‘Sus ulan polis dinliyor’u en çok polisler sevdi

Gazeteci Savaş Akın ve Lokman Dağ, Tapeden Kodese adlı kitapta yargı süreci biten dava dosyalarında yer alan telefon dinlemelerindeki komik diyalogları yazdı. “Sus ulan polis dinliyor” sözünün sık sık geçtiği kitabı en çok polisler okudu.

  • İnci Döndaş/idondas@stargazete.com

“Sus ulan polis dinliyor!” Bu, iki gazetecinin kaleme aldığı Tapeden Kodese adlı kitapta en çok geçen cümle. Savaş Akın ve Lokman Dağ, yargı süreci biten davaların dosyalarındaki tapelerdeki ilginç diyalogları bu kitapta yazdı, kitap 16 günde 31’inci baskıyı yaptı ve çok satanlar listesine girdi.

Bu kitabın ortaya çıkışı Savaş Akın’ın bir davanın iddianamesindeki komik diyaloğu görüp “Bunun gibi diyalogları bir araya getirip kitap hazırlayabiliriz” fikrinden doğdu: “Diyalog bir kadınla komutan arasında geçiyordu. Kadın, komutanı telefonla arayıp ‘Komutanım evde böcekler var, seninle rahat konuşamıyorum, balkonda konuşuyorum, üşüyorum’ diyor. Komutan da alt devresi komutanı arayıp ‘Gidin, o böcekleri sökün evden’ diyor. Evine böcek yerleştirildiğini düşünen kadın, telefonunun dinlendiğini düşünmüyor mu? Bana ilginç geldi ve biten pek çok davanın yaklaşık 20 bin sayfa tutan iddianamelerini okuyup o davaların bitmesini bekledik. Ergenekon, şike, KCK ve Balyoz davalarının iddianamelerine hiç girmedik. Nedeni yargı sürecinin devam etmesi. Özel hayatın gizliliğini esas alarak isimleri değiştirdik.”

120 BUÇUK KOYUN NEDİR?

İki gazeteci, kitabı hazırlarken tapelerdeki bazı konuşmaların gerçek olduğuna kendileri bile inanamamış: “Mesela bir uyuşturu davasında biri diyor ki diğerine ‘Elimdeki 46 metrekare arsayı gönderdim.’ Güya şifre koymuş anlaşılmasın diye. Devamında da diyor ki ‘120 buçuk canlı koyunu yükleyeceğim, yarın senin elinde olur.’ 120 koyun neyse de 120 buçuk nedir?”

Savaş Akın, bazı kişilerin ise son derece zeki olduğunu anlatıyor: “Bir davada iki kişi kendi arasında konuşuyor. Biri diğerine ‘Moralim çok bozuk. Benim kızla geziyordum, amcası geldi aldı’ diyor. ‘Ne yapacaksın?’ diye sorduğunda ise ‘Yapacak bir şey yok. Bana kız mı yok’ diyor. Bu diyaloğu duyduğunda belki bir şey düşünmezsiniz ama halbuki burada kız dediği çalıntı otomobil, amca ise polis!”

FIKRA DEĞİL HEPSİ GERÇEK

Savaş Akın ve Lokman Dağ, bu kitapla kimseyi hedef almadıklarını, aşağılamadıklarını söylüyor: “Tek derdimiz okuyanları güldürmek. Bunları da devletin resmi evraklarına dayanarak yaptığımız için herkese ilginç geliyor. Mesela bir kişi fıkra kitabı okuduğunda ‘Doğru mudur, değil midir?’ diye tereddüt ediyor ama bunların tamamı tutanaklara geçen olaylar. Telefon dinlemelerinde bu kadar komik şeylerin ortaya çıkacağı kimsenin aklına gelmiyor.” Lokman Dağ, kitabı en çok polislerin satın aldığını anlatıyor: “Geçen gün yolda bir eylemde çevik kuvvetten polis ‘Abi hayatımda hiç kitap okumadım ama senin kitabını iki günde bitirdim’ dedi. Pek çok kişiden aynı yorumu aldık.”

MAFYA ASLINDA O KADAR ZEKİ DEĞİLMİŞ!

