STAR ANA SAYFA - 31 Mayıs 2016 Salı

TCG Bafra korvetinde yılbaşı öncesi kaçakçılık baskını

 • 06.01.2013  22:43 | Güncelleme: 06.01.2013  22:43
 • Kıbrıs’taki görevini tamamlayıp Foça’daki üsse dönen TCG Bafra korvetinde, 100 bin liralık kaçak içki yakalandı. 13 astsubay tutuklandı, yeterli kontrolü yapmayan iki subay ile iki astsubaya soruşturma açıldı.


  TCG Bafra korvetinde yılbaşı öncesi kaçakçılık baskını
  Lütfi Kaplan/Ankara

  Kıbrıs'taki görevini tamamlayıp üssüne dönen “TCG Bafra” korvetinde 1400 şişe kaçak içki yakalandı. Bir erin dikkati sayesinde farkedilen olayda Gemi Komutanı’nın talimatıyla kaçak olarak yurda sokulmak istenen piyasa değeri 100 bin TL olan içkilere el kondu. Olayla ilgili 13 astsubay Foça Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alırken, Askeri Savcılık da gerekli gümrük denetlemesini yapmayan 4 subay için “görevi ihmal” soruşturması başlattı.

  15 astsubay ile 2 subaya soruşturma 

  Foça Başsavcılığı, emsaline az rastlanır bir soruşturmaya imza attı. Savaş gemisiyle Kıbrıs’tan Türkiye’ye kaçak içki sokmaya çalışan 13 astsubay 14 Aralık 2012’de gözaltına alındı. Sanıkların savcılık ifadelerinde suçlamaları kabul ettiği öğrenildi. Mahkemeye sevk edilen şüpheliler tutuklanarak cezaevine kondu. Savaş gemisiyle içki kaçakçılığı yapmakla suçlanan astsubayların isimleri şöyle: Astsb. Bçvş. Şaban K., Astsb. Kd. Çvş. Emre D., Astsb. Üçvş. Haldun B., Astsb. Üçvş. Mustafa D., Astsb. Üçvş. Yakup B., Astsb. Üçvş. OkanT., Astsb. Çvş. Ahmet E., Astsb. Kd. Çvş. Tuncay D., Astsb. Çvş. Murat M., Astsb. Kd. Çvş. Gökhan Ç., Astsb. Bçvş. Erman G., Astsb. Çvş. Cemal E. ve Astsb. Üçvş. Hasan B.

  Öte yandan Güney Deniz Askeri Savcılığı da gümrük kontrollerini layıkıyla yapmayan  Yarbay Gürcan T., Üsteğmen Derya B., Astsb. Kd. Bçvş. Muharrem B. ve ismi öğrenilemeyen bir astsubay hakkında “görevi ihmal” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

  14 Aralık’ta gemiye baskın yapıldı

  Savaş gemisiyle kaçakçılık girişimi şöyle gerçekleşti: İzmir’in Foça İlçesinde bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Batı Görev Grup Komutanlığı’na bağlı TCG Bafra gemisi bir görev için bulunduğu Kıbrıs’tan 14 Aralık 2012’de döndü. Gemi, Kıbrıs’tayken bir grup rütbeli personel gece nöbetleri sırasında gizlice gemiye 1400 şişe lüks markalı içki yükledi. Yüklemelerde erler de kullanıldı. Prosedür gereği yurtdışından gelen askeri gemiler limana girdiklerinde nöbetçi Gümrük İşlemleri Kontrol Heyeti tarafından gümrük denetlemesinden geçiriliyor. TCG Bafra Foça’ya geldiğinde Gümrük Kontrolü işlemi nöbetçi Yarbay Gürcan T. amirliğindeki 4 kişilik heyet tarafından yapıldı. Gemiye kontrole giden görevli personel hiçbir kontrol yapmadan sadece evrakları doldurdu ve gemiden ayrıldı.

  Kaçakçıları dikkatli asker yakalattı

  Heyet gemiden ayrıldıktan sonra yılbaşında satmak için getirilen içkiler indirilmeye başlandı. Ancak o olayı gören bir er durumu Gemi Komutanı’na bildirdi. Gemi Komutanı ihbar üzerine şüphelileri suçüstü yakaladı. Olay üst komutanlara bildirildikten ve gerekli onay alındıktan sonra olay Güney Deniz Askeri Savcılığı’na intikal ettirildi. Askeri savcılık “kaçakçılık” konusunda görevsizlik kararı vererek dosyayı Foça Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Askeri savcılık “görevi ihmal” konusunda ise soruşturma başlattı.