Görünmeyen adamın gözü Altın Boynuz’da

25 yıl boyunca Maldivler’den Miami’ye, Mısır’dan Bolivya’ya yaptığı otel yatırımlarının ardından Türkiye’ye dönen Alaeddin Babaoğlu, Haliç’teki ilk yatırımı ‘görünmez otel’den sonra şimdi de kentsel dönüşümün bir parçası olacak.

  • Fulya Erdem/ferdem@stargazete.com

ALAEDDİN Babaoğlu... Küçük bir çocukken uluslararası işler yapmanın planlarını yapıyordu. Bunun için yolunu daha ortaokuldayken çizdi. Lisede turizm okuyacak, soluğu yurt dışında alacak ve dünya için, insanlık için çalışacaktı. Öyle de oldu. Almanya’ya gitti. Gidiş o gidiş... 25 yıl boyunca dünyanın dört bir yanında otel, cruise gemileri alanında projelere imza attı. Bir çok kişi için gitmesi sadece rüya olabilecek Maldivler’deki hayal oteller onun imzasını taşıyor, bir otele dönüşen Hamburg’taki su deposu da öyle... Dünyanın en değerli 15 otelinden birini Haliç’e inşa ederek Türk pazarına giren Amplio Emlak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, 40 farklı ülkedeki yatırımlarının ardından Alman ortağıyla birlikte kentsel dönüşümün parçası olmak üzere kolları sıvadı.

-Dünyanın en değerli 15 otelinden birinin yatırımcısısınız. Türkiye’deki ilk projeniz olan Hilton İstanbul Golden Horn’u anlatır mısınız?

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, ekolojik duyarlılığın ön planda yer aldığı bir proje.  Doğaya saygısı nedeniyle LEED Gold Sertifikası ile ödüllendirildi. Dünyadaki en değerli 15 otel arasına girdi. Kullanılan mobilyalara kadar tüm öğelerde yüzde 70 geri dönüşebilme özelliği var. Yılda yüzde 40 su, yüzde 36 doğalgaz, yüzde 27.3 de elektrik kullanımında tasarruf sağlıyor. Siluete uygunluğu dolayısıyla çevre sakinleri tarafından dahi görünmemek gibi bir özelliği var. Daha projelendirme aşamasında Haliç’in tarihi dokusuna zarar vermeden, hem zemine, hem de çevreye uyumlu dışarıdan bakıldığında farkedilmeyen yani görünmeyen bir yapı inşa ettik. 100 milyon dolarlık bir yatırım olan projede maliyetin yüzde 5’i enerji tasarruf sistemlerine gitti.

-Haliç sürecinde neler oldu?

Haliç bölgesinin dünyada bir benzeri daha yok. Otelin arsasını 2008 yılında satın aldık ve inşaata başladık. 4 bin metrekarelik bu arsayı Kiptaş’tan aldık. Beyoğlu Belediyesi bize çok yardımcı oldu. 8 milyon dolar ödemiştik ve üstelik bize birçok kişi bu arsada otel yapılmaz diye karşı çıkıyordu. Türkiye’ye iş oteli zinciri kurmak için gelmiştik. Haliç de bu yatırımın yapılabileceği ideal bir konumdaydı. Hilton yöneticilerini burada yatırıma ikna ettik. Sonra süreç başladı.

-Bundan sonra neler yapacaksınız, kafanızdaki projelere ilişkin neler söylersiniz?

Haliç bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarının içinde olmak istiyoruz. 90 bin metrekarelik bir alandan söz ediyorum. Amacımız kentsel dönüşüm için model olmak. Oluşturmayı planladığımız alanda insanların özgürce yaşayabilecekleri ortamlar yaratmak istiyoruz. Ailelerin çocuklarını kreşe bırakıp işe gidebildikleri, mahalle kültürü ve güvenin hakim olduğu bir ortam... Şehirsel değişimin doğa ve çevre ile uyumunu gösterecek, Haliç’in kültürünü, özlediğimiz mahalle kültürünü yaşatacak bir dönüşüm planlıyoruz. Tek tek değil dokuyla bir bütünlük sağlayacak, çevreci projelerde yer alacağız. Haliç’in dünyada bir benzeri daha yok. Haliç’in ruhuna uygun konutlar yapmak istiyoruz. İçinde sanat okulu, bakkal, kasap, manav, aktar, terzi ve ayakkabı tamircisi gibi dükkanlar bulunacak. Haliç çok iyi gelişiyor. Milli arşiv, Emre Arolat’ın yaptığı kültür merkezi, bir müze, üniversite ve ofis projeleri orada.

