Yüzden kişilik okumanın bilimsel hiçbir yanı yok

Prof. Dr. Erol Göka ve Dr. Murat Beyazyüz’ün kaleme aldığı Gerçek İnsanın Yüzünde Yazar mı? adlı kitap Batı, İslam ve bilim dünyasının yüz tanımaya bakışını inceliyor. Yüz okumanın İslami bir ilim olmadığını belirten Göka “Birinin kaşları, burun ya da kulak yapısı yüzünden ahlaksız, karaktersiz olacağını bir Müslüman’a asla anlatamazsınız” diyor.

  • BERRİN HABERVEREN/bhaberveren@stargazete.com

Karşınızdaki insanın yüzüne bakarak nasıl biri olduğunu anlayabilir misiniz? Bu soruya kimileri evet yanıtını vererek yüzümüzün kişiliğimizin aynası olduğunu söylüyor. Peki ama bunun bilimsel bir yanı var mı? İşte Prof. Dr. Erol Göka ve Dr. Murat Beyazyüz’ün kaleme aldığı Gerçek İnsanın Yüzünde Yazar mı? adlı kitap da bu konuyu ele alıyor. Batı, İslam ve bilim dünyasında kişiliği yüzden tanıma konusunu irdeleyen kitabı Prof. Dr. Erol Göka ile konuştuk.

Kişilikler konusuna bakışımızı belirleyen birçok önyargımız olduğunu söyleyen Göka karşımızdaki insanın kişiliğini çoğu kez anasına atasına, sülalesine hatta memleketine göre anlamaya çalıştığımızı hatırlatıyor: “Fala, burçlara başvuranlar da oluyor. Ancak bazı önyargılar da ‘bilim’ kisvesi altında kendilerini gösteriyor. Yüzdeki anatomik işaretlerden kişiliğin kendini belli ettiği inancı, en güçlü bilimsel görünümlü önyargılardan birisiydi. Tasavvuf çevrelerinde ise bunun ‘İslami ilim’ olduğu sanılıyordu. Araştırmalarımızda gördük ki İslam dünyasında yüzden ya da bedenden yola çıkıp kişilikle ilgili çıkarımlar yapan çalışmalar Eski Yunan eserlerinin tercümesinden sonra yaygınlaşıyor.”

İLMİ SİMA İLE FİZYONOMİNİN KAYNAĞI AYNI

Kaynağında Aristo’nun bulunduğuna inanılan, insanın kişiliğini, ahlaki karakterini yüzündeki anatomik işaretlerden anlamaya çalışan bu görüşlere batı dünyasında ‘fizyonomi’ deniliyor. İslam dünyasında ise yüzden kişilik okuma ilmi sima olarak adlandırılıyor. Göka, aynı kaynaktan beslendikleri için fizyonomi ile ilmi sima adı altında üretilen bilgiler arasında inanılmaz benzerlikler bulunduğunu ama İslam dünyasında yüzden kişilik okumanın bambaşka bir çehreye bürünerek adeta İslamileştiğini anlatıyor: “İslam dünyasında bir dönem yüzdeki anatomik işaretlerden kişilik analizi rağbet ve itibar görmüş olsa da İslam inancında yüz yapısı nedeniyle kaderinin önceden belirlenmiş olduğu, o insanın değişme ve hidayet açısından başkaca imkanının kalmadığı gibi bir yorumun yer bulması imkansız. Bu nedenle ilmi simaya bağlı kişilerin eserlerinde bile insanın yüzündeki anatomik özelliklerden kişilik ve ahlak yapısına ilişkin kesin hükümler vermenin genelleştirilmesinin sakıncaları üzerinde durulduğu görülüyor. Örneğin ‘Bütün uzun boylular ahmak olsa da Ömer müstesna, kısa boylular fitne kaynağı görülse de Ali müstesna’ diye şerh düşmüşler.”

ADETA TECRÜBELERİMİZİ BARINDIRAN BİR ARŞİV

Batıda fizyonominin yüzyıllardır böylesine rağbet görmesinin ve yaygın olmasını Eski Yunan’a uzanan ruh-beden ayrımı inancına dayandığını belirten Göka modern tıbbın temelinde de bu inancın yer aldığını söylüyor. Özellikle tasavvuf erbabının ‘keşf’le ilgili sandığı için ilmi simaya sanki İslami ilimlerden biriymiş gibi değer verse de Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin Marifetname’sindeki kıyafetnameden sonra pek yeni bir eser ortaya konulmadığını hatırlatan Göka ilmi simanın batıdaki kadar ilgi görmemesinin nedenini ise şöyle açıklıyor: “Çünkü İslami bilginin derin köklerinde batıdaki gibi keskin bir ruh-beden ayrımı bulunmuyor. Elbette feraset sahibi insanların özellikle kötü niyetli kimseleri simalarından tanıyabilecekleri şeklinde güçlü bir inanç var. Ancak bununla kast edilen yüzdeki anatomik işaretler değil. Bir kimsenin kaşları, burun ya da kulak yapısı yüzünden ahlaksız, karaktersiz olacağını bir Müslüman’a asla anlatamazsınız.”

