Safları sıklaştıralım beyler

Otomobiller trafikte can çekişirken fakir ama gururlu gencin hızlıca yanlarından geçmesini sağlayan bir araç o. Ama binmek biraz sıkıntılı oturmaksa mucize! En büyük kabussa tam ‘oturdum’ derken karşınızda yaşlı bir çift göz belirmesi. Metrobüs, sosyal medyanın yeni fenomeni.

  • Fatma Karaman/fatmak@stargazete.com

‘BİNMEK için çaba sarf etmenize gerek yok, kalabalık sizi bir şekilde içeri doğru sürüklüyor zaten’. ‘Birkaç kere yoğun saatlerde kullanmak zorunda kaldım. Zaman tünelinde yolculuk gibiydi, o an o gün Malazgirt Savaşı’nda akın akın Anadolu’ya akan insan selinin torunlarını gördüm, o ruhu yakaladım’. ‘Bir defasında sıkışıklıktan ötürü 20-25 saniye kadar ayaklarımın yerden kesilip havada durmuşluğum var!’ Bu yorumlar Ekşisözlük’te metrobüs başlığından... Anavatanı Hollanda olan ve Türkiye’ye 2007’de gelen metrobüs, İstanbullularla buluştuğu anda kültürünü de beraberinde getirdi. ‘Kültür’ diyoruz çünkü her geçen yoğunlaşan İstanbul trafiğini ‘rahatlatan’ ve hızlı yolculuk imkanı veren metrobüse talep çok olunca bu kez ‘metrobüste insan trafiği’ başladı! Ekşisözlük’te 254 sayfa metrobüs üzerine! Karikatüristlerin Twitter hesabı var! Facebook’ta 33 grup kurulmuş. Kısa filmi bile var! Bu kadar hayatımızın içinde olan, kapıları açıldığında bedava ekmek dağıtılıyormuş gibi birbirimizi itip kaktığımız ama yine de vazgeçemediğimiz metrobüs kültürünü araştırdık.

CEVİZLİBAĞ’DA KAVİMLER GÖÇÜ

Metrobüse binmek öyle kolay değil... Günde 800 bin yolcunun kullandığı metrobüse, sabah işe gidiş ve akşam dönüşte mahşer provasını yapabilir, etten duvarı delmek ve kapılar açıldığında savaş sahnelerini aratmayacak koltuk kapma yarışına girebilirsiniz. E-5’teki en kıymetli ulaşım aracı olan metrobüs adına Twitter’da açtığı hesabı 16 bin kişi tarafından takip edilen İTÜ öğrencisi Yaşar Acar, kendisini tanıtmaya “Bir zamanlar ben de metrobüsün müdavimiydim” diyerek başlıyor. Bir gün metrobüste ayakta yolculuk yaparken bu fikrin aklına geldiğini söyleyen Acar “Çok kısa sürede ciddi bir takipçi sayısına ulaştı, bu kadarını beklemiyordum. Herkes bu kültürü istemese de kabullendi. Taktikler geliştirdik. İnsanların tek derdi, önce binmek. Bunun uğruna yaşlı, çocuk, hamile kadın demeden bir savaşçıya dönüşebiliyor. Korkulu rüyam olan üç durak var: Altunizade, Zincirlikuyu ve Cevizlibağ. Bu duraklardan metrobüse binebilenler en asil duyguların insanıdır. Altunizade’de mühendislik harikası merdivenlerde formunuzu koruyabilir, Zincirlikuyu’da mahşer provası yapabilir, Cevizlibağ’da kavimler göçüne şahit olabilirsiniz..Kız arkadaşımın metrobüse binmesini istemem çünkü insanlarla anlamsız bir yakınlaşma oluyor!” diyor.

Yaşlı teyze kabusu

METROBÜSTE sırf oturarak evine, işine ulaşmak için iki üç durak geriden metrobüse binenler dahi var. Ancak sorun yer bulup oturmakla çözülmüyor. Muhtemelen bir teyze ya da amca sizi bakışlarıyla, sözleriyle taciz edip yer vermek ‘zorunda’ bırakabiliyor. Zaten metrobüs yolcularının hemen hemen ortak şikayeti de bu. Ekşisözlük yazarlarından ‘içimdengelsekeşke’ rumuzlu yazar bu konu hakkında şunları söylüyor: “Kapı açıldığında benim gibi işten ölü vaziyette çıkmış genç bir insanı bile ezerek hedefteki en yakın koltuğa zıplayacak enerjiye sahiptir. Az önce atlayan zıplayan o değilmiş gibi ‘Yaşlıyım, yorgunum, ayakta duracak halim yok’ mizansenlerine ve oturanlarla göz temasına geçer. Psikolojik yer verdirtme baskısı, bir de bunun ahlak sorgulayıcı sözlü hali var. ‘Hiç insanlık kalmamış, ne biçim gençlik bu’, bıdı bıdı diye...”

