‘Bir arada’ çayları şifa mı trend mi?

Zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilen, Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan’ın buluşu 9’u bir arada çay herkesin dilinde. Geçen yıl 5’i bir aradaydı, bu yıl 9’u... Uzmanlara sorduk: Bitki çayları gerçekten işe yarıyor mu?

  • ASLI GÜR/aslid@stargazete.com

Cimnema, biberiye, yeşil çay, mate, funda yaprağı, bilye kekik, sinirli ot, çoban çökerten, barut ağacı...  Nam-ı diğer 9’u bir arada! İnsanların sağlıklı yaşam için alternatif arayışları yaygınlaştıkça neredeyse her gün yeni bir karışımla tanışmaya başladık. Beşi bir arada, yedisi bir arada çaylar, altın çilek, Afrika mangosu gibi meyveler aşina olduğumuz ürünler haline geldi. 9’u bir arada çay da son aylarda zayıflamak ya da form tutmak isteyenler arasında çok popüler. Bu çayın mucidi ise Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan. Yağ yakıcı ve bağırsak çalıştırıcı özelliğiyle zayıflamayı hızlandırdığı iddia edilen çay kısa sürede popüler olsa da uzmanlar bu tür karışımları kullanırken bilinçli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Bu çayı herkese önermediklerini söyleyen Ercan, kullanması riskli kişilere kesinlikle satmadıklarını belirtiyor.

AMACIM İLAÇLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

Ercan, bu karışımı yaz mevsimine girerken zayıflama arayışındakilere yardımcı olmak için hazırlamış. Kilo vermek uğruna kişilerin sağlıksız yöntemler denediğini belirten Ercan, doğal yöntemlerle bunun önüne geçmeye çalıştığını söylüyor: “Amacım zayıflamak, form tutmak için ülkeye kaçak giren ilaçların önüne geçmek. 9’u bir arada çay hem zayıflamak hem de kilo kontrolünü sağlamak için içilebilir. İçindeki barut ağacı bağırsak çalıştırıcıdır. Çayda taze barut ağacı kullanılmamalı, en az iki yıllık olmalı. Aksi halde bağırsak tahrişi yapabilir. Çoban çökertenin ise damar genişletici, metabolizma hızlandırıcı etkisi var.  Cimnema bağırsaklarda şeker emilimini azaltıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Sinirli otun içindeki tohumlar detoks etkisine sahip, kekik spor yapanlarda yağ yakar, mate iştah kapayıcı, funda yaprağı ve yeşil çay ödemi söker. Biberiye ise metabolizmayı hızlandırır. Herbiri Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Risk Dairesi tarafından yayınlanan ‘Bitki çaylarında güvenle kullanılabilecek bitkiler’ kategorisinde.”

HAMİLELER KULLANMAMALI

Her bitkinin vücut için farklı etkileri var ancak kullanırken dozlarını ayarlamak da çok önemli. Ercan da 9’u bir arada çayın doğru dozda ayarlanması ve herkesin kullanmaması gerektiğini hatırlatıyor: “Bu çayı ben üretmiyorum. Zaten bu bitkiler tek tek tüm aktarlarda satılıyor. Çıktığım televizyon programlarında bu çayın hangi oranlarla hazırlanması gerektiğini anlattığım için insanlar ellerinde listeyle aktara gidip satın alıyor. Herbir ottan 50 gram alıyorsanız cimnemadan 25, yeşil çaydan 100 gram alın. Hepsini aktarda granül haline getirtin. Bu sayede eşit karışırlar. Her yemekten önce bir kupa kaynar suya, bir tatlı kaşığı bu çaydan koyup sekiz dakika kadar demleyerek içilir. Günde iki fincan içilirse form korur, 3-4 fincan içilirse kilo vermeye yardımcı olur. En fazla altı fincan içilebilir. Bu çayı hamileler, hamile kalmayı düşünenler, yüksek tansiyonu olanlar asla kullanmamalı. Ayrıca hazır poşet çay halinde kutularda bu adla satılan çaylar da var. Onları tavsiye etmiyorum, içerikleri farklı olabiliyor.”

