Derdini istediğin dilde anlat

TBMM’ye sunulan 13 maddelik tasarıda; anadilde savunma hakkı, eşlere 24 saat birlikte aynı odada kalma imkanı, hamile ve ağır hastaların infazının ertelenmesi gibi önemli değişiklikler getiriliyor.

  • LÜTFİ KAPLAN ANKARA

ANA DİLDE SAVUNMANIN ÖNÜNDEKİ YASAL ENGELLER KALKIYOR

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, kişilerin kendisini daha iyi ifade edeceği dilde savunma yapmasına olanak tanıyan çalışma, yasa tasarısı olarak TBMM’ye sunuldu. Tasarıyla kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan evli hükümlüler, 3 ayda bir kez olmak üzere 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın görüşme yapabilecek.

KENDİNİ DAHA İYİ İFADE ETME HAKKI

Ana dilde savunma yapılmasını engelleyen CMK’nın 202. maddesinde değişiklik öngören 13 maddelik Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Ana dilde savunma yapmanın önünü açan CMK’nın “Tercüman bulundurulacak haller” başlıklı 202.maddesinde yapılan değişiklik sadece iddianame okunması ve Cumhuriyet Savcılarının esas hakkındaki mütalaasından sonra yapılacak savunmalar için geçerli olacak. Hazırlık soruşturması ve soruşturma aşamasında ise bu hakkın kullanılması Türkçe bilmeme şartına bağlı kalacak. Düzenleme mahkemelerin tercüman bulundurma zorunluluğunu da kaldırıyor. Sanık, kendini daha iyi ifade ettiğini düşündüğü dilde savunma yaparken tercümanını da kendisi hazır bulundurmak zorunda. Sanık eğer tercümanını kendisi bulunduramıyorsa mahkemenin bulacağı tercümanın ücretini ödeyerek bu haktan yararlanacak. Düzenlemenin sağladığı hakkın yargılamanın sürüncemede bırakılması amacıyla kötüye kullanılamayacağı da düzenlemede açıkça yer aldı.

Eşlere 24 saat buluşma imkanı

Ceza İnfazı Hakkında Kanunun “ödül” hükmünü düzenleyen 51.maddesinde yapılacak düzenlemeyle eşlere birlikte olma imkanı sağlandı. Buna göre hükümlülere tek kişilik odalarda televizyon verilebilecek. Evli hükümlüler, 3 ayda bir kez, 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile ceza infaz kurumu personelinin nezareti olmaksızın görüşme yapabilecek. Çocuk hükümlüler de 2 ayda bir kez, 3 saatten 24 saate kadar  ana ve babasıyla veya vasisiyle aile görüşmesi yapabilecek.

Hamile ve ağır hastaların cezaları iyileşinceye kadar ertelenebilecek

Ağır bir hastalık veya sakatlığı nedeniyle cezaevinde hayatını idame ettiremeyenlerin cezaları ertelenecek. Ceza ertelemesi talebinde bulunanlar ağır hastalıklarını ve sakatlıklarını tam teşekküllü devlet hastanesinden alacak raporla belgeleyecek. Bu rapor Adli Tıp Kurumu tarafından da onanınca Adalet Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık konuyla ilgili karar verecek. Bu hükümlülerin durumları  yılda bir yeniden değerlendirilerek yeni karar verilecek. Tasarı, cezasının infazı için hapse konan gebe kadınlar için de yeni bir düzenleme öngörüyor. Mevcut düzenlemede hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılıyor. Tasarıyla, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yer alan suçlardan mahkum olanlardan kapalı ceza infaz kurumuna girdikten sonra gebe kalanlar hakkında bu hüküm uygulanmayacak. Bu kişilerin cezası, ceza infaz kurumlarında düzenlenen uygun yerlerde infaz olunacak.

Tarım aksayacaksa ceza ertelenecek

Tasarıdaki önemli düzenlemelerden birini de Cumhuriyet Başsavcılarına kasten işlenen suçlarda 3 yıl ve taksirle işlenen suçlarda ise 5 yılın altında olan kişilerin cezalarını 6 aya kadar erteleme imkanı tanınması. Hapis cezasının infazına başlanmış olsa bile hükümlünün ertelenebileceği durumlar ise şöyle: yükseköğrenimini bitirebilmesi, ana, baba, eş veya çocuklarının ölümü veya bu kişilerin sürekli hastalık ve malullüleri nedeniyle ailenin ticari faaliyetlerinin yürütülebilmesinin veya tarım topraklarının işlenebilmesinin imkansız hale gelmesi veya hükümlünün hastalığının sürekli tedaviyi gerektirmesi gibi zorunlu ve ivedi haller. Ölüm veya hastalık nedeniyle hükümlüye verilen mazeret izninde hükümlünün nerede kalacağına gidilen yerin Valisi karar verecek.

