Şubat yeni çıkan kitaplar

Korkunun üstadlarıbir arada

Bazıyazarlarla bir tanışmaya görün, ömür boyu sürer, o tanışmanın getirdiği birliktelik. Korku edebiyatının üstadlarıH.P. Lovecraft, Ambrose Bierce, Edgar Allan Poe, Robert W. Chambers da o yazarlardan. Ustalar, dehşetengiz öykülerinde kaçınılmaz ölümden, acımasız zamandan ve dünyanın akıl erdiremediğimiz bin bir türlü netameli işlerinden söz ederken bizi alabildiğine korkutup germeyi de başarıyor.

F. Cihan Akkartal'ın derleyip Türkçeye çevirdiği Sarı Kral Öyküleri, meraklılarınıkorku edebiyatının resmi geçidine davet ediyor.

Küçük bir popüler not: Son iki yıldır dünya televizyonlarınıkasıp kavuran True Dedective dizisinin müthişbaşarısıiçin Chambers'a borçludur.

SarıKral Öyküleri / Poe, Chambers, Bierce, Lovecraft / İthaki Yayınları

Kitapta öyküsü bulunan yazarlardan Lovecraft.

2.

ORMAN KİTABI

Rudyard Kipling / İthaki Yayınları

Rudyard Kipling, klasik İngiliz edebiyatına Hindistan egzotizmini kattığıeserleriyle severek okunuyor. Kipling'in bazen son derece keyif saçan bazen de yüreğe dokunan öyküleri sinemaya, tiyatroya ve çizgi romana defalarca uyarlandı. Ve belki o yüzden de edebi ömrünü 21. yüzyıla taşıyabildi.

3.

SEÇME ŞİİRLER

Ralph Waldo Emerson/ Artshop Yayıncılık

Babasıve dedesi gibi rahipliği seçti. Henüz 30 yaşına varmadan yaşadığıbunalımlar sonucu rahipliği bıraktı. Önce Avrupa'yısonra ülkesini gezdi. Bu bungun tefekkür halleri, Nietzsche'nin özel övgüsüne mazhar olmuştu. Emerson'un seçme şiirleri Türkçeye kazandıran isim ise Volkan Hacıoğlu.

4.

KUŞ ÇAYIRI

Uwe Timm/Can Yayınları

Almanya'nın 68 kuşağından olan Uwe Timm'in Kardeşimin Gölgesinde adlıromanındaki sosyopolitik havayıkısmen KuşÇayırı'nda da soluyoruz. Ancak Timm, bu kez daha çok insana ve onun duygularınıdikkat kesiliyor; Arzu, tutku ve ayrılıklardan yana zengin bu romanıyla!

5.

SAHİPLER

A. S. Byatt / Can Yayınları

İngiliz yazar, 1990'da yayımladığıTutku ile Man Booker Ödülünü kazanmışve bu roman 2002'de beyazperdeye aktarılmıştı. Byatt, Sahipler'de ise 'derin bir aşk'a yöneliyor. Victoria Çağı'ndaki iki şairin hayatlarınıaraştıran iki genç akademisyenin keşfettikleri, tutku yüklü bir aşkın hikayesine!

6.

KADINLAR

Eduardo Galeano / Sel Yayıncılık

Zayıf ya da güçlü yanlarıyla dünyanın kadınları, Uruguaylıyazarın daima ilgisini çekmiştir. Her yaştan ve her sosyoekonomik sınıftan kadınların yaşadığıacıların müsebbibleri, Galeano'nun coşkulu öfkesinden nasibini almıştır. Bu kitabıise, odağında kadınlar olan mini bir insanlık tarihi.

7.

OSMAN HAMDİ BEY - İZLENİMLER

Edhem Eldem / Doğan Kitap

Osman Hamdi Bey'in hayatının az bilinendönemine ışık tutuyor. Kitap, şimdiye kadar yayınlanmamış iki özgün defter, bazı belgelerin tıpkıbasımlarından ve tüm bu malzemeye dair yapılan yorumlardan meydana geliyor. Ünlü sanatçıyıdaha yakından tanımak için anlamla bir çalışma.

8.

ŞİİRLER KARŞI ŞİİRLER BAŞKA ŞİİRLER

Nicanor Parra / Ayrıntı Yayınları

Şili'nin yaşayan en önemli şairlerindenNicanor Parra'nın bu kitabı,ilk kez Türkçede.  Şili'de ortaya çıkan ve çoğu kez kendi adıyla anılan Karşışiir akımının öncüsüolan şair, nazımdan çok nesir tercihi, kopuk anlatılarla akan sert şiiriyle dünya edebiyatında kendine özgün bir yere sahip.

9.

