Çelik: En önemli kültür mirasımız birlikte yaşama kültürüdür

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizmde yaşanan gelişmelerde Türkiye'nin 'özgün kültür derinliğiyle beslenen imajı'nın büyük payı olduğunu belirterek, 'Ancak sahip olduğumuz en önemli kültür mirasımız, bunu vurgulayarak söylemek isterim birlikte yaşama kültürüdür' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1979 yılından beri yurt içinde ya da dışında icra ettiği özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türk kültür ve sanatının gelişmesine katkıda bulunan sanatçılara verilen 'Kültür Sanat Büyük Ödülü' bu yıl da sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in katılımıyla ödül töreni düzenlendi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen'in şefliğinde CSO'nun mini konseriyle başlayan törende ödül alan sanatçıların hayat hikayelerini anlatan kısa film gösterildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, buradaki konuşmasında, kültürün 164 farklı tanımının olduğunun söylenmesinin üzerinden yarım asır geçtiğini anımsattı.

-'Herkesin kültür adına söyleyeceği şeyler vardır'-

İnsan zihninin tanımları sevdiğini çünkü tanımların anlamayı kolaylaştırdığını vurgulayan Çelik, ancak kültürün, zengin ve çeşitlilik arz eden bir dünya olduğunu ve onu tek bir tanıma sığdırmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Bugün daha kapsamlı, daha zengin ve kültür-medya endüstrisi sayesinde çoğalıp yayılan bir kültür dünyasıyla karşı karşıya kalındığını dile getiren Çelik, 'Bu ise bizi hoşgörü ve saygı yaklaşımına götürür. Bu anlayış doğrultusunda, hiç bir değerimizi, toplumsal kesimi ve kimliği dışlamadan, ihmal etmeden hepsini tanımak ve kucaklamak gerekir. Herkesin kültür adına söyleyeceği şeyler vardır ve kültürü tartışmanın sonu yoktur' dedi.

'Kültürün inanç mı yaşam tarzı mı, sanat mı değerler mi, bilgi ve beceriler mi kimlikler mi yoksa başka bir şey mi' olduğunu sivil toplum alanına bırakmak ve tercihlere saygı duymak gerektiğine işaret eden Çelik, devletin tüm bu özgürlük alanını kültür politikalarıyla koruması gerektiğini söyledi.

Böyle bir yaklaşımın politika uygulamalarının ne olması gerektiğini belirlemek için tarih mirası ve Türkiye'nin sosyal yapısına ön yargısız bir şekilde bakmanın yeterli olduğunu vurgulayan Çelik, kültür politikasını topluma, tarihe, geleceğe hizmet ve sorumluluk alanı olarak gördüklerini bildirdi.

-'Türkiye önemli bir aktör haline geldi'-

Türkiye'nin istisnai bir kültür ülkesi olduğuna değinen Çelik, şunları söyledi:

'Sahip olduğumuz medeniyet mirasıyla, tarihi ve arkeolojik varlıklarıyla, son yıllarda sayıları hızla artan kültür mekanlarıyla, geleneksel kültür değerlerimizle ve yine son yıllarda hızla gelişen kültür sanat sektörüyle önemli bir aktör haline gelmiştir.

Turizmde yaşanan gelişmelerde ülkemizin özgün kültür derinliğiyle beslenen imajının büyük bir payı vardır. Ancak sahip olduğumuz en önemli kültür mirasımız, bunu vurgulayarak söylemek isterim birlikte yaşama kültürüdür. Tarih boyunca kuşaktan kuşağa aktarılarak gelen bu ortak tecrübe, sahip olduğumuz en değerli hazinedir. Bu bilinçle ülkemizin demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, birlikte yaşama kültürümüzün desteklenmesi, birlik ve kardeşliğimizin yüceltilmesini kültür politikamızın çatısı olarak gözetmeye devam edeceğiz.'

-'Bir bayrak yarışı gibi...'-

Ödül törenini, tüm hazırlıkları yapılmış olarak önünde hazır bulduğunu belirten Çelik, kısa süre önce kendisine bakanlık koltuğunu devreden Ertuğrul Günay'a, eserin meydana gelmesindeki katkıları nedeniyle teşekkür etti.