Her bitki herkes için uygun değil

Zayıflama ürünlerinin herbiri tüm dünyada çok talep görüyor. Bu durumun giderek ticarileştiğini belirten Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada bu tür karışımlara dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor: “Bu çayın içeriğindeki Gymnema (cimnema) bitkisinin zayıflatıcı etkisi içerisindeki gimnemik asidin şeker metabolizması üzerinde etkisine dayandırılıyor. Yapılan bazı deneysel çalışmalarda bu maddenin bağırsaklarda şekerin emilimini azalttığı gözlenmiş. Buna bağlı olarak kişinin tatlı ihtiyacını ortadan kaldıracağı ileri sürülüyor. Barut ağacı kabuğu ise müshil etkili ve içerisindeki antrasen türevi maddeler tahriş edici özellikte. Bu tip müshilleri taşıyan sinameki, acı cehre, barut ağacı gibi bitkisel ürünlerin ciddi kabızlık durumlarında 10 günden fazla uygulanmasını doğru bulmuyorum. Çoban çökertenin zayıflamayla ilgili bir etkisi bulunabileceğini gösteren bilimsel bir kanıt yok. Yeşil çay ve mate kafein taşıyan ürünler, funda idrar artırıcı, biberiye yağ yakıcı... Bunların bir araya gelmesi ile ortaya çıkabilecek olumlu veya olumsuz etkiler bu bileşenlerin oranlarına bağlı. Mesela barut ağacı kabuğu yüksek oranda ise fazlaca ishal yapar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygun miktarda kullanıldığında risk oluşturmayan bitki listesi var ama her bitki her kişi için güvenli değildir.”

İç Hastalıkları uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu ise bitkilerin faydasının tek başına alındığında ortaya çıkmasının beklendiğini söylüyor. Karagözoğlu özel bir karışım için ‘Form tutmaya yardım eder’ gibi cümlelerin kullanılmasının yanlış olacağını anlatıyor: “Araba parçası satanlar parçaları birleştirip ‘İşte size araba’ dediğinde ne düşünürsünüz? Kişiye has tedavi ve takip uygulanmalı. Bitki karışımları bilimsel bir çalışmaya dayanıyorsa günde kaç kez, hangi miktarda, aç mı tok mu, kaç dakika, kaç derecede kaynatarak, kaç gün kullanılacağı belirtilmeli. Bu konuyla ilgili takip yapan uzmanlarla doğal bitkilerin tedavi edici özelliklerinden faydalanılabilir.”

GÜNDE 150-200 KİŞİ ALIYOR

9’u Bir arada Çay’daki bitkilerden aktardan 50’şer gram satın alındığında 20-25 TL’ye mal oluyor. Doğa Baharat Dünyası sahibi aktar Ali Süzme, insanların ellerinde listeyle gelip bu karışımı istediklerini söylüyor: “Bu çayı isteyenlere öğüterek veriyoruz. Daha çok kilo ve kolesterol problemi olanlar alıyor. Haftada ortalama 150-200 kişiye bu çaydan satıyoruz. 30’lu, 40’lı poşet çayları da üretildi, fiyatı 10-15 TL arasında. Kullanması riskli kişiler olduğu için alanlara mutlaka hastalık geçmişlerini soruyoruz.”