Twitter’da güzellemler

- Ceketini asmak için kalkan şoförün yerini kaptılar.

- Metrobüs kapıları açılınca içerdeki yer kapma savaşı > Dandanakan+Miryakefelon+ Malazgirt+Star Wars+Orta sahada top kapma savaşı.

- İlk durakta oturdum diye sevinme, yaşlı teyze gelince üzülme.

- Ölmeden önce metrobüste söylemeniz gereken üç kelime: Kaptan orta kapı!

- Zincirlikuyu durağındaki vestiyere insanlığınızı teslim ettikten sonra metrobüse binebilirsiniz.

- Benim sayemde tüpsüz dalış mesafesini geliştirenler varmış? Ben o kadar kötü mü kokuyorum?

Ekşisözlük’te 234 sayfayla zirvede

- Yürüyen turşu kavanozu. Ve biz gariban salatalıklar da işimizi görmek için binmek zorundayız (biz de yeni kalkmistik).

- En sağlam prodüksiyonlu filmlerde bile buradaki yolcular kadar gerçekçi zombiler görmedim (the chosen1).

- Trafikte can çekişen otomobillere fakir ama gururlu genç bakışı atmanızı sağlayan araç (tadukhepa).

- Binmeye çalıştığınızda bünyenizde oluşan korkuyu, öldükten sonra sırat köprüsünden geçerken yaşayacakmışsınız. O yüzden diğer dünyaya hazırlık konusunda bize simulatif eğitim veren herkese teşekkürler (imkansizligin kekremsi tadi).

- Şiki şiki baba minibüsü gibi, burda ders çalışıp gittiğim sınavların hepsinden yüksek not aldım (achtundsiebzug).

- Bir insan nötrleme merkezi.

- Metrobüste oturdum. şahitlerim var.

Evlilik teklif eden bile var!

Metrobüste her an her şeyle karşılamanız mümkün... Harti rumuzlu Ekşisözlük yazarı, başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor: “En son klarnet eşliğinde evlenme teklifi etkinliğine de ev sahipliği yapmış araç. Az önce gerçekleşen olayda kız yüzüğü kabul etti ama biraz nazlı gibi... Çevreden alkışlar ve tebrikler var.”

 

Haber Turu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gaziantep saldırı sonrası sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gaziantep saldırı sonrası sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın, 55 kişinin öldüğü terör saldırısında yaralanan gelin ve damadı ziyaret edecek

Mührü açılan FETÖ'cü yurdu polisi alarma geçirdi

Mührü açılan FETÖ'cü yurdu polisi alarma geçirdi

Antalya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ait olduğu gerekçesiyle mühürlenen İrfan Özel Eğitim Hizmetleri’ne ait kız öğrenci yurdunun kırılan mührü polisi harekete geçirdi.

Yol yapım çalışması sırasında kömür madeni bulundu

Yol yapım çalışması sırasında kömür madeni bulundu

Kütahya'nın Emet İlçesi'ne bağlı Günlüce Köyü yakınlarında yol yapım çalışması sırasında kömür madeni bulunduğu belirtildi.

Askeri kaynaklar: Cerablus'ta komuta yeri olarak kullanılan mevzii imha edildi

Askeri kaynaklar: Cerablus'ta komuta yeri olarak kullanılan mevzii imha edildi

Askeri kaynaklar, 27 Ağustos 2016 tarihinde sabah saatlerinde Cerablus kentinin güneyinde terör örgütlerince cephanelik ve komuta yeri olarak kullanılan bir baraka ve mevziinin kullanılamaz hale getirildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanımında üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediğinin ve kimyasal silah kullanmaya devam ettiğinin kesin olarak saptandığını duyurdu.

Poligonda önce hedefe, ardından kafasına sıktı

Poligonda önce hedefe, ardından kafasına sıktı

Ümraniye'de atış yapmak için poligona giden bir kişi, herkesin gözü önünde intihar etti. İntihar anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Cerablus'ta mayın temizleyen askeri konvoy yurda geri döndü

Cerablus'ta mayın temizleyen askeri konvoy yurda geri döndü

Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Suriye'nin Cerablus kentinde bulunan askeri personel ve araçlar, bölgedeki tuzaklanmış el yapımı patlayıcı ve mayınları temizledikten sonra sınırın Türkiye tarafındaki birliklerine geri döndü.