Ödül verilen sanatçılara baktığında isabetli bir yaklaşımın benimsendiğini gördüğünü ifade eden Çelik, 'Kültürümüzün zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtmayı amaçlayan bu yaklaşımı yeni açılımlarla önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz. Görülüyor ki bir bayrak yarışı gibi sanatlarımıza ve kültürümüze hizmet eden ustalar elden ele mirası taşımakta ve geleceğe aktarmakta. Ustalar yeni öğrenciler yetiştirmekte, şükürler olsun ki bizler de her yıl daha fazlasına ödül verme fırsatı bulmaktayız' diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geleneksel Türk sanatları alanında ulusal ve uluslararası etkinliklerde Türkiye'yi başarıyla temsil ederek üstün yeteneklerini, yaratıcılıklarını ve emeklerini ortaya koyan, kültürün yaşatılması ve geleceğe taşınmasında büyük hizmetleri geçen bu ustalara, aileleriyle sevdikleriyle ve öğrencileriyle sağlık, başarı ve mutluluk dolu uzun ömürler diledi.

Konuşmaların ardından, hat sanatı alanında Yrd. Doç .Dr. Hüseyin Öksüz, minyatür alanında Cahide Keskiner, tezhip alanında Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, ebru alanında Alparslan Babaoğlu, cilt sanatı alanında İslam Seçen ve sedefkarlık alanında da Salih Balakbabalar'a '2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü' takdim edildi.

Ödüller Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik, fonetik ve sahne sanatları, sanat tarihi, mimarlık, arkeoloji, halk bilimleri, sinema, kütüphanecilik gibi kültür ve sanat dallarında eser, uygulama, yorum, sergileme, yayın, araştırma, inceleme alanlarında ortaya koyduğu üstün nitelikli eser ve çalışmalarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişi, topluluk ya da kuruluşlara veriliyor.

 

Haber Turu

Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yapılan saldırıyla ilgili Artvin Valiliği'nden açıklama

Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yapılan saldırıyla ilgili Artvin Valiliği'nden açıklama

Artvin Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyunun geçişi sırasında yaşanan çatışmada, biri ağır 3 askerin yaralandığını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, 24 canlı yayına bağlandı

Kılıçdaroğlu, 24 canlı yayına bağlandı

Saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 canlı yayına bağlandı. Kılıçdaroğlu, "Teröre karşı ortak mücadelemiz sürecek" dedi.

Başbakan Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na telefon

Başbakan Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na telefon

Başbakan Yıldırım, konvoyuna yapılan saldırı nedeniyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Maltepe'de inşatta göçük: 1 ölü

Maltepe'de inşatta göçük: 1 ölü

Maltepe'de sağanak yağış nedeniyle toprak kayması sonucu bir inşaatta göçük meydana geldi. Toprak altında kalan 42 yaşındaki demir ustası hayatını kaybetti.

Diyarbakır'da FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma

Diyarbakır'da FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma

Diyarbakır'da bin 308 kamu personeli hakkında idari işlem başlatıldı. Soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 952 kişiden 431'i tutuklandı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Saldırıyı lanetliyorum

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Saldırıyı lanetliyorum

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP konvoyuna yönelik saldırıyı lanetlediğini söyledi.

Ağrı'da otomobil şarampole devridi : 1 ölü, 6 yaralı

Ağrı'da otomobil şarampole devridi : 1 ölü, 6 yaralı

Ağrı'nın Hamur ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, biri bebek 6 kişi de yaralandı.

Bursa'da FETÖ operasyonu: 46 polis gözaltına alındı

Bursa'da FETÖ operasyonu: 46 polis gözaltına alındı

Bursa'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında şube müdürü, emniyet amiri ve komiserlerin bulunduğu 46 kişi, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından yapılan operasyonla gözaltına alındı.

Artvin terör saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanı Ala'dan flaş açıklama

Artvin terör saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanı Ala'dan flaş açıklama

Saldırının faili olarak PKK'yı işaret eden İçişleri Bakanı Ala saldırıda 1'i ağır 3 askerin yaralandığını ve gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.

Çatışma sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu böyle görüntülendi

Çatışma sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu böyle görüntülendi

Çatışma sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu böyle görüntülendi

İran medyasından 'Cerablus' çarpıtması

İran medyasından ''Cerablus'' çarpıtması

İran yönetimi, terör örgütü DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu karşısında sessizliğini korurken, ülkenin resmi ve yarı resmi haber ajanslarının harekatı olduğundan farklı gösterme çabaları dikkati çekti.

Kerry, Kral Selman'la görüştü

Kerry, Kral Selman'la görüştü

Suudi Arabistan Kralı Selman, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve beraberindeki heyeti kabul etti

Sadık Han Fransa'daki tesettür mayo yasağını eleştirdi

Sadık Han Fransa'daki tesettür mayo yasağını eleştirdi

İngiltere'nin başkenti Londra'nın Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han, Fransa'daki tesettür mayo yasaklarını eleştirerek, uygulamayı doğru bulmadığını söyledi.

