‘Bir arada’ çayları şifa mı trend mi?

Zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilen, Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan’ın buluşu 9’u bir arada çay herkesin dilinde. Geçen yıl 5’i bir aradaydı, bu yıl 9’u... Uzmanlara sorduk: Bitki çayları gerçekten işe yarıyor mu?

  • ASLI GÜR/aslid@stargazete.com

Cimnema, biberiye, yeşil çay, mate, funda yaprağı, bilye kekik, sinirli ot, çoban çökerten, barut ağacı...  Nam-ı diğer 9’u bir arada! İnsanların sağlıklı yaşam için alternatif arayışları yaygınlaştıkça neredeyse her gün yeni bir karışımla tanışmaya başladık. Beşi bir arada, yedisi bir arada çaylar, altın çilek, Afrika mangosu gibi meyveler aşina olduğumuz ürünler haline geldi. 9’u bir arada çay da son aylarda zayıflamak ya da form tutmak isteyenler arasında çok popüler. Bu çayın mucidi ise Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan. Yağ yakıcı ve bağırsak çalıştırıcı özelliğiyle zayıflamayı hızlandırdığı iddia edilen çay kısa sürede popüler olsa da uzmanlar bu tür karışımları kullanırken bilinçli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Bu çayı herkese önermediklerini söyleyen Ercan, kullanması riskli kişilere kesinlikle satmadıklarını belirtiyor.

AMACIM İLAÇLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

Ercan, bu karışımı yaz mevsimine girerken zayıflama arayışındakilere yardımcı olmak için hazırlamış. Kilo vermek uğruna kişilerin sağlıksız yöntemler denediğini belirten Ercan, doğal yöntemlerle bunun önüne geçmeye çalıştığını söylüyor: “Amacım zayıflamak, form tutmak için ülkeye kaçak giren ilaçların önüne geçmek. 9’u bir arada çay hem zayıflamak hem de kilo kontrolünü sağlamak için içilebilir. İçindeki barut ağacı bağırsak çalıştırıcıdır. Çayda taze barut ağacı kullanılmamalı, en az iki yıllık olmalı. Aksi halde bağırsak tahrişi yapabilir. Çoban çökertenin ise damar genişletici, metabolizma hızlandırıcı etkisi var.  Cimnema bağırsaklarda şeker emilimini azaltıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Sinirli otun içindeki tohumlar detoks etkisine sahip, kekik spor yapanlarda yağ yakar, mate iştah kapayıcı, funda yaprağı ve yeşil çay ödemi söker. Biberiye ise metabolizmayı hızlandırır. Herbiri Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Risk Dairesi tarafından yayınlanan ‘Bitki çaylarında güvenle kullanılabilecek bitkiler’ kategorisinde.”

HAMİLELER KULLANMAMALI

Her bitkinin vücut için farklı etkileri var ancak kullanırken dozlarını ayarlamak da çok önemli. Ercan da 9’u bir arada çayın doğru dozda ayarlanması ve herkesin kullanmaması gerektiğini hatırlatıyor: “Bu çayı ben üretmiyorum. Zaten bu bitkiler tek tek tüm aktarlarda satılıyor. Çıktığım televizyon programlarında bu çayın hangi oranlarla hazırlanması gerektiğini anlattığım için insanlar ellerinde listeyle aktara gidip satın alıyor. Herbir ottan 50 gram alıyorsanız cimnemadan 25, yeşil çaydan 100 gram alın. Hepsini aktarda granül haline getirtin. Bu sayede eşit karışırlar. Her yemekten önce bir kupa kaynar suya, bir tatlı kaşığı bu çaydan koyup sekiz dakika kadar demleyerek içilir. Günde iki fincan içilirse form korur, 3-4 fincan içilirse kilo vermeye yardımcı olur. En fazla altı fincan içilebilir. Bu çayı hamileler, hamile kalmayı düşünenler, yüksek tansiyonu olanlar asla kullanmamalı. Ayrıca hazır poşet çay halinde kutularda bu adla satılan çaylar da var. Onları tavsiye etmiyorum, içerikleri farklı olabiliyor.”

