Çatışma halinde bir toplumda kadın olmak

NAPOLİ ROMANLARI DİZİSİNİN ÜÇÜNCÜ KİTABI TERK EDENLER VE KALANLAR’DA LİLA VE ELENA’NIN BÜYÜME HİKÂYESİ DEVAM EDİYOR. BU KEZ TOPLUMSAL SORUNLARI DA GÜNDEMİNE ALARAK…

  • CEM ALPAN

Terk Edenler ve Kalanlar, müstear isimli İtalyan yazar Elena Ferrante’nin tüm dünyada büyük yankı uyandıran “Napoli Romanları” dizisinin üçüncü kitabı. Dört ciltlik “Napoli Romanları”, başkarakterleri Lila ve Elena’nın (yakınları ona“Lenu” diyor) 1950’lerde, Napoli’nin bir kenar mahallesinde, yokluklar içinde geçen çocukluklarında başlayan ve bir ömür boyu devam eden dostluğunu anlatıyor. Dizinin ilk kitabı Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Lila ve Elena’nın çocukluk ve ergenlik dönemini anlatıyordu; kitap, Lila’nın genç yaşta mahallenin zengini Stefano’yla evlenmesi, Elena’nın ise okulda büyük başarı elde etmesiyle günbegün candostuna, doğup büyüdüğü çevresine yabancılaşmasıyla bitiyordu. İkinci cilt Yeni Soyadının Hikâyesi ise iki arkadaşın gençlik dönemini ele alıyordu: Lila Stefano ile evliliğinde mutluluğu bulamıyor, gizlice Elena’nın aşkı Nino ile tutkulu bir ilişkiye girip Stefano’dan ayrılmaya çalışıyor bu yüzden çevresi tarafından acımasızca dışlanıyordu. Elena ise, üniversiteyi bitirip Napoli’yi terk ediyor; ilk romanıyla büyük başarı kazanıp İtalya’nın saygın aydın ailelerinden Airota’ların oğluyla, akademisyen Pietro’yla nişanlanıyordu. İki arkadaş başka hayatlara savrulsalar da kritik dönemlerinde yeniden bir araya geliyor, aralarında patlak veren kıskançlık, çekememezlik, hatta nefret gibi şiddetli duygulara rağmen dostluklarından asla taviz vermiyorlardı.

Gelgitler ve rol değişimleriyle dolu olsa da bu fedakâr arkadaşlık Terk Edenler ve Kalanlar’da da devam ediyor. Dizinin üçüncü cildi unutulmaz ikili Elena ve Lila’nın yetişkinlik dönemini anlatıyor. Roman dizisini –gerçi Ferrante ısrarla dizinin özünde tek bir kitap olduğunu vurguluyor– titizlikle tarihsel bağlamı içinde kurgulayan ve Avrupa’da, yirminci yüzyılın ikinci yarısında ivme kazanan kadın özgürleşmesi hareketini ve 68 olaylarını, fon olarak kullanmanın ötesinde detaylı bir şekilde olay örgüsünün içine katan Ferrante, özellikle üçüncü ciltte evlilik kurumunu sorguluyor. Yirmili yaşlarını geride bırakan Elena ve Lila meslek sahibi olma, kendilerini keşfetme, öznelliklerini, otonomilerini kazanma mücadelesi veriyor, bu yolda eşlik ve annelik rolünün dar kalıplarına sıkışıp ekonomik zorluklarla mücadele ediyorlar. Özellikle bize olayları bir entelektüel, bir aydın gözüyle aktaran Elena, bir yanda hem yazar hem de anne olmanın getirdiği açmazları yaşarken, bir yanda da, istediği kadar entelektüel olsun kocasının, ama gerçekte bütün bir kültürün ona dayattığı evkadını rolünü sorgular. O bilinçlenip kuvvetlendikçe kocasıyla arasındaki çatışma sertleşecek ve üçüncü kitap, zincirlerin kırıldığı sürpriz bir sonla bitecektir.