Savaş Akın, Tapeden Kodese kitabını yazdıktan sonra şu sonuca vardığını söylüyor: “Mesela kitapta ünlü bir manken var, onu cezaevine götüren süreç var. Bir armatör ile işadamı manken yüzünden birbirine giriyor. Türkiye’de ünlü kişiler mafyadan yardım almanın suç olduğunu düşünemiyor. Sevgilisinden ayrılmış,       adam bunu tehdit ediyor ama polise gitmiyor iş büyümesin diye. Onun yerine mafyadan yardım istiyor.”

Lokman Dağ’ın çıkardığı sonuç ise ironiyi ortaya koyuyor: “Mesela telefonda adama kalp krizi geçirten mafya var, o kadar güçlü... Biz bu adamların aslında bu kadar zeki olmadığını gördük. Nasıl yakayı ele vereceklerini gördük.”

KİTAPTAKİ KOMİK DİYALOGLAR

Mafya değil işadamı mısın?

Nerdesin çelik mafya? Alo çelik mafya?

Sus lan polis telefonları dinliyor.

Ya dinlesin ya. Mafya değil misin gardaşım? İşadamı mısın sen?

ORUÇLU ORUÇLU HIRSIZLIK YAPILIR MI?

Abi adam dükkanı kapattı. Dükkana giriyor muyuz?

Lan salak, lan gerizekalı, oruçlu oruçlu hırsızlık yapılır mı?

Tamam abi, o zaman orucu açalım öyle gireriz.

Sen süzme salaksın, lan süzme salak!

KISIK KONUŞUYORUM Kİ DUYULMASIN

Alo durumlar nasıl?

İyi. Fena değil.

Oğlum neden bu kadar az geliyor sesin? Duymuyorum.

Kısık sesle konuşuyorum. Sen de öyle yap.

Lan manyak mısın? Neden öyle yapayım?

Esas manyak sensin lan. Konuştuğum duyulmasın diye yapıyorum. Haberin yok mu? Telefonlar dinleniyor.

DİNLENİYORSAN BEN SENİ ARARIM

Alo abi senin telefonun dinleniyor mu?

Neden sordun?

Seninle önemli bir şey konuşacağım.

Olabilir. Dinlendiğinden şüpheleniyorum.

O zaman kapat, ben seni arayayım.

KÜRTÇE KONUŞALIM ANLAMAZLAR

Oğlum telefonlar dinleniyor. Dikkat edelim.

Tamam. Bundan sonra telefonda hep Kürtçe konuşalım. Anlamazlar.

Çok akıllısın. Sanki Kürtçe bilen polis yok.

Abi o zaman işi çok sağlama alalım. Konuşmayalım, mesajlaşalım.

Aferin, çok akıllısın.

 

Haber Turu

Hakkari'de şiddetli patlama

Hakkari'de şiddetli patlama

Hakkari'de büyük bir patlama sesi duyuldu. Patlamada bir çocuğun yaralandığı belirtildi.

Almanya'da ırkçı saldırı: Camiye ait derneğin girişine duvar ördüler

Almanya'da ırkçı saldırı: Camiye ait derneğin girişine duvar ördüler

Almanya'nın Parchim kentinde bir camiye ait derneğin girişine duvar örüldü ve üzerine yabancı düşmanlığı içeren yazılar bulunan kağıtlar yapıştırıldı.

Gerçek çok farklı! PYD/PKK halen Fırat'ın batısında

Gerçek çok farklı! PYD/PKK halen Fırat'ın batısında

ABD yönetiminin Fırat'ın doğusunu geçtiğini iddia ettiği PYD/PKK militanları bölgedeki varlığını halen koruyor.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: FETÖ toplumdaki 3 açığı kullandı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: FETÖ toplumdaki 3 açığı kullandı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, FETÖ'nün toplumdaki 3 açığı kullandığını ifade etti

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 'Che Guevara' sözlerine açıklama

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Che Guevara" sözlerine açıklama

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, Che Guevara hakkında yaptığı söylemlerin ardından TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı açıklama yaptı.

Bursa'da FETÖ'ye para toplayan 7 kişi tutuklandı

Bursa'da FETÖ'ye para toplayan 7 kişi tutuklandı

Bursa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında himmet toplayan 7 kişi tutuklandı.

İsviçre'de savaş uçağı kayıp

İsviçre'de savaş uçağı kayıp

İsviçre'de bir savaş uçağı ve pilotunun kaybolduğu açıklandı.

Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı kapatıldı

Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı kapatıldı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında, Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı kapatıldı.

SDÜ'de FETÖ'cü 10 kişi tutuklandı

SDÜ'de FETÖ'cü 10 kişi tutuklandı

Isparta'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında adliyeye sevk edilen 13 Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) personelinden 10'u tutuklandı, 3'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Otomobil otobüs durağına çarptı: 4 yaralı

Otomobil otobüs durağına çarptı: 4 yaralı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde otobüs durağına çarpan otomobildeki 4 kişi yaralandı.

Almanya'dan Türkiye itirafı: İstesek de istemesek de...

Almanya'dan Türkiye itirafı: İstesek de istemesek de...

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin, ciddi bir darbe girişimi olduğunu söyledi.

323 ren geyiği bir anda öldü!  Manzarayı görenler inanamadı!

323 ren geyiği bir anda öldü! Manzarayı görenler inanamadı!

Norveç Çevre Ajansı'nın internet sitesinde yer alan haberde, Hardangervidda platosunda, cuma günü çıkan fırtına sırasında ren geyiği sürüsüne yıldırım isabet ettiği, 323 geyiğin öldüğü belirtildi.

Türkiye YPG'yi vurdu ses ABD'den geldi! Ashton Carter'dan Cerablus açıklaması

Türkiye YPG'yi vurdu ses ABD'den geldi! Ashton Carter'dan Cerablus açıklaması

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriye'nin kuzeyindeki mücadelenin DAEŞ'e odaklanması gerektiğini, Türkiye'den de bunu istediklerini söyledi.

Muhalifler,  Halfaya ilçesini Esed güçlerinden aldı

Muhalifler, Halfaya ilçesini Esed güçlerinden aldı

Suriye'de muhalif birliklerin ülkenin orta kesimlerindeki Hama ilinin kuzeyinde düzenlediği operasyonda bir ilçe, bir belde ile bir köyün kontrolünü ele geçirdiği bildirildi.

Zaman Fransa ve Zaman Belçika kapandı

Zaman Fransa ve Zaman Belçika kapandı

Fransa'da yayın yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yakınlığıyla bilinen Zaman Fransa gazetesi ile Belçika'da yayın yapan Zaman Belçika gazetesi yayınlarına son verdi.

 AB Bakanı Çelik: AB önce kendini yargılamalıdır

AB Bakanı Çelik: AB önce kendini yargılamalıdır

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "AB, ayrımcılığın, yabancı düşmanlığının ve islamofobinin tırmanışa geçtiği bu dönemde önce kendisini dürüstçe ve tarafsız olarak yargılamalıdır." dedi.

Ölen 16 Kırgız için milli yas ilan edildi

Ölen 16 Kırgız için milli yas ilan edildi

Rusya'nın başkenti Moskova'da önceki gün bir depoda çıkan yangında hayatını kaybeden 16 Kırgız vatandaşı ile Kırgızistan'ın kuzeyindeki bir trafik kazasında yaşamını yitiren 9 kişi için ülke genelinde bayraklar yarıya indirildi.

Pentagon'dan itiraf gibi 'PKK/PYD' açıklaması

Pentagon'dan itiraf gibi ''PKK/PYD'' açıklaması

Pentagon'un "PYD'ye Fırat'ın doğusuna çekilme çağrımızı tekrarlıyoruz" açıklamasıyla, terör örgütünün halen Fırat'ın doğusuna çekilmediği ABD'li yetkili makamlar tarafından da doğrulanmış oldu.

PYD/PKK'dan Afrin'deki gençlere silah altına girme baskısı

PYD/PKK'dan Afrin'deki gençlere silah altına girme baskısı

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (SKDP), PYD/PKK'nın Afrin bölgesindeki Raco ilçesinde onlarca parti sempatizanını alıkoyduğunu ve zorla silah altına almak için ağır silahlarla evlerine baskın düzenlediğini bildirdi.

Kosova medyasına bombalı saldırı

Kosova medyasına bombalı saldırı

Kosova Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürü Shala'nın evine el bombalı saldırı düzenlendi

Orta Anadolu’ya 35 milyarlık proje

Orta Anadolu’ya 35 milyarlık proje

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Orta Anadolu Bölgesi’nde 35 milyar liralık yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek “3 bin 360 tesis yapılması planlanıyor” dedi.

