Gelmiş geçmiş en hızlı kasap dünyayı ete boğacak

“İhtiyaçlarım sayesinde buralara geldim...” Bu sözlerin sahibi çocukluğu bir kapıcı dairesinde ve yokluk içinde geçen Günaydın Et’in patronu Cüneyt Asan’a ait. Uykusuz duraksız bir tempoda çalışma, hırs ve zekanın yarattığı marka şimdi 100 şubeyle dünyaya açılıyor.

  • Fulya Erdem

Cüneyt Asan.. Gıda sektöründe olup da onu tanımayan yok. Ona et profesörü diyorlar, dünyanın en hızlı et kesen kasabı... Geçimini kapıcılıkla sağlayan 5 çocuklu ailenin 4’üncü çocuğu olan Cüneyt Asan, 10 yaşındayken yokluğu hücrelerine kadar hissettiğinde çalışmaya karar verdi. Öğretmeni, ilkokul aşkı Gülcan’ın ona giysi yardımı yapmasını istediğinde dünyası başına yıkıldı. Artık kendi ihtiyaçlarını kazandığı parayla karşılamalıydı, yardımlar ona ağır geliyordu. Aynı gün okul çıkışı kendine iş buldu. Kasap çırağı, kaderini çizmişti. Gündüz okula, öğleden sonra kasaba gidiyor, akşamları da sinemada çerez satıyordu. Gece gündüz çalıştı. Ete aşık olmuştu. Yıllar sonra işçi olduğu dükkanı iki ortağıyla beraber satın aldığında, Türkiye’nin en ünlü kasabı ve et restoranının temellerini attığından habersizdi. Sıfırdan başladığı yaşamında, ürününü dünya markası yapmak üzere kolları sıvayan Günaydın Grup Başkanı önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa, ABD ve Ortadoğu’da 100 restoran açacak.

-Sizin hikayeniz, başarı öyküsü olarak okullarda okutuluyor. Üniversitelerde konferanslar veriyorsunuz. Nasıl başladınız hayata?

Erzincan’dan göç ederek İstanbul’a geldikten sonra, önce bir gecekonduya yerleştik. Ama 5 çocukla oraya sığmayınca babam bir kapıcı dairesi buldu. O zaman kapıcı dairesi çok önemli. Çünkü fakir bir insan için orası hem iş hem ev demek. İşte ben de o kapıcı dairesinde büyüdüm. Çok hor görüldüm, küçükken yaşadığım birçok olaylar beni kamçıladı. İlkokulda bir kız arkadaşım vardı. İlk aşkımdı Gülcan... Babası zengindi. Bir gün öğretmenimiz arkadaşıma “Bu akşam Cüneyt okul çıkışı size gelsin de annen ölçülerini alsın, ona kışlık elbiseler ayarlasın” dedi. Hiç bozuntuya vermedim, ölçüm alındı. Oradan çıktım, eve gidene kadar ağladım. Yer yarılsın içine gireyim dedim o an... O gün çalışmaya ve kendi ihtiyaçlarımı alacak parayı kazanmaya karar verdim. Evimizin yakınındaki Bostancı Kasapçılar Çarşısı’na girdim. Bahar Kasap’ın sahibi çağırdı beni ve o gün işe başladım. İlk defa cebimde parayla okula gitmiştim. Kendi paramla simit ve gazoz aldım. Çok geçmeden anladım ki ben bu iş için dünyaya gelmişim.

-O zaman neyi hayal ettiniz?