BESTSELLER’DE İŞÇİ SORUNLARI

Üçüncü kitap Terk Edenler ve Kalanlar’da Stefano ile bağlarını koparan Lila, gündüzleri et fabrikasında çalışır, geceleri de ona fedakârca sahip çıkan Enzo’ya katıldığı kurslarında, başlangıç safhasındaki bilgisayar teknolojisinin gelişiminde yer edinmesi konusunda yardım eder. Ancak muazzam zekâsı ve karizmatik kişiliği yine rahat durmasına izin vermez ve et fabrikasında işçileri örgütlemeye başlar. Kısa sürede büyük yankı bulan bu girişimi çok geçmeden faşistler ve solcular arasında dehşetli bir çatışmaya neden olur. Elena ise, ilk kitabının başarısı ve entelektüel kocası Pietro ile evliliği sayesinde adeta sınıf atlamış, Floransa’daki seçkin hayat ile Napoli’deki fakir ailesi arasında köprü kurmaya çalışmaktadır. Sürekli tehditler alan ve bir şiddet patlamasının ortasında kalan Lila, artık hayatını devam ettiremeyecek hale geldiğinde, son çare uzun süredir uzak kaldığı candostuna, Elena’ya başvurur.

Roman(lar) boyunca bir kez daha rol değişimi olur. Bu kez güçlü olan Elena gibidir. Bir ferdi olacağı saygın ailesinin entelektüel çevresini kullanarak, Lila’nın çalıştığı fabrikada olan bitenleri gazete manşetlerine taşır. Böylece işçilere uygulanan zalimane şiddeti ortaya çıkarmış, sadece yazar değil eyleme geçen bir aydın olarak da kendini işe yarar hissetmiştir.  Gelgelelim sorunların nasıl derinlere işlediğine aymasıyla bu tatmin duygusu kısa sürede derin bir hüsrana evrilir.

Elena bu konularda bilinçlendikçe evlilik hayatı güçleşir. Lakin anne olma arzusu geçmişten miras aldığı ev kadınlığı rolüyle kesişince, kısa sürede iki çocuk yaparak ister istemez çevresinden kopar. Ne düşünce ürettiği ne de yazabildiği, sadece çocukları ve kocasına hizmet ettiği uzun bir durgunluk dönemine girer – bir yerde bu kölelik rejiminin verdiği rahatlık işine gelir. Lila’nın cephesi ise, onun yaşadığı durgunluğa tezat oluşturacak şekilde, son derece hareketlidir. Dengeler yine değişmiştir: Lila ve Enzo bilgisayar teknolojisinin İtalya’daki ilk uygulayıcıları haline gelip, tek kelimeyle sınıf atlamış olarak Napoli’ye dönmüş, günden güne zenginleşmektedirler.

BİRAZ BALZAC BİRAZ DİCKENS

İki arkadaşın yolları bir kez daha Napoli’de kesişir. Zira kız kardeşinin mahallenin Gomorra’sı Solara kardeşlerin büyüğüyle metres hayatı yaşadığını duyan Elena, kocası ve çocuklarıyla apar topar anne evini ziyaret eder.

Dönüşte kocasıyla arasındaki çatlak gittikçe büyüyecek ve Elena’nın geçmişteki tutkusu Nino’nun aileyi ziyaretiyle, her şey darmadağın olacaktır. Terk Edenler ve Kalanlar yazarın özellikle anlatıcı Elena’da ustaca biriktirdiği içsel enerjiyi serbest bırakması ve ortaya çıkan kaostan, çok sancılı olacaksa da, yaratıcı yeni bir düzen geleceğinin imasıyla bitiyor. Ve Elena ve Lila, bir kez daha birbirlerinden uzaklaşıyorlar – ama elbette nihai olarak değil.

Eleştirmenlerin bir büyüme romanı olarak tanımladığı “Napoli Romanları”, özellikle karakter betimlemeleriyle Balzac’ı, olay örgüsü, kapsamı ve anlatımıyla da Dickens’ı andırıyor. Ancak bir on dokuzuncu yüzyıl romanı izleri taşımasına rağmen Freud, Marx ve belli başlı feminist düşünürler olmadan yazılamayacak bir epik roman bu. Zira toplumun tüm katmanlarını kapsayan güç ilişkilerini ele alması bir yana, aile içi şiddetin, özellikle de erkek şiddetinin nedenlerini esaslı bir şekilde irdeliyor. Ama özünde, çatışma halindeki bir toplumda kadın olmanın zorluklarını, özne olmak için ödenen ağır bedelleri anlatıyor.

Terk Edenler ve Kalanlar

Elena Ferrante

Everest Yayınları 

 

Haber Turu

Darbeci 11 firari askerin yakalanmasında flaş gelişme! Mahalle ablukaya alındı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele silahlı saldırı düzenleyen darbecilerden halen firarda olan 11 askerin yakalanması için Ula’nın Akyaka Mahallesi havadan ve karadan abluka altına alındı.

