Bir arabada 12 kişi geldiği İstanbul’da 1 milyar liralık projeye imza atıyor

Mutki Aşireti lideri ve işadamı Muhsin Bayrak hain örgütün gerçek yüzünü anlattı: “PKK, Kürtlerin hakkını savunmuyor. Barikatlar kurup, evimin altına bomba döşeyerek mi benim hakkımı savunuyorsun. Biz böyle bir hak savunma istemiyoruz. Servetimi hibe etmeye razıyım. Yeter ki ülkemiz huzura kavuşsun.

  • Kaan Zenginli

Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden Mutki aşiretinin lideri, işadamı Muhsin Bayrak bu hafta Patron Katı’nın konuğu oldu. 500 bin kişiden oluşan ve 250 yıldır bölgede yaşayan bu büyük ailenin başında bulunan Muhsin Bayrak ile iş hayatını, aşiretinin kurumsallaşma çalışmalarını ve en önemlisi doğuda yaşanan terörü konuştuk. Bitlis’te onlarca köyün ağasıydı babası... 1990’lı yıllarda doğuda yaşanan terör sebebiyle köylerinden göç etmek zorunda bırakıldı. 12 kişi stationwagon bir arabanın içinde üst üste geldiği İstanbul’da inşaatlarda bile çalıştı. İşleri iyi gitti o dönemde. Kendi binalarını yaptılar ailece. İnşaat, otomotiv, matbaa, enerji derken bugün AB Grup Holding’in çatısı altında 10’dan fazla şirket bulunuyor. Bayrak’ın hikayesini ve terörün hayatına etkilerini kendi ağzından dinledik: 

ZORUNLU GÖÇ ETTİK

“1975 yılında Bitlis’in merkeze bağlı Mutki bölgesinde Direktaşı köyünde doğdum. Ailemiz Türkiye’nin en büyük aşiretlerinin başında geliyor. Mutki aşireti diye geçer adımız. Bende bu aşiretin başında yer alıyorum. 500 binden fazla nüfusumuz var. Türkiye’nin her yerine yayılmış durumdayız. 250 yıldır bu ailenin başındayız. Bitlis’ten İstanbul’a geliş hikayemiz oldukça dramatik oldu. 1990’lı yıllarda bölgede terör iyice arttı. Yaşımı büyütüp askere gittim. Geldikten sonra şehirlerarası otobüslerimiz vardı, onları sattık. Teröründe artmasıyla bizim oralarda topraklarımız para etmemeye başladı. Cepten yeme dönemine girdik. Ardından terör sebebiyle köyümüzden göç etmek zorunda kaldık. İstanbul’a 12 nüfus bir stationwagon arabanın içinde üstüste geldik. Geri kalan nüfusumuz da eşyalarımızla birlikte kamyon kasasının içinde geldi. İstanbul bizim için kapalı kutuydu. Burada inşaatlarda çalıştık. Düşünün ağa çocuğusunuz kaç tane köyünüz var, ülkende zorunlu bir göçe mecbur bırakılıyorsun. İlk inşaatımızı Gaziosmanpaşa’da yaptık. Sonra devamı geldi. 1999 yılına kadar ciddi iş yaptık. Oto Center’da bir dükkan aldık ve otomotiv sektörüne geçtik. Oranın kurucusuyum. Matbaa işine girdik, kozmetik işi yaptık. Enerji sektörüne girdik. Şu an AB Grup Holding çatısı altında 10’a yakın şirket var. 200’ün üzerinde inşaat projesi yaptık. Mevcut Nişantası, Güneşli ve Eyüp’te projelerimiz devam ediyor. Ayrıca Bodrum’da bir projemiz var. En önemlisi Basın Ekspress’teki Bayrak Towers projesi. Bizim Basın Ekspress’teki projemizin büyüklüğü 74 dönüm. 1 milyar liranın üzerinde yatırım rakamı var. Newyork’ta Türk mimarlara çizdirdik projeyi. 1.600 daire olacak. Altında da cadde mağazalar olacak. AVM ama cadde konseptinde. Resmi işlemlerin bitmesini bekliyoruz. Muhtemelen haziran ayından sonra başlamayı planlıyoruz.”