Bir yandan kasapta çalışıyordum. Üzerinde bir sinema vardı, akşamları 5 dakika arada da leblebi çekirdek satıyordum. Çok çalıştım. Gecenin bir saati eve geliyordum. Böyle böyle işi öğrendim. Kasaplık işini çok sevmiştim. O günden bugüne hâlâ durmadan çalışıyorum. Yanında çalıştığım kişi bana ‘askere git gel, dükkanın başına geç’ diyordu. Bu hevesle gittim askere planlar yaptım. Günaydın ismini Günaydın gazetesinden esinlenerek 16 yaşındayken değiştirdim. Bahar Kasap çok sıradandı. Çok çalışmıştım ve hayalim artık gerçek olacaktı. Askerden döndüğümde hayatımdaki ikinci yer yarılsın dibine gireyim duygusunu yaşadım. Patronum, 10 yıldır gece gündüz emek verdiğim dükkanı satacaktı. Dükkanı alacak olan İsmet ve Nimet Yalçın kardeşler görüşmeye geldiklerinde işi bilen kişinin ben olduğumu öğrenince beni çağırttılar ve onlarla ortak oldum.  

-Zincirleşme sürecinde neler oldu?

Bundan 30 yıl önce, Türkiye’de ilk defa Bostancı’da kasabın içinde Amerikan bar açtık. Çok ses getirdi, basına çıktık. Ondan sonra başladı kapıda kuyruklar oluşmaya. Günaydın Et Kasabın ilk açılışını da 1994’te yaptık ve kasapları Steak House konseptine çevirdik, sonra diğerleri geldi. Bugün Köfte-Döner, Kasap-Steak House, Kebap-Restaurant, Günaydın Burger olmak üzere 4 konseptimiz var. 

-Hedef ve projelerinize ilişkin neler söylersiniz?

Toplamda 53 şubemiz, 2 bin 500 çalışanımız var. Biri Bakü’de olmak üzere şubelerimiz Ankara ve İstanbul’da. Bakü’de iki şube daha açacağız. 3 yıldır Ankara’dayız şu an 8 şubeye ulaştık, bu yıl bitmeden bu sayı daha da artacak. Türkiye’de 100 şubeye ulaşacağız. Ortadoğu, Avrupa ve Amerika’ya da markayı taşıyacağız. Bu bölgelerde de toplam 100 şube açmayı planlıyoruz. Bunu 2015’ten itibaren de hayata geçireceğiz. Amacım bir Türk restoran markasını dünyalı yapmak. Burger konseptimizle de ünlü fast food zincirlerine rakip olacağız.

-İlk hedefiniz hangi ülkeler?

Avrupa’da Londra, ABD’de New York, Ortadoğu’da Dubai, Katar, Kuveyt’ten başlayacağız ve Mekke, Medine’ye kadar uzanacağız.

-Piyasada hep sizin öğrencileriniz var..

Benimle dalga geçen herkesi geçtim, bütün olumsuzlukları olumluya çevirdim. Ben bu iş için dünyaya gönderildim diye düşünüyorum. Beni yetiştirenler bile benim hizmetimde çalıştı. Bugün bildiğiniz tüm marka et restoranlarını kuranlar, orada çalışanlar hep benim öğrencim.

-Başarının sırrı ne?

Günde yalnızca 3 saat uyuyorum. 365 gün çalışıyorum. Kim ne derse desin, benim önceliğim her zaman işim. İşime vefasızlık yapamam. Çocukluğumdan beri hiç tatil yapmadım, eve dizlerimin üzerinde sürünerek gittiğim çok oldu yorgunluktan. Hiç yılmadım. Bu iş sayesinde beni dünya tanıyor. Okumadım ama üniversitelerde başarı hikayelerimi anlatmam için davet ediliyorum.Kısacası en önemlisi sonuna kadar inanmak ve çalışmak.

Günaydın’ı henüz satmadık ortaklık görüşmelerimiz sürüyor

Bazı haberler çıktı, Günaydın satıldı diye... Bu doğru değil. Ferit Şahenk, Ali Sabancı, Ortadoğlu ve Katarlı yatırımcılarla görüşme halindeyiz. Henüz aldığımız net bir karar yok ancak bir aya kadar netleşir sanıyorum. Bizimle aynı kafada, vizyonda olanla birleşiriz. Ama kesinlikle büyük oranda bir satış olmayacak, sadece ortaklık düşünürüz. Ortaklığın nedeni de yurt dışına daha güçlü açılmak olacak. Dünya markası olmak istiyoruz, dünyada bir Türk markası yapacağız. Yoksa başka türlü bir ortaklığa ihtiyacımız yok.

