‘Sus ulan polis dinliyor’u en çok polisler sevdi

Gazeteci Savaş Akın ve Lokman Dağ, Tapeden Kodese adlı kitapta yargı süreci biten dava dosyalarında yer alan telefon dinlemelerindeki komik diyalogları yazdı. “Sus ulan polis dinliyor” sözünün sık sık geçtiği kitabı en çok polisler okudu.

  • İnci Döndaş/idondas@stargazete.com

“Sus ulan polis dinliyor!” Bu, iki gazetecinin kaleme aldığı Tapeden Kodese adlı kitapta en çok geçen cümle. Savaş Akın ve Lokman Dağ, yargı süreci biten davaların dosyalarındaki tapelerdeki ilginç diyalogları bu kitapta yazdı, kitap 16 günde 31’inci baskıyı yaptı ve çok satanlar listesine girdi.

Bu kitabın ortaya çıkışı Savaş Akın’ın bir davanın iddianamesindeki komik diyaloğu görüp “Bunun gibi diyalogları bir araya getirip kitap hazırlayabiliriz” fikrinden doğdu: “Diyalog bir kadınla komutan arasında geçiyordu. Kadın, komutanı telefonla arayıp ‘Komutanım evde böcekler var, seninle rahat konuşamıyorum, balkonda konuşuyorum, üşüyorum’ diyor. Komutan da alt devresi komutanı arayıp ‘Gidin, o böcekleri sökün evden’ diyor. Evine böcek yerleştirildiğini düşünen kadın, telefonunun dinlendiğini düşünmüyor mu? Bana ilginç geldi ve biten pek çok davanın yaklaşık 20 bin sayfa tutan iddianamelerini okuyup o davaların bitmesini bekledik. Ergenekon, şike, KCK ve Balyoz davalarının iddianamelerine hiç girmedik. Nedeni yargı sürecinin devam etmesi. Özel hayatın gizliliğini esas alarak isimleri değiştirdik.”

120 BUÇUK KOYUN NEDİR?

İki gazeteci, kitabı hazırlarken tapelerdeki bazı konuşmaların gerçek olduğuna kendileri bile inanamamış: “Mesela bir uyuşturu davasında biri diyor ki diğerine ‘Elimdeki 46 metrekare arsayı gönderdim.’ Güya şifre koymuş anlaşılmasın diye. Devamında da diyor ki ‘120 buçuk canlı koyunu yükleyeceğim, yarın senin elinde olur.’ 120 koyun neyse de 120 buçuk nedir?”

Savaş Akın, bazı kişilerin ise son derece zeki olduğunu anlatıyor: “Bir davada iki kişi kendi arasında konuşuyor. Biri diğerine ‘Moralim çok bozuk. Benim kızla geziyordum, amcası geldi aldı’ diyor. ‘Ne yapacaksın?’ diye sorduğunda ise ‘Yapacak bir şey yok. Bana kız mı yok’ diyor. Bu diyaloğu duyduğunda belki bir şey düşünmezsiniz ama halbuki burada kız dediği çalıntı otomobil, amca ise polis!”

FIKRA DEĞİL HEPSİ GERÇEK

Savaş Akın ve Lokman Dağ, bu kitapla kimseyi hedef almadıklarını, aşağılamadıklarını söylüyor: “Tek derdimiz okuyanları güldürmek. Bunları da devletin resmi evraklarına dayanarak yaptığımız için herkese ilginç geliyor. Mesela bir kişi fıkra kitabı okuduğunda ‘Doğru mudur, değil midir?’ diye tereddüt ediyor ama bunların tamamı tutanaklara geçen olaylar. Telefon dinlemelerinde bu kadar komik şeylerin ortaya çıkacağı kimsenin aklına gelmiyor.” Lokman Dağ, kitabı en çok polislerin satın aldığını anlatıyor: “Geçen gün yolda bir eylemde çevik kuvvetten polis ‘Abi hayatımda hiç kitap okumadım ama senin kitabını iki günde bitirdim’ dedi. Pek çok kişiden aynı yorumu aldık.”