Yaşlandıkça ya da kaza, sağlık sorunları gibi olaylarla yüzümüzün anatomisinde bozulmalar, değişiklikler gerçekleşebilir. Bu durumda fizyonomiye göre kişiliğin de değişime uğradığını mı söylemek gerekir? Göka bu sorumuza şu yanıtı veriyor: “Bu saydıklarınızdan kişilik özelliklerine işaret edebilecek asıl şey yaşlanma... İnsanın yüzü (dikkat edin topyekün yüzü diyorum yoksa fizyonomistler gibi yüzdeki anatomik işaretlerden bahsetmiyorum), gerçekten de kişiliğimize, yaşadıklarımıza, tecrübelerimize dair birçok işaret barındıran bir arşiv gibidir. Yaşantılarımız, haleti ruhiyemiz, mizacımız, yüzümüzdeki bu arşivde, eda ve mimiklerimizde yerini alır. Sağlıklı bir psikolojinin her yaşantıyla birlikte yüzümüzde anlamlı bir iz bırakmasını bekleriz ama kişilik değişiminden değil de olgunlaşmadan bahsetmek daha uygun.”

BATIDA IRKÇILIĞIN TEMELİ FİZYONOMİYE BAĞLANIR

PROF. Dr. Erol Göka Batıda ırkçılığında fizyonomiye bağlandığını hatırlatıyor: “Batılılar fizyonomi sayesinde suçluları, anarşistleri yüzlerinden tanıdıkları iddiasıyla birçok masum insanı suçlu ilan edip cadı avına girişmenin yanı sıra kendi yüzlerinin insanlığın geri kalanına göre daha yüksek karakteri yansıttığını da ileri sürmüştür.”

MASAYLA İNSANI DA BENZETEBİLİRSİNİZ

İlk fizyonomistlerin kişiliği tanımak için yüzdeki anatomik işaretlerin hangi hayvanlara benzediğinden yola çıktıklarını anlatan Göka bunların bilimsel geçerliliği olmadığını hatırlatıyor: “Bunlar sadece bir tasnif çabası olarak dikkate değer. İki şeyi birbirine ille de benzetmeye kalkarsanız masayla insan arasında bile benzerlikler bulabilirsiniz.”

 

Haber Turu

Sakarya'da FETÖ'den 407 kişi tutuklandı

Sakarya'da FETÖ'den 407 kişi tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Sakarya'da 407 kişi tutuklandı, 450 kişi serbest bırakıldı.

Şehit eşi: Biz şehit ailesiyiz annem, ağlamayacağız

Şehit eşi: Biz şehit ailesiyiz annem, ağlamayacağız

ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda şehit olan 11 polisten 32 yaşındaki Mehmet Dama'nın cenazesi memleketi Afyonkarahisar'da 15 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Saldırıda kullanılacağı ihbar edilen minibüs ele geçirildi

Saldırıda kullanılacağı ihbar edilen minibüs ele geçirildi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lı teröristlerin bombalı saldırılarda kullanacağı ihbar edilen bir minibüs ele geçirildi. Araçta bulunan 2 şüpheli gözaltına alındı.

TBMM Başkanı Kahraman: Onlar asker üniforması giymiş teröristler

TBMM Başkanı Kahraman: Onlar asker üniforması giymiş teröristler

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Polisimiz o gece çok dik durdu. Askerimiz de dik durdu, ancak dik durmayanlar vardı. Onlar asker değil asker üniforması giymiş teröristlerdi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Valiliği'nde böyle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Valiliği'nde böyle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'yı ziyaret etti. Erdoğan, valilikte tören mangası ile karşılandı.

Van'da 2 terörist teslim oldu

Van'da 2 terörist teslim oldu

Van'ın Başkale ilçesinde bölücü terör örgütü PKK'dan kaçan 2 terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

Korgeneral Aksakallı, Erdoğan için alınan güvenlik tedbirlerini denetledi

Korgeneral Aksakallı, Erdoğan için alınan güvenlik tedbirlerini denetledi

Fırat Kalkanı operasyonu nedeniyle bölgede bulunan Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Cumhurbaşkanı'nın ziyareti öncesinde alınan güvenlik tedbirlerini denetledi.

