Derdini istediğin dilde anlat

TBMM’ye sunulan 13 maddelik tasarıda; anadilde savunma hakkı, eşlere 24 saat birlikte aynı odada kalma imkanı, hamile ve ağır hastaların infazının ertelenmesi gibi önemli değişiklikler getiriliyor.

  • LÜTFİ KAPLAN ANKARA

ANA DİLDE SAVUNMANIN ÖNÜNDEKİ YASAL ENGELLER KALKIYOR

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, kişilerin kendisini daha iyi ifade edeceği dilde savunma yapmasına olanak tanıyan çalışma, yasa tasarısı olarak TBMM’ye sunuldu. Tasarıyla kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan evli hükümlüler, 3 ayda bir kez olmak üzere 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın görüşme yapabilecek.

KENDİNİ DAHA İYİ İFADE ETME HAKKI

Ana dilde savunma yapılmasını engelleyen CMK’nın 202. maddesinde değişiklik öngören 13 maddelik Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Ana dilde savunma yapmanın önünü açan CMK’nın “Tercüman bulundurulacak haller” başlıklı 202.maddesinde yapılan değişiklik sadece iddianame okunması ve Cumhuriyet Savcılarının esas hakkındaki mütalaasından sonra yapılacak savunmalar için geçerli olacak. Hazırlık soruşturması ve soruşturma aşamasında ise bu hakkın kullanılması Türkçe bilmeme şartına bağlı kalacak. Düzenleme mahkemelerin tercüman bulundurma zorunluluğunu da kaldırıyor. Sanık, kendini daha iyi ifade ettiğini düşündüğü dilde savunma yaparken tercümanını da kendisi hazır bulundurmak zorunda. Sanık eğer tercümanını kendisi bulunduramıyorsa mahkemenin bulacağı tercümanın ücretini ödeyerek bu haktan yararlanacak. Düzenlemenin sağladığı hakkın yargılamanın sürüncemede bırakılması amacıyla kötüye kullanılamayacağı da düzenlemede açıkça yer aldı.

Eşlere 24 saat buluşma imkanı

Ceza İnfazı Hakkında Kanunun “ödül” hükmünü düzenleyen 51.maddesinde yapılacak düzenlemeyle eşlere birlikte olma imkanı sağlandı. Buna göre hükümlülere tek kişilik odalarda televizyon verilebilecek. Evli hükümlüler, 3 ayda bir kez, 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile ceza infaz kurumu personelinin nezareti olmaksızın görüşme yapabilecek. Çocuk hükümlüler de 2 ayda bir kez, 3 saatten 24 saate kadar  ana ve babasıyla veya vasisiyle aile görüşmesi yapabilecek.

Hamile ve ağır hastaların cezaları iyileşinceye kadar ertelenebilecek

Ağır bir hastalık veya sakatlığı nedeniyle cezaevinde hayatını idame ettiremeyenlerin cezaları ertelenecek. Ceza ertelemesi talebinde bulunanlar ağır hastalıklarını ve sakatlıklarını tam teşekküllü devlet hastanesinden alacak raporla belgeleyecek. Bu rapor Adli Tıp Kurumu tarafından da onanınca Adalet Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık konuyla ilgili karar verecek. Bu hükümlülerin durumları  yılda bir yeniden değerlendirilerek yeni karar verilecek. Tasarı, cezasının infazı için hapse konan gebe kadınlar için de yeni bir düzenleme öngörüyor. Mevcut düzenlemede hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılıyor. Tasarıyla, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yer alan suçlardan mahkum olanlardan kapalı ceza infaz kurumuna girdikten sonra gebe kalanlar hakkında bu hüküm uygulanmayacak. Bu kişilerin cezası, ceza infaz kurumlarında düzenlenen uygun yerlerde infaz olunacak.