Kerry Suudi Arabistan'da prens vekiliyle bir araya geldi

Kerry Suudi Arabistan'da prens vekiliyle bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Suudi Arabistan Veliaht Vekili Prens Muhammed Bin Naif ile Cidde'de bir araya geldi

Romanya'da FETÖ'ye ait yurt kapatıldı

Romanya'da FETÖ'ye ait yurt kapatıldı

Romanya'nın Mecidiye kentinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ülkedeki uzantılarından Tuna Vakfı'na ait yasa dışı faaliyet gösteren öğrenci yurdu kapatıldı.

FETÖ'ye Kosova'da büyük şok!

FETÖ'ye Kosova'da büyük şok!

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Prizren Şubesi Başkanı ve Prizren Belediyesi Kadastro Müdürü Sencar Karamuço, Kosova´daki FETÖ ile bağlantılı okullarda eğitim gören çok sayıda öğrencinin bu okullardan ilişkilerini kestiklerini söyledi.

Rus ordusundan ani tatbikat

Rus ordusundan ani tatbikat

Rus ordusu, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla savaş hazırlığının denetlenmesi için ani tatbikata başladı.

Nijerya'da ordu mensuplarına yolsuzluk suçlaması

Nijerya'da ordu mensuplarına yolsuzluk suçlaması

Nijer Deltası İntikamcıları'nın (NDA) Sözcüsü Agbinibo, Nijer Deltası'nda ordu mensuplarının petrol kaçakçılığı yaptığını ileri sürdü.

İngiltere'den Türkiye'ye 'Cerablus' tebriği

İngiltere'den Türkiye'ye "Cerablus" tebriği

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı operasyonunun başarıyla icra edilmesi dolayısıyla tebrik ve teşekkürlerini iletti.

İran, ABD savaş gemisini bölgeden uzaklaştırdı

İran, ABD savaş gemisini bölgeden uzaklaştırdı

İran sürat tekneleri Hürmüz Boğazında bulunan ABD savaş gemisini taciz edip uzaklaştırdı.

İstanbul'da taksi ücretlerine zam geldi

İstanbul'da taksi ücretlerine zam geldi

İstanbul'da taksimetre açılış ücreti 3,20 liradan 3,45 liraya, kilometre başına ücret 2 liradan 2,10 liraya çıkarıldı.

Altın 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Altın 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Altının gram fiyatı, ons fiyatındaki düşüşe paralel 125,47 lira seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Bu son derece önemli bir proje

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Bu son derece önemli bir proje

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'ye getirmek için uğraştıkları 8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırıma ilişkin, "Bu son derece önemli bir proje. Türkiye'ye gelen teknoloji transferi şeklinde, şu ana kadar olmayan bir teknolojinin ülkemizde üretilmesi şeklinde olacak. Yüzde 100 kendileri de gelebilir ya da Türk ortaklarla

BES düzenlemesi Resmi Gazete'de

BES düzenlemesi Resmi Gazete'de

Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Dolar 2,9470 liradan, avro 3,3240 liradan güne başladı.

Dolar ve euro güne kaçtan başladı?

Dolar ve euro güne kaçtan başladı?

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9470, euro 3,3240 liradan güne başladı.

Türkiye ve Çin nükleer enerjide işbirliği yapacak

Türkiye ve Çin nükleer enerjide işbirliği yapacak

Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımını içeren Türkiye ve Çin hükümetleri arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun yürürlüğe girdi.

Algıyı değil olguyu anlatmaya geldik

Algıyı değil olguyu anlatmaya geldik

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yurt dışında muhataplarına algıyı değil, olguyu, gerçekleri anlatmaya giden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hollanda’dan sonra İtalya’ya geçti.

70 milyar dolarlık ticarete yeni kapı

70 milyar dolarlık ticarete yeni kapı

Anadolu’nun Orta Asya’ya açılan sınır kapısı Kapıköy Gümrük Kapısı’nın temeli atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci “Kapıköy 70 milyar dolarlık İran pazarına açılan en önemli kapılarımızdan” dedi.

Ağbal’dan iş dünyasına müjde: Vergisini düzenli ödeyene ödül geliyor

Ağbal’dan iş dünyasına müjde: Vergisini düzenli ödeyene ödül geliyor

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) ağustos ayı meclis toplantısında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal sanayicileri bir dizi müjde verdi.