Demirtaş: Öcalan’a heykel dikeceğiz

-BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın heykelini dikeceklerini söyledi. Demirtaş, açlık grevi yapanları ziyaret etmek üzere geldiği Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, “Kürtlerin katili Kenan Evren’in posteri asılıyor da Öcalan’ın posteri niye asılmıyor? Onun posterleri okullarda meydanlarda asılıyor, Kürt halkı önderinin posteri niye asılmasın? Bal gibi asarız. Biz daha önder Apo’nun heykelini dikeceğiz heykelini” dedi. Demirtaş, açlık grevleri konusunda ise şunları söyledi: ‘’Taleplerin kabul edilmesi Türkiye’yi ileri götürecek adımdır. Türkiye’nin hızlı adımları atması gerekir. Kaybedecek bir saniye bile kalmadı. Açlık grevine girenler şov yapmıyor.’

ERGİN: AÇLIK GREVLERİ İÇİN İYİ NİYETLİ HERKESLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

-Adalet Bakanı Sadullah Ergin, PKK ve BDP’nin desteklediği cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili çağrıda bulunarak sona erdirilmesini istedi. Ergin “Grevlerin derhal sonlandırılması için tekrar çağrıda bulunyorum. Sürece katkıda bulanacak iyi niyetli herkesle görüşmeye açığız. Tüm kamuoyunun bu konuyu siyasi mülahazalara alet etmeden, aynı duyarlılıkla ve soğukkanlılık içinde karşılaması için çağrıda bulunuyorum’’ dedi. 

İdamla ilgili bir çalışmamız yok

Bakan Ergin, vekillerin idamın yeniden getirilmesine yönelik bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruları da yanıtladı: “Şu an bakanlığımızda (idamla ilgili) bu yönde yapılan bir çalışma sözkonusu değil.” Cezaevindeki öğrencilerle ilgili de bilgi veren Bakan Ergin, “Cezavendeki üniversite öğrencisi sayısı 87. Keşke olmasa” diye konuştu.

BBP’den 2 milyon idam imzası

Bu arada dün Başabakan Erdoğan’ı ziyaret eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin idamın geri getirilimesi için 2 milyon imza topladıklarını ifade ettiği öğrenildi.

Avrupa’dan ‘son verin’ çağrısı

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, açlık grevlerinin sona erdirilmesi çağrısında bulundu, “Türk hükümetinin elinden geleni yaptığına eminim” dedi.

Grevdekilerde bilinç kaybı yok

-Açlık grevleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği cezaevi hekimlerinden Adalet Bakanlığı’na, şu ana kadar bilinç kapanıklığına ilişkin olumsuz bildirim gelmediği belirtildi. 1 Nisan 2005’te yürürlüğe giren 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 82. maddesine göre, cezaevi yönetimi, açlık grevlerindeki hükümlülere, bilincinin bozulduğu hekim tarafından belirlenmesi halinde, isteklerine bakılmaksızın müdahale edebiliyor. Cezaevi hekimleri, şu ana kadar Adalet Bakanlığı’na, açlık grevindekilerin bilincinin kapandığına dair olumsuz bir bildirimde bulunmadı.

 

Haber Turu

Korgeneral Gürak, darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında mağdur sıfatıyla verdiği ifadede, darbecilerin kendisini Genelkurmay Başkanlığında derdest ettiğini söyledi.

"Bu millet onlara unutamayacakları Osmanlı tokadını vurdu"

Temizlik komutası

TSK’daki hainlerin KHK ile temizlenmesinin ardından toplanan YAŞ’ta Genelkurmay Başkanı Akar ile üç kuvvet komutanı yerini korudu. Jandarma Genel Komutanlığına Yaşar Güler getirildi. Genelkurmay 2. Başkanı ise 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar oldu. 3. Ordu ile Ege Ordu komutanları değişmezken, Musa Arsever 1. Ordu’nun, İsmail Metin 3.