Şemdinli'de PKK'lı teröristlerle çatışma çıktı: 4 asker yaralı

Şemdinli'de PKK'lı teröristlerle çatışma çıktı: 4 asker yaralı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde asker ve bir grup PKK’lı arasında çıkan çatışmada 4 asker yaralandı.

Balıkesir merkezli 6 ilde FETÖ'nün polis imamlarına operasyon

Balıkesir merkezli 6 ilde FETÖ'nün polis imamlarına operasyon

Fetönün emniyetteki imamlarına operasyon. Aralarında müdür, müdür yardımcıları ve polislerin olduğu 15 imam gözaltına alındı.

FETÖ'nün sinsi planı deşifre oldu, her türlü sahtekarlığı deniyorlar

FETÖ'nün sinsi planı deşifre oldu, her türlü sahtekarlığı deniyorlar

FETÖ, Türk okulları olarak tanıttığı yurtdışındaki okullardaki Türk bayraklarını indirdi, okullar el değiştirdi, Türkçe isimler kaldırılarak yabancı isimler konuldu. Bu sahtekarlıkla “okulları devrettik, bu okullar artık Türk okulu değil” diyerek okulların kapatılmasını engellemeye çalışıyorlar.

Rejim Halep'te taziye çadırını vurdu: '20 ölü'

Rejim Halep'te taziye çadırını vurdu: "20 ölü"

Suriye ordusuna ait bir helikopterin Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Bab Neyrab semtinde taziye çadırına düzenlediği varil bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.

Azerbaycan Ermenistan'ın İHA'sını düşürdü

Azerbaycan Ermenistan'ın İHA'sını düşürdü

Azerbaycan ordusunun, Ermenistan'a ait insansız hava aracını düşürdüğü bildirildi.

Cerablus'ta hayat normale dönüyor

Cerablus'ta hayat normale dönüyor

Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolü ele geçirdiği Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinde hayat normale dönmeye başladı.

ABD'den flaş YPG kararı

ABD'den flaş YPG kararı

ABD, PKK'nın Suriye uzantısı YPG’ye hem Fırat’ın doğusuna çekilme talimatı verdiği hem de silah ve istihbarat desteğini kestiği iddia edildi.

DAEŞ'ten kan donduran görüntü, terör örgütü bunu ilk kez yaptı

DAEŞ'ten kan donduran görüntü, terör örgütü bunu ilk kez yaptı

Terör örgütü DAEŞ, Suriye'de savaş esirlerini öldüren beş çocuğun görüntülerini yayınladı. Görüntülerdeki çocuklar arasında bir İngiliz de var. Bu Batılı bir çocuğun kullanıldığı ilk video oldu.

Fırtına, koca binayı böyle yerle bir etti!

Fırtına, koca binayı böyle yerle bir etti!

ABD'den dengeleri değiştirecek 'Fırat Kalkanı' açıklaması

ABD'den dengeleri değiştirecek ''Fırat Kalkanı'' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de ateşkesin yenilenmesi, Halep'te insani durumun iyileştirilmesi ve savaşı bitirmek için tarafların yeniden masaya oturması konusunda Rusya ile aralarında büyük ölçüde netlik oluştuğunu ancak bazı teknik sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

Kanada'dan sürpriz 'DAEŞ' kararı

Kanada'dan sürpriz ''DAEŞ'' kararı

Kanada'da resmi açıklamalarda "ISIS" ya da "ISIL" olarak isimlendirilen terör örgütü için "DAEŞ" ifadesi kullanılacak.

Buna anne demeye bin şahit gerek!

Buna anne demeye bin şahit gerek!

Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletine bağlı Bareilly şehrinde yaşayan bir anne, bebeğine işkence yaparken, eşi tarafından eve yerleştirilen gizli kameralara yakalandı. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; bir baba eşinin çocuklarını dövdüğünden şüphelenerek eve gizli kamera yerleştirdi. Görüntülere kadının bebeği sallayıp sert b

ABD'den dengeleri değiştirecek açıklama!

ABD'den dengeleri değiştirecek açıklama!

Kerry: Özerk kürt bölgesini desteklemiyoruz

Türkiye'nin en büyük entegre projesi...

Türkiye'nin en büyük entegre projesi...