Bakan Elvan: Türkiye üzerinde oyun oynamayı bırakın

Bakan Elvan: Türkiye üzerinde oyun oynamayı bırakın

"Buradan seslenmek istiyorum artık Türkiye üzerinde oyun oynamayı bırakın. Bu millet öyle bir millet ki bu millet kendi değerleri, vatanı ve milleti için her şeyini feda eder ama asla bu devleti, milleti, bayrağı yok ettirmez."

Hakkari'de askeri aracın geçişi sırasında patlama: 1 asker şehit

Hakkari'de askeri aracın geçişi sırasında patlama: 1 asker şehit

Hakkari-Van karayolunda terör örgütü PKK mensuplarınca yola yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı - Bölgede teröristlere yönelik hava destekli operasyon başlatıldı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde intihar önlemi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde intihar önlemi

İstanbul Boğazı’nı 3. kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde korkulukların olduğu bölüme güvenlik için set çekildiği görüldü.

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a gayrıresmi ziyaret

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a gayrıresmi ziyaret

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Mevkidaşı Kocias özel bir görüşme gerçekleştiriyor.

Nijerya devlet başkanından kaçırılan kız öğrenciler için Boko Haram'a çağrı

Nijerya devlet başkanından kaçırılan kız öğrenciler için Boko Haram'a çağrı

Devlet Başkanı Buhari, Nijerya'nın, kız öğrencilerin serbest bırakılması için Boko Haram ile müzakereye hazır olduğunu yineledi

Cerablus'ta çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Cerablus'ta çok sayıda mühimmat ele geçirildi

TSK ve koalisyon uçakları tarafından da desteklenen harekat kapsamında, terör örgütü PYD/PKK'nın elindeki Amarne köyünü kurtaran Özgür Suriye Ordusu askerleri, teröristleri etkisiz hale getirdi, çok sayıda mühimmat ele geçirdi.

Medvedev imzaladı! Rusya'dan Türkiye'ye charter seferleri başlıyor

Medvedev imzaladı! Rusya'dan Türkiye'ye charter seferleri başlıyor

Rus hükümeti, uçak krizinin ardından getirilen, Türkiye ile charter uçuşlarına yönelik yasağı kaldırdı.

Irak, Suudi Arabistan'dan Bağdat Büyükelçisini değiştirmesini istedi

Irak, Suudi Arabistan'dan Bağdat Büyükelçisini değiştirmesini istedi

Irak Dışişleri Bakanlığı'nın Suudi Arabistan'dan Bağdat Büyükelçisi Samir es-Sebhan'ın değiştirilmesini istediği bildirildi.

Tesettür mayosu tasarımcısından Fransa'ya tepki

Tesettür mayosu tasarımcısından Fransa'ya tepki

Avustralyalı tasarımcı Zanetti, Fransa'ya, kadınların seçme özgürlüğüne saygı duyması çağrısı yaptı

FETÖ'den Hollandalı ailelere tehdit

FETÖ'den Hollandalı ailelere tehdit

Hollanda'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı okullarda 300'den fazla öğrencinin kaydı silinirken, FETÖ üyelerinin okuldan kaydını sildirmek isteyen ailelere tehditler yağdırdığı öğrenildi.

Cerablus'ta çocukların 'özgürlük' sevinci

Cerablus'ta çocukların "özgürlük" sevinci

Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolü ele geçirdiği Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus'ta daha güvenli bir hayata kavuştuklarını belirten çocuklar, mutluluklarını askerlerle paylaştı.

'Türk halkı farketti, FETÖ'nün maskeleri düştü'

''Türk halkı farketti, FETÖ'nün maskeleri düştü''

DEİK Bosna Hersek Türkiye İş Konseyi Başkanı Çilek, "Türk halkı, FETÖ'nün aslında DAEŞ, Boko Haram ve El Kaide gibi bir örgüt olduğunu gördü. Farklı bir yönetimle sapık bir din anlayışına girmişler. Halk bunu fark etti, maskeleri düştü" dedi.

Almanların yarısı Merkel´in 4´ncü kez başbakanlığına karşı

Almanların yarısı Merkel´in 4´ncü kez başbakanlığına karşı

Angela Merkel Almanya´da 3 dönemdir başbakanlık görevini yürütüyor. 22 Kasım 2005´te başbakanlık koltuğuna oturan Merkel bir dönem daha başbakan olursa, Almanya´da en uzun süre başbakanlık yapan Helmut Kohl´ün rekorunu egale edecek.