Düşmanın yapmadığını, bu hainler yaptı

CHP'li başkan FETÖ soruşturmasında tutuklandı

BURDUR'un Karamanlı İlçesi CHP Gençlik Kolları Başkanı Nuri Erdem, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olmak suçundan tutuklandı.

Demokrasi nöbetinde asker adaylarına kına yakıldı

SİVAS'ta, darbe girişimi sonrası başlatılan demokrasi nöbetinde bugün, asker adaylarına kına yakıldı.

Karapınar'da erkek cesedi bulundu

KONYA'da Karapınar Ali Tepesi'ne pikniğe giderler, 45 yaşındaki Hakan Uzun'un cesedini buldu. Üzerinde darp izine rastlanılmayan Uzun'un ölüm nedeninin yapılacak otopsinin ardından belirleneceği öğrenildi.

Minibüsçülerden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde darbe girişimi protestosu

ANADOLU Yakasında çalışan hatlı minibüs şoförleri darbe girişimini 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde protesto etti.

Sokak arasında ölü bulundu

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kavaklık mahallesinde mahalleli tarafında yerde hareketsiz atan yaşlı adamın öldüğü belirlendi.

Başbakan Yıldırım 'demokrasi nöbeti'ndeki vatandaşlarla buluştu

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü önünde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlarla bir araya geldi.

ABD'li generalden itiraf: Darbeciler müttefikimiz

Ortadoğu'daki ABD operasyonlarını yöneten CENTCOM'un komutanı General Votel, FETÖ'cü darbecilerin müttefikleri olduğunu açıkladı. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geleceğinden 'endişeli' olduklarını belirten Votel, "ABD'nin Türk ordusundaki yakın müttefikleri tutuklandı" ifadelerini kullandı.

ABD'den 'darbe' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Türkiye’deki kanlı darbe girişiminin arkasında olduğu yönündeki sözlere tepki göstererek, "Türkiye sadece bir müttefik değil, aynı zamanda dosttur." dedi.

Darbeci Mısır ile Gülen’in kardeşliği

Darbeci Mısır yönetimi ile FET֒nün 15 Temmuz itibarıyla başlayan ‘iyi ilişkileri’ hız kesmeden sürüyor.

Esad’dan Halep’te ‘af’ oyunu: 3 ay süre

Halep’te 400 bin sivili kuşatma altında tutan Suriye rejiminin lideri Esad, ülkenin resmi haber ajansı SANA göre yine ‘af’ ilan etti.

Kuzey Kore'den ABD'ye: Kırmızı çizgiyi geçtiniz

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

ABD 'kırmızı çizgiyi' geçti

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong Un'u yaptırım listesine alan ABD'nin "kırmızı çizgiyi" geçtiğini bildirdi.

Netanyahu tehdit etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'e yönelik her türlü saldırının, Hamas ve İslami Cihad Hareketini ortadan kaldırmaya neden olacağı tehdidinde bulundu.

İdlib'te kan bankasına hava saldırısı

Rus savaş uçağının Serakib kasabasında kan bankasına düzenlediği hava saldırısı sonucu 4 sağlık çalışanı yaralandı

Merkel'den çelişkili Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Merkel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. Darbe girişimini yapanlara karşı hukuk devleti olarak Türkiye'nin her türlü imkanı kullanması doğal, ancak endişe duyuyorum" dedi.

Mısır'dan teröristbaşı Gülen açıklaması

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, Fetullah Gülen’in kendilerine resmi bir sığınma talebinde bulunmadığını, ancak müracaat etmesi durumunda değerlendireceklerini belirtti.

FET֒nün darbe girişimi yabancıyı vazgeçirmedi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi, yabancı yatırımcının Türkiye’ye bakış açısını değiştirmedi. Türkiye’de faaliyet gösteren Microsoft, IBM, Nestle, Toyota, 3M ve Sumitomo Rubber gibi şirketlerden güven ve yatırım mesajları geldi.

Türkiye’ye inanan Turkcell yatırımı 700 milyon lira artırdı

‘Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz’ diyen Turkcell, daha önce bu yıl için açıkladığı 2.8 milyar liralık yatırım tutarını 700 milyon lira artırarak 3.5 milyar liraya yükseltti. Turkcell ikinci çeyrekte yüzde 8.6 ile son üç yılın en yüksek büyümesini gerçekleştirdi.

