Şehzade Mustafa, babası Sultan Süleyman ve kardeşi Selim'in gözü önünde öldürdü

Devlet geleneğimiz çok eskilere dayanmaktadır.

  • BİLİNMEYEN TARİH/MURAT KUTLU/nmuratkutlu@gmail.com

 Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen ve burayı yurt edinen topluluklar her ne kadar aşiret düzeninde yaşasalar da bir devlet geleneğine sahipti. Osmanlıları 13. yy’in sonu 14. yy’in başlarında Bilecik, İznik, Mudanya gibi bölgelerde sadece hayvancılıkla geçimini sağlayan basit bir göçebe topluluk olarak görmek yanlış olur. Bu topraklar Selçuklulara ev sahipliği yapmış, arda kalan beylikler de onun tecrüberinden fazlasıyla istifade etmişti. Bu millet tarih boyunca, kutsiyet atfettiği devlet anlayışına öyle bir sahip çıkmıştır. Ne yazık ki bu uğurda kardeşler birbirini öldürmüş, babalar oğullarına kıymıştır. Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa da genç yaşta ayın geleneğin kurbanı olmuştur.

VENEDİKLİLERİ BİLE TEDİRGİN ETTİ

Şehzade Mustafa, 1515 yılında babasının Manisa sancakbeyliği döneminde doğdu.  Annesi, Kanuni’nin ilk gözdesi Arnavut asıllı Mahidevran Sultan. Babasının tahta geçmesiyle 5 yaşında İstanbul’a gelen küçük şehzade, ağabeyleri Mahmut ve Murat’ın ölümlerinin ardından da tahtın en büyük varisi oldu. Etrafında çok sevilen bir şehzadeydi. Venedik elçisi bile raporunda yeniçerilerin Şehzade Mustafa’ya sevgisini, onun zekası ve cesurluğunu vurgulamıştı. 15 yaşına geldiğinde devlet tecrübesi kazanması için merkeze yakınlığıyla önemli olan Manisa Sancakbeyi yapıldı. Bu görev, babasından sonra taht için en güçlü aday olduğu anlamına geliyordu. Manisa, sorunlarını dinleyen  mütevazı ve  cömert bu şehzadeyi kısa sürede çok sevdi. Mustafa’nın nüfuzunun giderek arttırması, Kanuni’nin en çok değer verdiği eşi Hürrem Sultan’ı rahatsız etmiş, kendi oğullarının saltanat şansını arttırmak için devreye girmesine neden olmuştu. Manisa’da sekiz yıl kalan Mustafa, babası tarafından doğru dürüst bir gerekçe gösterilmeden merkeze daha uzak olan Amasya sancakbeyliğine gönderildi. Yerine getirilen Mehmet’in ani ölümü Mustafa’yı ümitlendirdiyse de bu sefer diğer kardeşi Şehzade Selim atandı. Taht için düşünülmediğini iyice su yüzüne çıkmış, babasıyla da ilişkileri bozulmuştu. Bunda Hürrem ile birlikte kızı Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa’nın da etkisi büyüktü. Sarayın bu iki ihtiraslı ismi, Mustafa’ya karşı amansız bir karalama kampanyası başlatmış, zehirli kaftan gönderip onu öldürmeye bile kalkışmışlardı. Şehzade Mustafa babasından mektupla İstanbul’a gelip özür dilemeyi istemesi de kabul görmemişti. Bu özür mektuplarından Mustafa’nın da babasını kızdıracak bazı girişimlerde bulunduğu anlaşılabilir! Rüstem Paşa, şehzadeyi babasının gözünde devlete ihanet eden bir hain durumuna düşürmek için onun ağızından yazılmış gibi İran Şahı Tahmasb’a bir mektup gönderdi. İran’dan gelen cevap mektubunu da yolda ele geçirerek durumdan Kanuni’yi haberdar etti. Bu olay şehzadenin sonunu hızlandıracaktı.