Avrupa’nın en iyi çiftliğini kurdu ikincisi yolda

Sadece kendimiz için et üretiyoruz. Türkiye’de kasap ve restorancılık yapan ve kendisi için et üreten tek markayız. Dışarıya satış gerçekleştirmiyoruz. Balıkesir-Gönen’de kendi çiftliğimiz var, bu çiftlik bu yıl Avrupa’nın en iyisi seçildi. En büyük sırrımız o çiftlikte üretilen et ırkı hayvanlar. Yediğiyle, içtiğiyle, oksijeniyle, havasıyla, güneşiyle ona mutlu yaşayacağı bir ortam yaratıyoruz. Mutlu canlı bize mutlu et olarak geri geliyor. Şimdi ikinci çiftlik yatırımını yapmaya hazırlanıyoruz. ‘Dry Age’ dediğimiz sistemi kullanıyoruz. Etleri sıfır derecede Himalaya tuzundan yapmış olduğumuz dolaplarda 28 gün dinlendiriyoruz. Bu tuz ile birlikte dinlendirince etler, daha yumuşak, lezzetli ve aromalı oluyor.

 

Haber Turu

Komutanın kardeşi olduğu açığa alınınca ortaya çıktı

Iğdır'da, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan polis memuru Mükremin Küçükberber ile TSK'dan ihraç edilen ve tutuklanan eski Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ekrem Küçüberber'in kardeş oldukları, aynı kentte görev yaptıklarını gizledikleri ortaya çıktı.

O ülkede FETÖ hareketliliği, gizlice toplandılar

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının Mısır'da toplanmaya başladığı ve başkent Kahire'yi bölge karargahı olarak kullanacakları iddia edildi.

Komutanın kardeşi olduğu açığa alınınca ortaya çıktı

Iğdır'da, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan polis memuru Mükremin Küçükberber ile TSK'dan ihraç edilen ve tutuklanan eski Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ekrem Küçükberber'in kardeş oldukları, aynı kentte görev yaptıklarını gizledikleri ortaya çıktı.

Van'da 2 terörist etkisiz hale getirildi

Van'ın İpekyolu ilçesindeki terör saldırısı sonrası yürütülen operasyonlarda 2 terör örgütü PKK mensubu etkisiz hale getirildi.

Eylem hazırlığı yapan 1 PKK'lı yakalandı

Bingö Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda silahlı, bombalı eylem hazırlığı yaptığı tespit edilen 1 PKK'lı ile ona yardım yataklık yapan 2 kişi gözaltına alındı.

Suikast timinde yer alan FETÖ'cü teröristler özel seçilmiş

15 Temmuz darbe girişiminin yapıldığı gece Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan ve 13 gündür tüm aramalara karşın henüz yakalanamayan 11 firari darbeci asker hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Polis, ağlayan çocuğu böyle susturdu

Aksaray’da aile içi şiddet olayı nedeniyle 2 çocuğu ile birlikte polis eşliğinde hastaneye sağlık raporu için getirilen kadının ağlamaya başlayan 3 yaşındaki çocuğunu, polis memuru biberonla besleyerek doyurdu.

Erdoğan'a suikast girişiminde arananların sayısı 11'e yükseldi

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Marmaris'te konakladığı otele saldırı düzenleyen askerleri arama çalışmaları devam ederken, yakalananların ifadesi doğrultusunda arananların sayısı 11'e yükseldi.

FETÖ'cü teröristler, kendilerine tepki gösteren kadına böyle ateş açtı

Boğaziçi Köprüsü’nde bir kadının tek başına darbeci askerlere tepki göstermesi üzerine askerlerin ateş açma görüntüleri ortaya çıktı

Düğün yolunda trafik kazası: 4 ölü

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde düğüne giden ailenin bulunduğu otomobilin şarampole devrilmesi sonucu 4 kişi öldü, bir kişi ağır yaralandı.

