STAR ANA SAYFA - 01 Haziran 2016 Çarşamba

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı kim?

 • 09.09.2013  16:50 | Güncelleme: 09.09.2013  16:57
 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Cumhurbaşkanı adayımız kadın, ismini veremem" açıklamasının ardından, kulislerde bu isim ya da isimlerin kim olduğu konuşulmaya başlandı. Kılıçdaroğlu dışında sadece 2-3 kişinin bildiği ifade edilen ismin "Çok sürpriz" olduğu belirtildi.


  CHP'nin cumhurbaşkanı adayı kim?
  Kılıçdaroğlu önceki akşam katıldığı bir TV programında "CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kadın olacak. Türkiye Cumhuriyeti'ne Bir kadının cumhurbaşkanı seçilmesini doğru buluyorum. Bunun için herhangi bir isim veremem. Yıpranmaması gerekiyor. Bu isim bizim partimizin içinden değil. Fakat düşündüğümüz birden fazla kadın isim var, yıpratmak istemem" açıklaması yaptı. CHP liderinin bu sözleri sonrasında "O isim kim" sorusu sorulmaya başlandı.

  Kılıçdaroğlu'nun "aday parti dışından" demesi üzerine daha önce kulislerde Cumhurbaşkanı adayı olarak konuşulan Emine Ülker Tarhan, Güldal Mumcu, Gülsün Bilgehan gibi isimler gündemden düştü.

  Gazetecilerin Kılıçdaroğlu'na, "Adayınız Ümit Boyner mi?" diye sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Herkesin gönlünden biri geçer ama bu ismi gazetelerden okuyoruz" demesi de, adayın Boyner olmadığı yorumlarına neden oldu. CHP'de daha önce Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Tülay Tuğcu ve CHP Milletvekili Şafak Pavey'in annesi gazeteci Ayşe Önal'ın isimleri kulislerde konuşulmuştu.

  CHP kaynakları, kamuoyuna yansıyan hiçbir ismin CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olmadığını söyledi. Sadece Kılıçdaroğlu ile 2-3 kişide olan kadın aday isimleri sır gibi saklanıyor. Seçimlere az bir süre kalmadan adayların açıklanmayacağı, bu yönde Kılıçdaroğlu'na soru yönelten Genel Başkan Yardımcılarına dahi aday ismi verilmediği bildirildi. Kılıçdaroğlu'na yakın kaynaklar, "İsim çok sürpriz olacak ve kamuoyunun büyük çoğunluğunda kabul görecek" değerlendirmesi yaptı. (Vatan)