-Yurt dışında 40’tan fazla ülkedeki mimari projeye imza attınız. Ama Türkiye sizi ilk projeniz olan Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn ile tanıdı. Siz kimsiniz, neler yapıyorsunuz?

Elektrik kesintilerinin sürpriz olmadığı, yağ ya da tuz almak için kuyruklara girdiğimiz bir dönemde büyüdüm ben. O dönemden çok şey öğrendik, değerli deneyimlerdi. O günlerden öğrendiklerim doğrultusunda otel ve turizim işletmeciliği eğitimi görmek için Almanya’ya gittim. Almanya macerası benim dönüm noktam oldu. Eğitimin ardından Almanya merkezli şirketleri için uluslararası boyutta 25 yıl boyunca, tatil köyü, iş otelleri ve cruise gemileri yapmakla geçirdim. Maldivler’den Kenya’ya, Mısır’dan Portekiz’e, Miami’den Küba’ya, Panama’dan Meksika’ya 4 kıtada projeler yaptım. Buralardaki projelerin sıfırdan kurulup sonuna kadar yürütülmesi görevlerinde oldum. Sadece Maldiv Adaları’nda 5 tesis yaptık. 26 yıllığına devletten kiraladığımız bu adaları Dünya Bankası, Hindistan bankaları ve kendi sermayemizle ‘resort adası’ haline getirdik. Adalara ulaşabilmek için bir uçak şirketi kurarak 7 saatlik mesafeleri 1 saatte katetmeyi sağladık. 2007’de zincir iş otelleri yapmak için Türkiye’ye dönerek Amplio Emlak Yatırım şirketini Alman ortağım Erwin Walter Graebner’le beraber kurduk.

‘Kentsel dönüşüm sürecinde aman gözünüzü para hırsı bürümesin’

-Alman ortaklığı olan bir şirketiniz var ve yabancı yatırımcı olarak Türkiye’de varsınız. Yatırım yaparken bürokratik sorunlar yaşadınız mı?

Artık Türkiye’de muhatap bulabiliyorsunuz. Eskisi gibi değil. En sosyal ülkelerden biri olan Almanya’da bile devlet kimseye ev vermez, kira desteği sağlar ancak. Aile ve yakın akrabaların da yardım etme durumu yoksa o zaman belediyenin sosyal konutlarında barınma imkanı tanıyor. Ben bu kentsel dönüşümün hızla hayata geçirilebilmesi için diyorum ki; aman gözünüzü para hırsı bürümesin. evlerini verecekler tarafından değerin o kadar üzerinde, o kadar astronomik rakamlar talep ediliyor ki... Bununla kimsenin baş etmesi mümkün değil. Şirket kurmaya karar verip de Türkiye’ye döndüğümde bir telefon geldi. Telefondaki ses Başbakanlık Yatırım Destekleme Ajansı’ndan aradığını ve yabancı yatırımcıların karşılaştıkları problemlerde yardımcı olmak üzere çalıştıklarını söyledi. Sonra beni ziyarete geldiler. Ben Türkiye’de olmadığım zamanda gerçekten çok ciddi gelişmeler olmuş. Biz de bu arada Belediye’nin ve Bakanlığın belirlediği kurallara harfiyen uyduk ve istenenler konusunda duyarlı davrandık.

Doğru mesaj yoksa diziler topluma en büyük kötülük

DOĞRU mesaj vermeyen diziler topluma yapılan en büyük kötülük. Dizi izlenme oranı Türkiye’de çok fazla. Tabii ki hepsi için aynı şeyi söyleyemeyiz ama olmayan hayatlar ve yoğun şiddet bilinçaltına kodlandığını görüyorum. Özellikle kadına yönelik şiddetin çok ön planda olduğunu görüyorum. Toplumun en önemli birimi kadınlar ve kadınların yaşam içerisinde çok daha aktif rol alması gerekiyor. Kadınlar geleceği şekillendiriyor. Anneler karar merci olarak toplumumuzun genetiğinde var. Son sözü söyleyen aslında anne ve anaerkil bir toplumuz aslında. Madem dizi yapıyoruz o zaman toplumu eğitecek, doğru mesajlar verecek türden olmalı. Dizileri doğru amaçlar için kullanmalılar.

