olarak görevinden alınan Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkındaki kararını verdi. Rousseff, 20'ye karşı 61 senatörün oyu ile görevinden azledildi. Michel Temer, Dilma Rousseff’in görevden azledilmesinin ardından yemin ederek göreve başladı.

ABD Mesud Barzani'ye teşekkür etti

ABD Mesud Barzani'ye teşekkür etti

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yi telefonla aradı.

ABD'den şaka gibi PYD itirafı

ABD'den şaka gibi PYD itirafı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Münbiç'te Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinden bölgenin yerlisi bazı güçlerin direniş cepheleri ve el yapımı patlayıcıların temizlenmesine yönelik operasyonlar yürüttüğünü savundu ve terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG öncülüğündeki SDG'nin asıl bölümünün Fırat Nehri'nin doğusu

Süper çocuk ülkede gündem oldu!

Süper çocuk ülkede gündem oldu!

Bu kazadan sonra ülkesinde gündem olduİngiltere'de hızla ters yönden gelen otomobilin çarptığı çocuk hiçbir şey olmamış gibi koşarak ortadan kayboldu. Video sosyal medyaya yüklendikten sonra kısa sürede yayıldı ve ülkede herkes çocuğun kim olduğunu merak etmeye başladı.

Apple'a kesilen 13 milyar avroluk cezaya ABD'den itiraz

Apple'a kesilen 13 milyar avroluk cezaya ABD'den itiraz

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, Avrupa Birliği'nin (AB) vergi konusundaki soruşturmalarda en fazla Amerikalı şirketlere odaklandığını söyledi.

Senato Dilma Rousseff kararını açıkladı

Senato Dilma Rousseff kararını açıkladı

Brezilya senatosu, geçici olarak görevinden alınan Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkındaki kararını verdi. Rousseff, 20'ye karşı 61 senatörün oyu ile görevinden azledildi.

55 yıl sonra bir ilk! ABD'nin Küba açılımı devam ediyor

55 yıl sonra bir ilk! ABD'nin Küba açılımı devam ediyor

ABD ile Küba arasında 1961'de kesilen tarifeli ticari uçuşlar, iki ülkenin ilişkileri normalleştirme kararının ardından, bugün yeniden başladı. Yıllar sonra Florida'nın Fort Lauderdale kentinden kalkan uçak, Küba'daki Santa Clara'ya indi.

Türk Telekom'da üst düzey ayrılık

Türk Telekom'da üst düzey ayrılık

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan görevinden ayrılma kararı aldı.

Türk Telekom CEO'su Aslan görevinden ayrılma kararı aldı

Türk Telekom CEO'su Aslan görevinden ayrılma kararı aldı

Türk Telekom CEO'su Aslan'ın, 10 Aralık 2013'ten bu yana sürdürdüğü görevinden ayrılma kararı aldığı bildirildi.

Antalya’da ruble Moskova’da TL

Antalya’da ruble Moskova’da TL

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye ile Rusya’nın ticarette ruble ile Türk Lirası kullanacağını belirterek “Hedefimiz Antalya’ya gelen Rusların ruble ile ödeme yapması, Rusya’ya giden vatandaşlarımızın da TL ile ödeme yapması” dedi.

Albayrak: Rusya ile güzel adımlar atacağız

Albayrak: Rusya ile güzel adımlar atacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’ye gelen Rus enerji şirketi Gazprom’un Üst Yöneticisi (CEO) Aleksey Miller ve beraberindeki heyeti kabulünde, “Rusya ile işbirliğimizin daha iyi bir safhaya taşınmasını umut ediyoruz” dedi.

Yerli bankalardan Galataport’a 1 milyar Euro

Yerli bankalardan Galataport’a 1 milyar Euro

Türkiye’nin dev projelerine finansman sağlayan yerli bankalar, 4.5 milyar lira yatırımla hayata geçen Galataport Projesi için de 1 milyar 20 milyon Euro kaynak ayırdı. 2018’de tamamlanacak proje, turizme 5 milyar liralık katkı sağlayacak.