Tarım aksayacaksa ceza ertelenecek

Tasarıdaki önemli düzenlemelerden birini de Cumhuriyet Başsavcılarına kasten işlenen suçlarda 3 yıl ve taksirle işlenen suçlarda ise 5 yılın altında olan kişilerin cezalarını 6 aya kadar erteleme imkanı tanınması. Hapis cezasının infazına başlanmış olsa bile hükümlünün ertelenebileceği durumlar ise şöyle: yükseköğrenimini bitirebilmesi, ana, baba, eş veya çocuklarının ölümü veya bu kişilerin sürekli hastalık ve malullüleri nedeniyle ailenin ticari faaliyetlerinin yürütülebilmesinin veya tarım topraklarının işlenebilmesinin imkansız hale gelmesi veya hükümlünün hastalığının sürekli tedaviyi gerektirmesi gibi zorunlu ve ivedi haller. Ölüm veya hastalık nedeniyle hükümlüye verilen mazeret izninde hükümlünün nerede kalacağına gidilen yerin Valisi karar verecek.

Demirtaş: Öcalan’a heykel dikeceğiz

-BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın heykelini dikeceklerini söyledi. Demirtaş, açlık grevi yapanları ziyaret etmek üzere geldiği Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, “Kürtlerin katili Kenan Evren’in posteri asılıyor da Öcalan’ın posteri niye asılmıyor? Onun posterleri okullarda meydanlarda asılıyor, Kürt halkı önderinin posteri niye asılmasın? Bal gibi asarız. Biz daha önder Apo’nun heykelini dikeceğiz heykelini” dedi. Demirtaş, açlık grevleri konusunda ise şunları söyledi: ‘’Taleplerin kabul edilmesi Türkiye’yi ileri götürecek adımdır. Türkiye’nin hızlı adımları atması gerekir. Kaybedecek bir saniye bile kalmadı. Açlık grevine girenler şov yapmıyor.’

ERGİN: AÇLIK GREVLERİ İÇİN İYİ NİYETLİ HERKESLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

-Adalet Bakanı Sadullah Ergin, PKK ve BDP’nin desteklediği cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili çağrıda bulunarak sona erdirilmesini istedi. Ergin “Grevlerin derhal sonlandırılması için tekrar çağrıda bulunyorum. Sürece katkıda bulanacak iyi niyetli herkesle görüşmeye açığız. Tüm kamuoyunun bu konuyu siyasi mülahazalara alet etmeden, aynı duyarlılıkla ve soğukkanlılık içinde karşılaması için çağrıda bulunuyorum’’ dedi. 

İdamla ilgili bir çalışmamız yok

Bakan Ergin, vekillerin idamın yeniden getirilmesine yönelik bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruları da yanıtladı: “Şu an bakanlığımızda (idamla ilgili) bu yönde yapılan bir çalışma sözkonusu değil.” Cezaevindeki öğrencilerle ilgili de bilgi veren Bakan Ergin, “Cezavendeki üniversite öğrencisi sayısı 87. Keşke olmasa” diye konuştu.

BBP’den 2 milyon idam imzası

Bu arada dün Başabakan Erdoğan’ı ziyaret eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin idamın geri getirilimesi için 2 milyon imza topladıklarını ifade ettiği öğrenildi.

Avrupa’dan ‘son verin’ çağrısı

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, açlık grevlerinin sona erdirilmesi çağrısında bulundu, “Türk hükümetinin elinden geleni yaptığına eminim” dedi.

Grevdekilerde bilinç kaybı yok

-Açlık grevleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği cezaevi hekimlerinden Adalet Bakanlığı’na, şu ana kadar bilinç kapanıklığına ilişkin olumsuz bildirim gelmediği belirtildi. 1 Nisan 2005’te yürürlüğe giren 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 82. maddesine göre, cezaevi yönetimi, açlık grevlerindeki hükümlülere, bilincinin bozulduğu hekim tarafından belirlenmesi halinde, isteklerine bakılmaksızın müdahale edebiliyor. Cezaevi hekimleri, şu ana kadar Adalet Bakanlığı’na, açlık grevindekilerin bilincinin kapandığına dair olumsuz bir bildirimde bulunmadı.

 

Haber Turu

5 Anayasa Mahkemesi personeli gözaltında

5 Anayasa Mahkemesi personeli gözaltında

Anayasa Mahkemesi Başkanlığınca, FETÖ soruşturması kapsamında dün gözaltına alınan 35 kişiden 5'inin Anayasa Mahkemesi personeli olduğu bildirildi.