Güneydoğu Anadolu'daki 9 ilde tarımdan turizme kadar birçok sektöre doğrudan etki edecek olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nde (GAP) sona yaklaşılması, bölge insanının umudu oluyor. 37 yılda 29 hükümet gören GAP'ın 2018 yılında tamamlanması bekleniyor.

Mega projelerin önündeki en büyük engel kalkıyor

Mega projelerin önündeki en büyük engel kalkıyor

Mega projelerin önündeki en büyük engel olan finansman sorununun Türkiye Varlık Fonu ile giderilmesi hedeflenirken, fonun savunma, havacılık ve yazılım gibi alanlarda yerli şirketleri küresel bir oyuncu konumuna getirmesi bekleniyor.

Gişeler ASELSAN'a emanet

Gişeler ASELSAN'a emanet

Kuzey Marmara Otoyolu ve Avrupa’yı Anadolu’ya bağlayan 3. boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ücret toplama sistemi ASELSAN tarafından tesis edildi.

Bölgeye 35 milyarlık dev yatırım

Bölgeye 35 milyarlık dev yatırım

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu terörün tahribatından kurtaracak cazibe merkezleri için 30-35 milyar TL yatırım yapılacak.

Bakan Soylu'dan prim müjdesi

Bakan Soylu'dan prim müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu: ‘568 TL olan Bağ-Kur primleri 483 TL'ye düşüreceğiz’ dedi.

İki devden yerli OLED TV atağı

İki devden yerli OLED TV atağı

Türkiye’nin en büyük beyaz eşya üreticilerinden Arçelik ve Vestel dünyanın en iyi görüntü kalitesine sahip OLED TV ürettiler.

Fitch, 3 ülkenin kredi notunu korudu

Fitch, 3 ülkenin kredi notunu korudu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İsveç, Tunus ve Azerbaycan'ın kredi notunu koruduğunu duyurdu.

Fitch 15 Türk bankasının kredi notlarını düşürdü

Fitch 15 Türk bankasının kredi notlarını düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 15 Türk bankasının yerel para biriminden uzun vadeli kredi notlarını birer kademe düşürdü.

1.6  milyon esnafa ABD ve Çin tipi büyüme modeli

1.6 milyon esnafa ABD ve Çin tipi büyüme modeli

Esnafın sorunlarını çözüp ihracata yöneltmek için model arayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sekiz ülkeyi inceledi. ABD ve Çin modelleri yakın takibe alındı.

İhracat kalıcı artışa geçiyor

İhracat kalıcı artışa geçiyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün katıldığı bir TV programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yurtdışında Türkiye’nin tanıtımı ve 15 Temmuz’u anlatmak için büyük çaba sarfettiklerini belirten Zeybekci, yatırım teşvikleri ile ekonomiyi daha da güçlü hale getireceklerini belirtti.

Kenan Sofuoğlu, kaza geçirdi

Kenan Sofuoğlu, kaza geçirdi

Dünya Süpersport Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, motosikletiyle antrenman yaptığı sırada geçirdiği küçük kaza görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

İşte Arda Turan'ın kadroya alınmama sebebi

İşte Arda Turan'ın kadroya alınmama sebebi

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Rusya ile oynanacak hazırlık maçı ve Dünya Kupası Eleme Grubu'nda Hırvatistan ile oynayacağımız maç kadrosuna Arda Turan, Selçuk İnan, Burak Yılmaz, Gökhan Gönül, Caner Erkin ve Hakan Balta’yı almadı. İşte olayın perde arkası...

Ve Beşiktaş'ın yeni transferi İstanbul'a geliyor

Ve Beşiktaş'ın yeni transferi İstanbul'a geliyor

Real Madrid'den Gazze sürprizi

Real Madrid'den Gazze sürprizi

Real Madrid Kulübü, Gazze ve Batı Şeria'daki çocukların yaşam ve eğitim koşullarını konu alan bir belgesel hazırladı.

Emre Çolak La Liga'da ilk maçına çıktı

Emre Çolak La Liga'da ilk maçına çıktı

La Liga takımlarından Deportivo'nun Galatasaray'dan transfer ettiği Emre Çolak, yeni takımıyla ilk resmi maçına Real Betis karşısında çıktı.

Alanyaspor'a son dakika üç puanı

Alanyaspor'a son dakika üç puanı

Aytemiz Alanyaspor'un karşılaşmalarını yaptığı Oba Stadı'nın bakımda olması nedeniyle müsabaka Antalya Stadı'nda oynandı.