‘ÖLDÜRECEK’ İHBARINA İNANMADI

Yıllarca oğluna karşı doldurulan Kanuni, bu son mektup hadisesine çok kızmış, sonunun dedesi II. Bayezıd gibi olmasından endişe ederek Mustafa’yı öldürmeye karar vermişti. İdam fetvasını Şeyhülislam Ebüssuud Efendi’den alan Sultan, İran seferi için ordusuyla yola çıktı. Konya Ereğlisi yakınlarında bulunan Aktepe’deki hükümdar otağına iki mil uzaklıkta kendi otağını kurmuştu. Bu arada kendisini çok seven vezir Kara Ahmet Paşa, Şehzade Mustafa’nın çadırına giderek babası ile ilgili uyarılar da bulunmuşsa da o bunlara aldırış etmemişti. Aynı günün akşamı Mustafa’nın otağının bulunduğu yere üzerinde bir kağıt parçası olan bir ok atıldı. Kağıtta kendisinin kesinlikle babasının yanına gitmemesi gerektiği aksi halde öldürüleceği yazılıydı. Ancak o, bunun yine Rüstem Paşa’nın oyunlarından biri olarak düşündü. Her şeye rağmen babasını çok seviyor, asla laf söyletmiyordu. Ertesi gün Şehzade Mustafa, babasının Otağ-ı Hümayununa gitti. Çadıra girmeden evvel kendisinden kılıcını ve hançerini çıkarmasını isteyen görevlilere hiç itiraz etmedi ve babasının huzuruna çıkarak onu hürmetle selamladı. Derin bir sessizliğin ardından yedi dilsiz cellat, bu kahraman civanın üzerine atıldı. Şehzade Mustafa bir taraftan cellatlarla boğuşuyor bir taraftan da tüm olan bitenlere şahit olan babasına, benim günahım neydi dercesine çaresizce bakıyordu. Öldürülen şehzade, bir İran halısının içerisinde hükümdar otağının önüne kondu. İran halısı bilerek seçilen bir semboldü. Etrafa işbirlikçilerin sonu böyle olur mesajı verilmek isteniyordu. Bu sahneye diğer şehzadeler Selim ve Cihangir de tanık oldu. Duygusal ve doğuştan sakat Şehzade Cihangir, bu vahim olayın etkisiyle hastalanarak hayatını kaybetti. Şehzade Mustafa’nın cenaze namazı Ereğli de kılındı ve Bursa’da II. Murat Türbesi’ne defnedildi. Hayatında yanından bir an olsun ayrılmayan annesi Mahidevran Sultan da Bursa’ya gönderildi.

 

Haber Turu

Açığa alınan kaymakam sırra kadem bastı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Balıkesir'de görevden uzaklaştırılan Gönen Kaymakamı Hüseyin Parlak, sırra kadem bastı. Gönen'de Kaymakam Parlak'ın kaçtığı iddia edilirken, aralarında Gönen Müftüsü Hayrullah Yavuz'un da olduğu 81 kişi daha açığa alındı.

Darbeci pilot Bolat: Hava Kuvvetleri ülkeyi yerle bir edecekti

"Plana göre İstanbul’da Cumhurbaşkanı’nı SAT/SAS komandoları alacakmış ve bu ekip de belliymiş. Cumhurbaşkanı Marmaris’e gidince plan değişmiş ama bu ekip değişmemiş"

Demokrasi nöbetinde o pankartta öyle bir şey yazıyordu ki...

Demokrasi nöbetinde o pankartta öyle bir şey yazıyordu ki...

1 dolar darbeci terörist albaya dergiyle gelmiş!

Astsubay Gerger’in, “1 dolarlık banknot komutana 1 yıl önce posta yoluyla Amerika’dan ‘Defence Review’ isimli derginin içinde geldi” dediği ifade edildi.

Darbeci terörist Binbaşı Şükrü Seymen de fetvayla boşanmış

Firari askerlerden Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen’in de Fethullah Gülen’in “boşanma fetvası”na uyarak 2 ay önce eşinden boşandığı anlaşıldı.