-  Büyük bir aşiretin başındasınız, bu yapıyı nasıl kurumsallaştırdınız?

Doğu’daki aşiret kültürünü hepimiz biliriz. Feodal bir yapısı vardır. Ben o feodal yapıyı yıktım. Ben değil biz dedim. Eğitimin gelişmesine odaklandım. Ekonominin gelişmesine odaklandım. Biz gençlerimize sahip çıkmazsak terör örgütü gelip onlara sahip çıkıp kullanır. Türkiye’deki gençlerin hepsi pırıl pırıl. Eğitimleri için onlara destek oldum. Akrabalarımın da desteğiyle bugün büyük bir şirket haline geldik.

-  Doğu’nun en büyük işadamlarından birisiniz. Bölgedeki terör olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu vatan, bu devlet bu ülke bizimdir. 1990’lardan sonra bu ülkede biz doğulu ya da Kürt olduğumuz için dışlanmadık. AK Parti’nin gelmesiyle 1990’lardaki karanlık yıllar bertaraf edildi. Barış Süreci mesela çok kıymetli bir olaydı.. Bunların kıymetini bilmediler. PKK’nın bölgede destekçisi, halk adına söylüyorum, yüzde 5 bile değil. Örgüte katılanların birçoğu mecbur bırakılmış. Biz sorunun çözümünden yanayız. Biz işadamıyız. Ben devletimizin her zaman güçlü olmasından yanayım. Devlet her zaman 18 yaşında olmak zorundadır.

Muhsin Bayrak’ın Bitlis Mutki bölgesindeki ilk doğduğu ev...  

Diğeri ise Güneşli’de yapılan AB Yaşam evleri (sağda)

ÖRGÜT KÜRTLER’İN HAKKINI SAVUNMUYOR DERDİ BAŞKA...

- Türkiye üzerinde oynayan oyunu nasıl görüyorsunuz?

Bu örgüt artık bu şiddetten vazgeçmesi gerekiyor. Biz Türkiye bayrağı altında kardeş bir toplumuz. Kürtler’in yüzde 95’i bölünmeyi istemiyor. PKK kürtlerin hakkını savunmuyor. Dış güçlerin kirli oyunlarına gelmekten doğu halkının vazgeçmesi gerekiyor. Örgütün en büyük destekçisi Türkiye’nin büyümesini istemeyen dış güçler.

BEN SERVETİMİ HİBE ETMEYE HAZIRIM

- Nasıl çözülecek?

Çözüm sürecine yeniden dönülebilir. Örgüt silahları betona gömmeli. Doğu ve Güneydoğu’daki kanaat önderleri bu işe el atmalı. Ne gerekiyorsa ben yapmaya hazırım. Ben servetimi bile hibe etmeye razıyım. Yeter ki bizim ülkemiz huzura kavuşsun. Bu vatan hepimizin, paranın pulun hiçbir kıymeti yok. Hadi git Suriye’nin hepsi senindir şimdi, git paranı orada ye... Nerede yiyeceksin. Vatanı olmayan ne namusuna, ne dinine ne kendine sahip çıkabilir.

EVİMİN ALTINA BOMBA DÖŞEYEREK KİMİN HAKKINI SAVUNUYORSUN

-  Örgütün eylemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Devlet Kürtler’i kucaklayacak ve yanına alacak, biz süper bir güç olacağız. Herkesin gözü bu ülkede. Biz birbirimizi yemekten vazgeçmeliyiz. Sen kimin hakkını savunuyorsun. Barikatlar kuruyorsun. Bomba döşüyorsun benim evimin altında. Biz böyle bir hak savunma istemiyoruz. Gidiyorsun benim oğlum, kardeşim asker onu öldürüyorsun. Benim akrabalarımın yol yapımında kullandıkları tüm iş makinelerini yaktılar. Neden... Köylere yol yapıyor bu adam. Devlet yatırım yapıyor, onlar gidip yağmalıyor. Hastaneler, havalimanları, barajlar yapılıyor bunlara saldırılıyor. Bunlar oradaki insanlar için yapılıyor.