Her bitki herkes için uygun değil

Zayıflama ürünlerinin herbiri tüm dünyada çok talep görüyor. Bu durumun giderek ticarileştiğini belirten Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada bu tür karışımlara dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor: “Bu çayın içeriğindeki Gymnema (cimnema) bitkisinin zayıflatıcı etkisi içerisindeki gimnemik asidin şeker metabolizması üzerinde etkisine dayandırılıyor. Yapılan bazı deneysel çalışmalarda bu maddenin bağırsaklarda şekerin emilimini azalttığı gözlenmiş. Buna bağlı olarak kişinin tatlı ihtiyacını ortadan kaldıracağı ileri sürülüyor. Barut ağacı kabuğu ise müshil etkili ve içerisindeki antrasen türevi maddeler tahriş edici özellikte. Bu tip müshilleri taşıyan sinameki, acı cehre, barut ağacı gibi bitkisel ürünlerin ciddi kabızlık durumlarında 10 günden fazla uygulanmasını doğru bulmuyorum. Çoban çökertenin zayıflamayla ilgili bir etkisi bulunabileceğini gösteren bilimsel bir kanıt yok. Yeşil çay ve mate kafein taşıyan ürünler, funda idrar artırıcı, biberiye yağ yakıcı... Bunların bir araya gelmesi ile ortaya çıkabilecek olumlu veya olumsuz etkiler bu bileşenlerin oranlarına bağlı. Mesela barut ağacı kabuğu yüksek oranda ise fazlaca ishal yapar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygun miktarda kullanıldığında risk oluşturmayan bitki listesi var ama her bitki her kişi için güvenli değildir.”

İç Hastalıkları uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu ise bitkilerin faydasının tek başına alındığında ortaya çıkmasının beklendiğini söylüyor. Karagözoğlu özel bir karışım için ‘Form tutmaya yardım eder’ gibi cümlelerin kullanılmasının yanlış olacağını anlatıyor: “Araba parçası satanlar parçaları birleştirip ‘İşte size araba’ dediğinde ne düşünürsünüz? Kişiye has tedavi ve takip uygulanmalı. Bitki karışımları bilimsel bir çalışmaya dayanıyorsa günde kaç kez, hangi miktarda, aç mı tok mu, kaç dakika, kaç derecede kaynatarak, kaç gün kullanılacağı belirtilmeli. Bu konuyla ilgili takip yapan uzmanlarla doğal bitkilerin tedavi edici özelliklerinden faydalanılabilir.”

GÜNDE 150-200 KİŞİ ALIYOR

9’u Bir arada Çay’daki bitkilerden aktardan 50’şer gram satın alındığında 20-25 TL’ye mal oluyor. Doğa Baharat Dünyası sahibi aktar Ali Süzme, insanların ellerinde listeyle gelip bu karışımı istediklerini söylüyor: “Bu çayı isteyenlere öğüterek veriyoruz. Daha çok kilo ve kolesterol problemi olanlar alıyor. Haftada ortalama 150-200 kişiye bu çaydan satıyoruz. 30’lu, 40’lı poşet çayları da üretildi, fiyatı 10-15 TL arasında. Kullanması riskli kişiler olduğu için alanlara mutlaka hastalık geçmişlerini soruyoruz.”

Porselen demlik cam bardak kullanın

Gün içinde pek çok bitkinin çayını kimi zaman vücut direncini artırmak kimi zaman ise şifa niyetine tüketiyoruz. Peki son zamanlarda en sık kullanılan bitki çayları hangileri? Bu çaylar nasıl hazırlanmalı ve hangi dozda kullanılmalı? Aktar Ali Süzme en popüler bitki çaylarını sıralıyor: “Yazdan kışa girdiğimiz için herkeste bahar yorgunluğu var. Dolayısıyla en çok yasemin ve melisa çayı tercih ediliyor. Yasemin ve melisa bir fincan suya bir tutam konularak kaynar suda demlenebilir. Özellikle akşam iki, gündüz bir bardak içilebilir. Gribal enfeksiyonlar ve boğaz ağrıları için ise adaçayı ve ıhlamur ideal. Adaçayı antiseptik özelliği olduğu için boğaz ağrısı ve faranjite iyi geliyor. Demlenerek ve gargara yapılarak tüketilebilir. Hamile olanlar adaçayı tüketmemeli. Ihlamur ise soğuk algınlığına iyi geliyor. Bir tutam çiçek ıhlamuru 2-5 dakika kaynatıp içmek yeterli. Bitkileri demlerken ya da buharda bekletirken porselen demlik ya da cam bardak kullanılmalı. Bu şekilde yararı daha iyi ortaya çıkar.”

 

Haber Turu

İşte darbeci teröristlerin büyükşehir belediye başkanları

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz’da halk tarafından bastırılan darbe girişiminin başarılı olması durumunda büyükşehirlere atayacağı belediye başkanları ortaya çıktı.

Kahramanmaraş'ta 80 polis gözaltında

Kahramanmaraş'ta FETÖ'cü darbe girişimi soruşturması kapsamında açığa alınan aralarında müdür, amir, başkomiser ve komiserlerin de bulunduğu 80 polis gözaltına alındı.

