STAR ANA SAYFA - 25 Mayıs 2016 Çarşamba

Şafak Pavey Esma Esad ile görüştü

 • 08.03.2013  12:29 | Güncelleme: 08.03.2013  12:29
 • Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşen CHP heyeti Türkiye'ye döndü. Heyette yer alan CHP milletvekili Şafak Pavey'in Esad'ın eşi Esma Esad ile görüştüğü açıklandı.


  Şafak Pavey Esma Esad ile görüştü
  SURİYE Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu, İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ile Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'dan oluşan heyet Türkiye'ye döndü. Heyet, kayıp yabancı gazetecilerden birinin ölmüş olabileceğini, diğeri hakkında bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

  İç savaşın yaşandığı Suriye'ye güvenlik gerekçesiyle gizli bir şekilde giden CHP heyeti, dün Beşar Esad ile bir görüşme yaptı. Suriye Arap Haber Ajansı'nın görüntülerini yayınladığı görüşmenin ardından CHP heyeti, bugün sabah saatlerinde Hatay'ın Yayladağı Gümrük Kapısı'na geldi. Sınır kapısında yapılan işlemlerin ardından Türkiye'ye giriş yapan CHP heyeti burada ziyaretleri hakkında bilgi verdi. CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Suriye'de kaybolduğu bildirilen ABD'li gazeteci Austin Tice'yi Beşar Esad'a sorduğunu, gözaltında ise kendilerine teslim edilmesini istediklerini söyledi. Beşar Esad'ın ABD'li gazeteci hakkında bilgisinin olmadığını söylediğini kaydeden Akgül, Ürdünlü kayıp gazeteci Beşşar Kaddumi'nin durumunu da sorduklarını ancak ölmüş olabileceğinin söylendiğini belirtti. Akgöl, "Beşşar Kaddumi'nin ölmüş olabileceği konuşuluyor. Beşar Esad'tan her iki gazetecinin akıbeti hakkında araştırma yapılmasını talep ettik. O da gerekli çalışmalarını yapacağını söyledi" dedi.

  ŞAFAK PAVEY, ESMA ESAD İLE GÖRÜŞMÜŞ

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'le görüşmenin ardından Yayladağı Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçerek Hatay'daki basın toplantısına katılmadan ilden ayrılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey'in Suriye'deki temasları hakkında da bilgi veren Milletvekili Akgöl, "Genel Başkan Yardımcımız Şafak Pavey de Esma Esed'le görüştü. Onun görüşme konusu ağırlıklı olarak kadın. Savaşta kadınların hali nedir, kadının durumu nedir? Özellikle bu güne getirmemizdeki ana neden 8 Mart'ın kadınlar günü olmasıydı." diye konuştu.