Burdur'da 39 kamu personeli açığa alındı

Burdur'da 39 kamu personeli açığa alındı

BURDUR'da FETÖ/PDY operasyonu kapsamında 39 kamu çalışanı açığa alındı.

Bakan Akdağ: Türkiye kendi halkı ve Suriye halkı için gerekenleri yapacaktır

Bakan Akdağ: Türkiye kendi halkı ve Suriye halkı için gerekenleri yapacaktır

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Samsun'da DAEŞ operasyonu: 17 gözaltı

Samsun'da DAEŞ operasyonu: 17 gözaltı

Samsun'da terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonda 17 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'da şehit askerler için tören

Diyarbakır'da şehit askerler için tören

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlerce düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan 5 askerden 4'ü için tören düzenlendi.

Karkamış ile Cerablus arasında patlama meydana geldi

Karkamış ile Cerablus arasında patlama meydana geldi

Suriye’ye yapılan Fırat Kalkan operasyonu devam ederken, Karkamış Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında büyük bir patlama meydana geldi.

Kadınlar trafikte tartıştı, yol ortasında kavga ettiler

Kadınlar trafikte tartıştı, yol ortasında kavga ettiler

Kayseri'de trafikte seyir halindeyken tartışan iki kadın grup, tartışmanın büyümesi üzerine araçlarından inerek yol ortasında kavga etti.

Darbe girişimiyle ilgili belgeleri gören ABD heyetinden FETÖ itirafı

Darbe girişimiyle ilgili belgeleri gören ABD heyetinden FETÖ itirafı

Fethullahçı Terör Örgütü Lideri Fethullah Gülen'in iadesine yönelik olarak Türkiye ve ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri arasında 2 gün süren görüşmelerde Gülen'in iadesi konusunda olumlu ilerleme kaydedildiği öğrenildi. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Gülen'in emir ve talimatlarının belgeleri ile ortaya konulmasının ardından ABD'li bir yetk

Vali’den Demirtaş'a 'makarena'lı Cerablus göndermesi

Vali’den Demirtaş'a 'makarena'lı Cerablus göndermesi

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, TSK'nın Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Cerablus’a girişini resmi Twitter hesabından paylaştığı video ile duyurdu. Vali Karaloğlu'nun 'makarena dansı' yapan kadınların yer aldığı paylaşımı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın daha önce Twitter'dan yaptığı Membiç paylaşımına yanıt olarak değerlend

FETÖ'cü teröristin jet skiyle Yunan adasına çıktığı iddia edildi

FETÖ'cü teröristin jet skiyle Yunan adasına çıktığı iddia edildi

Yunan Protothema gazetesi internet sitesi, FETÖ'cü teröristin jet skiyle Sisam adasına çıktığı iddiasında bulundu. Yunan hükümet kaynakları ise haberi yalanlayarak Sisam ya da başka bir adada böyle bir olayın gerçekleşmediğini açıkladı.

Kerry Suudi Arabistan'da prens vekiliyle bir araya geldi

Kerry Suudi Arabistan'da prens vekiliyle bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Suudi Arabistan Veliaht Vekili Prens Muhammed Bin Naif ile Cidde'de bir araya geldi

Romanya'da FETÖ'ye ait yurt kapatıldı

Romanya'da FETÖ'ye ait yurt kapatıldı

Romanya'nın Mecidiye kentinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ülkedeki uzantılarından Tuna Vakfı'na ait yasa dışı faaliyet gösteren öğrenci yurdu kapatıldı.

FETÖ'ye Kosova'da büyük şok!

FETÖ'ye Kosova'da büyük şok!

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Prizren Şubesi Başkanı ve Prizren Belediyesi Kadastro Müdürü Sencar Karamuço, Kosova´daki FETÖ ile bağlantılı okullarda eğitim gören çok sayıda öğrencinin bu okullardan ilişkilerini kestiklerini söyledi.

Rus ordusundan ani tatbikat

Rus ordusundan ani tatbikat

Rus ordusu, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla savaş hazırlığının denetlenmesi için ani tatbikata başladı.