BİR MİLLETVEKİLİ O CENAZEYE GİTMEMELİ

- Terörist cenazesine giden HDP milletvekili...?

Canlı bombanın cenazesine bir milletvekilinin gitmesi doğru değil. Evet doğuda böyle bir gelenek var. Ama yolunu değiştireceksin gerekirse. Türkiye’nin kalbine bomba koymuş birinin cenazesine bir siyasi aktör gitmemeli.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN KIYMETİNİ BİLEMEDİLER

- Çözüm Süreci’ne nasıl bakıyorsunuz?

Çözüm Süreci Cumhuriyet’ten bu yana Türkiye’ye verilen en büyük şans ve en büyük nimetti. Recep Tayyip Erdoğan bu ülke için büyük bir şans. Bu işin mimarıdır. Umarım en kısa zamanda yeninden eskisi gibi aynı sürece dönülecek. Bu ülkede yaşayan herkesin barışa ihtiyacı var. Siyaset yolu açık, herkes kendini ifade edebiliyor. Böyle özgür bir ülkede yaşıyoruz. Kürt gençleri kandırılıyor.

DIŞ GÜÇLERİN OYUNUNA GELMEMELİYİZ

- HDP ve PKK ne istiyor?

Örgüt veya HDP ne istediğini bilmiyor. Sistem içinde güçlenin. Siyaset yolu da açık. Sizin çocuklarınız poliste olabiliyor, başbakanda. Anayasa’da bir ayrım yok. Biz Suriye’deki Kürtler gibi değiliz ki, oradakilerin kimlikleri yok. Okuyup doktor olabiliyor ama kimliği olmadığı için mesleğini yapamıyor. Rojova denilen yerde 6-7 milyon kürdün kimliği yok. Türkiye’de öyle birşey yok ki...

 

 

Haber Turu

Sinop'ta FETÖ'cü 37 kişi tutuklandı, 170 MEB personeli açığa alındı

Sinop'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve içlerinde kamu personeli ve sivil vatandaşların da bulunduğu 116 zanlıdan 37'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

HSYK'dan 8 kişilik başsavcı kararnamesi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi, 26 Temmuz 2016 tarihli kararnamesiyle 8 başsavcının yeni görev yerleri belirlendi.

Terör örgütüne darbe... PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 2 mahallede çok sayıda silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

Görevden el çektirilenlerin yerine kamuya nasıl personel alınacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, darbe gecesi yaşadıklarını anlattı.

Yabancı şirketlerden Türkiye mesajı: Büyüme planlarına aynen devam

Yıllardır Türkiye’de bulunan uluslararası şirketler, FETÖ'cü darbe girişimine karşın, Türkiye ekonomisine duydukları güvenin etkisiyle planladıkları yatırımları hız kesmeden sürdürecekleri mesajını verdi.

Yunanistan'a kaçan darbeci askerler hakkında flaş gelişme!

Türkiye'deki darbe girişiminden sonra helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin iltica görüşmeleri yarın başlayacak.

Kılıçdaroğlu ile Baykal yan yana saf tuttu

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Aykut Erdoğdu'nun babasının cenazesinde Deniz Baykal ile yan yana saf tuttu.

Artık füze sistemiyle korunacak!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Başbakanlık ve TBMM’nin füze sistemi ile korunacağını söyledi.

FETÖ'cü Hakan Şükür'e büyük darbe!

Galatasaray Kulübü, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası eski futbolcusu Hakan Şükür'ü, ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti.

Başbakan Yıldırım'dan vatandaşlara destek çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşların aileleri için açılan "15 Temmuz Dayanışma Kampanyası"na destek çağrısında bulundu.

Azerbaycan'da patlama! 2 ölü, çok sayıda yaralı var

Azerbaycan'ın Şirvan ilindeki Araz silah ve mühimmat fabrikasında çıkan patlamada iki kişi hayatını kaybetti.