Orta Anadolu'ya 35 milyarlık dev proje

Orta Anadolu'ya 35 milyarlık dev proje

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Orta Anadolu Bölgesi'ne 35 milyar TL'lik 3 bin 306 tesisten oluşacak yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Eroğlu, "Güneydoğu Anadolu'da GAP projesi var. Orta Anadolu'da da 35 milyarlık 3 bin 306 tesisi tamamlayacağız" dedi.

Kurbanlık fiyatları açıklandı

Kurbanlık fiyatları açıklandı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl kurban döneminde hayvan fiyatlarının büyükbaşta 2 bin 850 lira ile 15 bin 200 lira arasında, küçükbaşta ise 450 lira ile bin 700 lira arasında değişeceğini söyledi.

Bank Asya’da alavere dalavere yapmışlar

Bank Asya’da alavere dalavere yapmışlar

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) finansal destek sağladıkları iddiasıyla Akfa Holding ve alt şirketleri ile Yeni Mağazacılık AŞ’ye düzenlenen operasyon kapsamında Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan ile Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş’ında aralarında bulunduğu 4 şüphelinin tutuklanm

FETÖ şirketlerine özel vergi müfettişi

FETÖ şirketlerine özel vergi müfettişi

FET֒nün Maliye’deki yapılanmasının perde arkasında, kendisine destek veren şirketleri koruma amacı çıktı. FET֒ye destek veren şirketlere vergi cezası yazılmasın diye yine örgüte yakın müfettişlerin görevlendirildiği belirtildi.

Köprü bayramı

Köprü bayramı

Cuma gece yarısından itibaren ulaşıma açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü dün adeta bayram yerine döndü. Köprüye akın eden halk, selfie çekti, rahat geçişin keyfini sürdü.

Bakanlık’tan Fikirtepe’ye neşter

Bakanlık’tan Fikirtepe’ye neşter

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesi Fikirtepe’de sorunların çözümü için harekete geçtiklerini söyledi. Kimsenin mağduriyet yaşamayacağını kaydeden Özhaseki, Fikirtepe’nin 2 yıl içinde tamamlanacağını belirtti.

Türkiye Varlık Fonu müthiş bir değer olacak

Türkiye Varlık Fonu müthiş bir değer olacak

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, yabancılara alternatif ürünler oluşturmamız gerektiğini ve bunun için Varlık Fonu’nun Türkiye için müthiş bir değer olacağını söyledi.

'Fuar, İzmir’e karşı görevimiz'

"Fuar, İzmir’e karşı görevimiz"

85. kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ana sponsoru Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, herkesi fuara davet ederek, Folkart’ın, İzmir’den kazandıklarını, İzmir’e geri vermeyi bir görev olarak gördüğünü söyledi.

Türkiye'nin en büyük entegre projesi...

Türkiye'nin en büyük entegre projesi...

Güneydoğu Anadolu'daki 9 ilde tarımdan turizme kadar birçok sektöre doğrudan etki edecek olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nde (GAP) sona yaklaşılması, bölge insanının umudu oluyor. 37 yılda 29 hükümet gören GAP'ın 2018 yılında tamamlanması bekleniyor.

Mega projelerin önündeki en büyük engel kalkıyor

Mega projelerin önündeki en büyük engel kalkıyor

Mega projelerin önündeki en büyük engel olan finansman sorununun Türkiye Varlık Fonu ile giderilmesi hedeflenirken, fonun savunma, havacılık ve yazılım gibi alanlarda yerli şirketleri küresel bir oyuncu konumuna getirmesi bekleniyor.

Bilal Erdoğan: Bir sonraki etkinliğimiz uluslararası olacak

Bilal Erdoğan: Bir sonraki etkinliğimiz uluslararası olacak

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, "Sadece Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve İslam dünyası değil dünyadaki bütün geleneksel sporların yaşatılmasını istiyoruz. Dolayısıyla bir sonraki etkinliğimizin uluslararası olması muhtemel. Bu etkinliğe gösterilen teveccüh de bunu gerektiriyor" dedi.

Etnospor'da atlı okçuluk müsabakaları yoğun ilgi gördü

Etnospor'da atlı okçuluk müsabakaları yoğun ilgi gördü

Atlı okçuluk yarışlarında mücadele eden oyuncu Cemal Hünal: "Çok önemli ve başarılı bir festival"

Zaza, West Ham United'da

Zaza, West Ham United'da

İngiltere Premier Lig ekiplerinden West Ham United, İtalyan futbolcu Simone Zaza'yı kiralık olarak kadrosuna kattı.