Porselen demlik cam bardak kullanın

Gün içinde pek çok bitkinin çayını kimi zaman vücut direncini artırmak kimi zaman ise şifa niyetine tüketiyoruz. Peki son zamanlarda en sık kullanılan bitki çayları hangileri? Bu çaylar nasıl hazırlanmalı ve hangi dozda kullanılmalı? Aktar Ali Süzme en popüler bitki çaylarını sıralıyor: “Yazdan kışa girdiğimiz için herkeste bahar yorgunluğu var. Dolayısıyla en çok yasemin ve melisa çayı tercih ediliyor. Yasemin ve melisa bir fincan suya bir tutam konularak kaynar suda demlenebilir. Özellikle akşam iki, gündüz bir bardak içilebilir. Gribal enfeksiyonlar ve boğaz ağrıları için ise adaçayı ve ıhlamur ideal. Adaçayı antiseptik özelliği olduğu için boğaz ağrısı ve faranjite iyi geliyor. Demlenerek ve gargara yapılarak tüketilebilir. Hamile olanlar adaçayı tüketmemeli. Ihlamur ise soğuk algınlığına iyi geliyor. Bir tutam çiçek ıhlamuru 2-5 dakika kaynatıp içmek yeterli. Bitkileri demlerken ya da buharda bekletirken porselen demlik ya da cam bardak kullanılmalı. Bu şekilde yararı daha iyi ortaya çıkar.”

 

Haber Turu

Türk tank birlikleri Suriye sınırından içeri girdi

Türk tank birlikleri Suriye sınırından içeri girdi

Askeri kaynaklar, Suriye'nin kuzeyine yönelik Fırat Kalkanı harekatı kapsamında tank birliklerinin Suriye sınırından içeri girdiğini, harekatın sürdüğünü bildirdi.

MHP eski il başkanına ve Konyasporlu yöneticiye FETÖ gözaltısı

MHP eski il başkanına ve Konyasporlu yöneticiye FETÖ gözaltısı

Konya’da, Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ-PDY) kapsamında yürütülen soruşturmada Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) eski il başkanı avukat Tarık T. ile A. Konyaspor’da yönetim kurulu üyeliği yapan avukat Cafer B. gözaltına alındı.

Antalya’da askeri aracın geçişi sırasında patlama

Antalya’da askeri aracın geçişi sırasında patlama

Antalya'da jandarma aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 asker yaralandı.

İncirlik Üssü'nde 'Fırat Kalkanı Operasyonu' hareketliliği

İncirlik Üssü'nde 'Fırat Kalkanı Operasyonu' hareketliliği

DAEŞ'e karşı 5 ülkeden koalisyon uçaklarının bulunduğu Adana'daki İncirlik Üssü'nde bugün 06.00-08.00 saatleri arasında yoğun bir hava trafiği görüldü. Suriye'deki hedeflerin karadan vurulması sırasında İncirlik Hava Üssü'nden havalanan savaş uçakları Suriye yönüne doğru uçuş yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Türkiye'ye geldi

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Türkiye'ye geldi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Hükümetten Suriye operasyonuna ilk değerlendirme

Hükümetten Suriye operasyonuna ilk değerlendirme

İçişleri Bakanı Ala, "Bizim hemen yanı başımızda terör örgütlerinin Türkiye'yi tehdit etmesine fırsat verilmeyecektir. Buna imkan sunan ortam ortadan kaldırılacaktır. Yapılan şey budur." dedi.

Sözde DAEŞ ile savaşan PYD'den alçak tehdit

Sözde DAEŞ ile savaşan PYD'den alçak tehdit

PKK’nın Suriye kolu olan PYD terör örgütünün lideri Salih Müslim, Türkiye'nin Cerablus'ta DAEŞ'e karşı düzenlediği operasyona tepki gösterdi ve Türkiye'yi tehdit etti.

Müteahhidin 200 bin liralık gasp yalanı

Müteahhidin 200 bin liralık gasp yalanı

Konya’da bankadan çektiği 200 bin liranın tanımadığı kişilerce gasp edildiğini iddia eden müteahhidin yalanını polis ortaya çıkardı.

Eski Rektör’e FETÖ tutuklaması

Eski Rektör’e FETÖ tutuklaması

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin (RTEÜ) bir önceki Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, FETÖ suçlaması ile tutuklandı.