Enerjimizi yanlış kullanmak dünya birliğini geciktiriyor,

DÜNYA bir köy ve biz kardeşiz. Dolayısıyla dünyayı birlikte yönetmemiz gerekiyor. Dünya üzerindeki kaynaklar mevcut nüfusun belki 10 katını barındırmaya, doyurmaya ve eğitmeye yeterli. Tabii ki bunu doğru kullanır ve enerjilerimizi de bu amaca odaklarsak. Dünya insanları beyin enerjisinin ve enerji kaynaklarının büyük kesimini savunmaya harcıyor. Hayatımızın bir parçası internetin çıkışı bile güvenlik amaçlı. Biz sahip olduğumuz enerjiyi dünya birliğinin oluşması doğrultusunda kullandığımızda hedeflere ulaşmış oluruz. Bugün, en doğal hakkı olan sütü bulamadığı için yaşamını yitiren çocukların durumunu açıklayacak bir mekanizma yok. Bu sistem arızasının tek nedeni de kaynakların yanlış kullanılması ve dünya birliğinin oluşturulamaması. Ben bu kabul edilemez durumun yeniden yapılandırılması yolunda uluslararası çalışma alanlarına odaklandım.

25 yıldır ülkemi dışarıda savunmaktan yorulmuştum

TÜRKİYE’nin yatırım potansiyeli artıyor. Bana göre her projenin kendine özgü bir tavrı olması lazım. Yatırım potansiyeline bakıp rastgele, pazar araştırması yapmadan o işe girilmez. O kadar çok çeşitte ve sayıda proje var ki... Bunlar içinde pazarı, mimarisi, konforu, kullanımı ince elenmiş sık dokunmuş projelerin öne çıkacağı çalışmaları önemsiyorum. Böyle çalışan şirketlerin ekonomik krizlerden etkileneceğini de düşünmüyorum. Zaten genellikle krizler de dış kaynaklı ve planlı çıkarılıyor. Zamanında batan büyük Amerikan markalarına baktığınızda para karşılığı çalışan derecelendirme kurumlarının etkisi olduğu görülüyor. Türkiye’nin ayakları ise artık yere basıyor. Ben Türkiye’yi 25 yıldır dışarıda savunurken gerçekten ciddi enerji harcıyordum ama artık geldiğimiz ekonomik konum umut verci. Önceden yüzümüze bakmayanlar şimdi bizi kapıda karşılıyor.

Osmanlı mimarı dedesinin izleri onu Türkiye’ye getirdi

DÜNYA çapındaki projelere imza atan Alman yatırımcı Erwin Walter Graebner, Amplio’nun kurucu ortağı. Graebner’in Türkiye’ye yatırım yapmasının arkasında ülkenin gelişen pazar ve büyüyen bir ekonomiye sahip olmasının yanı sıra duygusal nedenler de yer alıyor. Graebner’in dedesi 1900’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nda mimar olarak çalışıyordu. Dede Julius Wilhelm Graebner’in izini takip ederek Türkiye’ye gelen Alman yatırımcı, İstanbul’a da pek uzak değil. İstanbul ve Bursa’da hastane projelerinde görev alan dedesi hastalanarak 1917 yılında hayatını kaybettikten sonra İstanbul’a gömüldü. Dede Graebner’in mezarı Teşvikiye’de bulunuyor.

 

Haber Turu

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Mutlaka hesabını soracağız

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Mutlaka hesabını soracağız

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cizre'deki terör saldırısı ile ilgili, "Mutlaka hesabını soracağız" dedi.

Bombalı saldırıda 6 torunuyla 2 oğlunu kaybetti

Bombalı saldırıda 6 torunuyla 2 oğlunu kaybetti

Gaziantep'te bir düğüne yapılan bombalı terör saldırısında yaralanan 62 yaşındaki Fadile Ürtekin, aynı saldırıda 2 oğlunu ve 6 torununu kaybetti. Tedavi gören Ürtekin, Allah'a şükrettiğini söyledi.