Eski Bursa Valisi ve eski İl Emniyet Müdürü gözaltında

Bursa merkezli FETÖ/PDY operasyonunda, eski Bursa Valisi Şehabettin Harput ve eski İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya'nın da aralarında bulunduğu 72 kişi gözaltına alındı.

Kürt vatandaşlar PKK'ya isyan etti

Siirt-Eruh karayolunda askeri aracın geçişi sırasında tuzaklanan patlayıcının patlatılması sonucu 3 askerin şehit olduğu bilgisi alan vatandaş, Siirt devlet hastanesine akın etti. Hastaneye önünde toplanan vatandaşlar Türk bayrağı açarak terör örgütleri PKK ve FETÖ'ye tepki gösterdi. Kalabalık vatandaş, 'şehitler ölmez vatan bölünmez',

Suriye sınırında çatışma

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde, Suriye sınırında görev yapan güvenlik güçlerine terör örgütü DAEŞ üyelerince ateş edildi.

Hakkari'de 2 polis şehit oldu

Hakkari'de, terör örgütü PKK mensuplarının patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırıda 2 polisin şehit olduğu, 11 polis, 1 asker ve 3 vatandaşın yaralandığı bildirildi.

İstanbul'da eş zamanlı polis operasyonu

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler sabah erken saatlerde eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Obama: Hillary Clinton en ehil olan adaydır

Demokrat Parti kongre üyelerine hitap eden ABD Başkanı Barack Obama, "Daha önce hiçbir erkek veya kadın, ABD Başkanı olmaya Hillary Clinton'dan daha ehil olmamıştır" dedi.

Japonya'da nükleer santralin yakınındaki volkanik dağ faaliyete geçti

Üç yıl aradan sonra 47. defa harekete geçen Japonya'da bulunan Sakruajima Dağı lav ve kül püskürttü.

ABD'de FETÖ'yü araştıran yönetmen: Şaşırmadım

ABD'e 5 yıldır Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) okullarını araştıran yönetmen Mark Hall, FETÖ'nün Türkiye'deki darbe girişiminin kendisini hiç şaşırtmadığını söyledi.

Washington'da bomba alarmı!

ABD'nin başkenti Washington'da bomba alarmı nedeniyle boşaltılan bina, güvenlik güçlerinin çalışması sonrası yeniden giriş çıkışlara açıldı.

ABD'li sözcüden skandal Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'de başarısız darbe girişimi sonrası gerçekleşen tutuklamalarla ilgili açıklama yapıldı.ABD: Türkiye'de gazetecilerin gözaltına alınması endişe verici

Dünyanın öbür ucundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek

Sırbistan'ın güneyindeki Preşeva bölgesinde bir grup, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdi.

Filistinlileri hedef alan yasa tasarısı onaylandı

İsrail parlamentosunun, Batı Şeria ve Kudüs'te İsraillilere yönelik bıçaklı ya da silahlı saldırı düzenleyenlerin ailelerinin de cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını ön okuma aşamasında onayladığı bildirildi.

O ülkeden FET֒nün darbe girişimine tepki

Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, FETÖ terör örgütüne karşı ülkede faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket edilmesi kararını verdiklerini açıkladı.

Almanya'da patlama

Mittelfranken Emniyet Müdürlüğü'nden, Nürnberg kenti yakınlarındaki Zirndorf'da bir sığınmacı ilk kabul merkezinin yakınında bomba patladığına ilişkin bir ipucunun bulunmadığı bildirildi.

FOX News'te skandal darbe yorumu

İslam karşıtlığıyla bilinen yazar Sebastian Gorka, ABD'nin Fox News kanalında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili skandal açıklamalarda bulundu. FETÖ'cü hainleri savunan Gorka, "Önemli olan şu ki darbeyi iyiler kaybetti" diye konuştu.

Petkim'e FETÖ temizliği sonrası yeni CEO

PETKİM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Korkut istifa ettiği, yerine Genel Müdür olarak Anar Mammadov atandığı duyuruldu.