Galatasaray'dan Aziz Yıldırım'a sert sözler

Galatasaray'dan Aziz Yıldırım'a sert sözler

Dün gece NTV'de 'Galatasaray'a FETÖ soruşturması yapılsın' diyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım için Galatasaray Kulübü resmi internet sitesinden sert bir açıklama yayımladı.

Arif Erdem'in Yunanistan'a kaçtığı ortaya çıktı

Arif Erdem'in Yunanistan'a kaçtığı ortaya çıktı

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan eski milli futbolcu Arif Erdem'in Yunanistan sınır kapısı İpsala'dan kaçtığı ortaya çıktı.

Hope Solo'ya 6 ay milli takım cezası

Hope Solo'ya 6 ay milli takım cezası

ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nın kalecisi Solo'ya, olimpiyatlarda İsveç'e yenildikleri maç sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle milli takımdan 6 ay uzaklaştırma cezası verildi.

G.Saray'a 1.96'lık Hollandalı golcü geliyor!

G.Saray'a 1.96'lık Hollandalı golcü geliyor!

G.Saray'a 1.96'lık Hollandalı golcü geliyor!

Galatasaray'da Selçuk İnan depremi

Galatasaray'da Selçuk İnan depremi

Galatasaray formasını giydiği 5 yılda 4 Süper Lig, 3 Türkiye Kupası ve 3 Süper Kupa şampiyonluğu yaşayan Selçuk İnan, her sezon en az 40 maç oynadığı bu süreçte 50 gol attı ve 54 asist yaptı. Takımın liderliğini ve kaptanlığını da yapan tecrübeli futbolcunun kariyerinde bu sezon yeni bir sayfa açılacak...

Trabzonspor'dan Aziz Yıldırım'a 'FETÖ' yanıtı

Trabzonspor'dan Aziz Yıldırım'a "FETÖ" yanıtı

Trabzonspor Kulübü, 2010-2011 sezonundan bu yana şikeyle ilgili duruşunun belli olduğunu ve bugüne kadar da bunda hiçbir sapma olmadığını bildirdi.

İşte Beşiktaş'ın muhtemel rakipleri

İşte Beşiktaş'ın muhtemel rakipleri

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek Beşiktaş'ın muhtemel rakipleri belli oldu.

Beşiktaş'tan gece yarısı bombaları

Beşiktaş'tan gece yarısı bombaları

Beşiktaş transferin son günlerinde oldukça yoğun çalışmalar yapıyor.

Öz kültürümüzle geleceğe yürüyeceğiz

Öz kültürümüzle geleceğe yürüyeceğiz

Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, “Milletimiz kendi geleceğini kendi kurma azmindedir. Binlerce yıllık birikimin mirasçılarıyız. Unutturulmak istenen kültürümüzü ayağa kaldıracağız. Amacımız geçmişe gitmek değil, geleneği bugüne taşıyarak, geleceğimizi bina etmek” dedi.

Fenerbahçe Kulübü TFF'ye gidecek

Fenerbahçe Kulübü TFF'ye gidecek

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Avrupa kupalarına gidememeleri sonucu oluşan maddi kayıpların giderilmesi için, önümüzdeki hafta Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile görüşme yapacaklarını açıkladı.

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Bilim adamları, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde dünyaya benzeyen bir gezegen buldu.

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu Bolu mevkisinde İstanbul istikametinin 5, Ankara istikametinin 2 ve Bolu Doğu Kavşağının 3 gün ulaşıma kapatılacağı belirtildi.

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana Emniyet Müdürlüğü, terör örgütü elamanlarının üniversite kayıt dönemlerinde çeşitli bahanelerde öğrenci ve ailelerle iletişim kurarak gençleri örgüt yapısı içine çekmesini önlemek için El Ele Güvenli Geleceği adlı bir proje geliştirdi.

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

Edirne'nin Keşan ilçesinde duvara çarparak takla atan araçtaki hamile kadın ile eşi taktıkları emniyet kemeri sayesinde kazayı yara almadan atlattı.

Minik dostlara haybulans

Minik dostlara haybulans

Yalova Belediyesi, yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı ‘haybulans’ı hizmete soktu.

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

Çanakkale'de 2 metre boyundaki dev orkinosun zıpkınla vurulma anı su altı kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Mimar Sinan'ın her yönüyle mimari bir şaheser olarak günümüze ulaşan eseri Süleymaniye Camisi'nin hala çözülemeyen sırları, ibadete açılışının 460. yılında da keşfedilmeyi bekliyor.

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası İbrahim Hacı Taha, yaşadığı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde temin ettiği boş varilleri koltuk takımı, masa haline getirip, satarak geçimini sağlıyor.