Yeni 2. Ordu Komutanı belli oldu!

Tutuklanan Adem Huduti yerine Korg. İsmail Metin atandı

Darbecilerin yerine atanan generale gözaltı

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmada darbecilerin yerine atanan Tuğgeneral Yılmaz gözaltına alındı.

İşte Hulusi Akar'ın 'ürkütücü' dediği o albay!

Akar'ın ifadesinde "Odadan çıktığımda ürkütücü bir yüz ifadesi ile karşıma çıkan asker dikkatimi çekti" dediği kişinin kimliği belli oldu.

TSYD Başkanı Tongsir hakkında soruşturma başlatıldı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Avukat Mert Eryılmaz'ın suç duyurusu üzerine, sosyal medyadaki paylaşımı dolayısıyla Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Başkanı Oğuz Tongsir hakkında soruşturma başlattı.

İBB'den Kabataş Transfer Merkezi Projesi ile ilgili açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca (İBB) yapılan açıklamada, Kabataş Transfer Merkezi Projesi ile ilgili bazı çevrelerce kamuoyuna yansıtılan proje bilgi ve görsellerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

"FETÖ peygamber ocağını ihanet ocağına çevirmeye çalışmış"

Vatan aşkıyla gittiği, peygamber ocağı olarak gördüğü askeri okuldan FETÖ mensubu subayların baskıları nedeniyle ayrılan Alkış, o dönem yaşadıklarını anlattı.

Cahit Altunay: Bu milletin sesine kulak veren bir başkomutanımız var

Sultangazi Meydanında demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara seslenen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, "Her zaman söylüyoruz 15 Temmuz demokrasi için nasıl bir kara leke ise 16 Temmuz'da bu milletin zaferi ve bayramıdır. Bundan sonraki süreçte inşallah Rabbim bize bu acıları yaşatmaz. Bu milletin parası ile okuyup kul hakkı yiyer

''Amerika'daki meczubun liderliğindeki Fethullahçı terör örgütü ile mücadelemiz sürecek''

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, HSYK Kararname ile İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanmasının ardından görevini devretti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevini devralan İrfan Fidan, törende yaptığı konuşmada, “Amerika'daki meczubun liderliğindeki Fethullahçı terör örgütü olmak üzere, tüm s

Vatandaşlardan "Kimyasal Hadım" kararına destek

O ülkeden net mesaj: Yardıma hazırız

Ukrayna, FETÖ darbe girişimi sonrası Türkiye'ye destek verdi, ortak projelerde kesinti olmadığını söyledi.

Tartıştığı adamı üzerine benzin dökerek yaktı!

Arnavutluk’ta bir kişi hastanede tartıştığı adamı üzerine benzin dökerek yaktı. O anların saniye saniye kameralara yansıdığı olayda hastaneyi ateşe veren şahısla birlikte 3 kişi hayatını kaybederken, yakılmak istenen kişi de ağır yaralandı.

Avusturya'da darbe karşıtı Türklere bayrak yasağı

Avusturya’nın Wiener Neusttadt şehrinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı çıkan Türklerin evlerine ve balkonlarına Türk bayrağı asması yasaklandı.

Makedonya'da "Milli İradeye Saygı, Darbeye Hayır" mitingi

Makedonya´nın Gostivar şehrinde "Milli İrade´ye Saygı, Darbeye Hayır Mitingi" düzenlendi. Ellerinde Türk bayraklarıyla şehir merkezinde toplanan halk, Türkiye Cumhuruyeti´ne karşı yapılan darbe girişimini protesto etti. Küçük, büyük, genç, yaşlı demeden Türk halkı ana vatana bağlılığını ve sevdasını ifade etti.

Kamışlı'da meydana gelen patlamada ölü sayısı 35'e yükseldi

Haseke'nin Kamışlı ilçesinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 35'e yükseldi

Norveç Finlandiya´ya sınırdaki bir tepesini verecek

İskandinavya ülkesi Norveç komşusu Finlandiya´ya bağımsızlığının 100.yılı hediyesi olarak Halde dağının en yüksek tepesini vermeye hazırlanıyor.

Güney Kore'den Güney'e propaganda suçlaması

Güney Kore, Kuzey'i Han Nehri'ne propaganda bildirileri atmakla suçladı.

Suriye'nin Haseke kentinde patlama: 12 ölü, 50 yaralı

Haseke'nin Kamışlı ilçesinde bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 12 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. Patlamada 30 evde ciddi hasar meydana geldi.