MAFYA ASLINDA O KADAR ZEKİ DEĞİLMİŞ!

Savaş Akın, Tapeden Kodese kitabını yazdıktan sonra şu sonuca vardığını söylüyor: “Mesela kitapta ünlü bir manken var, onu cezaevine götüren süreç var. Bir armatör ile işadamı manken yüzünden birbirine giriyor. Türkiye’de ünlü kişiler mafyadan yardım almanın suç olduğunu düşünemiyor. Sevgilisinden ayrılmış,       adam bunu tehdit ediyor ama polise gitmiyor iş büyümesin diye. Onun yerine mafyadan yardım istiyor.”

Lokman Dağ’ın çıkardığı sonuç ise ironiyi ortaya koyuyor: “Mesela telefonda adama kalp krizi geçirten mafya var, o kadar güçlü... Biz bu adamların aslında bu kadar zeki olmadığını gördük. Nasıl yakayı ele vereceklerini gördük.”

KİTAPTAKİ KOMİK DİYALOGLAR

Mafya değil işadamı mısın?

Nerdesin çelik mafya? Alo çelik mafya?

Sus lan polis telefonları dinliyor.

Ya dinlesin ya. Mafya değil misin gardaşım? İşadamı mısın sen?

ORUÇLU ORUÇLU HIRSIZLIK YAPILIR MI?

Abi adam dükkanı kapattı. Dükkana giriyor muyuz?

Lan salak, lan gerizekalı, oruçlu oruçlu hırsızlık yapılır mı?

Tamam abi, o zaman orucu açalım öyle gireriz.

Sen süzme salaksın, lan süzme salak!

KISIK KONUŞUYORUM Kİ DUYULMASIN

Alo durumlar nasıl?

İyi. Fena değil.

Oğlum neden bu kadar az geliyor sesin? Duymuyorum.

Kısık sesle konuşuyorum. Sen de öyle yap.

Lan manyak mısın? Neden öyle yapayım?

Esas manyak sensin lan. Konuştuğum duyulmasın diye yapıyorum. Haberin yok mu? Telefonlar dinleniyor.

DİNLENİYORSAN BEN SENİ ARARIM

Alo abi senin telefonun dinleniyor mu?

Neden sordun?

Seninle önemli bir şey konuşacağım.

Olabilir. Dinlendiğinden şüpheleniyorum.

O zaman kapat, ben seni arayayım.

KÜRTÇE KONUŞALIM ANLAMAZLAR

Oğlum telefonlar dinleniyor. Dikkat edelim.

Tamam. Bundan sonra telefonda hep Kürtçe konuşalım. Anlamazlar.

Çok akıllısın. Sanki Kürtçe bilen polis yok.

Abi o zaman işi çok sağlama alalım. Konuşmayalım, mesajlaşalım.

Aferin, çok akıllısın.

 

Haber Turu

Demokrasi nöbetine giderken kazada can verdi

Konya'da 75 yaşındaki Müşerref Büyüktaşkapu, demokrasi nöbetine giderken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Hülya Avşar'dan Kılıçdaroğlu kararı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açan Hülya Avşar, davadan vazgeçti.

''Bu millet 56 yıldır fırsat bekliyor''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Silahlara ve F-16'lara karşı elini uzatarak imanına sığınan bu aziz milleti tanımadılar" dedi.

Whatsapp gizli olimpiyat emojisi görüldü

Rio 2016 olimpiyatlarının başlamasına kısa bir süre kala WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasında gizli olimpiyat emojisi görüldü.

Mehmet Akif Alakurt oyunculuğu bıraktı!

Cansu Dere ile başrolü paylaştığı 'Sıla' dizisiyle dikkati çeken, daha sonra 'Adanalı' ve 'Fatih' dizilerinde de rol alan Mehmet Akif Alakurt, herkesi şaşırtan bir karar aldı.