ECHO'NUN KEMİKLERİ

Samuel Beckett / Ayrıntı Yayınları

Bize çaresiz ama hiçbir beklentiye yer vermeden Godot'u beklemeyi öğreten İrlandalıyazar, bu eserindede okurunu ölüm, hayat, doğa, varlık, eylem, zamanve anlamüzerine düşündürtüyor. Bir yandan da insan hayatının faniliği ve beyhudeliği meselesinin altına kalın çizgiler atarak elbette.

10.

İNSAN VE SEMBOLLERİ

Carl Gustav Jung / Kabalcı Yayınevi

Analitik psikolojinin kurucusuİsviçreli psikiyatrın bu çalışmasından öğreneceğimiz şey: İnsan ve sembollerinin araştırılması aslında insanın kendi bilinçdışıyla ilişkisinin araştırılması demektir. Bireyin hayatında rüya görmesi, onun bilinç düzeyinde yaşadığıhayat kadar önemlidir.

 

Haber Turu

Darbeci terörist Binbaşı Şükrü Seymen de fetvayla boşanmış

Firari askerlerden Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen’in de Fethullah Gülen’in “boşanma fetvası”na uyarak 2 ay önce eşinden boşandığı anlaşıldı.

Eski Bursa Valisi ve eski İl Emniyet Müdürü gözaltında

Bursa merkezli FETÖ/PDY operasyonunda, eski Bursa Valisi Şehabettin Harput ve eski İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya'nın da aralarında bulunduğu 72 kişi gözaltına alındı.

Kürt vatandaşlar PKK'ya isyan etti

Siirt-Eruh karayolunda askeri aracın geçişi sırasında tuzaklanan patlayıcının patlatılması sonucu 3 askerin şehit olduğu bilgisi alan vatandaş, Siirt devlet hastanesine akın etti. Hastaneye önünde toplanan vatandaşlar Türk bayrağı açarak terör örgütleri PKK ve FETÖ'ye tepki gösterdi. Kalabalık vatandaş, 'şehitler ölmez vatan bölünmez',

Suriye sınırında çatışma

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde, Suriye sınırında görev yapan güvenlik güçlerine terör örgütü DAEŞ üyelerince ateş edildi.

Hakkari'de 2 polis şehit oldu

Hakkari'de, terör örgütü PKK mensuplarının patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırıda 2 polisin şehit olduğu, 11 polis, 1 asker ve 3 vatandaşın yaralandığı bildirildi.

İstanbul'da eş zamanlı polis operasyonu

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler sabah erken saatlerde eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Firari vali Aydın'da yakalandı

Darbe girişiminin ardından FETÖ ve PDY soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan Merkez Valisi İbrahim Özçimen, Aydın'da yakalandı.

Öldürülen adamın cesedi çöp bidonunda çıktı

Küçükçekmece'de kiracıları tarafından öldürüldüğü öne sürülen adamın cesedi çöp bidonunda bulundu

Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Milli Savunma Bakanlığına ait atama kararı, Resmi Gazete'de yer aldı

Demokrasi nöbetine giderken kazada can verdi

Konya'da 75 yaşındaki Müşerref Büyüktaşkapu, demokrasi nöbetine giderken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Obama: Hillary Clinton en ehil olan adaydır

Demokrat Parti kongre üyelerine hitap eden ABD Başkanı Barack Obama, "Daha önce hiçbir erkek veya kadın, ABD Başkanı olmaya Hillary Clinton'dan daha ehil olmamıştır" dedi.

Japonya'da nükleer santralin yakınındaki volkanik dağ faaliyete geçti

Üç yıl aradan sonra 47. defa harekete geçen Japonya'da bulunan Sakruajima Dağı lav ve kül püskürttü.

ABD'de FETÖ'yü araştıran yönetmen: Şaşırmadım

ABD'e 5 yıldır Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) okullarını araştıran yönetmen Mark Hall, FETÖ'nün Türkiye'deki darbe girişiminin kendisini hiç şaşırtmadığını söyledi.

Washington'da bomba alarmı!

ABD'nin başkenti Washington'da bomba alarmı nedeniyle boşaltılan bina, güvenlik güçlerinin çalışması sonrası yeniden giriş çıkışlara açıldı.

ABD'li sözcüden skandal Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'de başarısız darbe girişimi sonrası gerçekleşen tutuklamalarla ilgili açıklama yapıldı.ABD: Türkiye'de gazetecilerin gözaltına alınması endişe verici

Dünyanın öbür ucundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek

Sırbistan'ın güneyindeki Preşeva bölgesinde bir grup, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdi.

Filistinlileri hedef alan yasa tasarısı onaylandı

İsrail parlamentosunun, Batı Şeria ve Kudüs'te İsraillilere yönelik bıçaklı ya da silahlı saldırı düzenleyenlerin ailelerinin de cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını ön okuma aşamasında onayladığı bildirildi.