Çin'den Güney Kore'ye tehdit gibi açıklama

Çin, THAAD sistemi yerleştirilmesi kararının Çin-Güney Kore ilişkilere zarar verdiğini belirtti

Çin'de sel ve heyelandan 130 kişi hayatını kaybetti

Hıbey eyaletinde meydana gelen sel ve heyelenlarda ölü sayısı 130'a yükseldi

Eski Mardin valisi Turhan Ayvaz gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı bulunan eski Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Bodrum'da gözaltına alındı

Şanlıurfa'da düğünden dönen aile kaza yaptı: 7 ölü

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düğünden dönen ailenin bulunduğu otomobilin tır ile çarpması sonucu 7 kişi hayatını kaybetti

Harp Akademileri Komutanlığı'na polis operasyonu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar kapsamında polis, Levent'teki Harp Akademileri Lojmanına baskın düzenledi.

İbrahim Kalın: ABD Türk vatandaşı olan Fetullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmelidir

New York Times’a bir makale yazan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD'nin Fetullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmesi gerektiğini söyledi.

İsyan ve destan

Milyonlar demokrasiye sahip çıktı. 15 Temmuz akşamı FET֒cü teröristler tarafından milli iradeye düzenlenen hain kalkışma, 20 Temmuz akşamı 3 aylık OHAL kararıyla son buldu.

Türkiye ayakta... Demokrasi nöbeti sürüyor

Almanya'da patlama: Ölü ve yaralılar var

Almanya'nın Bavyera Eyaleti'ndeki Ansbach kentinde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 1 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi ise ağır yaralandı.

Asıl kapağı halk yaptı

Dünyanın en prestijlileri denilen dergiler bu hafta kapağına Türkiye’yi taşıdı. FET֒nün darbe girişimini ve bu girişime karşı gösterilen direnişi görmeyen dergiler, ‘baskı ortamı kuruluyor’ algısı oluşturmaya çalıştı.

Alman medyası karalama kampanyasını sürdürüyor

Alman basını, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı karalama kampanyasını sürdürüyor.

Suudi Arabistan'dan İsrail'e sürpriz ziyaret

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistanlı bir heyetin gayri resmi ziyaret kapsamında İsrailli yetkililerle bir araya geldiğini açıkladı.

Afganistan'da Taliban'a operasyon: 17 ölü

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde düzenlenen operasyonda 17 Taliban militanının öldürüldüğü bildirildi.

İsrail'in yeni yerleşim birimi inşaatı planı ortaya çıktı

İsrail Planlama ve İnşaat Komitesi, 770 yeni yerleşim birimi inşaat projesini Kudüs Belediyesine sundu.

Meksika'da belediye başkanıyla birlikte 5 kişiyi öldürdüler

Meksika'nın başkenti Meksiko'nun güneyindeki San Juan Chamula kasabasında belediye başkanı, bir kasaba meclis üyesi, iki işçi ve bir vatandaş silahla öldürüldü.

Malezya'da tekne kazası: 7ölü

Endonezyalı kaçak işçileri taşıyan teknenin batması sonucu 7 kişi hayatını kaybetti

İsrail 9 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail askerleri, Batı Şeria'da 9 Filistinliyi gözaltına aldı

Bağdat'ta intihar saldırısı: 5 ölü

Bağdat'ta meydana gelen intihar saldırısında 5 kişi öldü, 17 kişi yaralandı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0540, avro 3,3530 liradan haftaya başladı.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş: Piyasalar daha sakin olacak

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş ilk günkü fevri hareketlerin sona erdiğini belirterek piyasaların sakin seyrine döndüğünü söyledi. Ertaş piyasalara “Bundan sonraki günlerde de soğukkanlı olmaya ihtiyacımız var. Önümüzdeki günler aydınlık olacak” mesajı verdi.

4 milyar dolarlık enerji fonu için ilk imza atıldı

Akfen Enerji, yenilenebilir enerji yatırımları için yerli ve yabancı şirketlerin de katılacağı bir fona imza attı. İlk olarak EBRD ve IFC ile ortaklığa imza atan Hamdi Akın “5 yıl içerisinde 4 milyar $’lık bir şirkete ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Finansal darbe girişimini bozdular

FET֒nün finans krizi çıkarma girişiminin önlenmesinde kritik noktalardaki bürokratların etkisi büyük oldu. Merkez Bankası, SPK, BDDK ve Bankalar Birliği gibi kurumların attığı adımlar sayesinde finans sisteminde bir aksama yaşanmadı...