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'ne yeni komutan

BM Genel Sekreteri Ban, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü komutanlığına Bangladeşli Tümgeneral Kabir'i getirdi.

Avrupa yine 'endişeliyiz' dedi

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL sonrası çıkarılan ilk KHK'yı incelediğini ve hükümetin aldığı önlemlerden derin kaygı duyduğunu kaydetti.

BBC'de alçak ifadeler: Hata yaptılar, Erdoğan'ı öldürmediler

İngiliz gazeteci Tim Marshall, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini düzenleyenlerin iki hata yaptıklarını savunarak, bunları "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmemek ve basını kapatmamak" olarak sıraladı.

Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit: Bedelini ağır ödeyecek

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, "Küçük bir ülkeye eziyet eden ve zarar veren ülke güçlü de olsa, güvende olmayacağını göstermeye hazırız. ABD bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyecektir" dedi.

Fransa askıya alındığını AB'ye bildirdi

Fransa hükümeti, OHAL’in 6 ay daha uzatılması kararı sonrası Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni askıya aldığını Avrupa Konseyi’ne bildirdi.

"21. yüzyıl Büyük Britanya'sında nefrete hiçbir şekilde yer yok"

İngiltere İçişleri Bakanı Rudd, "21. yüzyıl Büyük Britanya'sında nefrete hiçbir şekilde yer yok. Nefretin masada yeri yok. Bunun kökünü kazımak için elimizden gelen her şeyi yapacağız." dedi.

ABD'den Rusya ile Suriye açıkalaması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye konusunda Rusya ile ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Azerbaycan’da silah fabrikasında patlama: 12 yaralı

Azerbaycan’da Savunma Sanayi Bakanlığı’na bağlı silah üretim fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında 12 kişi yaralandı.

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği binasına çirkin saldırı

Türkiye'nin Atina'daki Büyükelçiliği bugün anarşist bir grubun boyalı saldırısına hedef oldu.

Darbe girişiminden sonra satan satana!

Darbelere karşı tek yumruk olan vatandaşın piyasalara da desteği sürüyor.

Avrupa'dan 3 milyar Euro'luk fon harekete geçti

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, AB Türkiye'deki sığınmacılar için 3 milyar Euro’luk fonu harekete geçirdi.

Piyasalar günü nasıl kapattı?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 484,59 puan azalışla 73.689,43 puandan kapandı.

Rusya'dan flaş vize kararı!

Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç, Türk heyeti ile yaptıkları görüşmenin ardından "Türkiye ile vize rejimini görüşme kararı aldık" dedi.

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,65 düşüşle 73.689,43 puandan tamamladı.

Arslan: 'Cumhurbaşkanımız mazlumların umudu, güçlü olmalıyız'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dost ülkelerle ilişkilerin güçlenmesi noktasında Kosova'nın güzel bir örnek olduğunu belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türkiye'yi umut olarak gören mazlumların, mağdurların ana kucağı, baba ocağı olabilmemiz için yarın bugünden daha büyük ve güçlü olmalıyız." dedi.

Merkez Bankası, 2016 enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya: "Enflasyonun, 2016 sonunda orta noktası yüzde 7,5 olmak üzere yüzde 6,6 ile yüzde 8,4 aralığında, 2017 sonunda ise orta noktası yüzde 6 olmak üzere yüzde 4,3 ile yüzde 7,7 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz."

Brent petrol 2016'nın en düşük seviyesinde

Brent petrolün varil fiyatında, dün 2,5 ayın en düşük seviyesinin görülmesinin ardından bugün 45 doların altında yatay bir seyir izleniyor.

Ekonomi toparladı! Borsa yükselişe devam ediyor

Bakanlar Rusya'ya gidiyor! Uzun zaman sonra ilk ziyaret

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bu akşam özel uçakla Moskova'ya gideceği bildirildi.

Beşiktaş'ta bir ayrılık daha! İspanya'ya gitti

Alexis Delgado, Beşiktaş'tan ayrıldı ve İspanya'nın Alaves takımıyla anlaştı.