Diego Lugano kahraman oldu

Diego Lugano kahraman oldu

Fenerbahçe'nin eski futbolcusu, Brezilya'da kahraman oldu.

İşte Caner Erkin'in yeni takımı

İşte Caner Erkin'in yeni takımı

Beşiktaş ile Inter kulüpleri arasındaki bonservis krizi çözüldü ve Caner Erkin'in transferi mutlu sona ulaştı. Transferin bitmesinde Caner'in İtalyan ekibine rest çekmesi büyük rol oynadı.

Oğuzhan Özyakup, milli takım kadrosundan çıkarıldı

Oğuzhan Özyakup, milli takım kadrosundan çıkarıldı

Atiker Konyaspor-Beşiktaş maçında sakatlanan siyah-beyazlı futbolcunun yerine, Galatasaraylı Tolga Ciğerci A Milli Takım kampına davet edildi.

Enesli Twente tutulmuyor

Enesli Twente tutulmuyor

Enes Ünal'ın forma giydiği FC Twente, Hollanda liginin 4. hafta maçında evinde ağırladığı Sparta Rotterdam'ı 3-1 mağlup etti.

Fenerbahçe'ye müthiş çalımcı

Fenerbahçe'ye müthiş çalımcı

Hollandalı hocanın takımda görmek istediği Jeremain Lens transferi mutlu sonla noktalandı. Müthiş çalımları, driplingleri ve asistleriyle tanınan yıldız Fenerli oluyor.

Galatasaray, forvette son virajda

Galatasaray, forvette son virajda

Galatasaray, sadece orta saha ve defansa değil, hücum hattına da mutlaka takviye gerçekleştirecek. Niasse ile yapılan görüşmelerde ciddi mesafe kat edilirken, Lorient forması giyen Benjamin Moukandjo yedekte tutuluyor.

Lionel Carole'e müthiş teklif

Lionel Carole'e müthiş teklif

Şansal Büyüka, Lionel Carole için Galatasaray'a 6-7 milyon euroluk bir teklif geldiğini ama kabul edilmediğini öne sürdü.

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Vekaletle kurban kestirmek isteyenlere alternatifler

Yardım alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, kurbanını vekalet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlar için 550 ila 790 lira fiyat aralığında seçenekler sunuyor.

Heykel sergisini selfie çekme alanına çevirdiler

Heykel sergisini selfie çekme alanına çevirdiler

İZMİR Enternasyonal Fuarı'ndaki Afrika Heykelleri Sergisi, fuar ziyaretçilerinin selfie ve anı fotoğrafı çektirme yeri oldu.

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul, Ankara ve bazı bölgeler için sağanak yağış uyarısında bulundu.

İskoç Lordu'nun mega yatı 'Sea Walk' Marmaris'te

İskoç Lordu'nun mega yatı "Sea Walk" Marmaris'te

İskoç Lordu İrwine Laidlaw'ın ultra lüks yatı 'Sea Walk', Muğla'nın Marmaris ilçesine demirledi.

9 gün tatil turizm sektörünü canlandırdı

9 gün tatil turizm sektörünü canlandırdı

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılmasıyla birlikte, pek çok kişiyi tatlı bir tatil telaşı aldı.

İstanbul'un en büyük kurban satış ve kesim merkezi!

İstanbul'un en büyük kurban satış ve kesim merkezi!

Sultangazi Belediyesi, İstanbul’un en büyük Kurban Satış ve Kesim Merkezi’ni bu yıl da hizmete sunuyor. 220 bin metrekare alan üzerine kurulan merkezde 700 çadır kuruldu. Anadolu’nun değişik bölgelerinden gelen kurbanlıklar burada satışa sunulacak.

Körfez’de “Angus” operasyonu

Körfez’de “Angus” operasyonu

Körfez sularında Angus cinsi bir sığır gören İzmirliler gözlerine inanamadı. İhbarı alan AKS 110 ekipleri hızla müdahale ederek Singapur’dan İzmir Limanı’na gelen gemiden denize düşen hayvanı boğulmadan son anda kurtarıldı.

Sınır ötesine 10 bin kişilik sıcak yemek

Sınır ötesine 10 bin kişilik sıcak yemek

Kilis İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesine günlük 10 bin kişilik sıcak yemek ve 60 bin ekmek gönderiliyor.

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Bilim adamları, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde dünyaya benzeyen bir gezegen buldu.

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu Bolu mevkisinde İstanbul istikametinin 5, Ankara istikametinin 2 ve Bolu Doğu Kavşağının 3 gün ulaşıma kapatılacağı belirtildi.