Gözaltına alınan FETÖ imamı teröristbaşı Gülen'i övüp İslam'a hakaret etti

Gözaltına alınan FETÖ imamı teröristbaşı Gülen'i övüp İslam'a hakaret etti

Adana'da tutuklanan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) milli eğitim imamı M.D., ifadesinde, "Fetullah Gülen, Peygamber efendimizden sonra gelen kişidir. O, Kur'an-ı Kerim'in eksiklerini tamamlıyor" sözleriyle İslam'a hakaret etti.

Konya´da DAEŞ operasyonu: 20 gözaltı

Konya´da DAEŞ operasyonu: 20 gözaltı

Konya'da polis tarafından düzenlenen operasyonda terör örgütü DAEŞ'e üye oldukları öne sürülen 20 kişi gözaltına alındı.

Atalarının izinde 'Zafere' yürüdüler

Atalarının izinde ''Zafere'' yürüdüler

Büyük Taarruz ve Zafer Haftasının 94. yıl dönümü kutlama törenlerinde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Kocatepe’ye Zafer Yürüyüşü” bu hafta da coşku içerisinde yapıldı. Yağmura rağmen Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlar atalarının izinde zafere yürüdü.

Cizre'deki terör saldırısı için yayın yasağı

Cizre'deki terör saldırısı için yayın yasağı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlığın yazısı ile Cizre'deki terör saldırısına ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

FETÖ'nün 'Babalar grubu'nun şifreleri çözüldü

FETÖ'nün ''Babalar grubu''nun şifreleri çözüldü

İzmir'de iş adamlarına yönelik düzenlenen FETÖ operasyonunda, Abdullah Kavuk ve Ahmet Küçükbay'ın da aralarında bulunduğu işadamlarının "babalar grubu" olarak bilindiği ve ABD'de şirket kurarak himmet paralarını akladıkları ortaya çıktı.

'Fırat Kalkanı' operasyonunun kazanımları:  Yapılan bu operasyon ile Türkiye...

"Fırat Kalkanı" operasyonunun kazanımları: Yapılan bu operasyon ile Türkiye...

Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Savaş Eğilmez, “Türkiye başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu ile bir anda dünya kamuoyunun gündemine oturdu.” dedi.

FETÖ'nün üniversitesine operasyon: 53 gözaltı

FETÖ'nün üniversitesine operasyon: 53 gözaltı

FETÖ'nün kapatılan Gediz Üniversitesi'ne yönelik operasyonda aralarında İzmir ve Diyarbakır'da valilik yapan Cahit Kıraç'ın da bulunduğu 53 kişi gözaltına alındı.

İzmir ve Ankara'da FETÖ'den 43 gözaltı

İzmir ve Ankara'da FETÖ'den 43 gözaltı

İzmir merkezli 2 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 43 kişi gözaltına alındı.

Rejim ordusu Halep'e varil bombalı saldırı düzenledi

Rejim ordusu Halep'e varil bombalı saldırı düzenledi

Suriye'de rejim güçlerinin Halep'in Bab Neyrab semtine yönelik hava saldırısında aynı aileden 9'u çocuk 15 kişi öldü.

Depremden sonra İtalya'da OHAL ilan edildi

Depremden sonra İtalya'da OHAL ilan edildi

İtalya'nın orta bölgesinde bulunan dağlık Perugia kentinin güneyinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen bölgelerde olağanüstü hal ilan edildi.

BM: DAEŞ ve rejim Suriye'de kimyasal silah kullandı

BM: DAEŞ ve rejim Suriye'de kimyasal silah kullandı

Birleşmiş Milletler (BM) yayımladığı raporda, Suriye'de Esad hükümetine bağlı birliklerin de, DAEŞ'in de kimyasal silah kullandığı sonucuna vardıklarını duyurdu.

Clinton, Trump'ı ırksal nefreti körüklemekle suçladı

Clinton, Trump'ı ırksal nefreti körüklemekle suçladı

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın ırksal nefreti körüklediğini öne sürdü.

Belçika'da patlama: 1 kişi öldü

Belçika'da patlama: 1 kişi öldü

Belçika'nın güneyindeki Chimay kentinde bir spor salonunda yaşanan patlamada 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Kanada’da Tatar yayıyla 3 kişi öldürüldü

Kanada’da Tatar yayıyla 3 kişi öldürüldü

Toronto kentinde bir evde 3 kişinin cesedi bulundu.

