Başbakan'la yapılan görüşmede mutabakat sağlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın işçi ve işveren temsilcileriyle yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, 'Toplu İş Yasası ile ilgili değerlendirmeler bir kez daha yapıldı ve taraflarla mutabakat sağlandı' dedi.

Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın işçi, işveren ve memur sendikalarının yöneticileriyle biraraya gelmesinin ardından Başbakanlık ReSmi Konutu'ndan ayrılırken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik'i kabul ettiğini hatırlatan Çelik, 'Toplu İş Yasası ile ilgili değerlendirmeler bir kez daha yapıldı ve taraflarla mutabakat sağlandı. Bu çerçevede TBMM açılır açılmaz tasarının gündeme alınması konusunda görüşlerimizi, taleplerimizi Sayın Başbakan'a ilettik. Kendileri de bunları not ettiler ve bu mutabakattan duydukları memnuniyeti ifade ettiler' dedi.

Görüşmenin ilgili konfederasyonların talebi üzerine gerçekleştiğini belirten Faruk Çelik, şu an itibarıyla toplu sözleşme yapabilmek için 1600 civarında yetki talebi olduğunu ifade etti. Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadığı için yetki veremediklerini anlatan Çelik, 'Bir an önce Toplu İş İlişkileri Yasası'nın çıkması gerekiyor. Bugün itibarıyla yaklaşık 340 bin işçiyi ilgilendiren son derece önemli bir görüşmeyi bugün Sayın Başbakanımızla gerçekleştirmiş olduk' diye konuştu.


-Öğretmenlerin talepleri-

Başbakan Erdoğan'ın bu görüşmenin ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'yu kabul ettiğini belirten Çelik, görüşmede memurlarla ilgili yapılan eşit işe eşit ücret gibi son yapılan düzenlemeler ve Milli Eğitim alanındaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerin ele alındığını bildirdi.

Faruk Çelik, kabulde Gündoğdu'nun, öğretmenlerin talepleriyle ilgili bir sunum yaptığını da dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı konusunda işçi ve işveren temsilcileriyle sağlanan mutabakat ile ilgili olarak, 'Sistemde mutabakat sağladığımız husus geçişli bir sistem. Yüzde 1, yüzde 2, yüzde 3 şeklinde. Ana baraj yüzde 3 olacak. Fakat ilk dört yıl için yüzde 1, daha sonra 2 yıl için yüzde 2 ve nihai baraj da yüzde 3 olarak yasada yer alacak' dedi.

Faruk Çelik, Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ayrılırken yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çelik, bir soru üzerine, Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı ile ilgili olarak, TBMM'nin açılış tarihinin yaklaştığını hatırlattı. Toplu sözleşme yapamayan işçilerin sayısının 350 binler civarında olduğunu kaydeden Çelik, 'Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadan bu karmaşık durumu çözmek mümkün değil' dedi.

Yetki ve işkolu barajlarının tespiti ile ilgili istatistiklerin yayınlanmasının üç kez ertelendiğini hatırlatan Faruk Çelik, son erteleme tarihi olan 31.12.2011 tarihinden bu yana sendikaların toplu sözleşme yapma imkanı bulamadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, şöyle konuştu:

'Toplu İş İlişkileri Yasası'nın mutlaka çıkması gerekiyor. Rakamların mutlaka şeffaf, gerçekçi rakamlara dönüşmesi gerekiyor. SGK verileri çerçevesinde şu anda çalışan 11 milyon işçi varken, Bakanlık kayıtlarında 5 milyon 400 işçi görünüyor. Yüzde 60 örgütlenmeden bahsedilirken, aslında örgütlü sendikalı işçi sayısının yüzde 9 olduğu gerçekleri var. Tüm bu gerçekten izahında zorlandığımız hususların bu yasal düzenlemenin gerçekleşmesine bağlı olduğu bilinciyle bu çalışmaları sürdürdük.

Ne yazık ki bugüne kadar taraflar arasında nihai bir mutabakat sağlanamadığı için, Sayın Başbakanımız bu konuda sosyal taraflarla mutabakat şartını çok önemsiyor. Bu çerçevede, 'Mutabakat sağlayın gelin' demişlerdi. Bugün de taraflarla büyük ölçüde bu mutabakat sağlandı. Görüşme son derece olumlu geçti. Umarım TBMM açılır açılmaz Toplu İş İlişkileri Yasası gündemin ilk sıralarında yer alır.'

-Yüzde 3 barajı-

Çelik, yüzde 3 barajı ile ilgili bir soruya, 'Bu konuları konuştuk. Sistemde mutabakat sağladığımız husus geçişli bir sistem. Yüzde 1, yüzde 2, yüzde 3 şeklinde. Ana baraj yüzde 3 olacak. Fakat ilk dört yıl için yüzde 1, daha sonra 2 yıl için yüzde 2 ve nihai baraj da yüzde 3 olarak yasada yer alacak. Bunun dışındaki ayrıntılar da var. Bu ayrıntılarda da mutabakat sağlandığını söyleyebilirim' yanıtını verdi.