Harekatın adı “Fırat Kalkanı”

Harekatın adı “Fırat Kalkanı”

Askeri kaynaklar, Suriye'de düzenlenen harekatın adının “Fırat Kalkanı” olduğunu açıkladı.

Burkina Faso'daki sağanak yağış hayatı felç etti

Burkina Faso'daki sağanak yağış hayatı felç etti

Hazirandan beri süren sağanak, ülkenin bazı bölgelerinde hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hükümet, toprak kaymaları nedeniyle evsiz kalan 25 bine yakın afetzedeye el uzatmaya çalışıyor - Okullara yerleştirilen mağdurlar, eğitim döneminin başlamasıyla sokakta kalmaktan korkuyor.

ABD'den Cerablus operasyonu açıklaması

ABD'den Cerablus operasyonu açıklaması

Türkiye'nin Suriye'ye sınır ötesi harekatıyla ilgili konuşan ABD'li yetkili, "Harekata havadan koruma sağlayacağız" dedi.

Haiti'de devlet başkanı seçimlerinde 27 aday yarışacak

Haiti'de devlet başkanı seçimlerinde 27 aday yarışacak

Ülkede 9 Ekim'de düzenlenecek seçimlerde 27 aday yarışacak.

Fransa'nın Cannes şehrinde haşema yasağı

Fransa'nın Cannes şehrinde haşema yasağı

Haşema ile denize girilmesini yasaklayan Fransa'nın Cannes şehrinde bir kadın sahilde tesettür giydiği için para cezası aldığını ve ırkçı tacize maruz kaldığını söyledi.

Dünya basını Türkiye'nin Cerablus operasyonunu böyle gördü

Dünya basını Türkiye'nin Cerablus operasyonunu böyle gördü

Türkiye'nin Cerablus'a düzenlediği operasyon Reuters'tan AP ve BBC'ye bütün dünyada flaş haber olarak duyuruldu.

İşte dakika dakika Cerablus operasyonu

İşte dakika dakika Cerablus operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı. Tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldığı kaydedildi.

Kuzey Kore yine füze denemesi gerçekleştirdi

Kuzey Kore yine füze denemesi gerçekleştirdi

Sinpo kenti açıklarında bir denizaltıdan fırlatılan füzenin, Japonya hava savunma bölgesi sınırlarına düştüğü bildirildi

İtalya'da şiddetli deprem: 14 ölü

İtalya'da şiddetli deprem: 14 ölü

İTALYA'nın Rieti kentinde 6.0 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem Roma'da ve diğer komşu şehirlerde de şiddetli hissedilirken can kaybı ve yaralanmanın yaşanıp yaşanmadığı hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türk askeri Suriye'de

Türk askeri Suriye'de

Türkiye, DAEŞ terör örgütüne karşı uluslararası anlaşmalar ve TBMM'nin verdiği yetkiden kaynaklanan haklarını kullanarak sınır ötesi operasyon başlattı.

ABD'den flaş YPG açıklaması! 'Her iki tarafa da asıl düşmanın...'

ABD'den flaş YPG açıklaması! ''Her iki tarafa da asıl düşmanın...''

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG ve DAEŞ hedeflerini topçu ateşiyle vurmasına ilişkin, "Tansiyonun yükselmemesi için çalışıyoruz. Her iki tarafa da burada asıl düşmanın DAEŞ olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz." dedi.

Dolar ve euro güne kaçtan başladı?

Dolar ve euro güne kaçtan başladı?

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9620, avro 3,3450 liradan güne başladı.

Katar'ın yolları Tekfen İnşaat'a emanet!

Katar'ın yolları Tekfen İnşaat'a emanet!

Tekfen İnşaat, Katar Devleti ile imzaladığı ön protokol ile, 34 km uzunluğundaki "Al Khor Expressway" Projesi'ni hayata geçirecek. Katar'ın Yolları Tekfen İnşaat'a Emanet

Avusturyalılar Kütahya’ya kağıt fabrikası kuracak

Avusturyalılar Kütahya’ya kağıt fabrikası kuracak

Avusturyalı Prinzhorn Holding Kütahya’da 300 milyon Euro’luk yatırımla kağıt üretim fabrikası kurmayı planlıyor.