Sibirya´da 1500 ren geyiği telef oldu

Sibirya´nın kuzey batısındaki Yamal Yarımadası´nda şarbon hastalığı salgınında 1500 ren geyiği öldü. Ren geyiği bakıcısı 13 nomad tedavi altına alınırken bölge karantina altına alındı.

Afganistan'da 10 Taliban üyesi öldürüldü

Kunduz vilayetinde düzenlenen operasyonda 10 Taliban üyesi öldürüldü

Yemen'de Husiler bir erkeği ailesinin gözü önünde öldürdü

Husiler, El-Beyda'da bir vatandaşı ailesinin gözü önünde öldürdü

FETÖ, ABD'de askeri hava üssünde okul açtı

Türkiye'de 15 Temmuz'daki darbe girişimini organize eden Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD'deki en son okulunu Las Vegas'taki bir askeri üste açtı.

Filipinler'de dang hummasından 13 kişi öldü

Mindanao Adası'nda dang hummasından 13 kişi hayatını kaybetti. Bölgede dang humması vakaları geçen yıla göre yüzde 48 arttı.

FETÖ'nün ABD'den sonra en büyük yapılanması Kanada'da

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD'den sonra en büyük yapılanmasının olduğu Kanada'da FETÖ'yle bağlantılı çok sayıda vakıf, dernek ve birlik faaliyet gösteriyor.

80 milyon yıllık dinozor ayak izleri bulundu

Bolivya'nın başkenti Sucre'de 80 milyon yıl öncesine ait dinozorların ayak izleri bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile görüşmesi o ülkeyi rahatsız etti

Rusya ile Türkiye arasında uçak krizi sonrası askıya alınan Türk Akımı projesinin, Moskova-Ankara gerginliğinin azalmasıyla yeniden gündeme gelmesi Ukrayna'yı rahatsız etti.

Obama: Hillary Clinton en ehil olan adaydır

Demokrat Parti kongre üyelerine hitap eden ABD Başkanı Barack Obama, "Daha önce hiçbir erkek veya kadın, ABD Başkanı olmaya Hillary Clinton'dan daha ehil olmamıştır" dedi.

Japonya'da nükleer santralin yakınındaki volkanik dağ faaliyete geçti

Üç yıl aradan sonra 47. defa harekete geçen Japonya'da bulunan Sakruajima Dağı lav ve kül püskürttü.

FETÖ'nün darbe girişimi yabancıyı vazgeçirmedi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi, yabancı yatırımcının Türkiye'ye bakış açısını değiştirmedi. Yabancılar, Türkiye ekonomisine güven duymaya ve yatırım yapma mesajları vermeye devam ediyor.

Brent petrol 43 dolar seviyelerinde dengelendi

Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de petrol stoklarında artışa işaret eden verilerin ardından düşüşünü 6'ncı işlem gününe taşıyarak 43 dolar seviyelerinde dengelendi.

Borsa güne yükselişle başladı! Piyasalarda seyir olumlu

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,54 yükselişle 75.482,37 puandan başladı.

Dolarda düşüş sürüyor

Serbest piyasada dolar 3,0120 liradan euro ise 3,3270 liradan güne başladı.

Petkim'e FETÖ temizliği sonrası yeni CEO

PETKİM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Korkut istifa ettiği, yerine Genel Müdür olarak Anar Mammadov atandığı duyuruldu.

Fuatavni operasyonu sonrası kamuda "Sızdırma" planı

Kamu kurumlarından bilgi ve belge sızdırılmasını engellemek için Başbakanlık’tan uyarı geldi. Artık kamu kurumlarında mesai saati sonrası nöbetçi hariç herkes işten çıkacak.

Rusya ile normalleşme ihracata katkı sağlayacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Rusya ile normalleşme sürecinin ihracatçılara büyük katkı sağlayacağını söyledi. Elvan “Özellikle turizm sezonu kapanmadan Rusya’dan gerçekten yüksek miktarda da turist bekliyoruz” dedi.