O ülkeden FET֒nün darbe girişimine tepki

Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, FETÖ terör örgütüne karşı ülkede faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket edilmesi kararını verdiklerini açıkladı.

Almanya'da patlama

Mittelfranken Emniyet Müdürlüğü'nden, Nürnberg kenti yakınlarındaki Zirndorf'da bir sığınmacı ilk kabul merkezinin yakınında bomba patladığına ilişkin bir ipucunun bulunmadığı bildirildi.

FOX News'te skandal darbe yorumu

İslam karşıtlığıyla bilinen yazar Sebastian Gorka, ABD'nin Fox News kanalında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili skandal açıklamalarda bulundu. FETÖ'cü hainleri savunan Gorka, "Önemli olan şu ki darbeyi iyiler kaybetti" diye konuştu.

Rusya ile normalleşme ihracata katkı sağlayacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Rusya ile normalleşme sürecinin ihracatçılara büyük katkı sağlayacağını söyledi. Elvan “Özellikle turizm sezonu kapanmadan Rusya’dan gerçekten yüksek miktarda da turist bekliyoruz” dedi.

Turkcell'den yılın ilk yarısında 979,3 milyon TL net kar

Turkcell'in 6 aylık konsolide net karı 979,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kale gibi yatırım

Darbe girişimine Türk sanayicisi yatırım kararlarıyla tokat gibi yanıt veriyor.

FET֒nün kara parasına Varlık Barışı yok

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) destek veren şirketler Varlık Barışı’nda kapsam dışı kalıyor. Meclis’e gelen tasarıyla ilgili konuşan Bakan Ağbal “Suçtan elde edilen gelirle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini sabit tuttu.

Sanayi devinden görevden alınmalarla ilgili açıklama

Petkim PetroKimya Holding A.Ş., görevden alınmalarla ilgili, "Petkim’in çeşitli departmanlarında görev yapan 27 çalışanımızın iş akdi, norm kadro yapılanması ve verimlilik amacıyla tüm yasal hakları ödenmek suretiyle feshedilmiştir" denildi.

Vergi borçlarını yapılandıran teklif komisyonda kabul edildi

Vergi, sigorta primi ve gümrük vergilerinin 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçlarına taksitle yeniden yapılandırma imkanı getiren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Dünya devinden flaş Türkiye kararı!

Ideal Standard International Türkiye'den tedarik ettiği ürün ve iş hacmini artıracağını açıkladı.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 1.386,28 puan artışla 75.075,70 puandan kapandı.

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği yarın başlıyor

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 28-31 Temmuz'da Antalya'da yapılacak.

Leonardo Jardim itiraf etti: Fenerbahçe daha etkiliydi

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında deplasmanda Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olan Monaco’da Teknik Direktör Leonardo Jardim, “Fenerbahçe bugün Monaco’dan daha etkiliydi. Bu yüzden mağlup olduk. Sonuçtan memnun değilim ama bu sadece birinci devre diye düşünüyorum” dedi.

Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu

Sarı-Lacivertliler'in Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Monaco'yu saf dışı bırakması halinde eşleşmesi muhtemel takımlar netleşti.

Pato'nun yeni adresi İspanya

Corinthians'ın geçtiğimiz yıl Chelsea'ye kiraladığı Alexandre Pato, gelecek sezon Villarreal'in formasını giyecek. Antonio Conte'nin takımın takımın başına geçmesiyle Chelsea kadrosunda düşünülmeyen Pato, La Liga'nın yolunu tuttu.

"Galatasaray'da kalmak istiyorum"

Galatasaraylı oyuncu Blerim Dzemaili, en iyi performansı göstererek sarı-kırmızılı takımda kalmak istediğini söyledi.

Fenerbahçe: 2 - Monaco: 1

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3'üncü ön eleme turu ilk maçında Fransa'nın Monaco takımını 2-1 mağlup etti.

İlk hazırlık maçını rahat kazandı

TRABZONSPOR, hazırlık maçında karşılaştığı Avusturya 4'üncü Lig takımlarından SV Gerasdorf Stammersdorf'u 6-1 mağlup etti.

Fenerbahçe avantajı kaptı

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında Monaco'yu Emenike'nin golleriyle 2-1 mağlup etti.

Kadıköy'de Gökhan Gönül krizi!

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme ilk maçında Monaco'yla oynayacağı maç öncesi Kadıköy Ülker Stadyumu'nda ilginç bir detay dikkat çekti.

Fenerbahçe'ye Fransa'dan kötü haber

Fenerbahçe Kulübü'nün Monaco'da oynanacak deplasman maçına taraftar götürme talebi olumsuz karşılandı.

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi iptal edildi

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi yoğun yağış nedeniyle 53. dakikada iptal edildi.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"