Rus operatörler turizmde Türkiye paketi hazırlıyor

Rus operatörler turizmde Türkiye paketi hazırlıyor

Rusya’daki tur operatörleri, charter uçuşların tekrar serbest bırakılmasının ardından Türkiye’ye tur paketi satışları için hazırlıklarına başladı.

Ev almak isteyene ‘sandık’ geliyor

Ev almak isteyene ‘sandık’ geliyor

Konut edindirmede alternatif model arayışına giren Türk bankacılık sektörü, özellikle alt gelir grubuna hitap eden Almanya’nın “Yapı Tasarrufları Sandığı” modelini gündemine aldı.

Halkbank’tan TOKİ indirimine kredi desteği

Halkbank’tan TOKİ indirimine kredi desteği

Halkbank, TOKİ taksit ödemelerini şubelerinden yapan müşterilerine, TOKİ’ye olan borçlarını yüzde 20 indirim fırsatı ile ödeyebilmeleri için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayacağını duyurdu.

Konutta tarihi fırsat bir ay daha uzuyor

Konutta tarihi fırsat bir ay daha uzuyor

Emlak Konut ve GYODER’in ağustosta 0.70 faiz, yüzde 20 peşinat ve 10 yıl vade fırsatıyla sunduğu tarihi kampanyanın eylül sonuna kadar uzayacağı belirtildi. Sektör temsilcileri, kampanyaya yoğun ilgi olduğu için sürenin uzatılacağını söyledi.

Bedava elektrik

Bedava elektrik

Enerji kooperatiflerinin kurulmasının önü açıldı. Böylece çiftçiler, esnaf ve KOBİ’ler kuracakları enerji kooperatifleriyle, işin başında yatıracakları ortaklık bedelinden sonra elektrik parası ödemeyecek.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 1000,81 puan azalışla 76.118,84 puandan kapandı.

Bankacılık sektörünün temmuz ayı kârı 22,8 milyar lira

Bankacılık sektörünün temmuz ayı kârı 22,8 milyar lira

Türk bankacılık sektörünün dönem net kârı, temmuz sonu itibarıyla 22 milyar 781 milyon lira olarak gerçekleşti.

Üçüncü köprü çevresine değer kattı

Üçüncü köprü çevresine değer kattı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul Yeni Havalimanı gibi büyük projeler, çevresinde zaten varolan yerleşim birimlerine değer katıyor.

'Krediyle kurban kesmek doğru değil'

"Krediyle kurban kesmek doğru değil"

Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, bankalardan kredi çekip kurban kesmenin doğru olmadığını söyledi.

Yıldız futbolcu Fenerbahçe için İstanbul'da

Yıldız futbolcu Fenerbahçe için İstanbul'da

Fenerbahçe'nin transfer listesindeki İngiltere'nin Sunderland takımının Hollandalı futbolcu Jeremain Marciano Lens, İstanbul'a geldi.

Galatasaray'dan çifte transfer bombası

Galatasaray'dan çifte transfer bombası

Transfer çalışmalarını sürdüren Galatasaray, Kolbeinn Sigthorsson ve Nigel De Jong ile anlaşmaya vardı.

Galatasaray'ın eski oyuncusuna 1 yıl doping cezası

Galatasaray'ın eski oyuncusuna 1 yıl doping cezası

Geçen sezon Galatasaray Odeabank'ta oynayan Stephane Lasme, yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle 1 yıl men cezası aldı.

Filistinli çocuklardan Celtic'e destek

Filistinli çocuklardan Celtic'e destek

UEFA'nın Filistin bayrağı açtıkları için disiplin soruşturması başlattığı İskoç kulübü Celtic'e Filistinli çocuklardan destek verdi.

Çağla Büyükakçay, ABD Açık'ta 2. tura yükseldi

Çağla Büyükakçay, ABD Açık'ta 2. tura yükseldi

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, sezonun son "grand slam" tenis turnuvası ABD Açık'ın ilk gününde ABD'li rakibi Irina Falconi'yi 6-2 ve 6-1'lik setlerle 2-0 yenerek, 2. tura yükselmeyi başardı.