Brisa’ya 310 milyon dolarlık sendikasyon

Brisa’ya 310 milyon dolarlık sendikasyon

Japon lastik devi Bridgestone Corporation ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye’ye yaptığı yatırımlarla istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

Fiskobirlik fındığı 14 liraya yükseltti

Fiskobirlik fındığı 14 liraya yükseltti

Türkiye’nin en önemli tarım ürünü ve ihraç kalemlerinden olan fındıkta, yeni alım sezonuna 20 bin ton hedefiyle giren Fiskobirlik, 2016 ürünü fındığı randımanına göre 14 liradan başlayan fiyatlarla alıyor.

Türkler’e ‘Kupa’ yolunu açan 2.1 Milyar Dolar’lık imza

Türkler’e ‘Kupa’ yolunu açan 2.1 Milyar Dolar’lık imza

2022 Dünya Kupası’na hazırlanan Katar önemli bir altyapı projesini Türkler’e emanet etti. Tekfen, 2.1 milyar dolarlık otoyol projesini kazandı. İki ülke bakanlarının katıldığı törenle protokolü imzalanan proje, Türkler’e diğer işlerin de yolunu açacak.

Tüketici güveni 9 ayın zirvesinde

Tüketici güveni 9 ayın zirvesinde

Tüketici güven endeksi, ağustosta geçen aya göre yüzde 11.1 arttı.

Merkez tarih yazdı sıra onlarda

Merkez tarih yazdı sıra onlarda

Merkez Bankası 6’ncı kez faiz koridorunun üst bandında indirime giderek bir kez daha tarih yazdı. Yapılan indirim sonrası gözler bankaların atacağı adıma çevrildi.

3. köprüde dağcılar iş başında

3. köprüde dağcılar iş başında

İstanbul Boğazı’ndaki üçüncü köprü olan ve açılışı 26 Ağustos’ta yapılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde kulelerin ve asma halatların led ışıklandırma işlerini 3’ü Antalyalı 11 endüstriyel dağcı yapıyor.

Bakandan vatandaşlara önemli çağrı: Yararlanamazsınız

Bakandan vatandaşlara önemli çağrı: Yararlanamazsınız

Bakan Soylu, vatandaşlara gelir testi yaptırmaları çağrısında bulundu, borcu olanların sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağını belirtti.

Dünya Enes Ünal'ı konuşuyor!

Dünya Enes Ünal'ı konuşuyor!

Holandanın twente takımında forma giyen Enes Ünal tarihe geçti ilk maçında 16 dakikada üç gol atan yıldız futbolcu bir anda dünya gündemine oturdu.

İşte Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalan 5 takım

İşte Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalan 5 takım

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalan ilk 5 takım belirlendi. İşte sonuçlar ve maç programı...

Celtic taraftarının Filistin'e desteği sürüyor

Celtic taraftarının Filistin'e desteği sürüyor

UEFA, geçtiğimiz hafta İskoç ekibi Celtic ile İsrail takımı Hapoel Beer-Sheva arasında oynanan Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında, Filistin bayrağı açan Celtic taraftarları sebebiyle kulübe ceza verdi. Taraftarlar 24 saat içinde cezanın iki katını topladı.

Talisca'dan flaş Şampiyonlar Ligi açıklaması

Talisca'dan flaş Şampiyonlar Ligi açıklaması

Beşiktaş'ın yeni transferi Anderson Talisca, siyah-beyazlı takım için UEFA Şampiyonlar Ligi'nde başarının hayal olmadığını söyledi.

Serdar Aziz neden oynamıyor?

Serdar Aziz neden oynamıyor?