Oda ve borsalara sızan 475 FET֒cü işadamı ayıklandı

Oda ve borsalara sızan 475 FET֒cü işadamı ayıklandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, FETÖ üyelerinin oda ve borsalara sızdığını da belirterek, toplam 475 kişinin ayrıldığını veya istifa ettiğini açıkladı.

Metro bitiyor aşıklar başka slogan bulsun

Metro bitiyor aşıklar başka slogan bulsun

Başbakan Yıldırım, yapımı 12 yıl sürdüğü için sosyal medyada gençlerin ‘Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin’ esprisine kaynak oluşturan Keçiören Metrosu’nun test sürüşünü yaptı. Yıldırım “Gençler üzülmesin, başka bir slogan bulsunlar. Aşkları bitmesin” dedi.

'Türk Akımı' için gerekli adımlar atılacak

"Türk Akımı" için gerekli adımlar atılacak

Türkiye ve Rusya, Türk Akımı projesinin hayata geçirilmesi için gerekli izin süreçlerinin en kısa sürede tamamlanması ve tahkim sürecinde gerekli adımların en kısa sürede atılması konusunda mutabık kaldı.

Gazprom: Türkiye ile anlaştık

Gazprom: Türkiye ile anlaştık

Rus enerji şirketi Gazprom, Türk Akımı projesiyle ilgili izinlerin verilmesine ilişkin prosedürün en kısa sürede tamamlanması konusunda Türkiye ile anlaşma sağlandığını duyurdu.

İrlanda temyize gidiyor

İrlanda temyize gidiyor

AB'nin Apple'a 13 milyar avro vergi borcu çıkarmasının ardından şirketin ülkeden çıkmasından endişe eden İrlanda kararı temyize götüreceğini açıkladı.

Galatasaray'dan La Liga'ya gitti!

Galatasaray'dan La Liga'ya gitti!

Galatasaray, Hollandalı orta saha oyuncusu Ryan Donk'u Real Betis'e gönderdi.

İşte Gökhan İnler'in Beşiktaş'a maliyeti

İşte Gökhan İnler'in Beşiktaş'a maliyeti

Beşiktaş, Leicester City'li futbolcu Gökhan İnler ile 2+1 yıllık anlaşmaya vardığını açıkladı.

'Bir an önce Vodafone Arena'ya çıkmalıyım'

''Bir an önce Vodafone Arena'ya çıkmalıyım''

Milli futbolcu Caner Erkin, transfer döneminin kapanmasına saatler kala Beşiktaş ile sözleşme imzaladı. BJK TV'ye açıklamalarda bulunan başarılı sol bek, Vodafone Arena'ya çıkmak için sabırsızlandığını söyledi.

Emre Mor'a tepkiler büyüyor!

Emre Mor'a tepkiler büyüyor!

A Milli Takım'ın genç yıldızı Emre Mor, Türkiye-Rusya maçı öncesinde taraftarların tepkisini çekti. İstiklal Marşı sırasında sakız çiğnediği görülen futbolcu için sosyal medyada tepki mesajları yağdı.

Arda Turan sessizliğini bozdu

Arda Turan sessizliğini bozdu

Teknik Direktör Fatih Terim'in kadroya almadığı Barcelona'lı Arda Turan maça dakikalar kala sessizliğini bozdu.

İstanbul'da utandıran görüntü! Yaşlı adamı otobüsten kovdular

İstanbul'da utandıran görüntü! Yaşlı adamı otobüsten kovdular

İstanbul Ümraniye'de dün akşam yaşlı bir adam orta kapıdan bindiği otobüsün sürücüsü ve yolcular tarafından zorla indirildi. Tartışma ve otobüsten indirilme anı ise kameralara yansıdı.

Adı Fenerbahçe'yle anıldı, Osmanlıspor transfer etti

Adı Fenerbahçe'yle anıldı, Osmanlıspor transfer etti

Osmanlıspor, Fenerbahçe'nin de peşinde olduğu iddia edilen orta saha oyuncusu Adam Maher'i 1 yıllığına kiraladı.