PETKİM Genel Müdürü gözaltına alındı

Aliağa ilçesinde kurulu Petrokimya Holding AŞ (PETKİM) Genel Müdürü Saadettin Korkut'un evinde gözaltına alındığı bildirildi.

Wikileaks gölgesinde Clinton Başkan adayı

Demokrat Parti’nin Philadelphia kentindeki kongresinde 2016 başkanlık seçimleri için resmen adaylığı ilan edilen Hillary Clinton, ABD tarihindeki ilk kadın başkan adayı oldu.

Uluslararası darbe örgütü

Uluslararası Af Örgütü 15 Temmuz’da sivillerin yaşadığı hak ihlallerine değinmeden FET֒cüleri savunan üç rapor yayımladı. Örgüt’ün işkence yalanı da Yunanistan’a kaçan darbecilerin sığınağı oldu.

Askeri okul değil işkence kampıydı

FET֒nün ‘Şok mangası’nın askeri okullarda kendilerinden olmayan öğrencilere her türlü işkence yaptığı, dosyalarını kırmızı, sarı ve yeşil olarak etiketlediği ortaya çıktı. Sadece yeşil etiketliler okulda kalabildi.

Darbe FET֒den destek dışarıdan

Darbe girişimi sonrası ilk kamuoyu eğilim araştırmasını yapan Andy-Ar şirketinin anketine katılan bin 496 kişinin yüzde 64.4’ü darbe girişiminden FETÖ lideri Fethullah Gülen’i sorumlu tuttu.

Washington'da bomba alarmı!

ABD'nin başkenti Washington'da bomba alarmı nedeniyle boşaltılan bina, güvenlik güçlerinin çalışması sonrası yeniden giriş çıkışlara açıldı.

ABD'li sözcüden skandal Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'de başarısız darbe girişimi sonrası gerçekleşen tutuklamalarla ilgili açıklama yapıldı.ABD: Türkiye'de gazetecilerin gözaltına alınması endişe verici

Dünyanın öbür ucundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek

Sırbistan'ın güneyindeki Preşeva bölgesinde bir grup, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdi.

Filistinlileri hedef alan yasa tasarısı onaylandı

İsrail parlamentosunun, Batı Şeria ve Kudüs'te İsraillilere yönelik bıçaklı ya da silahlı saldırı düzenleyenlerin ailelerinin de cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını ön okuma aşamasında onayladığı bildirildi.

O ülkeden FET֒nün darbe girişimine tepki

Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, FETÖ terör örgütüne karşı ülkede faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket edilmesi kararını verdiklerini açıkladı.

Almanya'da patlama

Mittelfranken Emniyet Müdürlüğü'nden, Nürnberg kenti yakınlarındaki Zirndorf'da bir sığınmacı ilk kabul merkezinin yakınında bomba patladığına ilişkin bir ipucunun bulunmadığı bildirildi.

FOX News'te skandal darbe yorumu

İslam karşıtlığıyla bilinen yazar Sebastian Gorka, ABD'nin Fox News kanalında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili skandal açıklamalarda bulundu. FETÖ'cü hainleri savunan Gorka, "Önemli olan şu ki darbeyi iyiler kaybetti" diye konuştu.

DAEŞ'ten hain saldırı: 35 ölü!

Suriye'de, Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu, 35 kişi öldü, 70 kişi yaralandı. Patlamanın etkisiyle Nusaybin'de de 2 kişi yaralandı.

Halep'te çarşıya hava saldırısı

Rus ordusuna ait savaş uçağının ülkenin kuzeyindeki Halep kentinin Sahur semtinde çarşıya düzenlediği hava saldırısı sonucu 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

O ülkeden net mesaj: Yardıma hazırız

Ukrayna, FETÖ darbe girişimi sonrası Türkiye'ye destek verdi, ortak projelerde kesinti olmadığını söyledi.