Nijerya'da ordu mensuplarına yolsuzluk suçlaması

Nijerya'da ordu mensuplarına yolsuzluk suçlaması

Nijer Deltası İntikamcıları'nın (NDA) Sözcüsü Agbinibo, Nijer Deltası'nda ordu mensuplarının petrol kaçakçılığı yaptığını ileri sürdü.

İngiltere'den Türkiye'ye 'Cerablus' tebriği

İngiltere'den Türkiye'ye "Cerablus" tebriği

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı operasyonunun başarıyla icra edilmesi dolayısıyla tebrik ve teşekkürlerini iletti.

İran, ABD savaş gemisini bölgeden uzaklaştırdı

İran, ABD savaş gemisini bölgeden uzaklaştırdı

İran sürat tekneleri Hürmüz Boğazında bulunan ABD savaş gemisini taciz edip uzaklaştırdı.

Kerry: PYD Fırat'ın doğusuna çekiliyor

Kerry: PYD Fırat'ın doğusuna çekiliyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin Fırat'ın doğusuna çekildiğini açıkladı.

Kim, füze denemesini 'zafer' olarak niteledi

Kim, füze denemesini "zafer" olarak niteledi

Kuzey Kore lideri Kim, denemeyi "zafer" olarak nitelendirdi

Kamboçya'dan FETÖ okullarının kapatılması resmen istendi

Kamboçya'dan FETÖ okullarının kapatılması resmen istendi

Türkiye, T.C. Punom Pen Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ aracılığı ile resmi olarak Kamboçya hükümetinden ülkede bulunan üç FETÖ okulunu kapatması istendi.

Altın 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Altın 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Altının gram fiyatı, ons fiyatındaki düşüşe paralel 125,47 lira seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık 1,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Bu son derece önemli bir proje

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Bu son derece önemli bir proje

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'ye getirmek için uğraştıkları 8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırıma ilişkin, "Bu son derece önemli bir proje. Türkiye'ye gelen teknoloji transferi şeklinde, şu ana kadar olmayan bir teknolojinin ülkemizde üretilmesi şeklinde olacak. Yüzde 100 kendileri de gelebilir ya da Türk ortaklarla

BES düzenlemesi Resmi Gazete'de

BES düzenlemesi Resmi Gazete'de

Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Dolar 2,9470 liradan, avro 3,3240 liradan güne başladı.

Dolar ve euro güne kaçtan başladı?

Dolar ve euro güne kaçtan başladı?

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9470, euro 3,3240 liradan güne başladı.

Türkiye ve Çin nükleer enerjide işbirliği yapacak

Türkiye ve Çin nükleer enerjide işbirliği yapacak

Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımını içeren Türkiye ve Çin hükümetleri arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun yürürlüğe girdi.

Algıyı değil olguyu anlatmaya geldik

Algıyı değil olguyu anlatmaya geldik

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yurt dışında muhataplarına algıyı değil, olguyu, gerçekleri anlatmaya giden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hollanda’dan sonra İtalya’ya geçti.

70 milyar dolarlık ticarete yeni kapı

70 milyar dolarlık ticarete yeni kapı

Anadolu’nun Orta Asya’ya açılan sınır kapısı Kapıköy Gümrük Kapısı’nın temeli atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci “Kapıköy 70 milyar dolarlık İran pazarına açılan en önemli kapılarımızdan” dedi.

Ağbal’dan iş dünyasına müjde: Vergisini düzenli ödeyene ödül geliyor

Ağbal’dan iş dünyasına müjde: Vergisini düzenli ödeyene ödül geliyor

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) ağustos ayı meclis toplantısında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal sanayicileri bir dizi müjde verdi.

Rusya ile serbest ticaret görüşmeleri tekrar başladı

Rusya ile serbest ticaret görüşmeleri tekrar başladı

Arif Erdem'in Yunanistan'a kaçtığı ortaya çıktı

Arif Erdem'in Yunanistan'a kaçtığı ortaya çıktı

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan eski milli futbolcu Arif Erdem'in Yunanistan sınır kapısı İpsala'dan kaçtığı ortaya çıktı.

Hope Solo'ya 6 ay milli takım cezası

Hope Solo'ya 6 ay milli takım cezası

ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nın kalecisi Solo'ya, olimpiyatlarda İsveç'e yenildikleri maç sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle milli takımdan 6 ay uzaklaştırma cezası verildi.