Merkel'in konvoyunda şüpheli araç

Merkel'in konvoyunda şüpheli araç

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel'in konvoyuna girmeye çalışan şüpheli aracın sürücüsü gözaltına alındı.

İran ile ABD arasında gerginlik

İran ile ABD arasında gerginlik

ABD'ye ait bir savaş gemisinin İran Devrim Muhafızları'na ait bir geminin, İran Körfezi'nde yaklaşması üzerine, üç kez uyarı ateşi açtığı bildirildi.

AP’den ilk ses: 40 gün geciktik özür dileriz

AP’den ilk ses: 40 gün geciktik özür dileriz

ABD’nin ardından Avrupa’dan da 15 Temmuz’la ilgili özür açıklaması geldi. AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Brok, “ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın yönelttiği özrü ben de tekrarlıyorum” dedi.

ÖSO'dan flaş açıklama: Türkiye söz verdi

ÖSO'dan flaş açıklama: Türkiye söz verdi

ÖSO, önceliklerinin kenti, sivillerin geri dönebileceği hale getirmek olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda destek sözü verdiğini belirtti.

Organik arıcılık yapana kovan başına 10 lira destek

Organik arıcılık yapana kovan başına 10 lira destek

Organik arıcılık yapan yetiştiricilere kovan başına 10 lira destek ödemesi yapılacak.

'İlklerin' köprüsü bugün açılıyor

''İlklerin'' köprüsü bugün açılıyor

İstanbul Boğazına inşa edilen "dünyanın en geniş köprüsü" Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Türkiye ve dünyadan çok sayıda liderin katılımıyla bugün hizmete açılacak.

Sanayi iş gücü girdi endeksleri açıklandı

Sanayi iş gücü girdi endeksleri açıklandı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi istihdam endeksi, yılın ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 azalarak 118,4'den 117,7'ye geriledi.

Ev alacaklar dikkat! Yönetmelik değişti

Ev alacaklar dikkat! Yönetmelik değişti

Devlet destekli konut hesabı açılması ve işletilmesi ile devlet katkısına ilişkin esaslarda değişikliğe gidildi.

Borsa güne yatay başladı

Borsa güne yatay başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,08 düşüşle 76.731,30 puandan başladı.

Varlık Fonu kanunu Resmi Gazete'de yayınlandı

Varlık Fonu kanunu Resmi Gazete'de yayınlandı

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

Küresel piyasalar Janet  Yellen'a odaklandı

Küresel piyasalar Janet Yellen'a odaklandı

Küresel piyasalar, bugün Jackson Hole toplantısında konuşma yapması beklenen ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'a odaklandı.

FETÖ'den tutuklanan iki BDDK murakıbı hakkında şok iddia!

FETÖ'den tutuklanan iki BDDK murakıbı hakkında şok iddia!

Tutuklanan BDDK murakıplarından Murat Y. ve Ramazan C.’nin, FED yetkilileriyle Ziraat Bankası New York Şubesi hakkında gizli toplantı yaptığı ileri sürüldü.

Yerli akıllı telefonda ihracat başladı

Yerli akıllı telefonda ihracat başladı

Vestel’in Manisa’da üretimini yaptığı yerli akıllı telefon dünya pazarına ihraç edilmeye başlandı.

Kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanacak mı?

Kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanacak mı?

Kurbanlıklar konusunda açıklamada bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “Bayram için tüm hazırlıklarımız fazlasıyla tamam.

Yıldız futbolcu İstanbul'a geliyor

Yıldız futbolcu İstanbul'a geliyor

İpek Soylu ABD Açık'tan elendi

İpek Soylu ABD Açık'tan elendi

Milli tenisçi İpek Soylu, sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık'ta tek kadınlar elemeleri 2. turunda, Alman Tatjana Maria'ya 2-1 yenilerek elendi.

3 eski Galatasaraylı futbolcuya büyük şok!

3 eski Galatasaraylı futbolcuya büyük şok!

"Futboldaki FETÖ Yapılanması"ndan haklarında gözaltı kararı alınan Galatasaraylı eski futbolcular Arif Erdem, Uğur Tütüneker ve İsmail Demiriz’in mal varlıklarına el konuldu.