-Öğretmen tayinleri-

Çelik, 'Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun görüşmede öğretmenlerle ilgili nasıl bir talebi oldu? Eş durumu tayinleriyle ilgili ne yapılacak?' sorusu üzerine, 'Tabii Milli Eğitim'de son derece önemli değişiklikler gerçekleştirildi. Bunların bir değerlendirmesini yetkili sendika ve konfederasyon başkanı olarak Sayın Gündoğdu'nun yapması çok doğal. Bu yönüyle sistemle ilgili tespitlerini, görüşlerini Sayın Başbakan'a aktardılar. Bunun dışında da özveriyle çalışan öğretmen kardeşlerimizin taleplerini de Sayın Başbakan'a aktarmış oldular' diye konuştu.

Faruk Çelik, 'Öğretmen tayinleriyle ilgili bir çalışma söz konusu mu?' sorusuna, 'Bu konunun tümü görüşüldü. Eş durumundan tutunuz, diğer konuların hepsini Sayın Gündoğdu, Sayın Başbakanımızla paylaştı, aktardı' yanıtını verdi.

 

Haber Turu

FETÖ'cü hainlerin ağır yaraladığı TEM Daire Başkanı'nın tedavisi sürüyor

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) mensup askerlerin darbe girişimi sırasında başından vurarak ağır yaraladığı Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanı Turgut Aslan'ın tedavisi sürüyor.

Askeri hareketlilik ihtimaline beton bloklu önlem

FETÖ'nün kapatılan okullarına "milletin malı milletin hizmetinde" yazılı afiş asıldı

Batman’da kapatılan Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait okula "milletin malı milletin hizmetinde" yazılı afiş asıldı.

Tutuklu FETÖ'cü tankçılar "o gece"yi anlattı: Yıkın, geçin, ateş açın, ezin

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan bazı uzman erbaş ve subaylar, hakimlikteki ifadelerinde darbe girişiminin yaşandığı geceyi anlattı.

İşadamı 1 milyon lirayla kaçarken yakalandı

Samsun'da yaklaşık bir milyon lira ile yurtdışına kaçmaya çalıştığı öne sürülen işadamı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İlahiyatçı akademisyenlerden FETÖ'cü teröristlere tepki

İlahiyatçı akademisyenler bir bildiri yayınlayarak FETÖ'ye ve darbeci teröristlere tepki gösterdi.

Tankerini gişelere park ederek darbecilere geçit vermedi

Tanker şoförü Mevlüt Kandemir, darbe girişiminin yaşandığı gece, tankerini Tuzla Orhanlı gişelerine park ederek Yalova’dan getirilen Hava Harp Okulu öğrencilerini taşıyan otobüslerin geçişine engel oldu.

Bodrum'da orman yangını

Bodrum ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın, havadan ve karadan yapılan müdahaleyle kontrol altına alındı.

Kepçe operatörü faciayı önledi

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nde çıkan yangın, kepçe operatörünün hızlı müdahalesi sayesinde olası bir faciaya neden olmadan söndürüldü.

Marmaris'te yakalanan 2 FETÖ'cü terörist tutuklandı

Marmaris'te yakalanan 2 FETÖ'cü terörist tutuklandı.

Mısır'dan teröristbaşı Gülen açıklaması

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, Fetullah Gülen’in kendilerine resmi bir sığınma talebinde bulunmadığını, ancak müracaat etmesi durumunda değerlendireceklerini belirtti.

Merkel’den darbe girişimi açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesini savunduğunu ifade etti.

Katil fil hortumuyla attığı taşla kız çocuğunu öldürdü

Fas'ın başkenti Rabat kentinde bir hayvanat bahçesinde şoke eden bir olay yaşandı.

Kosova hükümetine FETÖ uyarısı

Kosova'da faaliyet gösteren Müslüman Gençler Forumu, hükümete, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı okul ve kurumların kapatılması çağrısında bulundu.

Gülen'in iadesi için ABD'de imza kampanyası başlatıldı

Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesinin yapılması için bir imza kampanyası başlatıldı.

Halep'te pazar yerine saldırı: 15 ölü

ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçağının Halep'in Carablus ilçesinin Handura beldesine düzenlediği hava saldırısı sonucu 15 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Tayland hükümeti ülkedeki FETÖ yapılanmasını araştıracak

Tayland hükümeti, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Tayland'daki bağlantılarını araştıracak.

Sibirya´da 1500 ren geyiği telef oldu

Sibirya´nın kuzey batısındaki Yamal Yarımadası´nda şarbon hastalığı salgınında 1500 ren geyiği öldü. Ren geyiği bakıcısı 13 nomad tedavi altına alınırken bölge karantina altına alındı.