Rusya ile normalleşme ihracata katkı sağlayacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Rusya ile normalleşme sürecinin ihracatçılara büyük katkı sağlayacağını söyledi. Elvan “Özellikle turizm sezonu kapanmadan Rusya’dan gerçekten yüksek miktarda da turist bekliyoruz” dedi.

Turkcell'den yılın ilk yarısında 979,3 milyon TL net kar

Turkcell'in 6 aylık konsolide net karı 979,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kale gibi yatırım

Darbe girişimine Türk sanayicisi yatırım kararlarıyla tokat gibi yanıt veriyor.

FET֒nün kara parasına Varlık Barışı yok

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) destek veren şirketler Varlık Barışı’nda kapsam dışı kalıyor. Meclis’e gelen tasarıyla ilgili konuşan Bakan Ağbal “Suçtan elde edilen gelirle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini sabit tuttu.

Sanayi devinden görevden alınmalarla ilgili açıklama

Petkim PetroKimya Holding A.Ş., görevden alınmalarla ilgili, "Petkim’in çeşitli departmanlarında görev yapan 27 çalışanımızın iş akdi, norm kadro yapılanması ve verimlilik amacıyla tüm yasal hakları ödenmek suretiyle feshedilmiştir" denildi.

Vergi borçlarını yapılandıran teklif komisyonda kabul edildi

Vergi, sigorta primi ve gümrük vergilerinin 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçlarına taksitle yeniden yapılandırma imkanı getiren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Dünya devinden flaş Türkiye kararı!

Ideal Standard International Türkiye'den tedarik ettiği ürün ve iş hacmini artıracağını açıkladı.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 1.386,28 puan artışla 75.075,70 puandan kapandı.

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği yarın başlıyor

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 28-31 Temmuz'da Antalya'da yapılacak.

Leonardo Jardim itiraf etti: Fenerbahçe daha etkiliydi

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında deplasmanda Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olan Monaco’da Teknik Direktör Leonardo Jardim, “Fenerbahçe bugün Monaco’dan daha etkiliydi. Bu yüzden mağlup olduk. Sonuçtan memnun değilim ama bu sadece birinci devre diye düşünüyorum” dedi.

Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu

Sarı-Lacivertliler'in Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Monaco'yu saf dışı bırakması halinde eşleşmesi muhtemel takımlar netleşti.

Pato'nun yeni adresi İspanya

Corinthians'ın geçtiğimiz yıl Chelsea'ye kiraladığı Alexandre Pato, gelecek sezon Villarreal'in formasını giyecek. Antonio Conte'nin takımın takımın başına geçmesiyle Chelsea kadrosunda düşünülmeyen Pato, La Liga'nın yolunu tuttu.

"Galatasaray'da kalmak istiyorum"

Galatasaraylı oyuncu Blerim Dzemaili, en iyi performansı göstererek sarı-kırmızılı takımda kalmak istediğini söyledi.

Fenerbahçe: 2 - Monaco: 1

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3'üncü ön eleme turu ilk maçında Fransa'nın Monaco takımını 2-1 mağlup etti.

İlk hazırlık maçını rahat kazandı

TRABZONSPOR, hazırlık maçında karşılaştığı Avusturya 4'üncü Lig takımlarından SV Gerasdorf Stammersdorf'u 6-1 mağlup etti.

Fenerbahçe avantajı kaptı

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında Monaco'yu Emenike'nin golleriyle 2-1 mağlup etti.

Kadıköy'de Gökhan Gönül krizi!

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme ilk maçında Monaco'yla oynayacağı maç öncesi Kadıköy Ülker Stadyumu'nda ilginç bir detay dikkat çekti.

Fenerbahçe'ye Fransa'dan kötü haber

Fenerbahçe Kulübü'nün Monaco'da oynanacak deplasman maçına taraftar götürme talebi olumsuz karşılandı.

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi iptal edildi

Beşiktaş - Hoffenheim mücadelesi yoğun yağış nedeniyle 53. dakikada iptal edildi.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"