"Moody’s ‘yerinde’ karar verecek"

Darbe girişiminin ardından aceleci davranarak Türkiye’nin notunu indiren S&P’nin aksine Türkiye’yi izlemeye alan Moody’s ve Fitch ‘yerinde’ karar vermek için Ankara’da görüşmeler yapıyor.

Büyük Türkiye Fonu’na kaynak özelleştirmeden

Darbe girişimi sonrası gündeme gelen ‘Büyük Türkiye Fonu’nun detayları belli oldu. Piyasalardaki dalgalanmaların önüne geçecek olan fonun esas kaynağı özelleştirme gelirleri olacak. Bu fon, menkul kıymet de ihraç edecek.

Türkiye - Arabistan turizminde yeni dönem

Türkiye ile Arabistan, turizmde kruvaziyer seferleri başlatmayı, yatırımcılar içinse garanti poliçesini faaliyete geçirmeyi planlanıyor.

Ukrayna'daki metro Türk firmaya emanet

Limak İnşaat, Ukrayna'nın Dnipro şehrinde ihale bedeli 224 milyon avro olan metro kontratı imzaladı.

Turkcell yeni şirket kuruyor!

Turkcell katılım finansman şirketi kurmayı ve borsadaki şirket paylarının geri alımı için en az 150 milyon liralık fon ayırmayı planlıyor.

Liste açıklandı! Görevden alınanların sayısı 66 bini aştı

FETÖ'yü silme/temizleme operasyonu sürüyor. FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 66 bin 36 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı.

FETÖ'nün Taraf'ı borsa kotundan da çıkarıldı

Borsa İstanbul, Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin bugünden itibaren borsa kotundan çıkarıldığını açıkladı.

Ekonomide de 'Milli Duruş' kazandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından meydanlara inerek sergilediği "milli duruşu" ekonomide de gösteren Türk halkı, 15-22 Temmuz haftasında 8,8 milyar dolarlık döviz satarak Türk lirasına büyük destek verdi.

"Galatasaray gibi oynamak istiyoruz"

Sarı-kırmızılı takımın Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, yeni sezonda Galatasaray gibi oynamak istediklerini söyledi.

Antalyaspor'dan açıklama! Eto'o Beşiktaş'a satıldı mı?

Antalyaspor, Samuel Eto'o'nun Beşiktaş ile anlaşmaya vardığı şeklinde çıkan haberler üzerine açıklama yaptı.

Osmanlıspor avantajı kaptı!

Avrupa Ligi'nde 3. ön eleme turu ilk maçında Osmanlıspor, Estonya ekibi Nomme Kalju'yu 1-0 mağlup etti.

Başakşehir turu rövanşa bıraktı

UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Medipol Başakşehir ile Hırvatistan ekibi Rijeka golsüz berabere kaldı.

Erkan Zengin Eskişehirspor'da

Eskişehirspor'un yeni transferi Erkan Zengin, Atatürk Stadı'nda düzenlenen törenle imza attı.

Erkan Zengin, Eskişehirspor'da

PTT 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor, Trabzonspor'dan Erkan Zengin ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Beşiktaş ile Samuel Eto'o anlaştı!

Beşiktaş, Samuel Eto'o ile anlaşmaya vardı. Transferde son sözü Antalyaspor söyleyecek.

İşte Ersun Yanal'ın yeni yıldız adayı

Son olarak Fabian Castillo’ya imza attıran Trabzonspor, sağ kanadı da Jody Lukoki ile güçlendirecek. 23 yaşındaki futbolcu için kulübü Ludogorets’le pazarlıklar başladı.

Rangers'dan Van Persie açıklaması!

Rangers Van Persie transferini yalanladı.

Trabzonspor: Her türlü darbe girişiminin karşısındayız

Trabzonspor Hukuk Kurulu'ndan FETÖ'cü darbe girişimine karşı bir açıklama yapılarak, "Demokrasimize karşı yapılan her türlü darbe girişiminin karşısındayız. Devletimizin ve milletimizin daima yanındayız" dedi.

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'un 6 ilçesinin bazı bölgelerine 31 Temmuz Pazar günü elektrik verilemeyecek.

Adana'da mide bulandıran olay!

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.