İtalyanlar'dan Beşiktaş'a Quaresma üzerinden taş

İtalyanlar'dan Beşiktaş'a Quaresma üzerinden taş

UEFA Şampiyonlar Ligi kuralarını değerlendiren İtalyan La Gazzetta dello Sport gazetesi Napoli ile eşleşen Beşiktaş'ı değerlendirirken Quaresma üzerinden taş attı: "Eğer yıldızları neredeyse 33 yaşına gelmiş Ricardo Quaresma ise bu takım için iyi bir sinyal değildir."

Şampiyon farklı başladı

Şampiyon farklı başladı

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) 2016-2017 sezonunun açılış maçında, geçen sezonun şampiyonu Bayern Münih, sahasında Werder Bremen'i 6-0 mağlup etti.

Beşiktaş'ta Oğuzhan Özyakup şoku!

Beşiktaş'ta Oğuzhan Özyakup şoku!

Beşiktaş, Spor Toto Süper Ligi'nin 2. haftasında deplasmanda Konyaspor ile karşılaştı. Siyah Beyazlılar'ın yıldızı Oğuzhan Özyakup kasığından sakatlandı ve oyuna devam edemedi.

Rhodolfo Beşiktaş'ı ipten aldı

Rhodolfo Beşiktaş'ı ipten aldı

Beşiktaş, Aitker Konyaspor deplasmanında zor da olsa bir puanın sahibi oldu. Luiz Rhodolfo 7 ay sonra giydiği siyah-beyazlı forma ile kritik bir kurtarışa imza atarak takımını ipten aldı.

İskoç Lordu'nun mega yatı 'Sea Walk' Marmaris'te

İskoç Lordu'nun mega yatı "Sea Walk" Marmaris'te

İskoç Lordu İrwine Laidlaw'ın ultra lüks yatı 'Sea Walk', Muğla'nın Marmaris ilçesine demirledi.

Gençleri böyle geleceğe hazırlıyor

Gençleri böyle geleceğe hazırlıyor

Sultangazi Eğitime Destek Akademisi (SEDA), Sultangazili gençleri lise ve üniversite sınavlarına ücretsiz hazırlamaya devam ediyor. TEOG ve YGS sınavlarına hazırlayan SEDA, şimdiye kadar 246 öğrencinin liselere girmesini sağlarken; 245 gencin de çeşitli üniversitelerde lisans programlarına yerleşmesini sağladı.

İstanbul'un en büyük kurban satış ve kesim merkezi!

İstanbul'un en büyük kurban satış ve kesim merkezi!

Sultangazi Belediyesi, İstanbul’un en büyük Kurban Satış ve Kesim Merkezi’ni bu yıl da hizmete sunuyor. 220 bin metrekare alan üzerine kurulan merkezde 700 çadır kuruldu. Anadolu’nun değişik bölgelerinden gelen kurbanlıklar burada satışa sunulacak.

Körfez’de “Angus” operasyonu

Körfez’de “Angus” operasyonu

Körfez sularında Angus cinsi bir sığır gören İzmirliler gözlerine inanamadı. İhbarı alan AKS 110 ekipleri hızla müdahale ederek Singapur’dan İzmir Limanı’na gelen gemiden denize düşen hayvanı boğulmadan son anda kurtarıldı.

Sınır ötesine 10 bin kişilik sıcak yemek

Sınır ötesine 10 bin kişilik sıcak yemek

Kilis İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesine günlük 10 bin kişilik sıcak yemek ve 60 bin ekmek gönderiliyor.

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Bilim adamları, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde dünyaya benzeyen bir gezegen buldu.

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu Bolu mevkisinde İstanbul istikametinin 5, Ankara istikametinin 2 ve Bolu Doğu Kavşağının 3 gün ulaşıma kapatılacağı belirtildi.

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana Emniyet Müdürlüğü, terör örgütü elamanlarının üniversite kayıt dönemlerinde çeşitli bahanelerde öğrenci ve ailelerle iletişim kurarak gençleri örgüt yapısı içine çekmesini önlemek için El Ele Güvenli Geleceği adlı bir proje geliştirdi.

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

Edirne'nin Keşan ilçesinde duvara çarparak takla atan araçtaki hamile kadın ile eşi taktıkları emniyet kemeri sayesinde kazayı yara almadan atlattı.

Minik dostlara haybulans

Minik dostlara haybulans

Yalova Belediyesi, yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı ‘haybulans’ı hizmete soktu.