Demba Ba Fenerbahçeli Moussa Sow'u bakın nasıl tebrik etti

Demba Ba Fenerbahçeli Moussa Sow'u bakın nasıl tebrik etti

Beşiktaş'ın eski golcüsü Demba Ba, Fenerbahçe'ye geri dönen Moussa Sow'a sosyal medya üzerinden 'Ligi ikinci bitirmeye hazır ol' mesajı gönderdi.

Mete Kalkavan'a büyük görev

Mete Kalkavan'a büyük görev

Mete Kalkavan, 1 Eylül Perşembe günü Hollanda ile Yunanistan A Milli takımları arasında oynanacak özel karşılaşmayı yönetecek.

Tarık Çamdal’ın yeni adresi

Tarık Çamdal’ın yeni adresi

Eskişehirspor, transferin son gününde eski futbolcularından Tarık Çamdal’ı Galatasaray’dan kiraladı.

Naşide Göktürk toprağa verildi

Naşide Göktürk toprağa verildi

Göktürk, kanser tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybetmişti.

Yüzbinleri gün batımında buluşturan mekan

Yüzbinleri gün batımında buluşturan mekan

Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden Ayvalık'ın en çok ziyaret edilen mekanlarından başında gelen Şeytan Sofrası, dünyada Güneş'in batışının en güzel izlenebildiği yerler arasında bulunması dolayısıyla her yıl yüzbinlerce kişiyi konuk ediyor.

Ölü Ozanlar Derneği İzmir’de sahnelenecek

Ölü Ozanlar Derneği İzmir’de sahnelenecek

Efsane film Ölü Ozanlar Derneği’nin tiyatro oyunu İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Folkart sponsorluğunda sahnelenecek.

Arap turistler Ordu'yu sevdi

Arap turistler Ordu'yu sevdi

ORDU İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kenti ziyaret eden Arap turistlerin sayısında son yıllarda ciddi artış yaşandığına dikkat çekerek, "Burayı ziyaret eden Arap turistler genelde doğa turizmini tercih ediyor. Çoğu buradan mülk ediniyor. Hem ziyaret edenler hem de mülk edinen Arapların sayısı da oldukça fazla" dedi.

Bu da e-kurban

Bu da e-kurban

Teknoloji çağına ayak uyduran besiciler, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hayvanlarını internet üzerinden satışa sundu. İnternet sitelerinde kurbanlık hayvanların bilgilerini paylaşan besiciler, böylelikle daha fazla alıcıya ulaşmayı hedefliyor.

JCI Beşiktaş şubesinin 'Sahibi olma İnsanı Ol' sosyal sorumluluk projesi hayvan severleri biliçlendirmeye devam ediyor

JCI Beşiktaş şubesinin ''Sahibi olma İnsanı Ol'' sosyal sorumluluk projesi hayvan severleri biliçlendirmeye devam ediyor

Hayvan Sahiplerini Veteriner, Hukukçu ve Eğitmenler Aracılığıyla Bilinçlendiren Videolar Sosyal Medyada Yayında

3 katlı binanın merdiveni çöktü, anne-kız mahsur kaldı

3 katlı binanın merdiveni çöktü, anne-kız mahsur kaldı

Kartal'da 3 katlı bir binanın merdiveni çöktü. Binada mahsur kalan anne ve kızı itfaiye ekipleri kurtardı.

10 bin 'Komando böceği' Karabük'te iş başında!

10 bin 'Komando böceği' Karabük'te iş başında!

Karabük'te orman zararlılarına karşı mücadele için doğaya 10 bin "komando böcek" bırakıldı.

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Aydın'ın İncirliova İlçesi'nde, 8 yaşındaki R.G. adlı kız çocuğunu cinsal istismarda bulunduğu iddia edilen 69 yaşındaki R.A., tutuklandı.

Cibali Karakolu Fuar'da

Cibali Karakolu Fuar'da

Folkart’ın Ana Sponsoru olduğu 85. İzmir Enternasyonal Fuarı, renkli fuar gecelerini Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’ndaki muhteşem etkinliklerle taçlandırıyor.