Eşim ve çocuklarımla Vatan’a koştuk

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca: Olayın olduğu gece kalkışmaya dair ilk izlenimlerim sosyal medya üzerinden oldu. Bunula birlikte köprü üzerindeki askeri hareketlenme hadiselerini TV ekranlarında görünce, Ankara’daki bürokrat arkadaşlardan durumun içeriğiyle ilgili bilgi almaya çalıştım. Her telefon gör

Patronlar da yürüdü

Türkiye, kanlı darbe girişimini 15 Temmuz gecesi sokaklara dökülerek püskürttü. O gece patronlar için de uzun bir gece oldu. ASKON ve TÜMSİAD başkanları önce üyelerini organize etti, ardından kendileri de sokağa çıktı...

'FET֒cü şirketler bulunup kapatılacak'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finansal kaynak sağlayan şirketlerin birer birer bulunup kapatılacağını söyledi.

'Krizde bankadan para çekilir, millet 24 milyar yatırdı'

Vatandaş FET֒nün finansal kriz çıkarma planını döviz ve altınını bozarak boşa çıkardı. Başbakan Yıldırım, darbe girişimi sonrası vatandaşların 8 milyar dolar bozdurduğunu ve bankaya yatırdığını söyledi.

250 bin doları bankada unuttular

Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili çağrılara rağmen yaklaşık 93 milyon lira yine unutuldu.

OHAL kapsamında kapatılan kurumların hesapları bloke edilecek

Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan kurum ve kuruluşların mülkiyetindeki binalardaki taşınırlar, güvenlik önlemleri alınarak aynen muhafaza edilecek. Kiralama suretiyle kullanılan binalardaki taşınırlar ise öncelikle ilgili ve ihtiyacı olan kamu kurum veya kuruluşuna devredil

Beşiktaş'tan deplasman yasağı çağrısı

Beşiktaş Kulübü, deplasman takım taraftarı yasağının kalkması için çağrıda bulundu.

Türkiye Atletizm Federasyonundan o FETÖ'cü terörist hakkında açıklama

Türkiye Atletizm Federasyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'teki oteline yapılan saldırıda yer alan Dz. Ütğm Ali Sarıbey'in federasyonlarıyla ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

Kırkpınar'da başpehlivan belli oldu

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Recep Kara oldu.

Kırkpınar'da FETÖ'nün darbe girişimi lanetlendi

Kırkpınar Er Meydanı'nda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi lanetlendi. Er meydanında dev Türk bayrağı dolaştırıldı.

Galatasaray'dan Hakan Şükür'e şok!

Galatasaray Kulübü Kongre üyesi ve Konya Galatasaraylılar Derneği Başkanı Sıtkı Korkmaz, eski futbolcu Hakan Şükür'ün, Galatasaray kongre üyeliğinden atılması ve kulüple olan tüm bağlarının koparılmasını istedi.

Barcelonalı yıldız futbolcu Beşiktaş'ta

Beşiktaş Kulübü, Brezilyalı futbolcu Adriano Correia'nın transferi için oyuncu ve İspanyol ekibi Barcelona ile görüşmelere başlandığını borsaya bildirdi.

Taraftar grupları darbeye karşı omuz omuza yürüdü

Bruma'dan Galatasaray'ı şoke edecek sözler!

Galatasaray'da Bruma belirsizliği alevlendi. Portekiz basınına konuşan genç oyuncu, "Ayrılmak istiyorum" dedi.

Lucescu Fenerbahçe'ye neden gitmedi?

Shakhtar Donetsk'ten ayrıldıktan sonra Fenerbahçe'nin teklif götürdüğü Mircea Lucescu, Beşiktaş ve Galatasaray'ı düşünerek sarı-lacivertlileri geri çevirdiğini söyledi.

Beşiktaş'ta yıldız futbolcu kadro dışı bırakıldı

Beşiktaş'ın Arjantinli Futbolcusu Sosa takımdan ayrılmak istediğini ısrarla sürdürünce süresiz kadro dışı bırakıldı.

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.

Cem Karabay yeni rekor peşinde

Guiness Rekorlar Kitabı'na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu Cem Karabay'ın yeni dünya rekoru denemesi bu gece sona eriyor.

Necla Sağlam cinayetinde yargılama başladı

ZONGULDAK'ta, 23 yaşındaki Necla Sağlam'ı boğazını keserek öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan 34 yaşındaki Tolga Kudu'nun yargılanmasına başlandı. Sanık, suçlamayı kabul etmedi.

Marmaray'da seferler durdu

Marmaray'da teknik bir arıza nedeniyle seferlerin durduğu bildirildi.

2015 yılının trafik kazası bilançosu ağır oldu

TUİK 2015 yılı kaza raporunu yayımladı. İllere göre yayımlanan kaza raporunda Şanlıurfa'da 141 kişinin trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği belirlenirken 4 bin 756 kişinin ise yaralandığı açıklandı.