Turkcell'den yılın ilk yarısında 979,3 milyon TL net kar

Turkcell'in 6 aylık konsolide net karı 979,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kale gibi yatırım

Darbe girişimine Türk sanayicisi yatırım kararlarıyla tokat gibi yanıt veriyor.

FET֒nün kara parasına Varlık Barışı yok

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) destek veren şirketler Varlık Barışı’nda kapsam dışı kalıyor. Meclis’e gelen tasarıyla ilgili konuşan Bakan Ağbal “Suçtan elde edilen gelirle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki muhtemel rakipleri

Monaco ile oynadığı ilk maçı 2-1 kazanarak avantaj elde eden Fenerbahçe'nin muhtemel rakiplerinden bazıları belli oldu.

Cristiano Ronaldo fotoğraf çeken çocuğu itekledi

''Etnospor Kültür Festivali'' İstanbul'da düzenlenecek

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen "Etnospor Kültür Festivali" 26 Ağustos'ta İstanbul'da düzenlenecek. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Kazancı, "26 Ağustos görkemli bir açılışla merhaba diyecek olan festivalde 3 gün boyunca birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirilecektir" dedi.

Monaco teknik direktörü: Fenerbahçe daha etkiliydi

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında deplasmanda Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olan Monaco’da Teknik Direktör Leonardo Jardim, “Fenerbahçe bugün Monaco’dan daha etkiliydi. Bu yüzden mağlup olduk. Sonuçtan memnun değilim ama bu sadece birinci devre diye düşünüyorum” dedi.

Leonardo Jardim itiraf etti: Fenerbahçe daha etkiliydi

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ilk maçında deplasmanda Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olan Monaco’da Teknik Direktör Leonardo Jardim, “Fenerbahçe bugün Monaco’dan daha etkiliydi. Bu yüzden mağlup olduk. Sonuçtan memnun değilim ama bu sadece birinci devre diye düşünüyorum” dedi.

Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu

Sarı-Lacivertliler'in Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Monaco'yu saf dışı bırakması halinde eşleşmesi muhtemel takımlar netleşti.

Pato'nun yeni adresi İspanya

Corinthians'ın geçtiğimiz yıl Chelsea'ye kiraladığı Alexandre Pato, gelecek sezon Villarreal'in formasını giyecek. Antonio Conte'nin takımın takımın başına geçmesiyle Chelsea kadrosunda düşünülmeyen Pato, La Liga'nın yolunu tuttu.

"Galatasaray'da kalmak istiyorum"

Galatasaraylı oyuncu Blerim Dzemaili, en iyi performansı göstererek sarı-kırmızılı takımda kalmak istediğini söyledi.

Fenerbahçe: 2 - Monaco: 1

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3'üncü ön eleme turu ilk maçında Fransa'nın Monaco takımını 2-1 mağlup etti.

İlk hazırlık maçını rahat kazandı

TRABZONSPOR, hazırlık maçında karşılaştığı Avusturya 4'üncü Lig takımlarından SV Gerasdorf Stammersdorf'u 6-1 mağlup etti.

Adana'da mide bulandıran olay!

Adana'da girdiği evdeki aileyi uyku spreyi sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 4 yaşındaki kızı kaçırıp sokak ortasında tecavüz ettiği ileri sürülen muavin tutuklandı.

Dikkat! Meteoroloji uyardı

Batı Akdeniz illerinde etkili olacak yüksek hava sıcaklıkları ve düşük nemin, bazı olumsuzluklara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Hayalden gerçeğe uzanan yol!

Genç tasarımcıları keşfetmeyi ve onların hikayelerini sizlerle buluşturmayı seviyoruz. Bu hafta ki konuğumuz günlük, rahat tasarımları ile beğeni toplayan Zeynep Meltem Aktaş.

Fatih Erkoç'tan hayranlarına mesaj

Tedavisini Bodrum'da sürdüreceğini söyleyen Erkoç, "Bodrum'da doktorlarımız çok iyi, hastanelerimiz de öyle. İstanbul'da tedavi olmaya gerek duymadık" diye konuştu.

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...