G.Saray'a 1.96'lık Hollandalı golcü geliyor!

G.Saray'a 1.96'lık Hollandalı golcü geliyor!

G.Saray'a 1.96'lık Hollandalı golcü geliyor!

Galatasaray'da Selçuk İnan depremi

Galatasaray'da Selçuk İnan depremi

Galatasaray formasını giydiği 5 yılda 4 Süper Lig, 3 Türkiye Kupası ve 3 Süper Kupa şampiyonluğu yaşayan Selçuk İnan, her sezon en az 40 maç oynadığı bu süreçte 50 gol attı ve 54 asist yaptı. Takımın liderliğini ve kaptanlığını da yapan tecrübeli futbolcunun kariyerinde bu sezon yeni bir sayfa açılacak...

Trabzonspor'dan Aziz Yıldırım'a 'FETÖ' yanıtı

Trabzonspor'dan Aziz Yıldırım'a "FETÖ" yanıtı

Trabzonspor Kulübü, 2010-2011 sezonundan bu yana şikeyle ilgili duruşunun belli olduğunu ve bugüne kadar da bunda hiçbir sapma olmadığını bildirdi.

İşte Beşiktaş'ın muhtemel rakipleri

İşte Beşiktaş'ın muhtemel rakipleri

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek Beşiktaş'ın muhtemel rakipleri belli oldu.

Beşiktaş'tan gece yarısı bombaları

Beşiktaş'tan gece yarısı bombaları

Beşiktaş transferin son günlerinde oldukça yoğun çalışmalar yapıyor.

Öz kültürümüzle geleceğe yürüyeceğiz

Öz kültürümüzle geleceğe yürüyeceğiz

Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, “Milletimiz kendi geleceğini kendi kurma azmindedir. Binlerce yıllık birikimin mirasçılarıyız. Unutturulmak istenen kültürümüzü ayağa kaldıracağız. Amacımız geçmişe gitmek değil, geleneği bugüne taşıyarak, geleceğimizi bina etmek” dedi.

Fenerbahçe Kulübü TFF'ye gidecek

Fenerbahçe Kulübü TFF'ye gidecek

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Avrupa kupalarına gidememeleri sonucu oluşan maddi kayıpların giderilmesi için, önümüzdeki hafta Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile görüşme yapacaklarını açıkladı.

Galatasaray kombinede indirime gitti!

Galatasaray kombinede indirime gitti!

Galatasaray Kulübü, erkek ve kadın basketbol takımlarının iç saha maçları için sezon başında belirlenen kombine fiyatlarında yüzde 50 indirime gitti.

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Bilim adamları, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde dünyaya benzeyen bir gezegen buldu.

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu Bolu mevkisinde İstanbul istikametinin 5, Ankara istikametinin 2 ve Bolu Doğu Kavşağının 3 gün ulaşıma kapatılacağı belirtildi.

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana Emniyet Müdürlüğü, terör örgütü elamanlarının üniversite kayıt dönemlerinde çeşitli bahanelerde öğrenci ve ailelerle iletişim kurarak gençleri örgüt yapısı içine çekmesini önlemek için El Ele Güvenli Geleceği adlı bir proje geliştirdi.

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

Edirne'nin Keşan ilçesinde duvara çarparak takla atan araçtaki hamile kadın ile eşi taktıkları emniyet kemeri sayesinde kazayı yara almadan atlattı.

Minik dostlara haybulans

Minik dostlara haybulans

Yalova Belediyesi, yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı ‘haybulans’ı hizmete soktu.

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

Çanakkale'de 2 metre boyundaki dev orkinosun zıpkınla vurulma anı su altı kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Mimar Sinan'ın her yönüyle mimari bir şaheser olarak günümüze ulaşan eseri Süleymaniye Camisi'nin hala çözülemeyen sırları, ibadete açılışının 460. yılında da keşfedilmeyi bekliyor.

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası, boş varillerle oturma grubu yapıyor

Suriyeli demirci ustası İbrahim Hacı Taha, yaşadığı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde temin ettiği boş varilleri koltuk takımı, masa haline getirip, satarak geçimini sağlıyor.