Galatasaray'ın Bursaspor'dan 4 milyon euro+oyuncu karşılığında transfer ettiği Serdar Aziz'in Sarı-Kırmızılı takımda forma giyememesiyle ilgili olarak çarpıcı bir iddia ortaya katıldı.

Kritik toplantı sona erdi! İşte Hollandalı teknik adamın istekleri

Kritik toplantı sona erdi! İşte Hollandalı teknik adamın istekleri

Fenerbahçe yönetimi ve Advocaat arasında yapılması beklenen toplantı sona erdi. Hollandalı teknik adamın istekleri belli oldu...

Enes'den Fatih Terim'e mesaj

Enes'den Fatih Terim'e mesaj

Twente'deki ilk maçında üç gol birden atma başarısı gösteren milli futbolcu Enes Ünal, verdiği röportajda Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e mesaj gönderdi.

Samuel Eto krizi sona erdi mi?

Samuel Eto krizi sona erdi mi?

Beşiktaş'ın transfer listesinde bulunan Kamerunlu golcü futbolcu Samuel Eto'o, Antalyaspor ile akşam idmanına çıktı. Kamerunlu futbolcunun Kırmızı-Beyazlı takımdan ayrılarak Beşiktaş'a transfer olacağı öne sürülmüştü...

Talisca ilk antrenmanına çıktı

Talisca ilk antrenmanına çıktı

Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig'in 2. haftasında Atiker Konyaspor ile yapacağı maçın hazırlıklarını sürdürdü. Siyah-beyazlılarda, yeni transfer Anderson Talisca da ilk antrenmanına çıktı.

Fatih Terim'in zor seçimi!

Fatih Terim'in zor seçimi!

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda gruptan çıkamayan buna karşı sergilediği futbol ile bir hayli eleştirilip hayal kırıklığı yaratan A Milli Takım 5 Eylül de deplasmanda oynayacağı Hırvatistan karşılaşmasıyla 2018 Dünya Kupası serüvenine başlayacak. Fransa 2016'da prim krizi ile sarsılan oyuncu grubunun birbiri ile olan sürtüşmesinin Mi

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana Emniyet Müdürlüğü, terör örgütü elamanlarının üniversite kayıt dönemlerinde çeşitli bahanelerde öğrenci ve ailelerle iletişim kurarak gençleri örgüt yapısı içine çekmesini önlemek için El Ele Güvenli Geleceği adlı bir proje geliştirdi.

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

Edirne'nin Keşan ilçesinde duvara çarparak takla atan araçtaki hamile kadın ile eşi taktıkları emniyet kemeri sayesinde kazayı yara almadan atlattı.

Minik dostlara haybulans

Minik dostlara haybulans

Yalova Belediyesi, yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı ‘haybulans’ı hizmete soktu.

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

Çanakkale'de 2 metre boyundaki dev orkinosun zıpkınla vurulma anı su altı kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Mimar Sinan'ın her yönüyle mimari bir şaheser olarak günümüze ulaşan eseri Süleymaniye Camisi'nin hala çözülemeyen sırları, ibadete açılışının 460. yılında da keşfedilmeyi bekliyor.

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası İbrahim Hacı Taha, yaşadığı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde temin ettiği boş varilleri koltuk takımı, masa haline getirip, satarak geçimini sağlıyor.

Zıpkınla 130 kiloluk orkinos avladı

Zıpkınla 130 kiloluk orkinos avladı

Bozcaada açıklarında yaklaşık 20 metre derinlikte zıpkınla avlanan bir kişi, 130 kilo ağırlığında orkinos vurdu.

Sayıları bir kenara bıraktı, camdan elbise yaptı

Sayıları bir kenara bıraktı, camdan elbise yaptı

İzmirli Yeşim Sanatcı, 15 yıllık bankacılık mesleğinin ardından cam sanatına yöneldi. 12 yıldır camla ilgilenen Sanatcı, ürettiği cam elbise ile New York’ta düzenlenen festivale katıldı.