'Penaltı golü rakibin turu tamamen geçmesini sağladı'

"Penaltı golü rakibin turu tamamen geçmesini sağladı"

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Şampiyonlar Ligi tecrübesi olan bir takımla oynadıklarını belirterek, "Penaltı golü rakibin turu tamamen geçmesini sağladı" dedi.

Beşiktaş kafilesi Konya'da

Beşiktaş kafilesi Konya'da

SPOR Toto Süper Lig'in ikinci haftasında deplasmanda Atiker Konyaspor ile karşılaşacak olan Beşiktaş kafelisi, özel uçakla Konya'ya geldi.

Beşiktaş, transferin son günlerinde coştu

Beşiktaş, transferin son günlerinde coştu

Beşiktaş transferin son günlerinde bombaları arka arkaya patlatıyor.

Samir Nasri Beşiktaş'ta

Samir Nasri Beşiktaş'ta

Beşiktaş, uzun süredir transferi için uğraşılan Samir Nasri ile anlaşma sağladı. Siyah-beyazlı takımın Fransız futbolcu için resmi açıklama yapması bekleniyor.

Katalog çekiminde Caner yer almadı

Katalog çekiminde Caner yer almadı

Caner Erkin'in Inter'den ayrılığı resmileşiyor... Önceki günlerde takımdan ayrılmasının beklenildiği ifade edilen futbolcu takımının yeni sezon programına katılmadı.

Avrupa'ya Osmanlı damgası!

Avrupa'ya Osmanlı damgası!

Osmanlıspor, UEFA Avrupa Ligi play-off eleme turunda 1-0 kazandığı ilk maçın rövanşında Midtjylland'ı 2-0 yenerek adını gruplara yazdırdı

Şampiyon olduktan sonra kendisine bakın nasıl seslenilmesini istedi

Şampiyon olduktan sonra kendisine bakın nasıl seslenilmesini istedi

Galatasaray taraftarının Riekerink'i çok sevdiğini ve kendisine 'Riekerink Bey' dediklerinin hatırlatılması üzerine Hollandalı teknik adam bakın cevap verdi...

Sınır ötesine 10 bin kişilik sıcak yemek

Sınır ötesine 10 bin kişilik sıcak yemek

Kilis İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesine günlük 10 bin kişilik sıcak yemek ve 60 bin ekmek gönderiliyor.

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Güneşe en yakın gezegen bulundu

Bilim adamları, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde dünyaya benzeyen bir gezegen buldu.

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu'nu kullananlar dikkat!

TEM Otoyolu Bolu mevkisinde İstanbul istikametinin 5, Ankara istikametinin 2 ve Bolu Doğu Kavşağının 3 gün ulaşıma kapatılacağı belirtildi.

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana polisi, üniversitede FETÖ tuzağına karşı proje geliştirdi

Adana Emniyet Müdürlüğü, terör örgütü elamanlarının üniversite kayıt dönemlerinde çeşitli bahanelerde öğrenci ve ailelerle iletişim kurarak gençleri örgüt yapısı içine çekmesini önlemek için El Ele Güvenli Geleceği adlı bir proje geliştirdi.

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

'Emniyet kemeri' hayatlarını kurtardı

Edirne'nin Keşan ilçesinde duvara çarparak takla atan araçtaki hamile kadın ile eşi taktıkları emniyet kemeri sayesinde kazayı yara almadan atlattı.

Minik dostlara haybulans

Minik dostlara haybulans

Yalova Belediyesi, yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı da olan hayvan ambulansı ‘haybulans’ı hizmete soktu.

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

Oyuncu İsrafil Köse'ye gözyaşlarıyla veda

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

Ünlü oyuncunun cenazesinde gözyaşı sel oldu

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse, Bahçelievler’deki Ulu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Kocasinan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

130 kiloluk orkinos zıpkınla böyle vuruldu

Çanakkale'de 2 metre boyundaki dev orkinosun zıpkınla vurulma anı su altı kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Süleymaniye'nin dehlizleri keşfedilmeyi bekliyor

Mimar Sinan'ın her yönüyle mimari bir şaheser olarak günümüze ulaşan eseri Süleymaniye Camisi'nin hala çözülemeyen sırları, ibadete açılışının 460. yılında da keşfedilmeyi bekliyor.