Galatasaray, Olcan Adın'ın sözleşmesini feshetti

Galatasaray, Olcan Adın'ın sözleşmesini feshetti

Galatasaray, kadro dışı bırakılan Olcan Adın'ın sözleşmesini feshetti.

Kulüpler Birliği Vakfı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret edecek

Kulüpler Birliği Vakfı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret edecek

Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden kulüplerin oluşturduğu Kulüpler Birliği Vakfı, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Ankara'da ziyaret edecek.

Rakitic'ten Arda'ya teşekkür

Rakitic'ten Arda'ya teşekkür

İspanya 1. Futbol Ligi'nin (La Liga) 2. haftasında deplasmanda Athletic Bilbao'yu 1-0 yenen Barcelona'nın golünü atan Ivan Rakitic, asist yapan Arda Turan'a teşekkür etti.

Galatasaray'ın yeni transferi sakat çıktı

Galatasaray'ın yeni transferi sakat çıktı

GALATASARAY'ın ön libero transferi için İstanbul'a getirdiği Cheick Tiote'nin sağlık kontrolünde sorunlar çıktığı öğrenildi.

Beşiktaş, Nasri'yi almaya gidiyor

Beşiktaş, Nasri'yi almaya gidiyor

Beşiktaş yönetimi Nasri'yi almak için İngiltere'ye gidiyor. Başkan Fikret Orman, umut Güner ve Emre Kocadağ, saat 14.30'da yıldız futbolcuyu getirmek üzere İngiltere'ye uçacaklar.

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Torunu yaşındaki çocuğa tacizden tutuklandı

Aydın'ın İncirliova İlçesi'nde, 8 yaşındaki R.G. adlı kız çocuğunu cinsal istismarda bulunduğu iddia edilen 69 yaşındaki R.A., tutuklandı.

Cibali Karakolu Fuar'da

Cibali Karakolu Fuar'da

Folkart’ın Ana Sponsoru olduğu 85. İzmir Enternasyonal Fuarı, renkli fuar gecelerini Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’ndaki muhteşem etkinliklerle taçlandırıyor.

'Krediyle kurban kesmek doğru değil'

"Krediyle kurban kesmek doğru değil"

Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, bankalardan kredi çekip kurban kesmenin doğru olmadığını söyledi.

Down sendromlu oğlunun düğün hayalini onun doğum gününde gerçekleştirdi

Down sendromlu oğlunun düğün hayalini onun doğum gününde gerçekleştirdi

Hatay’da down sendromlu olan oğlunun düğün hayalini gerçekleştirmek isteyen anne, oğluna doğum gününde sürpriz yapıp, onu aşık olduğu öğretmeni ile evlendirdi.

Başındaki mermi parçaları darbe girişimini unutturmayacak

Başındaki mermi parçaları darbe girişimini unutturmayacak

FETÖ'nün darbe girişimini sırasında gittiği Boğaziçi Köprüsü'nde yaralanan Yusuf Ak, başına isabet eden top mermisinin parçalarını hayatı boyunca taşıyacak.

Seyir halindeki otobüste dans eden evsiz genç sosyal medyada viral oldu

Seyir halindeki otobüste dans eden evsiz genç sosyal medyada viral oldu

Adana'da seyir halinde bir minibüste taklalar atıp dans eden evsiz bir gencin videosu, sosyal medyada viral oldu.

Feridun Düzağaç'tan 'Yenikapı ruhu'na övgü

Feridun Düzağaç'tan "Yenikapı ruhu"na övgü

Söz yazarı, besteci ve yorumcu Feridun Düzağaç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FÖTE) darbe girişiminin ardından siyasi kanatta oluşan birlik duygusunun topluma iyi geldiğini söyledi.

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Yardım alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, kurbanını vekalet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlar için 550 ila 790 lira fiyat aralığında seçenekler sunuyor.

Heykel sergisini selfie çekme alanına çevirdiler

Heykel sergisini selfie çekme alanına çevirdiler

İZMİR Enternasyonal Fuarı'ndaki Afrika Heykelleri Sergisi, fuar ziyaretçilerinin selfie ve anı fotoğrafı çektirme yeri oldu.

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul, Ankara ve bazı bölgeler için sağanak yağış uyarısında bulundu.