Yunanistan’a kaçan darbecilerin iltica talebi ertelendi

Yunanistan, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından askeri helikopterle Yunanistan’a kaçan ve siyasi sığınma talebinde bulunan darbeci subayların iltica taleplerini 19 Ağustos’a erteledi.

Almanya'da 'Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi' düzenlenecek

Almanya'da, Fetullahçı terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine tepki olarak pazar günü "Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi" düzenlenecek.

Dünya devinden flaş Türkiye kararı!

Ideal Standard International Türkiye'den tedarik ettiği ürün ve iş hacmini artıracağını açıkladı.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 1.386,28 puan artışla 75.075,70 puandan kapandı.

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği yarın başlıyor

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 28-31 Temmuz'da Antalya'da yapılacak.

İran, Irak'ın elektiriğini kesti

Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Fethi, İran'ın Irak'a verdiği elektriği kestiğini açıkladı.

Merkez'den Türk Lirası likidite yönetimine ilişkin açıklama

Merkez Bankası, bankaların Türk lirası ve yabancı para cinsi teminatların iskonto oranlarında değişiklik yapıldığını duyurdu.

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Yeni bir seferberlik başlatıyoruz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başkanlığında, ekonomi dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları bir araya geldi.

Şimşek açıkladı! Ekonomide önemli gelişme!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini engelleyen milletin, piyasalardaki darbeyi de önlediğini belirterek, dün itibarıyla vatandaşların 9 milyar doların üzerindeki dövizini bozdurarak Türk lirasına geçtiğini, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Fed kararları öncesinde Brent petrol yatay seyrediyor

Brent petrolün varil fiyatı, ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararlar öncesinde 44 doların üzerinde yatay seyrediyor.

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0400, avro 3,3430 liradan güne başladı.

Rusya ile Türk ekonomisini uçuracak projeler masada

Rusya ile ekonomik ilişkileri düzeltecek adımlar dün Moskova’da Şimşek ve Zeybekci’nin katıldığı toplantıyla atıldı. Vizesiz seyahat, Akkuyu ve Türk Akımı’nın yanı sıra ortak yatırım fonu oluşturulması yönündeki müzakereler yeniden başladı.

Rio 2016 olimpiyat köyüne 600 sporcu giriş yaptı

Brezilya'da 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde hizmete açılan olimpiyat köyüne 600 sporcu giriş yaptı.

Bruma şov yaptı Aslan rahat kazandı

Galatasaray, İsviçre'deki hazırlık maçında Danimarka ekibi AGF Aarhus'u 3-1 mağlup etti. Gollerin ikisi Bruma'dan, biri ise Yasin Öztekin'den geldi

Beşiktaş'ta bir ayrılık daha! İspanya'ya gitti

Alexis Delgado, Beşiktaş'tan ayrıldı ve İspanya'nın Alaves takımıyla anlaştı.

Ümit Karan'dan darbeciler için şok iddia!

Eski futbolcu Ümit Karan, darbeciler hakkında zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe tribünlerinde deprem!

Fenerbahçe’nin en büyük tribün gruplarından birisi olan Genç Fenerbahçeliler, bu sezon iç saha maçlarında tribünde olmayacaklarını açıkladı.

Candan Erçetin'den Milli Takım'a özel beste

Monaco maçı öncesi Fenerbahçe'de şok

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında yarın Fransa'nın Monaco takımı karşısında rövanş için avantaj sağlamak istiyor. Fenerbahçe'de sakatlıkları bulunan Van Persie, Volkan Demirel ve İsmail Köybaşı'nın oynaması beklenmezken, cezalı olan teknik direktör Pereira'nın yanı sıra Mehmet Topal, Alper Potuk ve Volkan Şe

Yıldız futbolcu resti çekti! "Gitmiyorum"

Galatasaray’da kadro dışı bırakılan Tarık Çamdal, "Gitmiyorum, buradayım" karşılığını verdi.

Manchester derbisi iptal edildi

Manchester United ile Manchester City arasında bugün Çin’de oynanması beklenen hazırlık maçı kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Burak Yılmaz, Şenol Güneş'i aradı mı?

Burak Yılmaz'ın menajeri Ogan Tarhan, oyuncusuna Beşiktaş'ın ilgi göstermesi ile ilgili Radyospor'a konuştu. Ogan Tarhan Burak Yılmaz ile ilgili Beşiktaş kulübünün kendileriyle konuşmadığını söyledi.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.