Ümit Karan'dan darbeciler için şok iddia!

Eski futbolcu Ümit Karan, darbeciler hakkında zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe tribünlerinde deprem!

Fenerbahçe’nin en büyük tribün gruplarından birisi olan Genç Fenerbahçeliler, bu sezon iç saha maçlarında tribünde olmayacaklarını açıkladı.

Candan Erçetin'den Milli Takım'a özel beste

Monaco maçı öncesi Fenerbahçe'de şok

Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında yarın Fransa'nın Monaco takımı karşısında rövanş için avantaj sağlamak istiyor. Fenerbahçe'de sakatlıkları bulunan Van Persie, Volkan Demirel ve İsmail Köybaşı'nın oynaması beklenmezken, cezalı olan teknik direktör Pereira'nın yanı sıra Mehmet Topal, Alper Potuk ve Volkan Şe

Yıldız futbolcu resti çekti! "Gitmiyorum"

Galatasaray’da kadro dışı bırakılan Tarık Çamdal, "Gitmiyorum, buradayım" karşılığını verdi.

Manchester derbisi iptal edildi

Manchester United ile Manchester City arasında bugün Çin’de oynanması beklenen hazırlık maçı kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Burak Yılmaz, Şenol Güneş'i aradı mı?

Burak Yılmaz'ın menajeri Ogan Tarhan, oyuncusuna Beşiktaş'ın ilgi göstermesi ile ilgili Radyospor'a konuştu. Ogan Tarhan Burak Yılmaz ile ilgili Beşiktaş kulübünün kendileriyle konuşmadığını söyledi.

G.Saray'lı futbolcular Süper Kupa maçına yetişecek mi?

Galatasaray Futbol Takımı Doktoru Yener İnce, çeşitli seviyelerde sakatlıkları bulunan oyuncuların durumu hakkında bilgi verdi.

Bakan Kılıç'tan Monaco'ya mektup!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Fenerbahçe taraftarlarını ülkeye almak istemeyen Monaco'ya hükümet garantisi verdi

Şizofren dehşeti! Annesini ve babasını öldürdü

Yozgat’ta şizofren hastası olduğu iddia edilen bir kişi anne ve babasını öldürdü.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan polis hastanede evlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ayağından ve kolundan yaralanan polis memuru Ferdi Akyün (28) ile nişanlısı Nesrin Demir (23), hastanede düzenlenen törenle dünyaevine girdi.

Manisa'daki kazılarda 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu

Manisa'da yer alan ve tarihi M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

''İmamın kayığına binmek'' deyimi gerçek oldu

Hayatını kaybeden insanlar için kullanılan 'İmamın kayığına binmek' deyimi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde gerçek oldu. Dalyan Mahallesi sakinlerinin yakınlarını defnettikleri mezarlığın, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan kanalının karşı yakasında kalmasından dolayı cenazeler tekne ile taşınıy

Sanatçı Hüseyin Altın vefat etti

Arabesk müzik sanatçısı Hüseyin Altın, yüksekten düşme nedeniyle götürüldüğü Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesinde vefat etti.

İki büyük olay ve 2016...

İki büyük olay ve 2016...

"Boğaziçi Köprüsü Milli İrade Yürüyüşü kapsamında iki yönünde trafiğe kapalıdır"

Necati Şaşmaz, Taksim Meydanı'nda nöbette

Darbe girişiminin ardından vatandaşlar meydanları boş bırakmazken, Kurtlar Vadisi dizisinin ünlü oyuncusu Necati Şaşmaz da demokrasi nöbetini Taksim Meydanı'nda tuttu. Şaşmaz, "Onlar insan sever göründüler. Bir çok insanı Allah ile kandırdılar" dedi.

92 yaşındaki nine okuma-yazma öğrendi

Yalova'da yaşayan Göre, 4 ay süren okama yazma kursuna devamsızlık yapmadan katılarak sertifika almaya hak kazandı

Bodrum'da yüzlerce çam ağacı kül oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın sonucunda yüzlerce çam ağacı kül oldu.