Fuatavni operasyonu sonrası kamuda "Sızdırma" planı

Kamu kurumlarından bilgi ve belge sızdırılmasını engellemek için Başbakanlık’tan uyarı geldi. Artık kamu kurumlarında mesai saati sonrası nöbetçi hariç herkes işten çıkacak.

Rusya ile normalleşme ihracata katkı sağlayacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Rusya ile normalleşme sürecinin ihracatçılara büyük katkı sağlayacağını söyledi. Elvan “Özellikle turizm sezonu kapanmadan Rusya’dan gerçekten yüksek miktarda da turist bekliyoruz” dedi.

Turkcell'den yılın ilk yarısında 979,3 milyon TL net kar

Turkcell'in 6 aylık konsolide net karı 979,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kale gibi yatırım

Darbe girişimine Türk sanayicisi yatırım kararlarıyla tokat gibi yanıt veriyor.

FET֒nün kara parasına Varlık Barışı yok

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) destek veren şirketler Varlık Barışı’nda kapsam dışı kalıyor. Meclis’e gelen tasarıyla ilgili konuşan Bakan Ağbal “Suçtan elde edilen gelirle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini sabit tuttu.

Sanayi devinden görevden alınmalarla ilgili açıklama

Petkim PetroKimya Holding A.Ş., görevden alınmalarla ilgili, "Petkim’in çeşitli departmanlarında görev yapan 27 çalışanımızın iş akdi, norm kadro yapılanması ve verimlilik amacıyla tüm yasal hakları ödenmek suretiyle feshedilmiştir" denildi.

Vergi borçlarını yapılandıran teklif komisyonda kabul edildi

Vergi, sigorta primi ve gümrük vergilerinin 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçlarına taksitle yeniden yapılandırma imkanı getiren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Dünya devinden flaş Türkiye kararı!

Ideal Standard International Türkiye'den tedarik ettiği ürün ve iş hacmini artıracağını açıkladı.

Leonardo Jardim itiraf etti: Fenerbahçe daha etkiliydi

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında deplasmanda Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olan Monaco’da Teknik Direktör Leonardo Jardim, “Fenerbahçe bugün Monaco’dan daha etkiliydi. Bu yüzden mağlup olduk. Sonuçtan memnun değilim ama bu sadece birinci devre diye düşünüyorum” dedi.

Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu

Sarı-Lacivertliler'in Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Monaco'yu saf dışı bırakması halinde eşleşmesi muhtemel takımlar netleşti.

Pato'nun yeni adresi İspanya

Corinthians'ın geçtiğimiz yıl Chelsea'ye kiraladığı Alexandre Pato, gelecek sezon Villarreal'in formasını giyecek. Antonio Conte'nin takımın takımın başına geçmesiyle Chelsea kadrosunda düşünülmeyen Pato, La Liga'nın yolunu tuttu.

"Galatasaray'da kalmak istiyorum"

Galatasaraylı oyuncu Blerim Dzemaili, en iyi performansı göstererek sarı-kırmızılı takımda kalmak istediğini söyledi.

Fenerbahçe: 2 - Monaco: 1

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3'üncü ön eleme turu ilk maçında Fransa'nın Monaco takımını 2-1 mağlup etti.

İlk hazırlık maçını rahat kazandı

TRABZONSPOR, hazırlık maçında karşılaştığı Avusturya 4'üncü Lig takımlarından SV Gerasdorf Stammersdorf'u 6-1 mağlup etti.

Fenerbahçe avantajı kaptı

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında Monaco'yu Emenike'nin golleriyle 2-1 mağlup etti.

Kadıköy'de Gökhan Gönül krizi!

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme ilk maçında Monaco'yla oynayacağı maç öncesi Kadıköy Ülker Stadyumu'nda ilginç bir detay dikkat çekti.

Fenerbahçe'ye Fransa'dan kötü haber

Fenerbahçe Kulübü'nün Monaco'da oynanacak deplasman maçına taraftar götürme talebi olumsuz karşılandı.

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi iptal edildi

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi yoğun yağış nedeniyle 53. dakikada iptal edildi.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"