Afganistan'da 10 Taliban üyesi öldürüldü

Kunduz vilayetinde düzenlenen operasyonda 10 Taliban üyesi öldürüldü

Yemen'de Husiler bir erkeği ailesinin gözü önünde öldürdü

Husiler, El-Beyda'da bir vatandaşı ailesinin gözü önünde öldürdü

Ekonomide de 'Milli Duruş' kazandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından meydanlara inerek sergilediği "milli duruşu" ekonomide de gösteren Türk halkı, 15-22 Temmuz haftasında 8,8 milyar dolarlık döviz satarak Türk lirasına büyük destek verdi.

Ünlü kuruyemişçi de gözaltına alındı

Ülke çapında şubeleri bulunan Aydın merkezli Tuğba Kuruyemiş firmasının ortaklarından Ahmet Tonkul da gözaltına alındı.

Kamuda görevden alınanların sayısı 66 bini aştı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında 66 bin 36 personel görevden uzaklaştırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarda ise 15 Temmuz'dan bugüne kadar 5 bin 412 personel açığa alındı.

Bakan Tüfenkci: 'Ekonomik çarklar dönmeye devam ediyor'

ümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, piyasaları yakından izlediklerini belirterek, şu anda piyasaların gerçekten iyi durumda olduğunu söyledi.

SGK eksik gün bildirim süresini uzattı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, "2016/Haziran ayında istirahatli olan sigortalılara ilişkin çalışmadığına dair bildirim girişlerinin ve 2016/Haziran ayına ilişkin Ek-10 sigortalıların eksik gün bildirim formlarının verilme süresi 29/07/2016 tarih saat 23.59'a kadar uzatılmıştır" denildi.

Geçen yıla göre Shell, BP ve Total'in karı düştü

Küresel petrol şirketleri Shell, BP ve Total'in ikinci çeyrek karları, geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi.

FETÖ'nün darbe girişimi yabancıyı vazgeçirmedi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi, yabancı yatırımcının Türkiye'ye bakış açısını değiştirmedi. Yabancılar, Türkiye ekonomisine güven duymaya ve yatırım yapma mesajları vermeye devam ediyor.

Brent petrol 43 dolar seviyelerinde dengelendi

Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de petrol stoklarında artışa işaret eden verilerin ardından düşüşünü 6'ncı işlem gününe taşıyarak 43 dolar seviyelerinde dengelendi.

Borsa güne yükselişle başladı! Piyasalarda seyir olumlu

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,54 yükselişle 75.482,37 puandan başladı.

Dolarda düşüş sürüyor

Serbest piyasada dolar 3,0120 liradan euro ise 3,3270 liradan güne başladı.

Fenerbahçe'nin galibiyeti Fransız basınında geniş yer aldı

Fenerbahçe'nin, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk karşılaşmasında, Fransa Birinci Futbol Ligi ekiplerinden Monaco'yı 2-1 yenmesi Fransız basınında geniş yankı buldu.

F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki muhtemel rakipleri

Monaco ile oynadığı ilk maçı 2-1 kazanarak avantaj elde eden Fenerbahçe'nin muhtemel rakiplerinden bazıları belli oldu.

Cristiano Ronaldo fotoğraf çeken çocuğu itekledi

''Etnospor Kültür Festivali'' İstanbul'da düzenlenecek

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen "Etnospor Kültür Festivali" 26 Ağustos'ta İstanbul'da düzenlenecek. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Kazancı, "26 Ağustos görkemli bir açılışla merhaba diyecek olan festivalde 3 gün boyunca birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirilecektir" dedi.

Monaco teknik direktörü: Fenerbahçe daha etkiliydi

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında deplasmanda Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olan Monaco’da Teknik Direktör Leonardo Jardim, “Fenerbahçe bugün Monaco’dan daha etkiliydi. Bu yüzden mağlup olduk. Sonuçtan memnun değilim ama bu sadece birinci devre diye düşünüyorum” dedi.

Leonardo Jardim itiraf etti: Fenerbahçe daha etkiliydi

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında deplasmanda Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olan Monaco’da Teknik Direktör Leonardo Jardim, “Fenerbahçe bugün Monaco’dan daha etkiliydi. Bu yüzden mağlup olduk. Sonuçtan memnun değilim ama bu sadece birinci devre diye düşünüyorum” dedi.

Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu

Sarı-Lacivertliler'in Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Monaco'yu saf dışı bırakması halinde eşleşmesi muhtemel takımlar netleşti.

Pato'nun yeni adresi İspanya

Corinthians'ın geçtiğimiz yıl Chelsea'ye kiraladığı Alexandre Pato, gelecek sezon Villarreal'in formasını giyecek. Antonio Conte'nin takımın takımın başına geçmesiyle Chelsea kadrosunda düşünülmeyen Pato, La Liga'nın yolunu tuttu.

"Galatasaray'da kalmak istiyorum"

Galatasaraylı oyuncu Blerim Dzemaili, en iyi performansı göstererek sarı-kırmızılı takımda kalmak istediğini söyledi.

Fenerbahçe: 2 - Monaco: 1

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3'üncü ön eleme turu ilk maçında Fransa'nın Monaco takımını 2-1 mağlup etti.

Adana'da mide bulandıran olay!

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...